علمی و پزشکی

مصرف استاتین‌ها در جلوگیری از تکرار سکته مغزی موثر است

اطلاعات تکمیلی:

دکتر دیوید گیست، از دانشگاه جنوب دانمارک، گفت: «تحقیقات قبلی نتایج متفاوتی را در مورد خطر سکته مغزی در افرادی که استاتین مصرف می‌کنند با سکته قبلی نشان داده است.

Gist گفت: “ما بررسی کردیم که آیا استفاده از استاتین پس از سکته مغزی با افزایش خطر سکته بعدی از جمله خونریزی و لخته شدن خون مرتبط است یا خیر.”

ما متوجه شدیم افرادی که استاتین مصرف می‌کنند کمتر در معرض خطر سکته مغزی، به ویژه سکته مغزی ایسکمیک هستند، در حالی که هیچ تغییری در خطر سکته وجود ندارد.

در حالی که خونریزی مغزی ناشی از خونریزی مغزی است، سکته مغزی ایسکمیک به دلیل انسداد جریان خون به مغز ایجاد می شود. سکته مغزی ایسکمیک تقریباً شایع ترین نوع سکته است.

محققان سوابق سلامتی را در دانمارک مطالعه کردند و بیش از 15000 نفر را با اولین سکته مغزی مورد بررسی قرار دادند.

آنها به مدت 30 روز پس از سکته تا شروع سکته دوم، مرگ یا پایان پیگیری با میانگین 3.3 سال پیگیری شدند. محققان از داروهای تجویزی برای تعیین اطلاعات مربوط به استفاده از استاتین ها مانند آتورواستاتین و سیمواستاتین استفاده کردند.

محققان سپس انسان ها را مقایسه کردند.

آنها دریافتند که حدود 39 درصد از افرادی که سکته دوم را تجربه کردند، در مقایسه با 41 درصد از افرادی که سکته دوم را نداشتند، استاتین دریافت کردند.

مصرف استاتین با کاهش 12 درصدی خطر عود سکته مغزی پس از تنظیم فشار خون، دیابت و مصرف الکل همراه بود.

سپس نویسندگان بیش از 1000 نفر مبتلا به سکته مغزی را با بیش از 4000 نفر بدون سکته های دیگر مقایسه کردند. حدود 40 درصد از افراد مبتلا به سکته مغزی، در مقایسه با 42 درصد از افراد بدون سکته مغزی، استاتین دریافت کردند.

نشر مطالب پزشکی

به طور خلاقانه و منسجم، مفاهیم علمی پزشکی را به زبانی ساده و قابل فهم برای همه تبدیل می‌کنم. هدفم این است که هر کسی بتواند به سرعت به دانش پزشکی دسترسی داشته باشد.
دکمه بازگشت به بالا