تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

ایا توده خوش خیم به بدخیم تبدیل می شود

سرطان سینه ، تومور بدخیمی است که از بافت های سینه شروع می شود و می تواند خانم ها و یا آقایان را نیز درگیر کند . معمولا سرطان سینه در مراحل اولیه با علامت و نشانه خاصی همراه نیست اما خود فرد با لمس سینه ، متوجه وجود توده خواهد شد . البته در بسیاری از موارد ، این توده ها خوش خیم بوده و سرطانی نیستند . هنگامی که شخص در اثر خود آزمایی و یا پزشک در اثر معاینات فیزیکی متوجه وجود توده هایی در بافت پستان شوند ، با انجام ماموگرافی و می توان بدخیم یا خوش خیم بودن توده را تشخیص داد . در این مقاله به بررسی علائم و نشانه های تومور بدخیم پستان می پردازیم .

تفاوت اصلی با خوش خیم در این است که روند تکثیر سلول ها در در مرحله مشخصی متوقف می شود ولی در تومور های بدخیم رشد سلول ها به صورت غیر قابل مهار ادامه می یابد . این رشد سلولی در تومور های بدخیم که همان سرطان است تا جایی ادامه پیدا می کند که در صورت عدم درمان تمامی قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار داده و از کار می اندازد . در مقابل ، این اتفاق هرگز در تومور های خوش خیم نمی افتد .

 • وجود توده در پستان : شایع ترین علامت سرطان پستان توده بدون درد می باشد ، که در حدود 75 درصد موارد توسط خود بیمار به صورت اتفاقی یا در معاینات ماهیانه کشف می شود . می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد که تشخیص نوع آن توسط پزشک متخصص صورت می گیرد .
 • از مشخصات توده بدخیم پستان میتوان به غیر متحرک بودن ، سفت بودن و بدون درد بودن آن اشاره کرد .
 • ترشح از نوک پستان : با وجود اینکه معمولا در بیماری های خوش خیم وجود دارد ، به علت احتمال وجود سرطان ، بررسی دقیق آن ضروری است .
 • مهم‏ ترین انواع ترشحات پستان که از نظر ارزیابی سرطان اهمیت دارند ، ترشحات خونی نوک پستان هستند .ترشحات خونی که خود به‌ خود خارج شوند ، همراه با توده باشند ، از یک پستان و یک مجرا خارج شوند ، ارزیابی‏ های دقیق‏ تری را لازم دارند.
 • بزرگ شدن یکی از سینه ها : در حالت طبیعی سینه ها ممکن است کمی نامتقارن باشند ولی در توده های بدخیم پستان عدم تقارن بیش از حد معمول است .
 • تغییرات پوست پستان : ممکن است فرورفتگی ها و یا کشیدگی پوست سینه مشاهده شود . علت این تغییرات ، درگیر شدن بافت های اطراف توده و کوتاه شدن رباط های نگه دارنده سینه می باشد . لازم به ذکر است این تغییرات پوستی می توانند نشانه توده های خوش خیم نیز باشند .
 • ممکن است پوست پستان حالت پوست پرتقال پیدا کند .
 • بروز برخی بثورات پوستی همراه با قرمزی ، خارش ، سوزش و یا تورم در ناحیه سینه نیز می تواند از نشانه های توده بدخیم باشد .
 • تغییرات نوک پستان : تغییرات نوک پستان از علائم شایع در سرطان پستان می باشد . این تغییرات شامل موارد زیر می باشد ؛
 1. تورفتگی و یا چرخش نوک سینه به سمت داخل
 2. تفاوت رنگ نوک سینه ها
 3. پوسته پوسته شدن همراه با خارش در نوک سینه
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی در زیر بغل : شایع ترین محل تهاجم توده های بدخیم پستان به می باشد . البته تهاجم به غدد لنفاوی زیر بغل در سرطان سایر اعضای بدن مثل ریه ها ، تخمدان ها ، کبد ، کلیه و معده نیز می تواند ایجاد شود ، ولی سرطان پستان شایع ترین علت برای تهاجم به این غدد است .
 • : تست تشخیصی است که ماهیت توده را مشخص می کند . اما از آن جایی که می تواند نتایج کاذبی را به همراه داشته باشد ، تست های تشخیصی دیگری نیز انجام خواهد شد .
 • اولتراسوند : این تست تصاویری از داخل بافت سینه را در اختیار پزشک قرار می دهد و نشان می دهد که توده سرطانی است یا غیر سرطانی .
 • : روشی قطعی برای تشخیص سرطانی بودن توده است . جهت انجام این تست ، نمونه کوچکی از بافت سینه گرفته می شود و جهت بررسی های بیشتر به آزمایشگاه ارسال خواهد شد .

اگر با مشکل مواجه هستید؛ برای تشخیص قطعی و درمان این بیماری در اصفهان، می‌توانید به دکتر سید محمد رضا حکیمیان، فلوشیپ جراحی پستان مراجعه نمایید. برای هماهنگی با مطب ایشان و در یافت نوبت می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن اقدام فرمایید.

چه خصوصیاتی در یک توده پستان احتمال بدخیمی را مطرح می کند؟

سرطان سینه تومور بدخیمی است که از بافت های سینه شروع می شود و می تواند خانم ها و یا آقایان را نیز درگیر کند . معمولا سرطان سینه خوش خیم در مراحل اولیه با علامت و نشانه خاصی همراه نیست اما خود فرد با لمس سینه ، متوجه وجود توده خواهد شد. البته در بسیاری از موارد، این توده ها خوش خیم بوده و سرطانی نیستند . هنگامی که شخص در اثر خود آزمایی و یا پزشک در اثر معاینات فیزیکی متوجه وجود توده هایی در بافت پستان شوند ، با انجام ماموگرافی و سونوگرافی پستان می توان بدخیم یا خوش خیم بودن توده را تشخیص داد. در این مقاله به بررستفاوت تومورهای بدخیم با خوش خیم پستان

تفاوت اصلی تومور بدخیم پستان با خوش خیم در این است که روند تکثیر سلول ها در تومور خوش خیم پستان در مرحله مشخصی متوقف می شود ولی در تومور های بدخیم رشد سلول ها به صورت غیر قابل مهار ادامه می یابد . این رشد سلولی در تومور های بدخیم که همان سرطان است تا جایی ادامه پیدا می کند که در صورت عدم درمان تمامی قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار داده و از کار می اندازد . در مقابل ، این اتفاق هرگز در تومور های خوش خیم نمی افتد .ی علائم و نشانه های تومور بدخیم پستان می پردازیم .

علائم توده بدخیم پستان

وجود توده در پستان : شایع ترین علامت سرطان پستان توده بدون درد می باشد ، که در حدود 75 درصد موارد توسط خود بیمار به صورت اتفاقی یا در معاینات ماهیانه کشف می شود . توده پستان می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد که تشخیص نوع آن توسط پزشک متخصص صورت می گیرد .

از مشخصات توده بدخیم پستان میتوان به غیر متحرک بودن ، سفت بودن و بدون درد بودن آن اشاره کرد .

ترشح از نوک پستان : با وجود اینکه ترشح از نوک پستان معمولا در بیماری های خوش خیم وجود دارد ، به علت احتمال وجود سرطان ، بررسی دقیق آن ضروری است .

مهم‏ ترین انواع ترشحات پستان که از نظر ارزیابی سرطان اهمیت دارند ، ترشحات خونی نوک پستان هستند .ترشحات خونی که خود به‌ خود خارج شوند ، همراه با توده باشند ، از یک پستان و یک مجرا خارج شوند ، ارزیابی‏ های دقیق‏ تری را لازم دارند.

بزرگ شدن یکی از سینه ها : در حالت طبیعی سینه ها ممکن است کمی نامتقارن باشند ولی در توده های بدخیم پستان عدم تقارن بیش از حد معمول است .

تغییرات پوست پستان : ممکن است فرورفتگی ها و یا کشیدگی پوست سینه مشاهده شود . علت این تغییرات ، درگیر شدن بافت های اطراف توده و کوتاه شدن رباط های نگه دارنده سینه می باشد . لازم به ذکر است این تغییرات پوستی می توانند نشانه توده های خوش خیم نیز باشند .

ممکن است پوست پستان حالت پوست پرتقال پیدا کند .

بروز برخی بثورات پوستی همراه با قرمزی ، خارش ، سوزش و یا تورم در ناحیه سینه نیز می تواند از نشانه های توده بدخیم باشد .

دکمه بازگشت به بالا