تازه های کسب و کارعمومی

آب و هوای مناسب پرورش درخت گردوی پکان چیست؟

همه چیز درباره درخت گردو پکان

نهال گردو پکان امریکایی از گردوهای وارداتی بومی آمریکا به شمار می رود که دارای مغز پر چربی است که سرشار از ویتامین های مختلفی است و در مناطق گرمسیری رشد می کند. بیش از 98 درصد میوه این گیاه را مغز تشکیل می دهد. ظاهری تخم مرغی شکل دارد که از آن علاوه بر مصرف تازه در آشپزی، آجیل و … نیز استفاده می کنند. برای رشد نیاز به کود مناسب، آفتاب کامل، خاک غنی، هرس به موقع دارد که ما در این مقاله بسته به رسالت خود به معرفی کامل درخت گردو پکان و آفات و بیمارهای آن به همراه نحوه برداشت گردو پکان خواهیم پرداخت پس در ادامه مطلب در فروشگاه اینترنتی نهال گردو گلرنگ نوین همراه ما باشید.

مشخصات گیاهی کامل درخت گردو پکان:

گردو پکان از ارقام با کیفیت گردو به شمار می رود که میوه تخم مرغی شکل کشیده ای همچون بادام تولید می کند. میوه این گیاه دو پوستی است، یک پوست علفی سبز رنگ که نسبت به سایر واریته ها کمی نازکتر است که سطح پوسته آن صاف نیست و چندین شیار عمودی شکل دارد و از سوی دیگر دارای پوسته صاف چوبی مانندی است که به راحتی با فشار دست می شکند، پوست علفی سبز رنگ این گیاه به هنگام رسیدن به راحتی از میوه گیاه جدا می شود.

مغز بسیار پر چرب و خوشمزه‌ای دارد، 98 درصد میوه این گیاه را مغز تشکیل می دهد که آن دو درصد را پوست گردو تشکیل می دهد. در بیشتر مناطق به دلیل رشد آسان و کیفیت بالایی که دارد آن را کشت می کنند. خواص بسیاری دارد و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. توجه داشته باشید که مغز این نوع گردو ظاهری بیضی و منظم دارد که جداره های سخت مغز گردو عادی را ندارد به همین دلیل به راحتی می توانید مغز گردو را مصرف کنید.

توجه داشته باشید که این گیاه در اصل بومی مناطقی از آمریکاست و برای کاشت در مناطق گرمسیری مناسب است به همین دلیل در مناطق جنوبی ایران آن را کشت می کنند، مغز میوه این گیاه به دلیل ظاهر زیبا و جذابی که دارد برای تزئین انواع غذا و دسر مناسب است و طعمی استثنائی نسبت به سایر واریته های گردو دارد، ارتفاع این گیاه اگر شرایط رشد مهیا باشد به 40 متر و قطر آن به 2 متر می رسد. برگ های سبز رنگ درازی دارد که طول آن بین 3 تا 40 سانتیمتر است که دارای شیارهای عمیق و ظریفی است. نیاز سرمایی پایینی دارد.

درختی بلند قامت و بر افراشته به شمار می رود که بسیار پر طاقت است و شاخه های وزین و پیچ خورده ای دارد. برای افزایش باردهی نیاز به گرمای زیاد تابستان دارد. دارای قطر تاج پوششی 12 تا 20 متری است. درختی خزان پذیر به شمار می رود که برگ های آن با شروع فصل پاییز تغییر رنگ می دهند و در نهایت می ریزند. این گیاه در سالهای نخست خود رشد کندی دارد که البته پس از گذشت چندین سال رشد متوسطی به خود می گیرد.

از 5 سالگی شروع به میوه دهی می کند که هر ساله بر میزان تولید میوه آن افزوده می شود. میوه این گیاه به رنگ قهوه ای است، تراز تجاری بالایی دارد و استفاده از آن مقرون به صرفه است. گلهای زیبای این گیاه در فصل بهار نمایان می شوند که گرده افشانی آن توسط باد و حشرات انجام می شود. باردهی مطلوبی دارد و درختی سایه گستر با شاخ و برگ زیاد به شمار می رود.

انواع درخت گردو پکان:

درباره ارقام و واریته های درخت گردو پکان اطلاعات قابل موثقی در دسترس نیست، اگر شما در این زمینه اطلاعاتی دارید خوشحال می شویم که آن را با ما در فروشگاه اینترنتی نهال گردو گلرنگ نوین در میان بگذارید.

عمر مفید درخت گردو پکان چند سال است و چه پارامترهایی در عمر آن موثر می باشد:

عمر ایی درختان گردو ، بیش از 100 سال است و در این بازه زمانی می تواند سود دهی زیادی برای باغداران به همراه داشته باشد. عوامل مهمی در افزایش طول عمر درختان گردو موثر است که از جمله مهمترین آن ها می توان به زهکشی های مناسب، کود دهی منظم ، هرس اصولی و به موقع و جلوگیری به موقع از بیماری ها اشاره کرد.

فصل مناسب کاشت و مراحل کاشت نهال گردو پکان چه گونه می باشد:

نهال گردو پکان؛ نباید در مکان های سردسیر و با دارای سرمای زیاد کشت شود. از این رو زمان کشت آن نباید سرد باشد. بهتر است اواخر تابستان و یا اواسط بهار اقدام به کشت نهال گردو بپان کنید.

همانطور که اشاره شد این رقم گستردگی بیشتری نسبت به دیگر انواع دارد و نیاز به رعایت فاصله مناسب بین نهال ها احساس می شود،غالبا مناسب ترین فاصله را در این رقم تا 7 متر در7 متر لحاظ می کنند. کاشت درخت گردو پکان، هیچ گونه محدودیت کاشت ندارد و اما حفظ فاصله بین نهال ها باعث فراهم آمدن شرایط رشد Seedlings walnut pecan، خواهد شد.

گردو آمریکایی، نسبت به سرمای زیاد حساسیت دارد و در مقابل گرما نیز از ارقام مقاوم به شمار می آید. حتما نهال گردو را از نهالستان معتبر خریداری نمایید.

نحوه ی آبیاری مناسب نهال های گردو آمریکایی پکان:

  • این نهال مناسب مناطق گرمسیر و دارای آب و هوای گرم و خشک است.
  • در علم کشاورزی به این گونه از درختان، درختان دارای گزومورفی بالا، یاد می شود.
  • از این رو می توان این درخت گردو به صورت دیم آب یاری کرد و نیاز به آب چندانی ندارد.
  • اما اگر شاهد کم آبی و خشکی درختان در نتیجه خشک سالی شدید، بهتر است اقدام به آبیاری نمایید.

بهترین خاک جهت پرورش نهال های گردو پکان:

بهترین خاک برای کاشت نهال گردو پکان؛ نباید سفت باشد و باید بافتی شنی-لومی داشته باشد. از آنجایی که رشد ریشه درختان گردو پکان، به صورت عمقی است، بهتر است در کاشت این نوع از درخت گردو در مناطق سنگلاخ یا دارای خاک رسی و سفت خودداری نماییم.

بهترین کود وسم ها برای بهبود عملکرد نهال گردو پکان آمریکایی:

همانطور که میدانید، نیاز به تغذیه در درخت گردو، بالاتر از سایر درختان است. از جمله مهمترین روش تامین تغذیه درختان گردو پکان؛ تامین کود مورد نیاز آنها است. نکته مهم وحائز اهمیت این است که شما قبل از اقدام برای کود دهی باید موارد مورد نیاز خاک را که در اصلاح به آن فقر خاک می گویند را از طریق آزمایش خاک، به دست بیاورید.

توجه داشته باشید که زمان کود دهی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در نتیجه سعی کنید تا در بازه زمانی مشخص و هر ساله اقدام به کوددهی نهال گردو آمریکایی (usa) نمایید. بهترین کود برای نهال گردو pecan؛ بر اساس آزمایش خاک مشخص خواهد شد اما شما می توانید از هر دو دسته بندی اصلی کود، یعنی کود شیمیایی و کود حیوانی استفاده کنید.

مهم ترین بیماری و آفاتی که درختان پکان را تهدید می کند:

درخت گردو پکان؛ از نظر مقاومت در برابر آفات و بیماری نمره قابل قبولی را دریافت می کند. به توجه به اصلاح نژادهای فراوانی که روی آن صورت گرفته است که علم گیاه پزشکی به ژنوم ادیتینگ معروف  است، باعث شده است تا در برابر بسیاری از بیماری ها و آفات مقاوم باشد. اما این مقاومت صد درصدی نیست و ممکن است بیماری هایی مثل: بلایت، آنتراکتوز، کال گیاهی و پوسیدگی طوقه و یا آفاتی مثل کنه زرد، شته، کرم خراط و یا کرم سیب، نیز به سراغ نهال گردو پکان بیایند. پس بهتر است روش های مقابله با آن را بلد باشید.

رنگ مغز گردو پکان آمریکایی

پرورش گردو پکان با روش‌های اصولی باعث می‌شود که مغز این گردو بسیار مغذی و درشت باشد؛ رنگ مغز گردو پکان مایل به رنگ زرد و تقریبا طلایی است.

وزن گردو پکان آمریکایی

ورن خالص این گردو در حدود 16 گرم است و مغز آن به تنهایی حدودا 7.1 گرم است.

ارتفاع از سطح دریا برای درخت گردو پکان آمریکایی

برای افزایش میزان باردهی درخت گردو پکان، لازم است که این نهال در ارتفاعی بین 0 تا 2500 متر کاشته شود.

دکمه بازگشت به بالا