علمی و پزشکی

آلزایمر، ضعف حافظه و زوال عقل چه تفاوتی با هم دارند؟

اطلاعات تکمیلی:

اما چگونه می توانیم تشخیص دهیم که آیا این فراموشی های خسته کننده بازتاب کاهش علائم اولیه زوال عقل ناشی از افزایش سن است یا فقط مرحله ای است که در آن بهبود خواهیم یافت؟ آیا فراموشی می تواند رایج باشد؟

مطمئناً از ریچارد رستاک، متخصص مغز و اعصاب 82 ساله بشنویم که کتاب جدید او چگونه از زوال عقل جلوگیری کنیم: راهنمای سلامت روان بلندمدت است.

او می گوید: “در طول زندگی شما، استرس باعث می شود مغز به طور طبیعی کار کند: مشکلات حافظه دارید.” شما نمی توانید نام را به خاطر بسپارید.

البته نمی توان به طور کامل از استرس دوری کرد، اما یکی از مشکلاتی که می توانید با آن شناسایی کنید، ترس از ابتلا به زوال عقل به دلیل ضعف حافظه است: “مثلاً، افرادی بیرون هستند. از مرکز خرید و هیچ جا را به یاد نمی آورید. . آنها این ماشین را به عنوان یک فراموشی عادی پارک کردند.

رستاک می‌گوید: «اگر از مرکز خرید بیرون می‌آیید و یادتان نمی‌آید که خودتان آمده‌اید، سوار اتوبوس شوید یا کسی شما را رانندگی می‌کند.

خود رستاک باید آرام بوده باشد: او علاوه بر نوشتن کتاب، استاد پزشکی در دانشگاه جورج واشنگتن در واشنگتن دی سی است. اما او به آرامی کاهش جزئی توانایی خود را که با افزایش سن به وجود می آید، می پذیرد. او از معرفی ده ها نفر در یک شام کتاب یک سال پیش یاد کرد: «اصلاً برای به خاطر سپردن نام آن مشکلی ندارم. اما مطمئن نیستم که هنوز همان توانایی را دارم.»

در هر صورت، مشکل یادآوری به راحتی حل می شود: «حافظه مبتنی بر تصاویر است، نه کلمات. بنابراین وقتی نام کسی را می شنوم (برای مثال امی فلمینگ) او را در آتش می بینم، بنابراین وقتی دوباره او را می بینم نام او را به یاد می آورم.

حافظه نیز بیشتر به توجه است تا کمبود توجه. برگردیم به شباهت های مرکز خرید رستاک! او می گوید که اگر وقتی وارد سوپرمارکت می شوید چیزی جالب تر از پارک کردن در ذهنتان باشد، به پارکینگ که بی اهمیت به نظر می رسد توجه نمی کنید و همینطور است. حافظه شما را مرتبط نمی کند. برای بزرگداشت آن. تمرکز بر روی چیزهایی که ما را هیجان زده نمی کند دشوارتر است.

لیندا کلر، استاد روانشناسی بالینی در دانشگاه اکستر و دمانس، می گوید علائم زوال عقل با زوال عقل متفاوت است: «یک شکاف واقعی وجود دارد که نباید وجود داشته باشد.

تجربه شخصی من زمانی بود که به مادرم گفتم می خواهم از کمبریج به شمال ولز نقل مکان کنم و خانه ای پیدا کردم. صبح روز بعد یادش نبود چه گفتم. “پس مطمئنم که این فقط یک فراموشی عادی نیست.”

کلر نمونه دیگری از مردی را ذکر می کند که سوار ماشینی شد و نتوانست به خاطر بیاورد که فرمان برای چه کاری است. اینها نشانه هایی است که باعث می شود با یک متخصص آشنا شوید.

اما کلر اذعان می‌کند که تعیین دقیق آن دشوار است، زیرا سایر بیماری‌ها علاوه بر زوال عقل نیز می‌توانند عوارض جانبی قابل‌توجهی ایجاد کنند، مانند عفونت‌های دستگاه ادراری، عدم تعادل هورمونی، و سکته مغزی، افسردگی و اضطراب.

اگر مشکلات شدید حافظه یا تغییرات شناختی را تجربه کردید که برای شما عادی نیست، باید به متخصص مراجعه کنید. کلر گفت: “ما در تلاشیم تا مردم را تشویق کنیم که به محض اینکه متوجه تغییر در عمل شدند به پزشک مراجعه کنند.” این تا حدی به این دلیل است که سایر مشکلات سلامتی که باعث علائم شناختی می شوند، مانند بیماری قلبی عروقی، که بر جریان خون به مغز تأثیر می گذارد، قابل تشخیص است، و تا حدودی به این دلیل است که داروها می توانند به کند کردن پیشرفت بیماری کمک کنند. اگر به زودی مصرف شوند، گم شوید.

اما یک قدم به عقب بردارید: اگر ترسیدید چون خیلی پیر هستید که نمی‌توانید شخصیتی را در یک فیلم نام ببرید همانطور که اخیراً دیدید، ارزش دارد که این انرژی ذهنی را به چیزی مثبت منتقل کنید. به عنوان مثال، راه های جدیدی برای مدیریت استرس بیاموزید. رستاک می گوید: برای بهبود عملکرد شناختی خود سعی کنید استرس خود را کاهش دهید.

کلر پیشنهاد می کند که با تمرکز بر مراقبت از خود، چرخه معیوب استرس در مورد سلامتی خود را بشکنید: «این همیشه آسان نیست. مسئولیت از بین نمی رود. اما آیا راهی وجود دارد که بتوانید کمتر بخوابید یا از کسی بخواهید یک یا دو ساعت به شما استراحت دهد؟ کاری را که دوست دارید انجام دهید؟”

نکته مثبت این است که غذاهای شیرین ناسالم را از رژیم غذایی حذف می کند. “هر کاری که می توانید برای تقویت عملکرد ذهنی خود انجام دهید خوب است.” ما معتقدیم که فعالیت ذهنی پیچیده محافظت کننده است.

این بدان معنا نیست که کار با سلامت روان پیش نیاز سلامت روان است. عبارت کلیدی رستاک برای مقابله با زوال عقل «ذخیره شناختی» است، چیزی که می توانید مانند عضله بسازید. او گفت: “مغز در طول زندگی بسیار انعطاف پذیر است و ذخایر شناختی را می توان از کودکی تا هر زمان در 70 سال آینده تقویت کرد.”

رقابت مغز شما لزوماً از زوال عقل جلوگیری نمی کند، اما در صورت ابتلا به آن می تواند شما را برای مدت طولانی فعال نگه دارد. توصیه اصلی رستاک این است که چیزی را پیدا کنید که «از ته دل به شما علاقه مند باشد» و آن را به عنوان «رویای پرشکوه» بپذیرید: خواندن کتاب یا تماشای فیلم روشی است که مغز کار می کند. »

او می گوید انجام کاری جدید راهی برای ایجاد شبکه های جدید در مغز است، مانند یادگیری یک زبان جدید یا مهارت های موسیقی. به همین دلیل است که به جای اینکه اجازه دهید دیگران این کار را برای شما انجام دهند، باید به تنهایی از فناوری های جدید استفاده کنید و یاد بگیرید.

خواندن رمان حرکت مفید دیگری برای حفظ آگاهی است. رستاک می گوید: «خواندن یک رمان به درک بیشتر از یک کتاب غیرداستانی نیاز دارد.

از آنجایی که این کتاب غیرداستانی است، می توانید هر فصلی را که می خواهید باز کنید و بخوانید. اما شما نمی توانید این کار را با یک رمان انجام دهید. هنگام خواندن رمان، باید تمام داستان، شخصیت ها و معانی پنهان داستان را در حین خواندن به خاطر بسپارید و از تخیل خود استفاده کنید.

رمان ها و پازل ها به حافظه فعال نیاز دارند: «حافظه کاری با ضریب هوشی مرتبط است. اگر حافظه کاری شما قوی باشد، به هیچ وجه دچار زوال عقل نخواهید شد.

تعریف پزشکی زوال عقل از دست دادن حافظه، زبان، حل مسئله و سایر توانایی های شناختی است که به اندازه کافی جدی هستند که بر زندگی روزمره تأثیر بگذارند. رستاک می گوید: «بنابراین اگر حافظه فعال کافی برای یادگیری و نام بردن همه نخست وزیران جنگ جهانی دوم دارید، مطمئناً زوال عقل ندارید. “اگر سیاست را دنبال نمی کنید، فهرست کردن اعضای تیم فوتبال مورد علاقه خود بر اساس مکان یا بر اساس حروف الفبا نیز تمرین خوبی است.”

خواب، به ویژه خواب آلودگی، در حالی که استرس را کاهش می دهد و مغز را تقویت می کند، به حافظه کمک می کند: «مطالعات آزمایشگاهی تأیید می کند که خواب آلودگی اطلاعات تازه آموخته شده را تقویت می کند. وقتی برای اولین بار چیزی یاد می گیریم، آن دانش به هیپوکامپ، ناحیه ای از مغز که مسئول شکل گیری اولیه حافظه است، می رسد. هنگامی که ما خواب هستیم، فعالیت هیپوکامپ با الگوی فعالیتی که هنگام یادگیری اطلاعات جدید ایجاد می شود، مطابقت دارد. به این کار برنامه ریزی مجدد عصبی می گویند.

مشکلات خواب اغلب با افزایش سن افزایش می یابد: “خواب آلودگی در طول روز می تواند به کنترل خواب شبانه شما کمک کند.”

هیچ توصیه ای با تضمین همراه نیست: «شما نمی توانید فرد خاصی را انتخاب کنید و پیش بینی کنید که آیا او بر اساس سبک زندگی خود دچار زوال عقل می شود یا خیر. درصد بالایی از این بیماری ژنتیکی است، اما این دستورالعمل‌ها احتمال ابتلا را کاهش می‌دهند. توصیه دیگر این است که از مصرف زیاد الکل خودداری کنید. عادات دیگر از جمله ورزش منظم و رژیم غذایی سالم را جایگزین آن کنید. توصیه دیگر حفظ سلامت قلب و عروق و شنوایی و اجتماعی شدن هر چه بیشتر است.

خوشبختانه، از آنجایی که برای افزایش ذخایر شناختی هرگز دیر نیست، برای ارتقای سلامت سیستمی هرگز دیر نیست: «تغییراتی که به نفع سلامتی شما هستند در هر مرحله مؤثر هستند. حتی اگر در زمان بازنشستگی شروع به ورزش کنید، باز هم مفید نیست.

تمرین هایی برای کمک به ایجاد ذخایر آگاهی

– تمام نخست وزیران کشور خود را از تاریخ مشخصی تا کنون نام ببرید. سپس معکوس کنید (از حال به گذشته)، سپس آنها را بر اساس حروف الفبا بارها و بارها بر اساس حزب سیاسی مرتب کنید.

– اگر این اصل را رعایت نمی کنید، تمام بازیکنان تیم فوتبال مورد علاقه خود را بر اساس زمین بازی یا به ترتیب حروف الفبا فهرست کنید.

– بدون نگاه کردن به لیست خرید خود به مرکز خرید بروید.

– هر روز کلمات جدید یاد بگیرید.

رستاک می گوید هر چیزی که به شما کمک کند یا مجبورتان کند اطلاعات کوچکی را در ذهنتان جابجا کنید مفید است.

نشر مطالب پزشکی

به طور خلاقانه و منسجم، مفاهیم علمی پزشکی را به زبانی ساده و قابل فهم برای همه تبدیل می‌کنم. هدفم این است که هر کسی بتواند به سرعت به دانش پزشکی دسترسی داشته باشد.
دکمه بازگشت به بالا