تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

ماندگاری مزوتراپی مو چقدر است؟

امروزه زندگی انسان‌ها بیشتر از قبل در معرض آلودگی هوا و آب، استرس و تنش بیش از حد قرار دارد. مو جزو اولین قسمت‌هایی است که تحت‌تأثیر تغییرات بدن قرار می‌گیرد. پیشگیری از مشکلات مو آسان‌تر از مقابله با آسیب‌ها است، بااین‌حال تعداد کمی از افراد به روش‌های محافظتی متوسل می‌شوند. افراد تنها زمانی می‌توانند به وخامت وضعیت پی ببرند که موهایشان آسیب ببیند و ریزش مو شروع شود. برای رفع این مشکلات می‌توان از روش‌های مختلف زیبایی مانند مزو تراپی مو  استفاده کرد.

یکی از رایج‌ترین سؤالات در این مورد، ماندگاری مزوتراپی مو توسط متخصص پوست در تهران است و اینکه این روش دائمی هست یا خیر. مزوتراپی باتوجه‌به تشخیص پزشک می‌تواند چندین جلسه ادامه داشته باشد و عموماً هر دوازده تا هیجده ماه یکبار نیاز به تجدید دارد.

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی یک روش درمانی است که از نظر پزشکی اثبات شده است و مواد مغذی موردنیاز را مستقیماً به فولیکول مو می‌رساند و باعث جوان‌سازی پوست سر و رشد مجدد مو می‌شود. مزوتراپی مو با تزریق ویتامین‌ها، مواد معدنی و مخلوط اسیدهای آمینه موردنیاز مو به پوست سر انجام می‌شود. در واقع اگر نیازهای پوست سر یا موی شما برآورده نشود، هیچ یک از درمان‌های ریزش مو یا شامپوها نمی‌توانند به مو و پوست سر آسیب‌دیده شما کمک کنند.

با مزوتراپی می‌توان ریزش مو را درمان کرد، زیرا موهای نازک را ضخیم می‌کند، ریزش مو را متوقف می‌کند و موها را قوی‌تر و درخشان‌تر می‌کند. مزوتراپی برای پوست سر و مو بسیار مؤثر است و یکی از محبوب‌ترین کاربردها در زیبایی مدرن در مبارزه با مشکلات مختلف مو محسوب می‌شود.

مزوتراپی یک روش داخل پوستی است. به این معنی که ترکیبات به طور مستقیم به لایه میانی پوست شما (مزودرم) تزریق می‌شوند. ترکیبات مورداستفاده شامل ویتامین‌ها، سرم‌ها، عصاره‌های گیاهی، آنزیم‌ها و غیره است. مزوتراپی به‌شدت به بیمار وابسته است و برای هر فردی متفاوت است و باید توسط متخصص انجام شود.

در طول مزوتراپی مو چه اتفاقی می‌افتد؟

در طول هر جلسه، شما با استفاده از یک داروی بی‌حسی موضعی برای تزریق‌های بعدی آماده می‌شوید. بسته به شرایط درمان، تزریق‌ها را می‌توان در عمق‌های مختلف پوست از 1 تا 4 میلی‌متر انجام داد.

پزشک ممکن است سوزن را در چند ناحیه و با زاویه‌های مختلف به پوست سر شما تزریق کند. همچنین در هر نوبت ممکن است فقط یک قطره کوچک از محلول را برای پوست سر شما استفاده کند.

مزایای مزوتراپی مو

مزیت اصلی مزوتراپی این است که یک روش کمتر تهاجمی است و تقریباً بدون خطر است. برای این درمان شما نیازی ندارید که زیر چاقوی جراحی بروید. ازاین‌رو، زمان استراحت حداقل می‌شود که شما را قادر می‌سازد بلافاصله پس از عمل به روال عادی زندگی خود بازگردید. شما ممکن است جای زخم را تجربه کنید، اما معمولاً پس از مدتی بهبود می‌یابد.

یکی دیگر از مزایای آن تأثیر بر روی پوست است. ترکیبات استفاده شده فواید متعددی برای پوست دارند که از آن جمله می‌توان به افزایش خاصیت ارتجاعی پوست، کاهش التهاب و در نتیجه جوان‌سازی پوست اشاره کرد.

همچنین مزوتراپی یک روش بسیار مقرون‌به‌صرفه است. ازآنجایی‌که برای نمایان شدن اثرات به 10 جلسه یا بیشتر نیاز دارید، هزینه‌های درمان نیز براین‌اساس متفاوت خواهد بود. بااین‌حال، هزینه‌ها توسط بیمه شما پوشش داده نمی‌شود؛ زیرا این یک عمل زیبایی است.

عوارض جانبی مزوتراپی مو

خطرات مزوتراپی حداقل است و بیماران می‌توانند بلافاصله پس از انجام عمل، روز خود را ادامه دهند. بااین‌حال، مانند هر عمل زیبایی دیگر، ممکن است عوارض جانبی کمی داشته باشید، از جمله:

 • درد
 • تورم
 • حالت تهوع
 • حساسیت پوست
 • عفونت
 • خارش
 • قرمزی در محل تزریق

اکثر این عوارض جانبی شدید نیستند، اما در صورت داشتن یک یا چند مورد از این علائم به پزشک خود اطلاع دهید.

ماندگاری مزوتراپی مو چقدر است؟

مزوتراپی مو معمولاً به سه تا پانزده جلسه نیاز دارد که هر جلسه حدود نیم ساعت طول می‌کشد. حتی پس از اولین استفاده، نتایج قابل‌مشاهده است، موها به‌تدریج احیا می‌شوند و ظاهری سالم به دست می‌آورند. اما هنگام استفاده از این درمان باید صبور بود؛ زیرا نتایج قابل‌توجه فقط پس از جلسه پنجم مشاهده می‌شود. اگرچه در سایر موارد شدیدتر ریزش مو و عدم تعادل هورمونی، برخی ممکن است تا دو ماه بعد به نتایج موردنظر خود نرسند. البته، زمانی که بدن شما شروع به پاسخ‌دادن به درمان کرد، مدت‌زمان و دفعات درمان کاهش می‌یابد.

در ابتدا، معمولاً بین هر جلسه 7-10 روز فاصله وجود دارد. بسته به واکنش پوست شما به این روش، شکاف در نهایت به جلسات دو هفته‌ای یا ماهانه کشیده می‌شود. ماندگاری مزوتراپی مو می‌تواند از 12 تا 18 ماه ادامه داشته باشد. اگر سبک زندگی سالمی داشته باشید و هر 3 تا 5 ماه یکبار جلسات مراقبتی انجام دهید، اثرات مزوتراپی طولانی‌تر می‌شود. نکته بسیار مهم در ماندگاری مزوتراپی مو این است که به مراقبت‌های پس از مزوتراپی توجه ویژه‌ای داشته باشید.

مراقبت‌های پس درمان که به ماندگاری مزوتراپی مو کمک می‌کند

 • در پایان عمل، زخم‌های کوچکی از تزریق باقی می‌ماند و مدتی طول می‌کشد تا بهبود یابد. در این مدت موهای خود با شامپو نشویید. موهای کثیف را برای مدتی (3-4 روز) باید تحمل کنید. آب و شامپو می‌توانند بر نتیجه عمل و بهبودی تأثیر منفی بگذارند
 • از قرارگرفتن در معرض نور خورشید برای مدتی (2 تا 3 روز) خودداری کنید.
 • شنا نکنید. در 10 ساعت اول پس از مزوتراپی مو نباید دوش بگیرید. مناطق تزریق باید به‌خوبی خشک شوند.
 • حداقل به مدت ۷ روز از سونا یا استخر استفاده نکنید
 • تا زمانی که به طور کامل محل زخم بهبود نیابد، روی نواحی تزریق ماساژ ندهید
 • الکل مصرف نکنید. الکل عروق را تحریک می‌کند و بر کارایی مزوتراپی تأثیر منفی می‌گذادر موارد ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه (آلوپسی آندروژنتیک)، ریزش ناشی از کمبودهای تغذیه‌ای و تغییرات هورمونی، ریزش به دلیل هر گونه بیماری یا کاهش شادابی فولیکول‌های مو در اثر عوامل محیطی انجام می‌شود. مزوتراپی مو یک روش درمانی است که با تزریق دوزهای کمی از ویتامین‌ها، مواد‌معدنی و اسیدهای‌آمینه مورد نیاز فولیکول‌های مو به طور مستقیم به ناحیه مورد نظر انجام می‌شود. در واقع، این روش درمانی، فرآیندهای بازسازی را در فولیکول‌های طبیعی مو تحریک می‌کند. مزوتراپی مو برای احیای فولیکول‌های مو که به دلیل شرایط نامطلوب ضعیف شده و ریخته‌اند انجام می‌شود.

بسیار مهم است که برنامه‌های مزوتراپی مو به طور منظم در یک کلینیک معتبر و توسط یک تریکولوژیست انجام شود. احتمالا برای رسیدن به نتیجه مطلوب به چندین جلسه احتیاج خواهید داشت. باید انتظار داشته باشید که بین 3 تا 15 بار، بسته به تشخیص پزشک معالجتان، به کلینیک مراجعه کنید. اگر موهای شما شروع به بهبود کرد، درمان‌ها به مدت دو هفته یک بار یا یک بار در ماه ادامه خواهد یافت. نتایج حاصل از این تزریق‌ها در قالب یک پیشرفت آهسته اما پیوسته، خود را نشان می‌دهد. به خاطر داشته باشید که مزوتراپی، یک درمان دائمی نیست و بعد از اتمام دوره درمان، باز هم باید مراقب سلامت موهای خود باشید.

*تریکولوژیست: علم ساختار، عملکرد و اختلالات مربوط به پوست سر و موی انسان را تریکولوژی و کسی که دارای این علم و دانش هست را تریکولوژیست می‌نامند.

مراحل رشد مو

مزوتراپی مو با تزریق مستقیم ویتامین‌ها و مواد معدنی، اسیدهای آمینه لازم برای رشد و نمو مو و …امکان معکوس یا متوقف کردن بسیاری از تغییرات منفی در روند طبیعی چرخه مو را فراهم می‌کند. برای اینکه درک بهتری از اهمیت تاثیر مزوتراپی بر شکل‌گیری موی سالم داشته باشید خوب است با چرخه زندگی مو آشنا شوید. مو در چرخه زندگی خود چندین مرحله را طی می‌کند که عبارتند از:

آناژن (دوره رشد)؛
تلوژن (دوره استراحت)؛
کاتاژن (کراتینه شدن سلول‌ها).

موهای ما در دوره‌های زمانی مشخصی رشد می‌کنند که معمولاً بر اساس مدت زمان و عملکرد طبقه بندی می‌شوند.

1.مرحله آناژن مو

مرحله تولد یک موی جدید است. در فولیکول مو، پیچیده‌ترین فرآیندهای بیوشیمیایی برای تشکیل یک فولیکول موی جدید (ریشه موی آینده) انجام می‌شود. به طور متوسط، چرخه زندگی یک مو 5 سال است و فولیکول برای 10-20 دوره طراحی شده است.

2.فاز کاتاژن مو

مرحله نهایی رشد نامیده می‌شود، هنوز هم می‌توان تقسیم سلولی را در ریشه مشاهده کرد و در نتیجه رشد جزئی مو را مشاهده نمود. این مرحله فقط چند هفته طول می‌کشد. در این مرحله، پیاز مو شروع به تحلیل رفتن و از بین رفتن می‌نماید و تار مو شروع به جدا شدن تدریجی از فولیکول می‌کند.

3.مرحله تلوژن مو

آخرین مرحله از زندگی مو است، در این مرحله جدا شدن ریشه مو از فولیکول اتفاق می‌افتد. این مرحله چندین ماه طول می‌کشد، در این مرحله موها به راحتی و بدون درد کشیده می‌شوند و می افتند، زیرا دیگر به فولیکول مو متصل نیستند.

4.و دوباره مرحله آناژن مو

اگر بیماری در فولیکول‌های مو وجود نداشته باشد، کل چرخه از نو شروع می‌شود. بنابراین، در طول زندگی از تولد تا زمان مرگ، موهای جدید متولد می‌شوند، این در حالیست که موهای قدیمی در طول زندگی انسان از بین می‌روند. این واقعیت که موها با پیاز ریزش کرده‌اند تنها دلیلی بر این است که عمر مو به پایان رسیده و یک موی جدید باید جایگزین آن شود، اما به شرطی که فولیکول مو سالم باشد.

چگونه تشخیص دهیم که فولیکول مو سالم است یا خیر؟

یک قانون وجود دارد که توصیه می‌کنیم به خاطر بسپارید: در جای موهای ریخته شده، دقیقاً همان اندازه مو باید رشد کند. اگر موهای نازک را مشاهده می‌کنید، اگر موها دیگر مانند قبل رشد نمی‌کنند یا به طول خاصی رشد نمی‌کنند؛ این خود نشانه مطمئنی از شروع مشکلات است!

مزوتراپی مو برای چه افرادی مناسب است؟

ما روزانه ریزشی برابر با 100 الی 150 تار مو را تجربه می‌کنیم که کاملا طبیعی است. زمانی خطر، سلامت موها را تهدید می‌کند که شمار ریزش موی ما از این مقدار فراتر رود. نازک شدن و ریزش مو، بانوان را بیشتر از آقایان تحت تاثیر قرار می‌دهد و دلایل آن می‌تواند متعدد باشد؛ ژنتیک، استرس، التهاباتِ ریز پوست سر، عدم تعادل هورمونی و … .

ریزش مو می‌تواند دائمی باشد، این اتفاق ممکن است در طاسی ارثی و موقت پیش بیاید. در این موارد ریزش مو معمولا در نتیجه نارسایی در بدن، افت ایمنی، کمبود آهن، مشکلات وزن، غده تیروئید و هورمون ها ظاهر ‌می شود. این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که علاوه بر ریزش و نازک شدن، موها شروع به ضعیف شدن و شکنندگی می‌کنند و به راحتی می‌شکنند. اینجاست که شما باید هر چه سریع تر کاری انجام دهید تا از ریزش شدید مو، نازک شدن تارهای آنها و ظاهر شدن طاسی جلوگیری کنید.

اگر نگران ظاهر و کیفیت موهای خود هستید، اگر موهایتان بیشتر از قبل دچار ریزش شده است یا متوجه خشکی، شکنندگی و ضعیف بودن آن‌ها شده‌اید، بهتر است با یک تریکولوژیست مشورت کنید. بعد از معاینه پوست سر و تاج سر، همچنین با در نظر گرفتن تمام عوامل دیگری که منجر به ریزش مو و کیفیت پایین آنها شده است، پزشک یکی از روش‌هایی که بهترین نتیجه را در مورد مشکل شما بدهد، توصیه می‌کند. یکی از موثرترین روش‌ها در این زمینه، مسلما مزوتراپی مو است، درمانی که محرک هر تار مو برای نوسازی و رشد است.

کاربرد‌های درمانی مزوتراپی مو

مزوتراپی مو روشی بی‌بدیل برای حل مشکلات متعدد مربوط به ریزش مو، طاسی و به طور کلی زمانی که موها نیاز به تقویت و ضخیم شدن دارند، می‌باشد. این درمان برای همه کسانی که خواهان موهای زیباتر، شاداب تر و سالم تر هستند، چه پیشگیرانه باشد و چه زمانی که نیاز به درمان دارند، در نظر گرفته می‌شود.

مزوتراپی مو اغلب در موارد زیر استفاده می‌گردد:

 • موها بی‌کیفیت یعنی خشک، نازک، بی‌روح، فاقد درخشندگی هستند و به راحتی می‌شکنند.
  • موها ناگهان شروع به ریزش کرده و حجم خود را از دست می‌دهند.
  • از درمان‌های طاسی ارثی، به اصطلاح آلوپسی آندروژنیک، کاشت مو است که می‌توان از مزوتراپی به عنوان یک درمان کمکی و محرک، پس از کاشت مو استفاده نمود. زیرا باعث تقویت فولیکول‌های مو و تغذیه پوست سر می‌شود.
  • در موارد خاص می‌تواند به درمان ریزش مو در بیماری آلوپسی آره‌آتا نیز کمک کند.
  • مزوتراپی می‌تواند به عنوان یک درمان موثر برای ریزش مو ناشی از حاملگی یا یائسگی باشد.
  • درمان خشکی یا چربی بیش از حد پوست سر
  • درمان سبوره، شوره سر، خارش پوست سر
  • موثر در درمان طاسی همراه با مشکلات هورمونی
دکمه بازگشت به بالا