علمی و پزشکی

چگونه از بروز مسمومیت دارویی پیشگیری کنیم؟

مسمومیت دارویی شایع ترین علت مسمومیت در جهان است. این نوع مسمومیت به ویژه برای کودکان بسیار خطرناک است و به همین دلیل باید به خانواده ها نحوه پیشگیری از آن آموزش داده شود.

به گزارش سلام آنلاین. مواد مخدر یکی از خطرناک ترین عوامل سمی در خانه است و شایع ترین علت مسمومیت در جهان مصرف بیش از حد است. نادیده گرفتن مقدار دارو، مصرف خواب‌آلود و مصرف خودسرانه دارو، همگی می‌توانند منجر به مسمومیت دارویی شوند.

لازم به ذکر است که مسمومیت دارویی در کودکان اغلب به صورت تصادفی اتفاق می افتد و نتیجه کنجکاوی کودک یا تقصیر والدین است.

برای جلوگیری از بروز مسمومیت دارویی در کودکان باید به نکات زیر توجه کرد:

– اگر بچه های زیر 5 سال در خانه دارید، حتما دارو را در یک کابینت بلند دور از دست و قفل نگه دارید.

مراقب باشید از دادن داروهای مکرر یا بدون نسخه به کودک خودداری کنید.

از قرار دادن دارو در کیف دستی خود برای جلوگیری از مصرف آن توسط کودکان خودداری کنید.

دارو را جلوی کودکان مصرف نکنید زیرا کودکان رفتار بزرگسالان را تقلید می کنند و می توانند دارو را وارد دهان کنند.

اگر به فرزندتان دارو می دهید به او توضیح دهید که دارو است و از کلماتی مانند آب نبات، شکلات یا غذا استفاده نکنید.

– داور را در بسته بندی اصلی نگهداری کنید تا در صورت مسمومیت بتوانید اطلاعات دقیق دارو را در اختیار پزشک قرار دهید.

اگر فردی در خانواده تحت درمان اعتیاد به مواد مخدر است، از دسترسی کودک به معتادان جلوگیری کنید.

بسیاری از کودکان و بزرگسالان بر اثر نگهداری شربت متادون در یخچال و به ویژه با تعویض بطری های دارو با بطری های نوشیدنی و استفاده تصادفی از آن جان خود را از دست داده اند.

همچنین نکات دیگری که در خصوص پیشگیری از مسمومیت دارویی و قرار گرفتن در معرض سموم توصیه می شود به شرح زیر است:

بهتر است داروی بیماران افسرده، بیماران با عدم تعادل رفتاری یا کسانی که سابقه خودکشی دارند را از دست آنها دور نگه دارید و مراقب میزان مصرف دارو باشید.

برای افراد مسن مسمومیت دارویی بسیار شایع و البته خطرناک است. نوع مشابهی از دارو که از فراموشی، ناشناس بودن، بی سوادی یا بی سوادی رنج می برد، یا عدم دقت در نسخه های دارویی می تواند منجر به مصرف نادرست یا مکرر دارو توسط سالمندان شود. برای پیشگیری از مسمومیت دارویی در سالمندان باید مصرف دارو توسط سالمندان خانواده را زیر نظر داشت. بهترین راه برای جلوگیری از دوزهای مکرر این است که تعداد دفعات مصرف آنها را یادداشت کنید.

البته باید توجه داشت که مصرف بیش از حد دارو در اقدام به خودکشی ممکن است در ابتدا علائم و نشانه های خاصی نداشته باشد، اما وضعیت سمی ممکن است به طور ناگهانی بدتر شود یا منجر به آسیب کبدی و کلیوی شود. دائمی. آینده در مواجهه با یک مسموم کننده ناخودآگاه که یک بسته قرص را در کنار خود می خورد در حالی که شما را خنک نگه می دارد و باعث استفراغ شما نمی شود این بسته را با بیمار به بیمارستان می برد.

بر اساس اعلام معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، القای استفراغ در مسمومیت فقط با نظر پزشک انجام شود. به دلیل این عمل، ممکن است وضعیت بیمار در برخی از مسمومیت های دارویی بدتر شود.

در اغلب موارد مسمومیت دارویی تصادفی یا عمدی، در اسرع وقت با مرکز اطلاع رسانی دارو و سم 190 یا اورژانس 115 تماس بگیرید تا از نحوه برداشتن اولین قدم مطلع شوید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا