تازه های کسب و کارعمومی

چرا ساعت اینستاگرام جلو کشیده شد؟

زمان دقیق جلو کشیدن و تغییر ساعت رسمی در فروردین ۱۴۰۲ و آیا تغییر میکند؟

تغییر ساعت رسمی کشور ۱۴۰۲ : زمان دقیق جلو کشیدن و تغییر ساعت رسمی در فروردین ۱۴۰۲ و آیا ساعت ها امسال جلو کشیده میشود یا نه و آیا تغییر میکند؟ یا خیر

طبق ابلاغ رئیس جمهور ساعت رسمی کشور از ابتدای سال ۱۴۰۲ در ۱ فروردین ۱۴۰۲ تغییر نمی‌کند، بر این اساس عقب و جلو کشیدن ساعت ها لغو شد و طبق مصوبه مجلس، «قانون تغییر ساعات رسمی کشور مصوب ۱۳۸۶/۵/۳۱ نسخ می شود و دولت مجاز به تغییر ساعت رسمی کشور نیست. جزئیات کامل بر را بخوانید:

تغییر ساعت رسمی کشور سال ۱۴۰۲

طبق ابلاغ رئیس جمهور ساعت رسمی کشور از ابتدای سال ۱۴۰۲ در ۱ فروردین ۱۴۰۲ تغییر نمی‌کند، بر این اساس عقب و جلو کشیدن ساعت ها لغو شد و طبق مصوبه مجلس، «قانون تغییر ساعات رسمی کشور مصوب ۱۳۸۶/۵/۳۱ نسخ می شود و دولت مجاز به تغییر ساعت رسمی کشور نیست.

زمان جلو کشیدن ساعت ها در سال ۱۴۰۲

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، روز (یکشنبه اول خرداد سال ۱۴۰۱) «قانون نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور» مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.

طبق مصوبه مجلس، «قانون تغییر ساعات رسمی کشور مصوب ۱۳۸۶/۵/۳۱ نسخ می شود و دولت مجاز به تغییر ساعت رسمی کشور نیست.
به هیات وزیران اجازه داده می شود مطابق ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۷/۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی نسبت به تنظیم ساعات کار ادارات، سازمان ها و مراکز تابعه اقدام کند.

تبصره – این قانون از تاریخ ۱۴۰۲/۱/۱ لازم الاجراست.

ابلاغ دو قانون مصوب مجلس از سوی روحانی
جزییات سازوکار جایگزینی منتخبان فوت شده مجلس یازدهم

با تصویب مجلس و ابلاغ رئیس جمهور ساعت رسمی کشور از ابتدای سال ۱۴۰۲ تغییر نمی‌کند، در این گزارش فرایند تصویب این قانون را می‌خوانیم.

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را تحت عنوان عدم تغییر ساعت رسمی کشور تدوین و تقدیم هیئت رئیسه کرده بودند که این طرح برای ارزیابی کارشناسی به کمیسیون اجتماعی به عنوان کمیسیون تخصصی ارجاع شده بود.

اعضای کمیسیون اجتماعی پس از انجام بررسی‌های لازم در تاریخ (۲۲ اسفند سال ۱۴۰۰) با اکثریت آرا با این طرح موافقت کرده و طرح جهت بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد.

نمایندگان نیز در جلسه علنی روز( سه‌شنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۰)با ۱۱۵ رأی موافق، ۷۷ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۰ نماینده حاضر در جلسه با طرح مذکور موافقت کردند و پس از آن طرح برای تایید به شورای نگهبان ارسال شد که شورای ایراداتی به آن گرفت.

ابوالفضل ابوترابی طرح تغییر ساعت رسمی کشور درباره این ایرادات به تسنیم، گفته بود یک ابهام این بود که آیا در عدم تغییر ساعت این اختیار به دولت داده خواهد شد که به مانند قبل از سال ۱۳۸۶ دولت ساعت‌ها را تغییر بدهد یا خیر که مجلس اعلام کرد خیر اما تبصره‌ای آورده شده مبنی بر اینکه دولت بدون تغییر ساعت می‌تواند در ۶ ماه گرم سال مناطقی که نیاز دارند فراخوان بدهد و اعلام کند کارمندان این مناطق یک ساعت زودتر به محل کار بروند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی تصریح کرد: دومین ابهام شورای نگهبان درباره این بود که از چه تاریخی قرار است این عدم تغییر ساعت اجرایی شود که در رفع ابهام این موضوع، آن را موکول به ابتدای سال ۱۴۰۲ کردیم.

نماینده نجف‌آباد درباره علت اجرایی شدن این قانون از ابتدای سال ۱۴۰۲ اضافه کرد: دولت به مجلس اعلام کرد که سه ماه زمان نیاز دارد تا برنامه‌ها و نرم‌افزارهای کامپیوتری ادارات را به‌روز کند و از سوی دیگر درباره پروازهای بین‌المللی نیز باید اطلاع‌رسانی کند که به همین دلیل با نظر دولت مقرر شد این قانون از ابتدای سال ۱۴۰۲ اجرایی شود.

آخرین اخبار از مشکل ساعت گوشی های هوشمند و ویندوز در سال 1402 (+ آموزش رفع مشکل ساعت گوشی)

بر اساس قانون تغییر ساعت رسمی کشور لغو شده است اما ساعت برخی سیستم‌های کامپیوتری و گوشی‌های هوشمند راس ساعت ۱۲ شب یکم فروردین به صورت خودکار یک ساعت به جلو کشیده شد و همین امر موجب سردرگمی کاربران شده و مشکلاتی را برای برخی اپلیکیشن ها ایجاد کرده است. در ادامه این مطلب به آموزش روش هایی برای حل این مشکل پرداخته‌ایم.

گفته می‌شود علت این مسئله تنظیم بودن سرورهای جهانی با تغییر ساعت در ابتدای سال در ایران است و در همین رابطه از بامداد دوم فروردین، دسترسی به بسیاری از خدمات نرم‌افزاری موبایلی غیرممکن شد و بانک‌ها و خدمات اینترنتی و شماری از دستگاه‌های اندرویدی و ویندوزی با اختلال مواجه شدند و حتی ساعت شبکه خبر هم یک ساعت جا به جا شد.

وزیر ارتباطات یک هفته پیش اعلام کرده بود که اقدامات لازم انجام شده است تا در بامداد دوم فروردین تغییری در ساعت ها ایجاد نشده و شاهد اختلال نرم‌افزاری نباشیم. اما ظاهراً علی رغم وعده وزیر ارتباطات کماکان شاهد تغییر ساعت گوشی ها و اختلال در سرویس های نرم افزاری هستیم.

به نظر می‌آید مشکلان مربوط به تغییر ساعت همچنان پابرجاست و تا زمانی که مشکل ساعت گوشی‌های هوشمند حل شود کاربرانی که ساعت گوشی آنها یک ساعت جلوتر را نشان می‌دهد، می‌توانند ساعت گوشی خود را به صورت دستی تنظیم کنند.

بروزرسانی 28 فروردین 1402:

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مصاحبه‌ای با ایسنا اعلام کرد که خود او نیز ساعت گوشی هوشمندش را به صورت دستی تنظیم کرده و به نظر حداقل تا شهریور ماه باید این مشکل ادامه داشته باشد:

    هنوز در بعضی از مدل‌های گوشی مانند سامسونگ و شیائومی این مشکل وجود دارد؛ همکاران من در حال پیگیری این مسئله در  تعامل با وزارت صمت و وزارت امور خارجه هستند؛ حتی بعضی از اپلیکیشن‌ها نیازمند ارائه نسخه جدید بودند که این اقدام هم انجام شد اما در رابطه با خدمات بانکی گزارشی به ما واصل نشده که مشکلی وجود دارد.

    من هم گوشی خود را به صورت دستی تنظیم کردم و پیامک بانکی هم ارسال می‌شود و مشکلی وجود ندارد. از همان روز اول یک نماینده ویژه در این زمینه قرار دادم که در تعامل با همه سرویس‌هایی که در کشور ارائه می‌شود، درصورت وجود مشکل، به سرعت تبیین و حل کنند و البته بخش بسیاری از مشکلات حل شده است.

بروزرسانی 20 اردیبهشت 1402:

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مصاحبه‌ای اعلام کرد که در حال پیگیری برای رفع مشکل تغییر ساعت‌ در گوشی‌های همراه هستیم؛ فعلاً با تنظیم دستی قابل حل است. وی اعلام کرد که:

    درحال پیگیری هستیم، از طریق وزارت صمت و وزارت امور خارجه، من حتی با سفیر کشور در چین و کره جنوبی مکاتبه کردم که به سازندگان گوشی‌ها منعکس کنند. اما ساعت جهانی از روز اول فروردین ساعت درست را نشان می‌دهد. گوشی‌ها هنوز آپدیت نشدند اما با تنظیم دستی قابل حل است و هیچ مشکلی هم برای دریافت پیامک بانکی ندارد.

نحوه رفع مشکل ساعت در گوشی های اندرویدی و آیفون

برای این منظور، بسته به مدل گوشی خود، باید به بخش تنظیمات بروید و در قسمت تنظیم تاریخ و ساعت، گزینه Daylight saving را غیرفعال کنید. یا اینکه در بخش تنظیمات گوشی Settings به قسمت تاریخ و ساعت Date and time بروید و در آنجا گزینه تنظیم خودکار تاریخ و زمان Automatic date and time را غیرفعال کنید. سپس با ورود به بخش تنظیم ساعت Set time زمان گوشی خود را یک‌ساعت به عقب ببرید.

تغییر ساعت در گوشی های آیفون نیز روند مشابهی داشته و باید مطابق تصویر بالا عمل کرد. بدیهی است زمانی که مشکل تغییر ساعت گوشی‌های موبایل حل شد، بهتر است برای به هم نخوردن تنظیم دقیق ساعت گوشی خود مجدداً گزینه تنظیم خودکار تاریخ و زمان را در موبایل خود فعال کنید.

آموزش رفع مشکل ساعت در ویندوز

اگر ساعت ویندوز شما یک ساعت به جلو کشیده شده برای حل مشکل به وجود آمده به قسمت تنظیمات رفته و در بخش Time & language گزینه Date&time را انتخاب کنید. حالا از این قسمت گزینه Adjust for daylight saving time automatically را خاموش کنید تا ساعت سیستم یک ساعت به عقب برگردد.

منبع:

twitter smm panel

smm panel

دکمه بازگشت به بالا