اجتماعی

کدام بیماریهای ناشی از کووید کشنده هستند؟

پس از کاهش علائم کووید-19 و بهبود زندگی، افراد ممکن است در معرض خطر مرگ ناشی از عوارضی مانند نارسایی تنفسی، حمله قلبی، سکته مغزی یا حتی بیماری کلیوی باشند.

بر اساس مطالعه منتشر شده در ژورنال نیچر، افرادی که از کووید-19 بهبود می یابند تا شش ماه پس از تشخیص این ویروس نسبت به سایرین در معرض خطر بیشتری برای مرگ هستند. طبق مطالعه منتشر شده در مجله نیچر، این ویروس. مطالعه ای در دانشگاه واشنگتن همچنین نشان داد که حتی موارد خفیف کووید-19 خطر مرگ را شش ماه پس از تشخیص افزایش می دهد.

بر اساس این مطالعه، بیماران کووید-19 علاوه بر سایر عوارض، بیشتر در معرض سکته مغزی، اختلالات عصبی، مشکلات سلامت روان، دیابت، بیماری قلبی، بیماری کلیوی و لخته شدن خون هستند. خطر ابتلا به این مشکلات در دراز مدت با شدت بیماری افزایش می یابد.

مطالعات نشان می دهد که اثرات طولانی مدت کووید-19 می تواند منجر به مشکلات جسمی و مرگ شود. چندین مطالعه در ایالات متحده بین سال های 2021 تا 2020 نشان داده است که عوارض جانبی کووید-19 که بر سیستم قلبی عروقی و عصبی تأثیر می گذارد، می تواند کشنده باشد. تشکیل لخته های خون و افزایش التهاب رگ ها می تواند منجر به حمله قلبی، ترومبوز وریدی و سکته شود.

کارشناسان تاکید می کنند که ویروس کرونا می تواند بر سلامت هر قسمت از بدن، از ریه ها، مغز و کبد گرفته تا قلب تاثیر بگذارد.

به گزارش هندوستان تایمز، موارد زیر بیماری ناشی از کووید-19 است که به گفته کارشناسان می تواند کشنده باشد:

نارسایی تنفسی: مشکلات تنفسی پس از شروع سندرم کووید به دلیل عفونت ریه ها توسط ویروس شایع است. در صورت مشاهده مشکلات تنفسی پس از کود باید آزمایشات و معاینات لازم انجام شود. به گفته پزشکان، بسیاری از افراد پس از کووید-19 از مشکلات جدی مانند نارسایی حاد تنفسی رنج می برند که در نتیجه ریه ها قادر به انتقال اکسیژن کافی به خون نیستند یا ممکن است دی اکسید کربن کافی آزاد نکنند. پنومونی کوید یک بیماری خطرناک است زیرا کیسه های هوایی در ریه ها ملتهب می شوند. سندرم حاد تنفسی (ARDS) نیز در برخی از بیماران دیده شده است.

نارسایی کبد: در برخی از بیماران مبتلا به کووید-19، سطح آنزیم های کبدی مانند آلانین آمینوترانسفراز (ALT) و آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) بالا بود. این بدان معنی است که کبد بیمار حداقل به طور موقت آسیب دیده است. نارسایی حاد کبدی نیز از عوارض شایع کووید-19 است و می تواند کشنده باشد.

حمله قلبی و سکته: موارد حمله قلبی و سکته مغزی در بیماران کوید در حال افزایش است. افراد با یا بدون سابقه مشکلات قلبی ممکن است تحت تاثیر قرار گیرند. بروز انفارکتوس میوکارد، سکته مغزی و مرگ ناگهانی قلبی در بیماران کووید-19 افزایش یافت. علاوه بر حملات قلبی، سکته مغزی، آریتمی (ضربان قلب نامنظم)، مشکلات جسمی مانند قارچ سیاه و سندرم گیلن باره (GBS) نیز می تواند باعث مرگ شود.

جلوگیری

توصیه می شود که بیماران پس از بهبود علائم کووید-19 و کنترل سطح التهاب و غلظت خون به طور منظم به پزشک مراجعه کنند. یک رژیم غذایی متعادل سرشار از فیبر و آب برای همه درمانگران کووید-19 ضروری است. همچنین انجام تمرینات تنفس عمیق با رعایت دستورات مدیریت عفونت و معاینه فیزیوتراپیست برای جلوگیری از عوارض فوری تنفسی ضروری است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا