تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

استفاده از گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

جراحان و متخصصان جراحی زیبایی شکم و عمل ابدومینوپلاستی و دکتر حمید رضوانی تهران پس از انجام این عمل به افراد توصیه می کنند از گن های مخصوص استفاده نمایند تا هر چه سریع تر بهبود پیدا کنند. همچنین بستن گن می تواند شما را خیلی سریع به  ظاهری بهتر و طبیعی تر برساند. اما سوالی که ممکن است در این زمینه پیش بیاید این است که تا چه مدت بعد از عمل باید گن پوشید؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید، ما را تا انتها مطلب همراهی کنید.

 

Using GENE after abdominoplasty

مدت زمان پوشیدن گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بعد از عمل ابدومینوپلاستی، بیماران باید به طور متوسط ​​6-4 هفته از گن مخصوص استفاده کنند اما برای عمل های کوچک تر، دو هفته کفایت می کند. البته فراموش نکنید مدت زمانی که بعد از جراحی از گن استفاده می کنید می تواند بسته به پروتکل جراح، میزان پوست یا چربی برداشته شده، میزان شلی پوست، خاصیت ارتجاعی پوست و عوامل دیگر متفاوت باشد.

اگر بعد از جراحی از پوشیدن گن احساس ناراحتی کردید، با پزشک خود مشورت کنید تا در مورد نحوه پوشیدن گن و نحوه تنظیم آن به شما کمک کند تا کمتر احساس ناراحتی کنید.

فواید پوشیدن گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بعد از انجام ابدومینوپلاستی یکی از مراقبت های لازم که در سرعت بهبودی و کاهش عوارض عمل تاثیر بسزایی دارد، پوشیدن گن مناسب است که پس از انجام عمل توسط جراحان توصیه می شود. استفاده از گن مخصوص به روش صحیح می تواند دوره نقاهت را تا حد زیادی کاهش دهد. در اینجا برخی از فواید و اثرات استفاده از گن بعد از جراحی را عنوان کرده ایم:

کاهش ورم پس از جراحی

از عوارضی که بعد از عمل ابدومینوپلاستی ایجاد می شود، بروز تورم در ناحیه ای است که چربی برداشته شده است. حذف چربی باعث تجمع مایع در فضای خالی ایجاد شده بین بافت ها می شود که باعث تورم و التهاب و طولانی شدن بهبودی می گردد. با اعمال فشار مداوم به این نواحی و بستن گن از تجمع مایع و التهاب جلوگیری می شود و همین امر باعث می شود ورم کاهش پیدا کند.

برطرف شدن کبودی های پوست

در اثر ابدومینوپلاستی روی سطح پوست کبودی هایی ظاهر می شود که به دلیل خونریزی سیاهرگ ها ایجاد می شود. دلیل به وجود آمدن این عارضه این است که در حین عمل رگ های خونی ناحیه عمل دچار آسیب شده و منجر به ایجاد کبودی در سطح پوست به دلیل نفوذ خون به داخل پوست می شود. فشار ناشی از بستن گن باعث توقف خونریزی و جلوگیری از پخش شدن خون روی سطح پوست می شود.

کمک به بهبود زخم

در صورتی که بعد از ابدومینوپلاستی از گن استفاده کنید، سریعتر بهبود پیدا می کنید و دوره نقاهت کوتاه تری خواهید داشت. بهبود کامل زخم هایی که پس از جراحی شکم ایجاد می شوند زمان بر است و مدت زمان بهبودی اسکار بسته به وضعیت جسمانی و چربی بدن بیمار متفاوت است. با فشرده سازی محل عمل و استفاده از گن، سرعت بهبود زخم افزایش پیدا می کند و به اشباع بافت ها با اکسیژن و بهبود گردش خون نیز کمک می کند. استفاده از گن علاوه بر تسریع در بهبود زخم ها تاثیر زیادی در از بین رفتن جای زخم دارد که از نظر زیبایی ظاهری بسیار مهم می باشد.

پیشگیری از عفونت

پوشیدن گن علاوه بر پوشاندن زخم ها، موجب فشردن سطح زخم ها می شود و اجازه نمی دهد باکتری ها و عوامل بیرونی با محل زخم تماس داشته باشد که این امر موجب می شود احتمال بروز عفونت کاهش پیدا کند.

بهبود در شکل ظاهری پوست

همانطور که قبلا اشاره شد، پس از جراحی مایعات در زیر پوست جمع می شوند و برآمدگی ایجاد می کنند؛ استفاده مداوم گن تا زمانی که پزشک مقرر کرده است باعث از بین رفتن این مایعات می شود. به این ترتیب پوست به بافت های زیرین می چسبد و حالت طبیعی پیدا می کند. افتادگی پوست یکی دیگر از عوارض عمل ابدومینوپلاستی می باشد که بستن گن از بروز آن جلوگیری می کند و موجب می شود پوستی سفت، کشیده و صاف تر داشته باشید.

پیشگیری از ابتلا به زخم کلوئید

زمانی که زخم ناشی از جراحی بهبود پیدا می کند، تشکیل بافت اضافی روی زخم باعث تشکیل کلوئید می شود. با استفاده از گن مناسب و ایجاد فشار بر روی سطح زخم، احتمال ابتلا به کلوئید کاهش می یابد. کلوئیدها زمانی تشکیل می شوند که بافت زائد روی زخم بهبود یافته، رشد کند. بنابراین بستن گن که موجب فشرده سازی می شود، اولین خط دفاعی در برابر کلوئیدها می باشد زیرا می تواند بافت اسکار کلوئید را نرم کرده و از بین ببرند.

کاهش درد

بسیاری از افراد نگران درد بعد از جراحی هستند و نمی دانند با درد بعد از عمل جراحی شکم چه کنند. استفاده از گن مخصوص با سایز و کشش مناسب کمک بسیاری به تسکین درد بعد از جراحی می کند. در نتیجه فشاری که گن به زخم ها و محل جراحی وارد می کند، درد و ناراحتی بعد از عمل کاهش می دهد.

ویژگی بهترین گن بعد از ابدومینوپلاستی

انتخاب گن مخصوص باید با توجه به شرایط شما باشد. از طرفی کیفیت گن ها متفاوت است و برخی از آنها استانداردهای لازم را ندارند، بنابراین استفاده از آنها ممکن است نتایج منفی نیز داشته باشد. به طور کلی قابلیت تنفس پوست، ضد رطوبت و تعریق و آنتی باکتریال بودن گن می تواند از ویژگی های یک گن مناسب برای بعد از ابدومینوپلاستی باشد.

کلام آخرنیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان .

گن عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

گن ابدومینوپلاستی یکی از اصلی ترین مراقبت های بعد از جراحی زیبایی شکم است. بعد از عمل جراحی برای تثبیت فرم جدید شکم پزشک به شما توصیه می‌کند که از گن استفاده کنید. حدود 4 تا 6 هفته بعد از عمل باید به صورت مداوم به شکم خود گن ببندید. اگر تا چند ساعت و در هنگام حمام کردن از گن استفاده نکنید، موردی ندارد، اما گن باید به صورت بیست و چهار ساعته استفاده شود.

بهترین مدل گن کششی برای عمل ابدومینوپلاستی کدام است؟

می توان گفت بهترین گن برای ابدومینوپلاستی گن شکم، پهلو شورتی سر شانه قزن دار است. این گن کششی مخصوص عمل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک و لیپوساکشن شکم و پهلو است. این مدل گن دارای دو لایه در جلوی گن است که گن را مستحکم و با دوام کرده و کشش سطحی پوست برای جمع شدن و جلوگیری از شلی و افتادگی پوست را تامین می کند. گن مخصوص ابدومینوپلاستی دارای سه ردیف قزن از جلو می باشد که امکان تغییر تا سه سانتی متر (یک سایز) را برای کاربر فراهم می کند. قزن های فلزی و بادوام در دوخت به کار رفته است که از نوع بهترین نوع قزن بوده و بدن را اذیت نمی کند.

کاربرد گن بعد از ابدومینوپلاستی

استفاده از گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی دلایل زیادی دارد و به همین دلیل جزو دستورات مهم بعد از عمل است. در ادامه با کاربرد و فواید این گن ها آشنا می شویم.

جلوگیری از تجمع مایعات

زمانی که چربی های اضافی از بدن خارج می شوند، زیر پوست فضای خالی ایجاد شده و باعث تجمع خونابه می شود. زمانی که بعد از جراحی زیبایی شکم به طور مداوم از گن استفاده کنید، باعث می‌شود که فشار خارجی به ناحیه شکم وارد شده و در نتیجه پوست زودتر به بافت زیرین خود بچسبد و مایعات اضافی نیز تجمع نخواهند کرد.

بهبود شکل ظاهری و صافی سطح پوست

بعد از عمل امکان ایجاد چین و چروک هایی روی پوست وجود دارد و حتی ممکن است باعث تجمع چربی شود. استفاده از گن در دوران نقاهت، باعث می‌شود که پوست به طور کامل بر روی بافت های زیرین جوش بخورد و از ایجاد ناهمواری جلوگیری شود.

تسریع در التیام زخم ها

طی عمل ابدومینوپلاستی برش های نسبتا طولانی ایجاد می شود و برای بهبودی آن ها به زمان نیاز است. استفاده از گن کششی باعث می‌شود که فیبرهای کلاژن تحریک و با سرعت بیشتری از مکانیزم طبیعی بدن شما تولید شوند. در نتیجه روند بهبودی زخم بسیار سریع تر پیش می رود.

کاهش احتمال عفونت

بعد از عمل، مایعات تجمع می‌کنند و ممکن است موجب التهاب و ورم شود. استفاده از گن اجازه نمی دهد که شکم شما دچار التهاب شود.

به طور کلی استفاده از گن بعد از عمل زیبایی شکم باعث می‌شود که شما شکمی یکدست و صاف داشته باشید. همچنین باعث کمرنگ شدن سریع تر برش‌ها و عدم چین و چروک نیز می‌شود.

انواع گن بعد از عمل زیبایی شکم

گن های کششی که برای شکم مورد استفاده قرار می گیرند همگی با یک هدف استفاده شده ولی در مواردی با هم تفاوت دارند که در ادامه مطرح خواهد شد.

گن های مخصوص ابدومینوپلاستی

در کل گن ابدومینوپلاستی با هدف یکسانی با سایر گن ها استفاده می شود و ممکن است در برخی مدل ها اندکی تفاوت داشته باشد. شکم بندهای ابدومینوپلاستی پنل های جداگانه دارد و باعث می شود که به راحتی باز و بسته شوند. شکم بندهای ابدومینوپلاستی تک پنل کمی سخت تر  باز و بسته می شوند و به همین دلیل مدل های چند پنل ساخته شد که بستن آنها راحت تر است.

گن مخصوص لیپوماتیک شکم

این گن ها برای جراحی لیپوماتیک شکم مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع مدل ها پاها و شکم و پهلو را کامل می پوشاند. بنابراین اگر به طور همزمان عمل پیکر تراشی را برای پا و شکم خود انجام دهید، می توانید از این نوع گن ها استفاده کنید.

گن جلیقه ای

گاهی ممکن است همراه با شکم خود عمل زیبایی بازو و یا سینه را نیز انجام دهید. گن جلیقه ای، بالا تنه ی شما را به خوبی می پوشاند. بنابراین می توانید از این گن ها بعد از عمل لیپوماتیک پهلو، لیپوماتیک شکم، جراحی انواع پروتز سینه و در برخی موارد جراحی بازو استفاده کنید.

گن یک سره

گاهی ممکن است شما به طور همزمان عمل پیکر تراشی را برای همه اندام های خود انجام دهید. مانند بازو، شکم، ران، سینه و …. گن هایی که یکسره هستند، همانطور که از اسم آنها پیداست تمام اندام شما را می پوشانند و برای این گونه عمل ها مناسب هستند.

تفاوت گن ابدومینوپلاستی با گن لیپوماتیک

مشاهده کردید که گن های لیپوماتیک و گن‌ های ابدومینوپلاستی باهم تفاوت‌های جزئی دارند. لیپوماتیک برای افرادی مناسب تر است که چاقی آنها موضعی است و باید به طور سرتاسری عمل پیکرتراشی را انجام دهند. بنابراین گن هایی که بعد از عمل لیپوماتیک استفاده می شود معمولا گن های یکسره هستند. به طوری که ران ها، بازو ها و دیگر اندامها را به خوبی بپوشاند. جراحی ابدومینوپلاستی یا تامی تاک برای افرادی مناسب است که شکم آویزان و پر از چربی دارند. بنابراین بعد از عمل ابدومینوپلاستی از گن‌هایی استفاده می‌شود که ناحیه شکم و پهلو را به خوبی پوشش داده و تا حدی لیفت شکم را نیز انجام دهد.

تفاوت گن ابدومینوپلاستی و گن مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی در نحوه برش شکم با ابدومینوپلاستی تفاوت دارد. در مینی ابدومینوپلاستی برش فقط در ناحیه زیر شکم زده می‌شود و کوچک تر است. در این نوع عمل گن هایی که مورد استفاده قرار می گیرد تفاوت چندانی با گن‌های ابدومینوپلاستی ندارد. اما شما می توانید از گن هایی استفاده کنید که تنها محل زخم را به خوبی می پوشاند. از آنجایی که این عمل راحت‌تر از ابدومینوپلاستی انجام می‌شود، می‌توانید کمتر از گن خود استفاده کنید.

آیا پوشیدن گن بعد از عمل لاغری شکم ضروری است؟

اگر شما عمل لیپوساکشن، لیپوماتیک و یا انواع عمل های ابدومینوپلاستی را انجام داده اید، باید حتماً از گن استفاده کنید. استفاده از گن بعد از عمل بسیار ضروری است. پوشیدن گن کششی بعد از ابدومینوپلاستی باعث می شود تا ترمیم زخم ها سریع تر انجام شود، فرم جدید شکم و اطراف آن تثبیت شود، تورم و کبودی حاصل از عمل زودتر از بین رفته و همینطور بهبودی سریع تر حاصل شود.

 

دکمه بازگشت به بالا