علمی و پزشکی

کولونوسکوپی برای تشخیص کدام بیماری است ؟

کولونوسکوپی برای تشخیص کدام بیماری است ؟

کولونوسکوپی یک روش تشخیصی است که با استفاده از یک دستگاه فیبرواسکوپی، داخل روده بزرگ (کولون) بررسی می‌شود. این روش به عنوان یکی از بهترین روش‌های تشخیصی برای بررسی بیماری‌های روده بزرگ شناخته شده است. برخی از بیماری‌هایی که با کولونوسکوپی تشخیص داده می‌شوند عبارتند از:

1. پلیپ‌های روده: پلیپ‌های روده ممکن است خطر سرطان روده را افزایش دهند و بعضاً به صورت پیشگیرانه حذف می‌شوند.

2. التهاب روده: التهاب روده ممکن است ناشی از بیماری کرون یا کولیت التهابی باشد.

3. سوراخ در روده: سوراخ در روده ممکن است ناشی از زخم، عفونت، یا تروما باشد.

4. سرطان روده: کولونوسکوپی می‌تواند به عنوان یک روش زود هنگام تشخیص سرطان روده مورد استفاده قرار بگیرد.

5. برخی از علائم دیگر: به عنوان مثال، درد شکم، خونریزی روده، اسهال یا یبوست و غیره.

چرا به کولونوسکوپی نیاز داریم؟

کولونوسکوپی ممکن است پیشگیرانه، تشخیصی یا درمانی باشد – و اغلب، همه اینها هستند. اگر از نظر آماری در معرض خطر ابتلا به سرطان کولورکتال هستید، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما توصیه کند که برای غربالگری معمول سرطان، کولونوسکوپی انجام دهید. از آنجایی که هر کسی می‌تواند در هر زمانی بدون هشدار یا علائم به سرطان روده بزرگ مبتلا شود، غربالگری بهترین راه برای جلوتر از آن است. در حین غربالگری، متخصص گوارش شما همچنین ممکن است بافت های مشکوک را برای آزمایش و پیشگیری بردارید.

کولونوسکوپی چگونه انجام میشود ؟

کولونوسکوپ یک دوربین کوچک و نورانی است که به انتهای یک لوله بلند، نازک و انعطاف پذیر به نام کاتتر متصل شده است. ارائه دهنده شما کولونوسکوپ را از طریق مقعد وارد می کند و به آرامی آن را از طریق روده بزرگ تا انتها، جایی که به روده کوچک شما می رسد، پیش می برد. در حین پیشروی، کاتتر هوا را به داخل روده بزرگ پمپ می کند تا آن را باد کند. دوربین ویدئویی از داخل روده بزرگ شما را به مانیتور ارسال می کند. ارائه دهنده شما مانیتور را برای هر چیز غیرعادی تماشا می کند. وقتی به انتهای کولون شما رسیدند، کولونوسکوپ را به همان روش بیرون می آورند و بار دوم تماشا می کنند.

منبع مقاله: salembemon.ir

دکمه بازگشت به بالا