علمی و پزشکی

قندخون و کلسترول بالا در دهه ۳۰ ریسک آلزایمر را افزایش می دهد

محققان دانشگاه بوستون دریافتند که افراد مبتلا به بیماری آلزایمر در سن 35 سالگی نسبت به افراد بدون این بیماری دارای سطوح پایین تر کلسترول خوب (HDL) و سطوح بالاتری از چربی های خطرناک به نام تری گلیسیرید هستند.

لیندسی فارر، سرپرست این مطالعه گفت: “کلسترول بالا و قند خون، دیابت و بیماری قلبی به خوبی برای بیماری آلزایمر ثابت شده اند، اما بیشتر تحقیقات در مورد این بیماری ها در افراد مسن انجام می شود.”

فارر گفت: «یافته‌ها نشان می‌دهند که مردم باید هر چه زودتر مدیریت سلامت و سبک زندگی خود را آغاز کنند.

این به معنای برنامه ریزی یک بازدید سالانه از سن 30 سالگی است. در طول این ملاقات ها، پزشک سطح کلسترول و قند خون شما را بررسی می کند و نتایج می تواند به شما اطمینان دهد که زمان آن است که سلامت خود را در اولویت قرار دهید.

فارر گفت: «تغییرات، از جمله ورزش بیشتر و رژیم غذایی سالم‌تر، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

محققان داده های نزدیک به 5000 نفر را که تقریباً هر چهار سال یک بار تحت غربالگری کامل قرار می گرفتند، شامل سه گروه سنی 50-35، 51-60 و 61-70 سال بررسی کردند.

در طی این بازدیدها، محققان کلسترول، تری گلیسیرید، قند خون، فشار خون، سیگار کشیدن و شاخص توده بدنی (BMI) را ارزیابی کردند. شرکت کنندگان به طور متوسط ​​38 سال غربالگری شدند تا ببینند چه کسانی علائم زوال شناختی یا روانی را نشان می دهند.

نتایج نشان داد که بین سنین 35 تا 50 سال، افزایش 15 میلی گرم در دسی لیتر تری گلیسیرید منجر به افزایش 33 درصدی خطر ابتلا به آلزایمر می شود. این مطالعه همچنین نشان داد که خطر ابتلا به زوال عقل با هر 15 نقطه هیپوگلیسمی از سن 51 سالگی تا 60 سالگی حدود 15 درصد افزایش می یابد.

از سوی دیگر، افزایش 15 میلی گرم در دسی لیتر HDL (کلسترول خوب) در سن 35 سالگی می تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را تا حدود 15 درصد کاهش دهد. این مطالعه نشان داد که افراد 51 تا 60 ساله مبتلا به HDL 18 درصد کمتر در معرض خطر هستند.

به گفته محققان، منطقی است که HDL پایین، تری گلیسیرید بالا و قند خون بالا خطر ابتلا به آلزایمر و سایر انواع زوال عقل را افزایش می دهد. از آنجایی که این مشکلات پزشکی بر رگ‌های خونی و جریان خون تأثیر می‌گذارد، التهاب را در سراسر بدن از جمله مغز افزایش می‌دهد که همگی می‌توانند منجر به زوال عقل شوند.

محققان بر این باورند که حفظ کلسترول و قند خون در بزرگسالی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در بدن کاهش می دهد. از آنجایی که بسیاری از تغییرات مرتبط با آلزایمر از سنین پایین شروع می شود، هنوز برای پیشگیری از بیماری های مغزی و قلبی زود نیست.

دکمه بازگشت به بالا