بین المللتازه های کسب و کار

شرایط کار در دنیزلی ترکیه به شنیده های ازمیر ملک

ثبت نام و کاریابی رایگان | شرایط استخدام و کار در ترکیه 2023

در این مطلب می خواهیم صفر تا صد نحوه کار در ترکیه را به نقل از مشاور املاک در ازمیر توضیح دهیم.از کارهایی که میتواند برای شما درآمد زیاد داشته باشد تا کارهای ممنوعه. در پایان نیز علاقه مندان می توانند با تکمیل فرم ثبت نام در صورت وجود نیاز به حوزه مرتبط با خودشان در ترکیه مطلع شوند.

کار در ترکیه

خرید خانه در ازمیر و کار کردن در ترکیه مراحل سختی ندارد و شما میتوانید با کمی جست و جو و پیدا کردن کار فرما استخدام شوید. اگر تخصص و زبان ترکی بلد باشید پیدا کردن کار بسیار راحت تر است زیرا ترکیه برای بسیاری از فعالیت ها از موقعیت ژیوپلیتیک و اقتصادی خوبی برخوردار است. بعد از استخدام شدن برای شما بیمه رد میشود که جزء سوابق کاری به حساب میاد و اگر به صورت حداقال پنج سال مداوم باشد میتوانید شهروند ترکیه شوید.

استخدام در ترکیه و راه‌های پیدا کردن کار؟

نکات زیر را برای یافتن شغل مورد نظر خود رعایت کنید:

 • آگهی‌های استخدام اینترنتی را دنبال کنید.
 • آگهی‌های استخدام روزنامه‌ها را دنبال کنید.
 • در شرکت‌های مشاوره کاریابی ثبت نام کنید.
 • به صورت مستقیم به نهادها و یا موسسات مراجعه کنید.
 • به عنوان یکی از قابل اعتمادترین روش‌ها می‌توانید با ثبت‌نام در سازمان کار ترکیه (İŞKUR) شانس پیدا کردن کار را بیشتر کنید.

سازمان کار ترکیه (ایشکور)

سازمان کار ترکیه (İŞKUR) مشابه اداره کار و سازمان فنی و حرفه‌ای در ایران است و در زمینه پیدا کردن کار و آموزش‌های فنی فعالیت می‌کند و کمک بزرگی به مهاجران و پناهندگان ترکیه می‌کند. اتباع خارجی هم مانند شهروندان ترک می‌توانند در سایت سازمان کار ترکیه ثبت‌نام کنند.

ثبت‌نام در سازمان کار ترکیه (ایشکور) جهت استخدام در ترکیه

اگر شماره هویت مخصوص اتباع خارجی دارید به راحتی به سایت اداره کار ایشکور مراجعه و ثبت نام کنید البته اگر اهل اینترنت نیستید و برایتان سخت است، با مراجعه حضوری به اداره استانی سازمان کار و اشتغال می‌توانید ثبت‌نام کرده و از خدماتی که توسط  سازمان کار ترکیه ارائه می‌شود بهرمند شوید.

خدماتی که از سوی سازمان کار ترکیه ارائه می‌شود:

 • کمک به ثبت نام برای پیدا کردن کار و استخدام در ترکیه و انجام فعالیت هایی برای جلوگیری از بیکاری
 • ارائه خدمات مشاوره کاری و شغلی
 • تخصیص حقوق در چارچوب بیمه بیکاری برای افرادی که از کار بیکار شده‌اند
 • ایجاد اشتغال برای معلولین و افراد سابقه‌دار
 • ارائه آموزش‌های حرفه‌ای برای معلولین
 • ارائه کلاس‌های آموزش فنی حرفه‌ای، کلاس‌های کارآفرینی و کلاس‌های شروع به کار برای بیکاران و افرادی که می‌خواهند در زمینه شغلی پیشرفت کنند.
 • معرفی فعالیت بر اساس آنالیز استعداد ها و تخصص ها
 • مشخص کردن نیروی کار بر اساس سیاست های استخدام و گستره فعالیت

حقوق مشاغل در ترکیه 2023

عنوان شغل              حقوق ماهیانه به لیر

مدیر ارشد مالی       35.000

مهندس برق             25.000

معلم دبیرستان          15.000

مهندس     20.000

سرآشپز   15.000

خیاط        8.500

مهندس زیست پزشکی             27.000

صندوقدار                8.500

مدیر مالی                30.000

تکنسین کامپیوتر      21.000

دندانپزشک              40.000

برنامه نویس            23.000

وکیل        30.000

کلاس‌های آموزشی که توسط سازمان کار ترکیه برگزار می شود

کلاس‌های آموزش حرفه‌ای

این کلاس‌ها به منظور افزایش مهارت‌های افراد بیکار برای پیدا کردن راحت‌تر کار و استخدام در ترکیه برگزار می‌شود.

کلاس‌های آموزش شروع به کار

این کلاس‌ها به جهت افزایش مهارت و کسب تجربه کاری برای افراد بیکار برگزار می شود. افراد شرکت کننده در این کلاس‌ها، دوره آموزشی خود را نزد کارفرما سپری می کنند. این افراد می‌توانند یا خودشان کارفرمای مورد نظر را پیدا کنند و یا از سازمان کار ترکیه بخواهند تا برای آن‌ها کارفرما پیدا کند.

کلاس‌های آموزش کارآفرینی

این کلاس‌ها برای کمک به افرادی است که می‌خواهند کارآفرینی کرده و یا شغل خود را ارتقا دهند، برگزار می‌شود.

هنگام استخدام در ترکیه و شروع کار باید به چه مواردی دقت کرد؟

بعد از پیدا کردن شغل متناسب با شرایط مد‌نظر خود، مواردی وجود دارد که باید به آن‌ها دقت نمایید.

مواردی را که باید حتما رعایت کنید!

 • برای مشاغلی که کمتر از ۱ سال خواهد بود نیازی به عقد قرار داد مکتوب نیست.
 • اگر مدت اشتغال به کار شما در شغل موردنظرتان بیش از ۱ سال باشد در این صورت بستن قرارداد کتبی الزامی است.
 • در رابطه با عقد قرارداد کار به مواردی از قبیل نوع کار، محل کار و دستمزد دقت کنید. یک نسخه از قرارداد را حتما دریافت کنید.
 • مدت آزمایشی به هنگام استخدام در ترکیه و شروع به کار، حداکثر ۲ ماه می باشد. در طول مدت آزمایشی کارفرما موظف به پرداخت حقوق و حق بیمه می باشد.

مواردی که در بند های قرارداد کاری باید رعایت کنید

 • عنوان و سمت کارمند: تعیین کننده کلیدی ترین نکته قرار داد بیان کردن زمینه کاری و عنوان کاری کارمند است یعنی با چه عنوان کاری به تعهد خود درمقابل کارفرما عمل خواهد کرد. بنابر این عنوان کاری کارمند باید در قرارداد ذکر شود.
 • محل کار کارمند: عنوان کردن محل وآدرس دقیق فعالیتی که قرار است انجام شود از اهمیت بالایی برخوردار است در غیر این صورت مشکلات تجاری بسیاری به همراه دارد.
 • مرجع انتصاب _ تعیین تکلیف کارفرما: حدود اختیارات کارفرما رابیان می کند. این که آیا او این صلاحیت را دارد که محل کار کارمند را تغییر دهد یا خیر.
 • زمان کاری کارمند: این که آیا کارمند تمام وقت قرار است کار کند (7.5 ساعت در روز، 45 ساعت در هفته، تمامی روز های ماه) یا نیمه وقت، باید در متن قرار داد مشخص شود.
 • کار زیاد (حجم کاری) یا اضافه کاری (زمان کاری): زمان کار اگر از 45 ساعت در هفته بیشتر باشد به ازای هر ساعت یک و نیم برابر حقوق عادی را دریافت می کند.اگر اضافه کاری به شکلی انجام شود که از حد 2/3 کل زمان کار کامل گذشته باید باید بیمه کارمند نیمه وقت کامل پرداخت شود.
 • هزینه های آموزش: بعضی از شغل ها نیاز به آموزش دارند کارفرما از کارمند بابت این آموزش هزینه ای نمیگیرد و کارمند نیز بهتر است برای این که صداقت کارش را اثبات کند یک مدت معقولی در آن مکان کار کند.
 • مدت زمان قرار داد: نکته بعدی و مهمی که باید در قرار داد کاری رعایت شود طول دوره ی زمانی کاری هست که قرار است انجام شود. نباید در این گونه قرارداد ها بازه ی زمانی ذکر شود مگر در قرارداد های پروژ ه ای یا در موارد خاص.
 • دادگاه مورد صلاحیت: این نوع قرارداد ها باید بین شرکت های تجاری یا اشخاص حقوقی عمومی (اشخاصی هستند که بلافاصله پس از تصویب مجوز قانونی آنها از طرف دولت، به وجود آمده و شروع به فعالیت می کنند مانند تمام وزارتخانه ها) انجام شود. در غیر این صورت مورد تایید و صلاحدید دادگاه نمی باشد.
 • شرایط دیگر: ممکن است نسبت به رفتار و اثبات حسن نیت کارمند نسبت به رفتار و اخلاق و نظم در کار از طرف کارفرما بند هایی اضافه شود.

شرایط کار کردن تاکسی در ترکیه و بررسی مجوزها و هزینه ها

در سال 2023 شرایط کاری در ترکیه کمی تغییر پیدا کرده است. به این صورت که شما در ابتدا می توانید اقامت توریستی خود را دریافت کنید و سپس این اقامت را به اقامت کاری تبدیل نمایید. پس اولین شرط کار در ترکیه دریافت اقامت ترکیه و یا همان کیملیک کارت است. حداقل دستمزد تعیین شده از سمت وزارت کار ترکیه در سال 2023 مبلغ 8.500 لیر تعیین شده است.

حقوق مشاغل کار در ترکیه

حقوق کارهای ترکیه برای کارهای کارگری و سطح پایین از 8.500 لیر تا 10.000 لیر متغیر است . اما برای کارهای سطح بالاتر از 10.000 تا 18.000 لیر در ماه میتوانید درآمد داشته باشید. برای داشتن کارهای سطح بالا، مسلط بودن به زبان ترکی استانبولی و یا حتی انگلیسی ضروری است.

آیا زبان ترکی برای کار در ترکیه لازم است؟

اگر زبان ترکی بدانید شانس پیدا کردن کار سطح بالاتر بیشتر میشود. اما اگر زبان ترکی استانبولی هم ندانید کارهایی که نیاز به زبان ندارند مانند خیاطی و کار در رستوران نیز می توانید انجام دهید. چنانچه زبان انگلیسی شما خوب باشد می توانید در بخش خدمات مشتریان استخدام بشوید مثلا خدمات مشتریان ترکسل یا ترک تلکام. در ترکیه چنانچه تخصص شما مورد قبول کارفرما قرار گیرد برای شما اجازه کار دریافت میشود. یعنی برای شما بیمه رد میشود و خدمات پزشکی برای شما در این کشور رایگان میشود. همچنین پس از ۵ سال میتوانید درخواست اخذ شهروندی ترکیه را بدهید.

دریافت اجازه کار در ترکیه

در ترکیه برای دریافت اجازه کار یا باید شرکت ثبت کنید که در پست مربوط به ثبت شرکت در ترکیه و هزینه های آن کاملا درج شده است. یا در صورتی که نمیخواهید شرکت ثبت کنید باید کارفرمای شما نسبت به رد کردن بیمه برای شما اقدام کند. در صورتی که ۵ سال برای شما بیمه و مالیات لحاظ شود به شما شهروندی ترکیه تعلق خواهد گرفت. ابتدا شما باید به عنوان متقاضی برای سال اول خود را بیمه کنید.

در نظر داشته باشید بعد از دریافت کیملیک میتوانید توسط کارفرما برای درخواست مجوز کار اقدام کنید. درخواست اجازه کار باید از طریق اداره Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ انجام شود. راه های آسان دیگری هم برای دریافت اجازه کار رسمی در ترکیه وجود دارد. برای آشنایی با راه های آسان دیگر دریافت چالیشما ایزنی و مزیت ها و شرایط آن مقاله اجازه کار در ترکیه را بخوانید.

منبع: ازمیر ملک

دکمه بازگشت به بالا