تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

چرا کولر گازی تند تند اتومات میکند؟

عملکرد یک سیستم کولر گازی چیست؟

عملکرد اصلی یک سیستم کولر گازی عبارتند از:

حفظ درجه حرارت به سطح مورد نظر.
-کنترل رطوبت در داخل اتاق (رطوبت زدایی)
-گردش هوا مناسب

سیستم کولر گازی با توجه به دمای تنظیم شده روی ترموستات، دمای مطلوب را ایجاد می کند. کمپرسور کولر گازی روشن می شود و تا زمانی که درجه حرارت اتاق به همان دمای تنظیم شده کاهش پیدا کند، روشن باقی می ماند. هنگامی که درجه حرارت اتاق به درجه مورد نظر رسید، کمپرسور خاموش می شود تا دمای اتاق دوباره افزایش یابد. این روشن شدن و خاموش شدن کمپرسور یک چرخه کولر گازی را تعیین می کند. این مطلب در ادامه شرح داده شده است. جهت خرید دریچه اسلوت، دریچه کولر و دریچه داکت اسپلیت با ما در شرکت تهویه سان تماس بگیرید.

چرخه زمانی کولر گازی چیست؟

چرخه زمانی کولر گازی مقدار زمان کار کمپروسور کولر گازی برای حفظ دمای اتاق برابر با دما تنظیم شده روی ترموستات است. اگر دمای ترموستات در مقایسه با دمای اتاق خیلی پایین تر تنظیم شده باشد، کمپرسور باید مدت زمان بیشتری را برای کاهش دمای اتاق، کار کند، بنابراین چرخه زمانی افزایش می یابد. به عبارت دیگر، اختلاف زیاد دما بین دمای اتاق و دمای ترموستات، باعث افزایش چرخه زمانی خواهد شد و برعکس.

عوامل موثر بر چرخه زمانی چیست؟

مصرف برق: یک سیستم کولر گازی در لحظه روشن شدن کمپرسور، مقدار زیادی برق مصرف می کند. این میزان برق مصرفی بسیار بیشتر از برق مصرفی  ای است که حین اجرای مداوم (چرخه های طولانی) مصرف می شود. از این رو، لازم نیست که یک کولر گازی با چرخه های کوتاه مصرف انرژی کمتری نسبت به یک کولر گازی با چرخه های طولانی داشته باشد.

رطوبت: درجه مطلوب هوا به قابلیت رفع رطوبت کولر گازی بستگی دارد. این قابلیت افزایش می یابد به شرطی که چرخه زمانی کولر گازی افزایش یابد. یک کولر گازی با چرخه های مکرر خاموشی نمی تواند رطوبت را از اتاق خارج کند. بنابراین، چرخه  زمانی بلند، قابلیت رفع رطوبت هوا را افزایش می دهد. به طور معمول، کولر گازی با توان کمتر نسبت به اندازه اتاق نسبت به کولر گازی های با توان بیشتر، رطوبت زدایی بسیار بهتری دارند، زیرا دارای چرخه های زمانی طولانی مدت هستند.

کارایی: همان طور که در بالا ذکر شد، یک کولر گازی انرژی زیادی را در زمان استارت کردن مصرف می کند. بنابراین، دوره های کوتاه مکرر بر کارایی کولر گازی اثر می گذارد. از سوی دیگر، کارایی کولر گازی با افزایش مدت زمان هر چرخه (یعنی چرخه های طولانی اجرا) بهبود می یابد.

کارایی “برق مصرفی” (kbtu / kWh)  هنگامی که چرخه طولانی تر می شود، بهبود می یابد. مصرف انرژی کل کاهش می یابد، زیرا در زمان توقف کولر گازی، زمان طولانی تر بین دو سیکل اجرا بوجود می آید.

راحتی:  کولر گازی ای که برای مدت زمان طولانی اجرا می شود، به تدریج درجه حرارت اتاق را تغییر می دهد، در نتیجه، افزایش تدریجی سطح راحتی را شاهد هستیم. با این حال، اگر کولر گازی طوری طراحی شده که به سرعت به دمای تنظیم شده برسد، منجر به تغییرات ناگهانی (کاهش) در درجه حرارت می شود و به دنبال آن سطح راحتی کمتری خواهیم داشت. همچنین، چرخه های کوتاه تر، به حذف رطوبت بهتر کمک نمی کند، بنابراین باعث سطح راحتی کمتری می شود. بنابراین، در این نوع کولر گازی ها، چرخه زمانی کوتاه توصیه نمی شود.

اندازه ایده آل کولر گازی و چرخه زمانی ایده آل چقدر است؟

هیچ چرخه زمانی ایده آلی برای کولر گازی به طور کامل وجود ندارد، و چرخه زمانی ایده آل کولر گازی بستگی به ظرفیت خنک کنندگی کولر گازی و دمای اتاق و رطوبت آن دارد. به طور معمول، می بایست چرخه 10 تا 20 دقیقه ای بسته به شرایط محیطی می تواند مناسب باشد.

معمولا، از آنجا که یک کولر گازی با ظرفیت بالاتر، توان خنک کنندگی بیشتری دارد، چرخه کوتاهتری را اجرا می کند. بنابراین، استفاده از یک با ظرفیت بالاتر توصیه نمی شود. در عین حال، یک کولر گازی با ظرفیت پایین تر ممکن است قادر به تولید مقدار مورد نیاز از خنکی و راحتی نیست. از این رو لازم است کولر گازی با اندازه مناسب و با چرخه زمانی بهینه را انتدر پاسخ به این سوال که کولر گازی چه زمانی اتومات می کند باید گفت زمانی که شما کولر را بر روی درجه پایین گذاشته اید اما بعد از مدتی متوجه می‌ شوید که دمای اتاق بیش از حد درجه تنظیم شده است.

اتوماتیک کردن کولر گازی باعث می شود دمای محیط را سرد کند. تمام کولر های گازی ها دارای یک سیستمی هستند که دمای اتاق را تنظیم می کنند و در زمانی که اتاق به دمای مورد نظر رسید به صورت اتوماتیک خاموش می شوند. اما ممکن است در بعضی مواقع کولرگازی به صورت اتومات کار نکند و همین موضوع سبب شود اتاق بیش از حد سرد شود در این صورت کولر گازی بدون توقف یکسره کار می کند‌ که موجب افزایش هزینه برق می شود و همچینن بر روی کمپرسور هم فشار وارد می کند.

دلایل اتومات نکردن کولر گازی

برای اینکه بدانید کولر گازی چه زمانی اتومات میکند باید تمام اجزای مرتبط با کندانسور را بررسی و تست کنید. دلیل اتومات نکردن کولر گازی شامل :

·         کثیف بودن کویل های کندانسور :

همانطور که می‌ دانید وظیفه کویل های کندانسور این است که وظیفه دارند گرما را از گاز مبرد بگیرند. بنابراین اگر کویل های کندانسور کثیف باشد در عملکرد کولر گازی اختلال به وجود می‌آید و موجب می‌ شود کمپرسور به خوبی کار نکند‌. در این زمان به صورت یکسره کار می کند تا بتواند هوای گرم اتاق را ازبین ببرد و اتاق را خنک کند.  به همین جهت شما با تمیز کردن کویل های کندانسور می توانید مشکل اتومات کولر گازی را رفع کنید.

اگر ترموستات خراب باشد منجر به عملکرد نادرست کولر گازی می‌ شود. وظیفه ترموستات این است که دمای هوا را تنظیم کند. اگر ترموستات خراب شود میکروسوئیچی عملکرد نادرستی دارد و ممکن است فعال نشود به همین دلیل اگر این اجزا خراب باشد کمپرسور به طور دائم کار می کند. در این زمان شما باید با استفاده از مولتی متر از ترموستات تست سلامت بگیرید و اگر ترموستات خراب بود باید آن را تعویض کنید یا اگر قابل تعمیر بود می‌ توانید آن را تعمیر کنید تا مشکل اتومات کولر گازی حل شود.

·         خراب بودن کنتاکتور اسپیلت:

برای این که بدانید کولر گازی چه زمانی اتومات میکند باید کنتاکتور اسپیلت را بررسی کنید. اگر کنتاکتور اسپیلت خراب باشد کمپرسور کولر گازی به صورت یکسره کار می کند در این شرایط شما باید کنتاکتور اسپیلت را بررسی کنید.

·         اشتباه نصب کردن کولر گازی:

اگر را در جای مناسب قرار ندید منجر به کار کردن نادرست کولر گازی می‌ شود و شما می توانید با نصب صحیح کولر گازی این مشکل را برطرف کنید. ترمیستور وظیفه دارد دمای اتاق را برآورد کند تا بتواند از طریق برد کنترل کمپرسور را کنترل کند. اگر ترمیستور خراب باشد بر روی کمپرسور تاثیر می گذارد و موجب می شود کمپرسور به صورت یکسره کار کند.

·         خراب بودن برد کنترل دما :

برد کنترل دما وظیفه دارد ولتاژ برق موتور فن و کمپرسور را تامین کند به همین دلیل اگر برد کنترل دما خراب باشد کمپرسور بی وقفه و یکسره کار می‌ کند و همین دلیل موجب خنک شدن بیش از حد اتاق می شود. برای عیب یابی علت اتومات کار کردن کولر گازی می‌ توانید برد کنترل دما را بررسی کنید و اگر نیاز بود آن را تعویض کنید. اگر شما در تعویض تعمیر این قطعه تخصصی ندارید پیشنهاد می شود از کسی که در این کار حرفه دارد کمک بگیرید.

در برخی مواقع اگر برد رله کولر گازی خراب شود موجب کار کردن بی وقفه کمپرسور کولر گازی می شود.  شما برای این که مطمئن شوید برد مشکل دارد باید آن را بررسی کنید و اگر مشکل از برد رله بود که می توانید آن را تعویض کنید و اگر در این کار تخصص ندارید از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

·         خراب بودن برد کنترل اصلی:

برد کنترل اصلی وظیفه تامین و کنترل ولتاژ تمام بخش‌های کولر گازی را به عهده دارد. اگر برد کنترل اصلی کولر گازی دچار خراب شدگی باشد به این دلیل که نمی‌ تواند ولتاژ ورودی به کمپرسور را کنترل کند ممکن است کمپرسور به صورت دائم کار کند و عمل اتومات را انجام ندهد. با بررسی کنترل اصلی، می توانید مشکل آن را بیابید و اگر دچار خراب شدگی بود و قابل تعمیر نبود باید آن را تعویض کنید. بنابراین برای دانستن این که کولر گازی چه زمانی اتومات میکند باید برد کنترل اصلی را تست کنید.

·         کوتاه شدن اتصال ترموستات کنترل دما

ترموستات کنترل دما وظیفه دارد ولتاژ موتور فن و کمپرسور را تامین کند بنابراین اگر اتصال کنترل دما کوتاه شود می‌ تواند ولتاژ را به صورت یکسره به کمپرسور بفرستد و همین دلیل موجب می شود کمپرسور به صورت بی وقفه و به صورت دائمی کار کند و دمای اتاق را بیش از حد خنک کند. در این شرایط شما باید این اجزا را تست کنید اگر مشکل است ترموستات کنترل دما بود می توانید آن را تعمیر یا تعویض کنید. توصیه می‌ شود برای تست کردن ترموستات کنترل دما و سایر اجزا از مولتی متر کمک بگیرید.

قیمت کولر گازی

حال که سوال کولر گازی چه زمانی اتومات میکند؟ را بررسی کردیم؛ لازم است به صورت مختصر قیمت کولر گازی را مورد بررسی قرار دهیم. عوامل و فاکتورهای همچون کیفیت ساخت، نوسانات ارز و دلار، مدل و ظرفیت دستگاه، بازدهی دستگاه و … بر هزینه اقتصادی دستگاه ها موثر می باشد که باید به بررسی آن پرداخته تا بتوانید دستگاه مناسبی را انتخاب کنید.

شما مخاطبین گرامی می توانید هزینه به روز این دستگاه ها را در وب سایت مشاهده کرده و به بررسی آن بپردازید. مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام به طور کلی در تلاش است تا سیستم های را عرضه کند که علاوه بر عملکرد بالا از نظر اقتصادی نیز مناسب و به صرفه باشد که تمامی خریداران بتوانند این دستگاه را تهیه کرده و از آن بهره مند شوند.

خرید کولر گازی

شما مخاطبین گرامی جهت خرید کولر گازی لازم است که اطلاعات و آگاهی لازم را کسب کنید. داشتن اطلاعات در مورد تمامی دستگاه ها و برندهای تولید کننده کاری سخت و دشوار می باشد. تنها افرادی که با این دستگاه ها سر و کار دارند؛ اطلاعات و آگاهی لازم درباره این دستگاه ها را دارند که باید با این افراد مشورت کنید.

مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام جهت رفاه و آسایش مشتریان عزیز کارشناسان خبره ای دارد که تمامی اطلاعات و مشاوره لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد؛  کافیست با این کارشناسان در تماس باشید. همان طور که می دانید امروزه مراجعه حضوری به فروشگاه ها امری سخت و دشوار است. توصیه می کنیم به صورت اینترنتی و آنلاین از طریق وبسایت جهت خرید کولر گازی و دیگر سیستم‌های تهویه مطبوع اقدام کنید.

سخن پایانی 

در بسیاری از مواقع برای برخی از افراد پیش آمده که آن ها اتومات کار نمی‌ کند و محیط را بیش از حد خنک می کند که سبب آزار و اذیت اشخاص می شود و می تواند بیماری های ناشی از سرما مانند سرما خوردگی را به همراه داشته باشد. این موضوع برای بسیاری از افراد یک دغدغه بزرگ است و آن ها نمی‌ دانند که دلیل اتومات کار نکردن کولر های گازی خود چیست. شما می توانید برای مشاوره گرفتن و دانستن اطلاعات بیشتر  به سایت مراجعه کنید.

بطور خلاصه ، باید از استفاده چرخه زمانی بسیار کوتاه و استفاده از کولر گازی با ظرفیت بالاتر اجتناب شود. اندازه مناسب کولر گازی و چرخه زمانی بهینه، ویژگی های کلیدی برای تعیین کارایی بهینه کولر گازی می باشد.

دکمه بازگشت به بالا