اجتماعیتازه های کسب و کار

طلاق غیابی از جانب مرد چقدر طول می‌کشد؟

طلاق از طرف مرد آسان‌ترین راه برای جدا شدن زوجین از یکدیگر است. طلاق باید آخرین راهی باشد که زوجین به آن متوسل شده و از آن برای خاتمه دادن به زندگی مشترک خود بنابه علل گوناگون استفاده کنند. طلاق در پاره‌ای از موارد به صورت توافقی انجام می‌شود و در برخی از مواقع هم امکان دارد با مخالفت هر کدام از زوجین همراه بوده و روند آن طولانی باشد.

با در نظر گرفتن قوانین کشور، حق طلاق با مرد است و به نوعی می‌توان چنین گفت که طلاق از جانب مرد در ارجحیت قرار دارد. ولی این مسئله هم دارای شرایطی است که می‌بایست بر اساس آن، مرد تقاضای طلاق را در دفتر ازدواج و یا دادگاه ثبت نماید.

دلایل موجه برای طلاق از طرف مرد

بر اساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، همیشه حق طلاق با مرد خواهد بود و وی قادر است با داشتن دلایل موجه و یا حتی غیر موجه دادخواست طلاق خود را به دادگاه تسلیم نماید. مخصوصاً در شهرهای بزرگی همچون اصفهان که آمار طلاق رو به رشد است، مردان میتوانند بدون حتی داشتن وکیل طلاق در اصفهان یا هر شهر دیگری اقدام به دادخواست طلاق کنند ولی می‌بایست به این موضوع نیز اشاره داشت که منطقی بودن دلایل طلاق برای موقعی است که حق و حقوق زوجه به وی تعلق گیرد.

در ادامه دلایل موجه طلاق از جانب مرد را هم بیان کرده‌ایم.

 • ترک کردن زندگی از ناحیه زن بنا به هر دلیلی
 • در صورت بیمار یا نازا بودن زوجه
 • عدم تمکین زوجه در طول زندگی مشترک
 • وجود سوءزن در رفتار زوجه
 • در صورت محکومیت زوجه به حبس

معایب طلاق از جانب مرد

به صورت کلی طلاق از جمله مسائل ناخوشایند زندگی زوجین است. طلاق از جانب مرد برخی معایب برای وی در پی خواهد داشت که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

به طور معمول طلاق از جانب مرد ۴ الی ۶ ماه طول خواهد کشید که مدت زمان نسبتا طولانی می‌باشد.

معمولا یکی از شروط ضمن ازدواج همچون تنصیف دارایی در طلاق قید می‌گردد. این شرط هنگامی قابل اجرا است که مشکلاتی مثل سوءاخلاق در زوجه وجود نداشته باشد. در این شرایط مرد مکلف می‌باشد که کل دارایی به دست آمده در طول زندگی مشترک را حداکثر تا نصف آن با در نظر داشتن تشخیص و تایید قاضی و همچنین موجود بودن اموال به همسر خود پرداخت کند.

شرایط مرد جهت درخواست طلاق

بر اساس قانون مدنی که در کشور ما در حال اجرا می‌باشد مردی که قصد دارد درخواست طلاق خود را ثبت کند و از همسرش جدا گردد، می‌بایست چهار شرط بیان شده در زیر را داشته باشد.

 1. بالغ
 2. عاقل
 3. قاصد
 4. مختار

در حقیقت با واجد شرایط بودن و داشتن چهار شرط بیان شده این امکان به وی داده می‌شود که دادخواست طلاق خود را ثبت نماید و اقدام به جدا شدن از همسر خود کند. در غیر این حالت به تقاضای مرد جهت طلاق دادن همسر خود رسیدگی نخواهد شد.

مدارک لازم جهت ثبت درخواست طلاق از جانب مرد

به این خاطر که مرد قادر به ثبت درخواست طلاق خود باشد می‌بایست مدارکی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد را به دفتر ازدواج و یا دادگاه تسلیم نماید.

 1. اصل شناسنامه و کارت ملی مرد
 2. اصل سند ازدواج

نکته قابل توجهی که در خصوص مدارک مذکور وجود دارد این است که چنانچه مدارک اصلی در دسترس نباشند، مرد قادر است با رجوع به مرجع صادر کننده مدارک، تقاضای المثنی آن‌ها را ثبت و بعد از اخذ مدارک لازم، اقدام به ثبت درخواست طلاق نماید.

نحوه انجام طلاق غیابی از جانب مرد

مردان زیادی به دفتر وکالت حامد امیری بهترین وکیل خانواده در اصفهان، مراجعه می‌کنند و می‌خواهند بدانند که چگونه می‌توانند اقدام به طلاق غیابی کنند. وی در پاسخ به آنها می‌گوید: مرد با رعایت شرایط تعیین شده در ارتباط با غیبت زوجه در زندگی مشترک و با در نظر گرفتن ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق دارد به دادگاه مراجعه نموده و تقاضای طلاق غیابی خود را ثبت نماید. مراحل طلاق غیابی از جانب مرد به این صورت می‌باشد که تقاضای وی به داوری ارجاع داده شده و در صورت تایید او خواهد توانست گواهی عدم سازش را اخذ نماید.

با در نظر داشتن این موضوع نامه‌ای برای حضور زن به منظور رسیدگی به دعوای طلاق در دادگاه برای وی ارسال می‌گردد. در این شرایط چنانچه زن یا وکیل وی در محل دادگاه حضور پیدا نکنند، حکم طلاق غیابی صادر خواهد گردید. حتی چنانچه مرد دارای همسری خارجی هم باشد و وی به جهت دادرسی در دادگاه حاضر نگردد، مرد حق دارد با نظر به حکم طلاق غیابی از همسر خویش طلاق بگیرد. با این حال پیشنهاد می‌شود در این موارد با مشورت وکیل طلاق توافقی، جدایی به‌ صورت توافقی صورت بگیرد.

همچنین باید اشاره کرد که حکم طلاق غیابی از جانب مرد، بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی، ظرف مدت ۲۰ روز بعد از  صادر شدن توسط زن قابل واخواهی می‌باشد.

شرایط طلاق غیابی از جانب مرد

مرد پیش از آنکه اقدام به تقاضای طلاق غیابی کند می‌بایست شرایط پس از آن را هم در نظر داشته باشد. اصلی‌ترین شرطی که زوج می‌بایست از آن اطلاع داشته باشد، به گفته بهترین وکیل اصفهان این است که حق و حقوق زوجه را به صورت کامل بپردازد. یکی از مهم‌ترین حقوق زوجه که می‌بایست پرداخت گردد می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • مرد می‌یایست مهریه زوجه را پرداخت کند.
 • اگر زوجه شرایط تنصیف دارایی در طلاق و اموال شوهر را داشته باشد، مرد می‌یایست آن‌ها را به زن بپردازد و تقسیم اموال تحت نظر دادگاه انجام شود.

طلاق غیابی از جانب مرد چقدر طول می‌کشد؟

اصلی‌ترین مبحث این مطلب مدت زمان طلاق غیابی از جانب مرد است.

 طلاق غیابی با در نظر گرفتن قانون از ناحیه مرد ممکن بوده و در حقیقت حضور نداشتن زن در مراحل طلاق از سوی شوهر تاثیری در رای دادگاه ندارد. قاضی دادگاه پس از بررسی دادخواست طلاق از سوی زوج می‌تواند گواهی عدم سازش صادر نماید.

با این وجود امکان دارد مدت طلاق غیابی از جانب شوهر هم به همان اندازه به طول انجامد؛ زیرا اگر حکم طلاق از جانب شوهر به شکل غیابی صادر گردیده باشد، زوجه ظرف مدت 20 روز می‌تواند درخواست واخواهی داشته باشد. علاوه بر انجام واخواهی امکان تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی هم وجود داشته که همین امر چندین ماه طول می‌کشد. اما چنانچه به حکم اعتراضی وارد نگردد، یقینا مدت زمان طلاق از جانب مرد کمتر خواهد شد.

لازم است بدانید که زن و مرد جهت ثبت طلاق در دفترخانه می‌بایست مدارک خویش را به محضر تسلیم نموده و به این خاطر که طلاق غیابی است، احتمال اینکه زن به دفترخانه مراجعه نکند وجود داشته و باعث طولانی‌تر شدن مدت زمان طلاق غیابی گردد؛ ناگفته نماند که اگر مرد برای طلاق در دفترخانه حاضر نشود مشکلی پیش نخواهد آمد و دفترخانه بعد از اخطار به دو طرف و حاضر نشدن مجدد طرفین می‌تواند طلاق را ثبت کند.

نکته قابل توجه این است که اعتراض به حکم طلاق از جانب مرد نمی‌تواند رای دادگاه در مورد طلاق را تغییر دهد. معمولا اعتراض به حکم دادگاه در قالب صدور گواهی عدم سازش به این خاطر انجام می‌گیرد که زن بعد از طلاق در برابر حقوق قانونی خویش مانند اجرت المثل و یا مطالبه نصف اموال و دارایی شوهر معترض می‌باشد.

نقش وکیل در زمان ثبت درخواست طلاق از جانب مرد

همواره بهره‌گیری از یک وکیل خوب در اصفهان یا هر شهر دیگری در امور مربوط به طلاق امری مهم به شمار می‌رود. به این خاطر که وقتی یک وکیل متخصص و کارآزموده شما را در امورتان همراهی کند، دیگر نیازی به حضور در جلسات داوری نخواهید داشت و اجرای حکم طلاق بدون حضور مرد هم صورت می‌گیرد. همچنین در این شرایط چگونگی پرداخت حق و حقوق زوجه به کمک وکیل با رعایت مصلحت مرد صورت خواهد گرفت.

علاوه بر این شما خواهید توانست جهت دریافت مشاوره و ارتباط با وکیل مجرب و متخصص از طریق شماره تماس‌های موجود در سایت اقدام نمایید تا شما را در خصوص طلاق غیابی از جانب مرد راهنمایی و و همراهی کند. شاید با مشورت با یک وکیل حرفه‌ای بتوان روند طلاق را سریع‌تر پیش برد. همچنین می‌توانید در خصوص حذف نام همسر و هزینه پاک کردن نام همسر از شناسنامه‌، شرایط و مدارک را از بهترین وکیل اصفهان جویا شوید.

جمع بندی

با پیش آمدن موضوع طلاق، همواره زوجین تحت شرایط نامساعدی قرار خواهند گرفت. در ارتباط با طلاق غیابی از جانب مرد هم این موضوع وجود دارد و مسائلی چالش برانگیزی در آن مطرح خواهد بود که با بهره‌گیری از یک وکیل متخصص در مسائل حقوقی، می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد تا مرد بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب خود دست یابد. از این رو به شما همراهان عزیز مجله حقوقی دادسو پیشنهاد می‌کنیم که با مشاورین و وکلای مجرب موسسه در ارتباط باشید، تا به بهترین نتیجه ممکن برسید.

سوالات متداول

 • طلاق از طرف مرد چگونه است؟

این نوع از طلاق با اثبات دلایل موجه همچون ترک زندگی، عقیم بودن، سو رفتار زوجه، محکومیت و بیمار بودن زن صورت می‌گیرد.

 • معایب طلاق از طرف مرد چیست؟

روند طولانی ۴ تا ۶ ماهه دارد. در برخی موارد، تقسیم اموال صورت می‌گیرد و لازم است دلایل خود را به اثبات برساند. این روند توسط وکیل، کمتر خواهد شد.

 • شرایط طلاق غیابی از طرف مرد کدام است؟

مرد برای آنکه همسر خود را به صورت غیابی طلاق بدهد لازم است تمامی حق و حقوق وی را به‌طور کامل پرداخت نموده و سپس درخواست طلاق دهد.

دکمه بازگشت به بالا