تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

فرق ابدومینوپلاستی با لیپوماتیک چیست؟

تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی در چیست؟

استفاده از غذاهای چرب و پر روغن و عدم فعالیت های روزانه باعث به وجود آمدن چربی های اضافی در اندام های بدن و اضافه وزن خواهد شد. برای از بین بردن چربی های اضافی راه های فراوانی اعم از رژیم های غذایی، ورزش، و ابدومینوپلاستی وجود خواهد داشت. اما بسیاری از افراد از فعالیت های ورزشی و رژیم های سخت غذایی به دلایلی مانند کهنه شدن چربی ها جواب نگرفته و قادر به کاهش وزن نخواهند بود.

امروزه بسیاری از افراد دچار اضافه وزن هستند که برای کاهش اضافه وزن و زیبایی اندام خود روش های بسیار متعددی را امتحان کرده اند و نتیجه دلخواه خود را دریافت نکرده اند یک از روش های نوین و جدید پیکرتراشی است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد با استفاده از این روش افرادی که دچار اضافه وزن موضعی هستند می توانند نتایج دلخواه خود را دریافت کنند. لیپوماتیک با حذف چربی های موضعی رضایت کامل بیماران را فراهم می سازد. بهتر است این عمل تحت نظر بهترین جراح لیپوماتیک در تهران انجام دهید تا در انتها عمل و نتیجه رضایت بخشی را داشته باشید.

برخی از چربی های موضعی که در نقاط مختلف بدن مشاهده می شود مانند بازوها، باسن، پهلو و ران پا موجب عدم رضایت افراد از اندام خود می شوند که برای رها شدن از این چربی های موضعی روش های مختلفی ارائه شده است یکی از این روش ها لیپوماتیک است که تا حدودی اضافه وزن را کاهش می دهد و ظاهر زیبایی را در اندام های بیمار ایجاد می نماید.

در ناحیه مورد نظر برای انجام لیپوماتیک سوراخی به اندازه 2 الی 5 میلی متر ایجاد می شود و لوله کانولای دستگاه لیپوماتیک از طریق سوراخ های ایجاد شده وارد بافت چربی می شود و سلول های چربی را با استفاده از امواج مادون صوت تخریب می کند. در این روش سوختگی و نکروزپوست مشاهده نمی شود.

روش برای از بین بردن چربی های اضافی شکم و پهلو مورد استفاده قرار می گیرد و این نوع از جراحی برای افرادی مناسب است که در ناحیه شکم خود دارای چربی های اضافی هستند و حجم چربی به مقداری زیادی است که شکم حالت افتاده وآویزان پیدا کرده است ونمی توان با استفاده از لیپوماتیک این چربی های را خارج کرد. پس ازجراحی ابدومینوپلاستی چین و چروکی مشاهده نمی شود و پوست شکم کشیده و صاف می شود.

به نقل از متخصصان الو پزشک یکی ازمشکلاتی که بعد از بارداری پیش می آید افتادگی شکم است که با جراحی ابدومینوپلاستی می توان این مشکل را برطرف نمود. تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی در این است که لیپوماتیک برای افرادی مناسب است که دارای چاقی موضعی می باشند و ابدومینوپلاستی برای افرادی مناسب است که دارای شکم بزرگ و آویزان هستند.

 برای این افراد عمل زیبایی لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی مناسب خواهند بود؛ اما کدام یک مناسب تر است؟ تفاوت عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی در چیست؟

ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

با تغییر رژیم غذایی انسان‌ها در قرن اخیر و ماشینی شدن جامعه بسیاری از افراد دچار چاقی و یا اضافه وزن شدند. گروهی از این افراد به دلایل پزشکی مانند حساس بودن قلب، آسیب پذیر بودن زانو‌ها و سایر اندام‌های بدنشان اجازه‌ ورزش کردن و سایر فعالیت‌های تمرینی را ندارند و به همین دلیل به دنبال متدهای دیگری برای خلاص شدن از شر چربی‌های مزاحم بدنشان هستند. در این مواقع پزشکان عمل‌های لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی را توصیه خواهند کرد تا مقداری از چربی‌های اضافی بدن این افراد را کاهش دهند. اول مهم است بدانید که این دو روش جراحی به منظور کاهش وزن فرد نیستند!

به عبارتی هم لیپوماتیک و هم ابدومینوپلاستی (عمل جراحی شکم) متدهایی برای کانتورینگ و فرم‌دهی هستند نه کاهش وزن. انجام عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی توسط جراح پلاستیک انجام خواهند شد و برای هر دو روش نیاز به برش و بی‌حسی وجود دارد. ابدومینوپلاستی نیاز به برش پوست ناحیه تحت درمان دارد و نوعی جراحی به حساب می‌آید اما برای لیپوماتیک نیاز به باز کردن بافت‌های بدن نیست. به طور کلی قطعاً تفاوت‌هایی بین این دو متد وجود دارد و در ادامه به توضیحاتی مختصر درباره نحوه چگونگی متد لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی بسنده شده است:

عمل زیبایی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی (همچنین با نام تامی تاک نیز شناخته می‌شود) روشی است که علاوه بر از بین بردن چربی‌های اضافی شکم، پوست اضافی آن را نیز از بین می‌برد. به طور معمول برای انجام متد  از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود و فرد در طول عمل به هوش نمی‌باشد. نحوه انجام لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی کمی متفاوت می‌باشد با این حال هدف از انجام هر دو متد رسیدن به تناسب اندام است. بعد از اعمال بیهوشی، برشی در پایین شکم حد فاصل زیر ناف تا پهلوها (خط سزارین) ایجاد می‌شود. هنگامی که عضلات در معرض دید قرار گرفتند، اگر عضلات دیواره شکم نیاز به کشیده شدن داشتخ باشند، جراح این کار را انجام داده و سپس آن‌ها را به هم می‌دوزد.

سپس پوست شکم را محکم می‌کشد و پوست اضافی بلقیمانده را کوتاه می‌کند و محل برش را با بخیه می‌بندد. عمل جراحی شکم در یک جلسه انجام می‌شود کل آن معمولاً دو تا سه ساعت طول می‌کشد. این خط بخیه‌ای شبیه اثر یک کمربند است و اغلب برای ترمیم کشش ناشی از چاقی مفرط در دوران باروری یا بیماری لازم است.

لیپوماتیک روشی بسیار کم تهاجمی‌تر نسبت به ابدومینوپلاستی است و تقریباً در هر قسمتی از بدن که چربی اضافی دارد قابل انجام است؛ نواحی مانند: شکم، پهلو، پشت، بازوها، ران‌ها و حتی زیر چانه. ابتدا برای انجام عمل لیپوماتیک پزشک از بی‌حسی موضعی به ناحیه تحت درمان استفاده خواهد کرد. پس از بی‌حس شدن ناحیه مورد نظر، پزشک متخصص چند سوراخ کوچک در بافت چربی ایجاد کرده و لوله نازکی به نام کانولا را وارد آن می‌کند. این لوله با حرکات ارتعاشی باعث خرد شدن چربی‌ها خواهد شد و در این زمان، چربی به یک محلول روان تبدیل می‌شود که به راحتی با نیروی مکش، می‌توان آن را از بدن خارج نمود. برای کمک به خرد کردن سلول‌های چربی از محلول آب و نمک استفاده شده و آن را به سلول‌های چربی تزریق می‌کنند.

برخلاف جراحی شکم، لیپوماتیک پوست اضافی را از بین نمی‌برد و به همین دلیل است که برای حذف رسوبات ریز چربی مناسب است. علاوه بر این، مهم است که بدانید لیپوماتیک یک جراحی کاهش وزن نیست و شما با این روش وزن زیادی را از دست نخواهید داد.

نتایج و تاثیرات ناشی از ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

اگرچه لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی هر دو نتایج دائمی را مدعی هستند اما افزایش وزن قابل توجه بعد از هر دو روش می‌تواند این نتیجه را تغییر دهد. بسیاری از زیباجویان خواستار مشاهده نتایج فوری پس از لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی هستند اما باید در نظر داشته باشید که تا زمانی که از التهابات عمل کم نشود، نتایج قابل مشاهده نخواهند بود. بیشتر افراد شاهد نتایج لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی در طی چندین ماه بعد از پیکرتراشی خود خواهند بود و تورم‌های ناشی از عمل حدوداً ۴ هفته پس از عمل برطرف خواهند شد.

پس از انجام جراحی لاغری باید بیشتر به غذا‌های مصرفی خود توجه کرده و مواظب باشید تا اضافه وزن پیدا نکنید. تا زمانی که بر تعادل وزن خود نظارت داشته باشید، این متدها نتایج دائمی خواهد داشت اما اگر وزنتان افزایش یابد، چربی‌های اضافی بیشتر در ناحیه شکم شما تجمع خواهند یافت. اگر بخواهیم نتایج ابدو و لیپو را به صورت مقایسه‌ای بررسی کنیم به موارد زیر خواهیم رسید:

 1. ابدومینوپلاستی: عمل ابدومینوپلاستی برخلاف عمل لیپوماتیک دارای نتایج فوری پس از عمل زیبایی بوده و فرد پس از چند روز می‌تواند نتیجه جراحی لاغری شکم را مشاهده کند. برخی از افراد پس از جراحی لاغری شکم متوجه می‌شوند که جای ناف آن‌ها تغییر کرده است. بیشتر جراحان سعی بر این دارند تا برش را در محلی بزنند که بتوان آن را زیر خط بیکینی پنهان کرد. پس از انجام عمل زیبایی ابدومینوپلاستی، شکم شما دارای پوستی محکم و صاف شده و از شکمی با پوست شل شده و چربی‌های اضافه خبری نخواهد بود مگر اینکه نوسانات وزن پیدا کرده و یا باردار شوید.
 2. لیپوماتیک: افرادی که لیپوماتیک را روی شکم خود انجام می‌دهند پس از بهبودی از عمل، قسمت میانی تنه‌شان صاف‌تر و متناسب‌تر به چشم خواهد آمد و خبر خوب این است که با حفظ وزن سالم، این نتایج قرار است دائمی باشند.

مزایا و معایب ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

اگر چه انواع عمل‌های زیبایی فواید خاص خود را دارند اما معایبی نیز به همراه خود خواهند داشت. در اینجا به مزایا و معایب عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی اشاره شده است:

 1. مناطق پرچربی بدن که در برابر رژیم و ورزش مقاوم هستند، توسط عمل پیکرتراشی درمان خواهند شد.
 2. برای درمان بیماری ژنیکوماستی که تجمع چربی در سینه مردان است، کاربرد گسترده و موثر دارد.
 3. برای افرادی که دارای شکم بزرگ با خاصیت ارتجاعی بالا دارند، مناسب‌تر است.
 4. این روش برای همه قسمت‌های بدن کاربرد دارد.
 5. پیکرتراشی یک روش غیر تهاجمی است چون سوراخ‌های ایجاد شده، بسیار کوچک بوده و نیاز به بخیه ندارند.
 6. طی یک جلسه درمان به تناسب اندام دلخواه خود خواهید رسید.

اما از معایب این متد زیبایی می‌توان به عوارض جانبی آن‌ها اشاره کرد.

عوارض جانبی عمل زیبایی پیکرتراشی

 1. عفونت احتمالی (درصورت عدم رعایت نکات پزشک)
 2. کبودی شدید
 3. التهاب و تورم
 4. تهوع
 5. واکنش آلرژیک
 6. عدم تقارن بدن و غیر یکنواخت بودن محل هدف به دلیل تخلیه نادرست چربی

مزایای عمل زیبایی ابدومینوپلاستی

 1. درمان افتادگی شکم
 2. بهبود وضعیت اندام
 3. برداشتن چربی و پوست اضافی در شکم
 4. کوچک کردن شکم و در نتیجه کاهش فشار به ستون مهره‌ها

عوارض جانبی ابدومینوپلاستی

 1. تورم طولانی مدت
 2. تغییر در احساس پوستی
 3. خونریزی
 4. درد شدید
 5. عدم تقارن بدن
 6. خطرات بیهوشی عمومی
 7. احتمال بروز عفونت به دلیل وجود زخم زیاد
 8. احتمال تشکیل اسکار در محل زخم

عمل ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک همزمان

جراح در برخی از موارد در مرحله اول چربی ها را با استفاده از عمل لیپوماتیک خارج کرده و برای جمع کردن پوست شکم و محکم کردن عضلات دیواره شکمی از روش ابدومینوپلاستی استفاده می کند. انجام این عمل مقداری سنگین بوده و با هزینه بیشتری انجام می‌ شود. در موارد کمی مشاهده می‌ شود که این دو عمل به طور همزمان انجام شوند. البته انجام آن مزایایی را هم برای بیمار به همراه دارد. هزینه هر کدام از این عمل ها برای بیمار جداگانه حساب می شود.

تفاوت عمل ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک از نظر هزینه

تفاوت هزینه عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی چندان فاحش نیست و این دو عمل از نظر هزینه تقریباً در یک رنج قرار دارند. معمولا هزینه عمل ابدومینوپلاستی مقداری بیشتر است که البته این مقدار چشمگیر نیست. هزینه لازم برای این دو عمل تا حد زیادی به شرایط بیمار و تبحر جراح بستگی دارد. به عنوان مثال در مواردی که تنها ابدومینوپلاستی انجام می ‌شود هزینه‌ کمتری از بیمار دریافت می شود. این عمل ها هر دو جنبه زیبایی داشته و به همین دلیل بیمه آن را پوشش نمی دهد.

مقایسه عوارض عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک از نظر عوارض تفاوت های زیادی دارند. به همین دلیل در این بخش عوارض هر کدام از این دو عمل را جداگانه بیان می کنیم.

عوارض عمل ابدومینوپلاستی

 • دوره نقاهت ابدومینوپلاستی بیشتر از لیپوماتیک است.
 • یک عمل تهاجمی به حساب آمده و برش های بیشتری نسبت به لیپوماتیک دارد.
 • احتمال خونریزی بیشتر است.
 • امکان به وجود آمدن عفونت در این عمل بیشتر است.
 • مایعات بیشتری در زیر پوست جمع می ‌شود.
 • به دلایل استفاده از بیهوشی عمومی ممکن است عوارض بیشتری بیمار را تهدید کند.
 • جای برش های ابدومینوپلاستی باقی می ماند اما کمرنگ می شود.
 • درد بیشتری را به همراه دارد.

عوارض عمل لیپوماتیک

 • داروهای بی حسی در عمل لیپوماتیک ممکن است برای برخی افراد عوارضی را به همراه داشته باشند.
 • تا مدتی شکم دچار ورم می شود.
 • مقداری مایعات در زیر پوست جمع می ‌شوند که با رعایت مراقبت های بعد از عمل از بین می ‌روند.
 • امکان آمبولی در موارد نادر وجود دارد.
 • در برخی موارد بدن دچار عفونت جزئی می‌ شود.
 • به طور کلی می ‌توان گفت عمل زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) نسبت به لیپوماتیک عوارض بیشتری به همراه دارد.

مقایسه دوره نقاهت عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

دوره نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی بیشتر از لیپوماتیک است. ابدومینوپلاستی یک عمل تهاجمی بوده و در حین انجام آن برش های نسبتا طولانی در ناحیه شکم ایجاد می ‌شود. اما در حین انجام لیپوماتیک تنها سوراخ های ریزی در ناحیه شکم ایجاد شده و این موضوع باعث می ‌شود لیپوماتیک دوره نقاهت و بهبودی کوتاه‌ تری داشته باشد. عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی هر دو مورد استفاده برای پیکرتراشی شکم هستند. ابدومینوپلاستی نتایج محسوس تری داشته و دوره نقاهت و ریکاوری طولانی تری دارد و باید مراقبت های بعد از عمل کاملا و به دقت اجرا شود.

روش لیپوماتیک بهتر است یا ابدومینوپلاستی؟

نمی توان به طور قطع گفت کدام یک از این عمل‌ ها برای پیکرتراشی و فرم دهی شکم بهتر است چرا که این مسئله مستقیما به شرایط بیمار بستگی دارد. اما اگر بخواهیم از نظر هزینه، عوارض و دوره نقاهت به این موضوع نگاه کنیم، عمل لیپوماتیک برای افراد حائز شرایط انتخاب بهتری. البته این موضوع باعث نفی نتایج محسوس عمل ابدومینوپلاستی نیست و برای برخی از افراد بهترین راه استفاده از این عمل است.

کاندیدای مناسب عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

کاندیدای عمل ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک با هم تفاوت دارند. ابدومینوپلاستی معمولاً برای افرادی توصیه می شود که شکم آنها به مدت طولانی چربی زیادی داشته و پوست افتاده و شل زیادی دارد و اگر از روش هایی همچون لیپوماتیک یا لیپوساکشن استفاده کنند پوست شکم آنها حالت افتاده ای به خود می گیرد. اما لیپوماتیک برای افرادی مناسب است که چربی های ناحیه شکم آنها بیش از حد نیست و از قابلیت کشسانی مناسبی در پوست خود برخوردار هستند.

مقایسه مزایای عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی یا مینی ابدومینوپلاستی

همانطور که گفته شد فرق بین دو عمل ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک در فرد مناسب برای عمل و روش انجام آن نهفته است. در نتیجه اگر فرد کاندید مناسبی برای عمل باشد می تواند از مزایای آن استفاده کند. در ادامه نکات مثبت و مزیت های هرکدام از این روش ها جداگانه توضیح داده می شود.

مزایای عمل لیپوماتیک

 • دوره نقاهت کوتاه‌ تری دارد.
 • امکان آسیب رسیدن به دیگر اعضای بدن بسیار کم است.
 • پس از انجام لیپوماتیک پوست مقداری جمع می شود.
 • زخم های ایجاد شده پس از گذشت چند هفته کاملاً بهبود می یابند.
 • امکان بروز عفونت کمتر از ابدومینوپلاستی است.
 • بیمار پس از چند روز می تواند به زندگی عادی برگردد.

مزایای عمل ابدومینوپلاستی و مینی ابدومینوپلاستی

 • پس از انجام این عمل پوست حالت صاف و کشیده به خود می گیرد.
 • امکان دستیابی به شکم تخت و سفت در این عمل وجود دارد.
 • در تغذیه بیمار اختلال ایجاد نمی شود.
 • در صورت مراجعه به یک جراح متبحر عوارض کمتری بیمار را تهدید می کند.
 • نسبت به هزینه عمل تغییرات چشمگیری ایجاد می شوند.
 • چربی و بافت اضافی زیادی را می توان با این روش از بین برد.

در این مقاله سعی کرده ایم به طور کامل این دو عمل را مقایسه کنیم. هر کدام از این دو عمل دارای مزایا و معایبی هستند. در وهله اول باید دید کدام یک از این روش‌ ها برای بیمار مناسب تر است و نتیجه بهتری از آن حاصل می شود که در این زمینه جراح نظر نهایی را خواهد داد.

منبع : (https://drgoya.com/blog/)

دکمه بازگشت به بالا