تازه های کسب و کارعمومی

عجایب اهرام مصر

ساخت اهرام مصر چگونه بوده است؟

تکنیک هایی که در روند ساخت اهرام ثلاثه مصر به کار رفته، سالهای بی شماری بسیاری از مورخان و دانشمندان و کسانی که با خرید از آن ها دیدن می کنند را گیج و متحیر ساخته است. فرضیه های بحث برانگیز زیادی در مورد ساخت اهرام مصر ارائه شده است. نظریه عمومی بر این باور استوار است که سنگهای عظیم از معادن با استفاده از اسکنه های مس تراشیده شده اند. سپس، این بلوک ها به بالا کشیده شدند. با این حال، درباره روش مربوط به جابجایی و جایگذاری این سنگها اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. شکل نیروی کار نیز مورد بحث و جدل فراوانی است. و البته آنچه مسلم است این است که نیروی کار بسیار سازمان یافته، و با پیروی از یک فرایند سازمان یافته و برنامه ریزی شده شامل سه مرحله بوده است.

 3 مرحله ساخت اهرام

 نیروی کار به یک روند خاص بستگی داشت و سه مرحله مهم را دنبال می کرد: انتخاب محل مناسب ساخت ، آماده سازی محل و بالا بردن بلوک ها.

 مرحله اول: انتخاب بهترین مکان برای ساخت اهرام مصر باستان

اولین قدم در ساخت هرم، انتخاب مکان مناسب بود. با توجه به اینکه مصریان باستان معتقد بودند که هر کجا که خورشید غروب می کند، دروازه ای برای زندگی پس از مرگ است، این سازه باید در سمت غربی رود نیل قرار می گرفت.
اهرام همچنین باید بالاتر از سطح زمین به دور از خطر طغیان نیل، قرار می گرفتند.

با این حال، نمی توانست از ساحل نیل خیلی دور باشد، زیرا از رودخانه، برای انتقال بلوک های سنگ آهک با کیفیت خوب به آن طرف رود نیل استفاده می شد. محلی که برای ساخت هر هرم انتخاب شده بر اساس فاصله هرم تا محل اقامت پادشاه مربوطه در نظر گرفته شده است، زیرا پادشاه باید می توانست به طور منظم از آنها بازدید کرده و توسعه و پیشروی را بررسی کند.

مرحله دوم: آماده سازی مکان انتخاب شده

هیچ وقت هیچ برنامه ای برای ساخت اهرام ثلاثه مصر پیدا نشد، اما ساخت اهرام امری اتفاقی نبود زیرا اندازه گیری های به کار رفته از درجه دقت بالایی برخوردار بودند. کارگران ابتدا با جدا کردن ماسه های سست از سنگ، یک پایه محکم تهیه کردند. پس از آن، پایه سنگ باید کاملاً صاف ساخته می شد. کارگران ممکن است این کار را با ساختن دیوارهای کم گل در اطراف پایه و برش کانالها به صورت شبکه ای روی سطح انجام داده باشند. سپس، آنها کانال ها را با آب پر کرده و سطح آب را مشخص کردند. پس از تخلیه آب، سنگ برآمده به اندازه سطح مشخصی بریده شد و همه فرورفتگی ها با سنگ پرشده و یک سطح کاملاً تراز ایجاد شد.

سازندگان احتمالاً ابتدا شمال واقعی و اصلی را بنا نهادند و جهت های دیگر آن را بر اساس جهت شمال بررسی و تعیین کردند. آنها ممکن است با دیدن یک ستاره خاص در آسمان شمال، شمال اصلی را پیدا کرده باشند. سپس آنها طلوع و غروب ستاره را مشاهده کرده و ظاهر و ناپدید شدن آن را در افق مصنوعی مشخص کرده اند.

با تقسیم زاویه ای که بدین ترتیب ساخته شد، یک خط شمال به جنوب را بدست آوردند .سازندگان ابزارهایی برای ترسیم زوایای راست داشتند، بنابراین می توانستند با توجه به آن شرق و غرب را پیدا کنند. سپس، آنها پایه ای کاملاً مربع شکل با هر چهار ضلع دقیقا یکسان و گوشه هایی با زاویه های کاملا مناسب را ساختند.

مرحله سوم: بالا بردن بلوک ها

گاهی اوقات از صخره های سنگی به عنوان هسته اصلی هرم برای نجات و نگه داشتن کار استفاده می شد. اتاق ها و معابر داخلی به طور مستقل ساخته شده و هرم اصلی در اطراف آنها بنا شده است. این طور به نظر می رسد که، برخی از سازندگان هرم سلطنتی نظرشان را در مورد مکان ترجیحی خود برای محل های تدفین تغییر داده بودند. سپس هرم داخلی با سنگهای آهکی برش خورده از فلات صحرا ساخته شد. هنگامی که ساختار اصلی به پایان رسید، ساخت هرم با قرار دادن آن در بلوک های سنگ آهک ریز تراشیده و پوشیده از Tura تکمیل شد.

سنگهای به کار رفته در ساختمان اهرام، آجر کوچک نبوده است. اندازه آجرهای هرم متفاوت است و بزرگترین را می توان در اتاق پادشاه پیدا کرد. این سنگهای خاص با بلوکهای سنگ آهک معمولی متفاوت هستند و در عوض از گرانیت ساخته شده اند.

روش دقیق بالا بردن اهرام مشخص نیست. قرقره ها تا زمان روم اختراع نشده بودند. با این حال، هرودوت مورخ یونانی از اهرم هایی که برای بالا بردن بلوک ها از یک سطح به سطح دیگر استفاده میشده سخن به میان آورده است. همچنین گفته می شود که، کارگرانی که به صورت تیمی کار می کردند از سطح شیب دار برای انتقال موقعیت بلوک ها استفاده می کردند. با بزرگ شدن هرم، سطح شیب دار بالا می رفت تا کارگران بتوانند به سطح بعدی برسند. نکته جالب اینجاست که روشهای ساخت و ساز این هرم های مثلثی شکل هنوز هم داغ و مورد بحث است و همچنان هم یکی از بزرگترین اسرار تمدنبشر باستان است.

 داخل اهرام مصر چیست؟

 طبق یک افسانه ی ناپلئونی، وقتی ناپلئون از هرم بزرگ مصر خارج شد رنگ پریده و متزلزل بود و ساعت ها را در اتاق پادشاه تنها سپری کرد. او هیچ وقت فاش نکرد که چه چیزی باعث تزلزل او شد ولی ظاهرا این اتفاق باعث تغییر زندگی او شد.

 ما نمی دانیم این داستان واقعیت دارد یا فقط افسانه است، ولی مطمئناً به قدرت هرم بزرگ که باعث برانگیختن تصورات یک رهبر بزرگ و همچنین تصور ما شده است، گواهی می دهد. ناپلئون چه چیزی را ممکن است دیده باشد که چنین وانشی را داشته است؟ داخل هرم بزرگ دقیقاً چیست؟ پاسخ ساده این است که واقعاً چیز زیادی نیست.

۶ راز اهرام مصر که احتمالا نمی دانید

اهرام مصر پر از رمز و راز است و به راحتی اسرا خود را آشکار نمی کند، به طوری که هنوز هم دانشمندان در پی کشف عجایب اهرام مصر هستند. اما با گذشت زمان، دانشمندان با مطالعه و جست و جو رازهای زیادی را کشف و پیدا کرده اند. قدرت فنی آمیخته با افسانه ها و خرافات، فرعون ها را به ساخت این سازه های جالب و قوی سوق داد و به اثبات رسیده است که این اهرام از تخریب ناپذیرترین سازه های معماری است، که تاکنون ساخته شده است. بنابراین این فکر و تصور که شما همه چیز را درباره اهرام مصر می دانید، اشتباه است زیرا چیزهایی زیادی برای کشف کردن وجود دارد که ما نمی دانیم.

 ۱. همه هرم ها نوک تیز نبودند.

همه اهرام برابر و شبیه به هم ساخته نشده بودند. در حقیقت، درست مانند بسیاری از انواع ساختمان ها، مراحل مختلفی برای ساخت هرم وجود داشت. بر خلاف تصور ما، اهرام اولیه ساختارهای نوک تیز نداشتند و در واقع مسطح بودند.

۲.بیشتر هرم ها در غرب نیل ساخته شده اند.

فرهنگ مصر باستان پر از نمادگرایی و خرافات است که تصمیم گیری های آن ها را هدایت می کرده است. بنابراین جای تعجب نیست که حتی مکان اهرام باستان نیز توسط اساطیر هدایت و تعیین می شده.

بیشتر هرم ها به یک دلیل مشخص، در ساحل غربی نیل ساخته شده اند. از آنجا که اهرام مصر باستان، آخرین مکان استراحت فراعنه بودند، منطقی است که آنها باید در جایی زندگی کنند که روح آنها بتواند سفر خود را به زندگی پس از مرگ آغاز کند.

۳. ما همچنان درگیر فهمیدن نحوه ساختشان هستیم.

یکی از بزرگترین اسرار در مورد اهرام مصر، تکنیک های ساختمانی است که برای برپایی آنها به کار رفته است. شاهکار باورنکردنی مصری ها بعد از فهمیدن این که بیش از ۲ میلیون بلوک سنگ آهک و گرانیت برای ساخت هرم بزرگ جیزا استفاده شده است، جذاب تر و برجسته تر می شود.

۴. مصریان برای راهنمایی ساخت و ساز از نجوم استفاده کردند.

طبق گفته یک مصر شناس انگلیسی، ستارگان نیرویی راهنما در چیدمان اهرام بودند. اندازه گیری های آنها به قدری دقیق بود که فقط تا نیم درجه خطا دارند. جالب است که با در دست داشتن این اطلاعات، می توان با استفاده از سوابق نجومی تاریخ هرم ها را تعیین کرد.

۵. اهرام مصر باستان توسط برده ها ساخته نشده اند.

نظریه دیرینه ای وجود دارد که می گوید اهرام مصر توسط بردگان ساخته شده است. این نظریه احتمالا در حقیقت درست نیست. یک مورخ یونانی به نام هرودوت بود، که با نوشته هایش این نظریه را منتشر کرد. این مفهوم و نظریه سپس توسط هالیوود نیز تبلیغ شد. در دهه ۱۹۹۰، قبور سازندگان هرم کشف شد. مصری شناسان کاملاً مطمئن هستند که آنها برده نبوده اند، و سازندگان بیشتر از خانواده های کم درآمد بودند.

۶. هرم بزرگ می تواند زمان را تعیین کند.

هرم بزرگ جیزا نه تنها شناخته شده ترین هرم مصر است، بلکه تنها مورد از میان هفت عجایب جهان باستان است که هنوز پابرجاست. هرم بزرگ به دلایل زیادی زبانزد است، اما یکی از جالب ترین ویژگی های این بنای یادبود این است که می تواند زمان را نیز بگوید. این سازه در واقع به عنوان یک ساعت آفتابی بسیار بزرگ عمل می‌کند، سایه آن، ساعت را با افتادن بر روی علامت های ساخته شده از سنگ می گوید. علاوه بر این هرم بزرگ دارای ویژگی ها و پیچیدگی های بیشتری نیز بوده و به مصریان در تعریف سال شمسی کمک می کرده است.

هرم جیزه

بالای فلات کویر در نزدیکی قاهره سه اهرام غول پیکر وجود دارند. معروف ترین آنها هرم بزرگ است و تنها سازه ای میان عجایب هفتگانه جهان است که هنوز پابرجا و دست نخورده باقی مانده است. اهرام جیزه حاصل سه نسل از پادشاهان مصر بود. خوفو، قدیمی ترین این سه، پدر خفره بود. و خفره پدر منكوره بود. تصور می‌شود که هر هرم آخرین مکان استراحت پادشاهی است که دستور ساخت آن را داده بوده است.

این اهرام مقبره هایی برای پادشاهان بودند. دانشمندان می گویند این شکل برای کمک به پادشاه برای صعود به خدای خورشید و اطمینان از جاودانگی بوده است. اضلاع زاویه دار اهرام نیز احتمالا از تماشای نور خورشید مورب که به زمین برخورد می کند الهام گرفته شده است. اگر به مصر سفر می‌کنید، بازدید از این هرم را در برنامه خود قرار دهید.

۴ حقیقت درباره هرم جیزه که ممکن است برایتان جالب باشد

۱. ۱۴۷ متر طول دارد و ساخت آن بیش از ۲۰ سال طول کشید.

۲. برای ساخت آن ۲.۵ میلیون بلوک سنگی برش، جابجایی و موقعیت یابی شد.

۳. هرم بزرگ در راستای صورت فلکی شکارچی (جبار) قرار دارد.

۴. بلوک های سنگ آهک صیقلی، سطح هرم را می پوشاندند و این سنگ ها به خوبی نور خورشید را منعکس می کردند. به طوری که مصریان هرم را Ikhet به معنای نور باشکوه می نامیدند.

اهرام مصر در قرآن

تحقیقات دانشمندان غربی در سال ۱۹۸۱ نشان می دهد که گل و مواد دیگر از خاک نیل گرفته شده و این مواد در قالبهای سنگی محکم قرار داده شده اند، سپس آنها را در دمای بالا گرم کرده و منجر به فعل و انفعال این مواد و تشکیل آنها به سنگ می شوند. مانند سنگهای آتشفشانی، که میلیونها سال پیش تشکیل شده اند. دانشمندی غربی به نام Davidovits تأیید می کند که سنگهایی که برای ساخت اهرام استفاده شده اند عمدتا از سنگ آهک، خاک رس و آب بوده است. آزمایشات انجام شده با استفاده از فناوری نانو وجود مقادیر زیادی آب در این سنگها را ثابت کرد ؛ چنین مقادیری در سنگهای طبیعی وجود ندارد.

۱-سنگ های آسمانی!

در ساخت اهرام مصر از سنگ هایی استفاده شده است ، که هر کدام در حدود ۲/۵ تن وزن دارند و نکته جالب اینجاست که تا شعاع ۳۰۰ کیلومتری از این سازه ها ، هیچ گونه خبری از وجود معادنی از جنس سنگ های به کاربرده شده در ساخت اهرام مصر وجود ندارد ، که خود نحوه ساخت این سازه های عظیم را کمی عجیب می کند. البته برخی از باستان شناسان بر این باور هستند ، که اجر های غول پیکر استفاده شده در ساخت این اهرام ، توسط گل رود نیل و پختن آن در دمای بسیار بالا ، ساخته شده است.

۲-خاصیت ضدعفونی!

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، طبق برخی تحقیقات انجام شده ، این نتیجه بدست آمده است ، که فضای داخلی اهرام مصر دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی هستند ، به عنوان مثال در صورت قرار دادن آبی آلوده در داخل اهرام مصر ، پس از چند هفته آلودگی آن به صورت کامل از بین می رود. علاوه بر این ، طبق آزمایشات انجام شده ، در صورت قرار دادن گوشت حیوانات در مرکز اهرام ، این گوشت ها برای ماه ها وحتی سال ها فاسد نشده و قابل خوردن خواهند بود.

۳-تهویه شگفت انگیز!

یکی دیگر از عجایب خارق العاده اهرام مصر ، سیستم تهویه به کارگرفته شده در آن ها است. سیستم تهویه این سازه های عظیم ، به گونه ای طراحی شده است که دمای داخل اهرام را در حدود ۲۰ درجه سانتی گراد نگه می دارند. به عبارت دیگر ، گرمای بالای کویر در طول روز و همین طور دمای بسیار پایین آن در طول شب ، تاثیر بسیار اندکی بر روی تغییرات دمایی داخل این سازه ها دارد.

۴- پنج هزار کارمند دائمی و بیست هزار کارگر!

ممکن است شنیده باشید که اهرام مصر توسط ۱۰۰۰۰۰ برده ، که به صورت تمام وقت و تحت شرایط رنج آور کار می کردند ساخته شده است. اما این موضوع حقیقت ندارد ، چرا که طبق تحقیقات انجام شده و کتیبه های بدست آمده ، برای ساخت این سازه های عظیم ۵۰۰۰ کارمند دائمی و همین طور ۲۰۰۰۰ کارگر موقت مشغول به کار بودند ، که همگی آن ها آزاد بوده در برابر کاری که انجام می دادند ، دستمزد دریافت می نمودند. حتی در کنار اهرام مصر ، فضایی جهت استراحت و رسیدگی پزشکی به کارگران نیز وجود داشته ، که خود رعایت حقوق کارگران را نشان می دهد.

۵-صرف ۲۰ سال زمان ، برای ساخت هرم بزرگ!

یکی دیگر از عجایب اهرام مصر باستان ، این است که به مدت ۲۰ سال متوالی (با ساعت ها کار روزانه) ساخت هرم بزرگ مصر طول کشیده است. البته این زمان ، باتوجه به وزن هر کدام از سنگ های استفاده شده در بدنه این سازه ، ارتفاع آن ، مهندسی دقیق و همین طور راهرو های پر از رمز و راز داخل هرم ، معقول به نظر می رسد.

۶-یک ساعت غول پیکر!

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، در اطراف هرم بزرگ مصر ، علامت هایی بر روی سنگ ها ایجاد شده است ، که با افتادن سایه هرم بر روی آن ها می توان ساعت را تشخیص داد. به عبارت دیگر ، هرم بزرگ مصر به عنوان یک ساعت خورشیدی غول پیکر نیز عمل می کند ، که خود نشان دهنده شاهکار مهندسی استفاده شده در ساخت این بنا است.

۷-شهر مردگان!

ساخته شدن   مهم و بزرگ مصر در غرب رود نیل ، خود یکی از اسرار مصر باستان است ، که دلایل مختلفی پشت آن وجود دارد و بسیاری از آن ها هنوز آشکار نشده است. اما دو دلیل مهم آن می تواند این باشد که مصری ها اعتقاد داشتند ، که دروازه ورود به دنیای مردگان از سمت غروب خورشید می باشد ، همین طور غرب رود نیل مکانی کم رفت آمد و خلوت بوده و مکان مناسبی برای استراحت ابدی فرعون ها محسوب می شده است.

۸-ساخت و ساز بر اساس نجوم!

یکی دیگر از عجایب اهرام مصر ، این است که مهندسان آن ها به صورت کامل نجوم را نیز در ساخت این سازه های عظیم دخالت داده اند ، به طوری که از ۱۳۸ هرم کشف شده در مصر ، همگی آن ها در مسیر ستارگان ساخته شده و اندازه گیری آن ها بسیار کم (در حد نیم درجه) ، خطا داشته اند. با این تفاسیر می توان به این نکته پی برد ، که فرمانروایان مصری برای ساخت این سازه ها ، علاوه بر مهندسان برجسته ، از اخترشناسان نیز استفاده کرده اند.

۹-هزینه سرسام آور ساخت!

همان طور که می دانید ، برای ساختن هرم بزرگ مصر طبیعتا” باید: دستمزد کارگران ، هزینه مواد اولیه ، حقوق مهندسان ، دستمزد کاتبان و… را برای ۲۰ سال در نظر گرفت ، که خود هزینه ای بسیار هنگفت و سرسام آور می شود. به طوری که ، محققان به صورت تخمینی هزینه ساخت این سازه های غول پیکر را چندین میلیارد دلار محاسبه کرده اند. البته این هزینه ، صرفا” برای ساخت این بنا ها بوده و گنجینه های ارزشمند داخل آن ها را شامل نمی شود.

۱ابوالهول از اهرام محافظت می‌کند

ابوالهول یکی از اساطیر مصر باستان بوده که تصویر آن به شکل بدن شیر و سر انسان است. مصری‌ها برای حفاظت از مکن‌های معنوی مانند معابد و مقبره‌ها از ابوالهول استفاده می‌کردند. ابوالهول بزرگ 73 متر طول، شش متر عرض و 20 متر ارتفاع دارد. چشمانش به تنهایی 2 متر ارتفاع دارد. این ابوالهول از هرم بزرگ مصر محافظت می‌کند.

اهرام برای حفاظت و همراهی فرعون‌ها به زندگی پس از مرگ ساخته شده‌اند

در آن زمان، این اهرام علاوه بر مقبره‌های دفن فرعون‌ها و خانواده‌هایشان، برای همراهی معنوی فراعنه مرده به زندگی پس از مرگ نیز ساخته شده‌اند. از آنجایی که مصریان عقیده داشتند که فراعنه پس از مرگ به خدایان تبدیل می‌شوند، اهرام را می‌ساختن و ابوالهول بر روی ورودی قرار می‌دادند تا از پادشاهان محافظت کنند. این شاید یکی از عجایب اهرام مصر باشد، ولی در آن زمان باور مردم بوده است.

صندوق گرانیت در داخل هرم بزرگ مصر

از دیگر عجایب اهرام مصر، قرارگیری یک صندوق گرانیتی در اتاقک اصلی خوفو (هرم بزرگ مصر) است. در نگاه اول هیچ چیز غیرعادی متوجه نخواهید شد و همه چیز کاملا طبیعی خواهد بود. اما وقتی کمی دقیق می‌شوید، یک صندوق گرانیتی بزرگ را خواهید دید که نمی‌تواند از طریق گذرگاهی که برای رسیدن به محفظه از آن عبور کرده‌اید، رد شده باشد. آیا اول این سنگ را قرار داده‌اند، بعد هرم را ساختند؛ چه کسی و چگونه آن را به اینجا آورده است!

نفرین فرعون از اهرام محافظت می‌کند

در حالی که اغلب مردم مصر بر این باور بودند که مجسمه ابوالهول از فرعون‌های مرده محافظت می‌کند. گفته می‌شود که همچنین معتقد بودند، نفرین فرعون از اهرام و هر چیزی که در آن است، از جمله خانواده و متعلقات فرعون، محافظت می‌کند. شاید به همین خاطر است که چرا بسیاری از باستان شناسان و محققانی که به دنبال کشف اسرار اهرام هستند با بدشانسی و گاهی اوقات مرگ واقعی گیر کرده‌اند. این مورد را می‌توان یکی از عجایب اهرام مصر و خرافات دانست؛ البته برخی اینگونه فکر نمی‌کنند.

در داخل اهرام مصر هزارتوی مرموزی وجود دارد

در درون این سنگ‌های بزرگ و سنگین، مسیرهایی پیچ در پیچ و تونل مانندی وجود دارد که در بین مسیر مکعب‌ها قرار دارند. این مسیرها به عنوان عجایب اهرام مصر شناخته می‌شوند، چراکه بسیار عجیب و در نوع خود جالب هستند.

مصریان اولین مردمی نبودند که اهرام را ساختند

یک باور دیگر در عجایب اهرام مصر وجود دارد و آن این است که مردم سال‌ها قبل از پیدایش اهرام به ساخت سازه‌های هرمی مشغول بودند. در ساخت این اهرام از سنگ آهک استفاده می‌کردند که به راحتی در این کشور یافت می‌شد. آنها از سنگ های خشن و آسان برای استخراج در خارج و سنگ های کمیاب و سخت برای استخراج در داخل استفاده می کردند.

اهرام توسط کارگران مزد بگیر ساخته شده‌اند، نه بردگان

نظریات مختلفی وجود دارد، اما یک مورخ یونانی با نام هرودوت معتقد است که اهرام مصر را بردگان ساختند. درحالیکه، واقعیت موضوع این است که بسیاری از صنعتگران ماهر علاقه داشتند تا در ساخت این شگفتی بزرگ مشارکت داشته باشند. برخی تحقیقات نشان داده که از سازندگان این اهرام به خوبی حمایت می‌شده و به آنها غذا، دستمزد و افتخارات زیادی تعلق می‌گرفته. به این دلیل که، بسیاری از آنان که در حین ساخت و ساز از دنیا رفتند به نشانه افتخار در کنار آرامگاه نهایی فرعون دفن شدند

 

 منبع : مجله اینترنتی ایده آل مگ

دکمه بازگشت به بالا