تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

نقش گیاهان در کاهش آلودگی و تصفیه هوا چیست؟ 

افزایش کیفیت هوا محیط با استفاده از گیاهان به توصیه ناسا

در سال ۱۹۸۹، با انجام تحقیقی نشان داد که بعضی از گیاهان قابلیت بیشتری برای جذب آلاینده­ ها، به خصوص در محیط ­های بسته ای که هوای کمتری در جریان است را دارند و نیاز به خرید دستگاه تصفیه هوا را کاهش می دهند. این مطالعه به اساسی برای بسیاری از مطالعات جدید درباره­ ی گیاهانی که به تصفیه هوای محیط کمک می ­کنند، تبدیل شد. هرچند که گیاهان به خاطر سرعت پایین در تصفیه هوای محیط نمی ­توانند به تنهایی عملکرد موثری داشته باشند، اما به عنوان یکی از مهم­ترین مکمل ­ها در کنار روش ­هایی مانند استفاده از دستگاه­ تصفیه هوا به شمار می­رود. علاوه بر ویژگی هایی از جمله:

 • افزایش عملکرد و ایجاد حس خوب در محیط
 • افزایش تمرکز
 • کاهش استرس و خستگی

نیز برخوردار است.

ناسا برای هر ۳۰ مترمربع، دو تا سه گلدان ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری را توصیه می ­کند. در این میان، بعضی از گیاهان عملکرد بهتری در حذف آلاینده­ های محیط دارند. آلاینده هایی که در محیط های بسته مانند خانه ­ها و یا محیط ­های کاری وجود دارند عبارتند از:

 • پرز و مو
 • اجاق گاز
 • پاک­ کننده ­های شیمیایی
 • مصنوعات چوبی و وسایل دکوراتیو
 • باکتری­ ها، قارچ­ ها و ویروس ­ها

استفاده از انواع گیاهان مختلف، به حذف این نوع آلودگی ­ها کمک خواهد کرد.

راهکار های دیگر مقابله با آلودگی هوا

تاثیر دستگاه تصفیه هوا مدل Shamim UN250 New با یون منفی هوا بر روی کیفیت هوای خانه غیرقابل انکار است. اما به دلیل سرعت بسیار پایین این گیاهان در تصفیه هوا خانه، این راهکار به تنهایی اقدامی کافی نمی باشد. در کنار استفاده از گیاهان لازم است با انجام کارهایی دیگر، سلامتی را به خود و خاتوادمان هدیه دهیم.

نکته ­ای بسیار مهم که باید قبل از خرید گیاهان تصفیه کننده به آن توجه کنید

اگر از حیوانات خانگی مانند گربه یا سگ در منزل نگه­داری می کنید بهتر از درمورد خرید گیاهان تصفیه کننده هوا تجدید نظر کنید. چراکه ممکن است گیاهانی که استفاده می­ کنید، برای سلامتی این حیوانات یک تهدید به شمار آید. حتما هنگام خرید گیاهان جدید، از فروشنده درباره­ ی وجود این خطرات و همچنین آلرژی­ زا بودن آن­ ها سوال کنید.

علاوه بر آن استفاده زیاد از گیاهان ممکن است باعث افزایش رطوبت در محیط و در نتیجه ایجاد کپک­ های بیشتر باشد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی لازم است مطمئن شوید که در گلدان، آب اضافی نمانده باشد و این آب اضافی را از گلدان­ ها جمع آوری کنید. در ادامه به معرفی بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا می پردازیم.

 ۵ گیاه تصفیه کننده هوا که شرایط نگه­داری آسانی دارند

 برای کسانی که به تازگی تصمیم به خرید گیاهان تصفیه کننده گرفته­اند، ممکن است آسان بودن نگه­داری از آن­ها، امر بسیار مهمی باشد. اگرچه گیاهانی که در ادامه معرفی می­شوند، نیاز به مراقبت روزانه ندارند، اما کود دادن به آن ها به صورت ماهانه، باعث رشد بهتر و افزایش کارآمدیشان خواهد شد.

۱- گیاه عنکبوتی، با سرعت رشد بالا

گیاه عنکبوتی یکی از گیاهان بسیار کارآمد در تصفیه هوا محیط است. این گیاه به سرعت رشد می­کند و استفاده از آن­ها در سبدهای آویزان، ظاهری بسیار جذابی به این گیاه می ­بخشد. گیاه عنکبوتی بیش از ۲۰۰ نوع دارد و بیشتر آن­ها در برابر فراموشی­های کوچک ما، دوام می­ آورند و نیاز به مراقبت­ های ویژه نخواهند داشت.

 • میزان نیاز به آب: دو تا سه بار در هفته

۲- دراسنا، گیاهی پرطرفدار

این نوع گیاه انواع مختلفی دارد و در رنگ­ها و شکل­ها و اندازه­های مختلفی یافت می­ شود. یکی از پرطرفدارترین انواع آن، شکل رنگین­ کمانی است که با رنگ بنفش روشن یافت می شود.

 • میزان نیاز به آب: خاک این گیاه را مرطوب نگه دارید، اما خیس نکنید. آب دادن زیاد به این گیاه، باعث از بین رفتن آن خواهد شد.

۳- گیاه پوتوس طلایی، موثر ترین گیاه تصفیه کننده

این گیاه با نام دلبر نیز شناخته می­شود. ویژگی بسیار مهم این گیاه آن است که تقریبا تحت هیچ شرایطی، از بین نمی­رود. همچنین گیاه پوتوس تقریبا در هر شرایطی رشد می­کند و ممکن است طول آن بعد از رشد به ۲.۵ متر نیز برسد.

پوتوس به عنوان یکی از موثرترین گیاهان تصفیه کننده هوا به شمار می­رود.

 • میزان نیاز به آب: هنگامی که خاک گیاه خشک می­شود، آبرسانی کنید.

۴- آرکا، گیاهی زیبا

این گیاه  در محیط بیرون بهتر رشد می ­کند اما در صورتی که مکان مناسبی را در خانه به آن اختصاص دهید و نور مورد نیازش را تامین کنید، علاوه بر زیباکردن محیط خانه، به جذب آلاینده­ های محیط نیز کمک خواهد کرد. خوشبختانه این گیاه مزاحمتی برای حیوانات خانگیتان نیز ایجاد نخواهد کرد.

 • میزان نیاز به آب: این گیاه به مقدار زیادی آب برای رشد نیاز دارد. هرچند که در زمستان این میزان کمتر خواهد بود.

۵- گل داوودی، جاذب آمونیاک

گل داوودی با  توانایی جذب آلاینده­ هایی از جمله آمونیاک به عنوان موثرترین گیاه در تصفیه هوا به شمار می رود. این گیاه تنها برای شش هفته شکوفه می­ دهد و بعد از آن لازم است تا بهار بعدی با کود دادن منتظر گل جدید باشید. هرچند بدون گل اثر تصفیه هوا ندارد و شاید خرید یک گل دیگر، به جای صبر کردن گزینه­ی بهتری باشد.

 • میزان نیاز به آب: میزان رطوبت خاک را هر یک روز درمیان چک کنید و همیشه خاک گیاه را مرطوب نگه دارید.

علاقه و فرصت بیشتری برای نگه داری از گیاهان دارید؟

۵ گیاه که نیاز به مراقبت بیشتری دارند

 اگر علاقه و فرصت بیشتری برای مراقبت از گیاهان دارید گیاهانی که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم مناسب شما هستند. تمامی گیاهانی که در ادامه معرفی می کنیم به کوددهی ماهیانه نیاز دارند و مراقبت های بیشتری مانند عوض کردن خاک در بازه های زمانی مشخص نیاز دارند.

۱- نخل بامبو، یک گیاه پرطرفدار

 این گیاه پرطرفدار ارتفاع زیادی دارد و بسیار ظریف است. اگرچه این گیاه نور خورشید را دوست دارد اما نور مستقیم باعث خراب شدنش می شود. خوشبختانه این گیاه هیچ مشکلی برای حیوانات خانگی شما ایجاد نمی کند. با توجه به اینکه این گیاه در جذب آلاینده هایی مانند کربن مونواکسید و فرمالدهید موثز است، انتخاب خوبی برای خانه شما به نظر می رسد. خاک این گیاه را مرطوب نگه دارید. این گیاه را جایی قرار دهید که هوا آزادنه در گردش باشد.

۲- پاپیتال، گیاهی همیشه سبز

 پایتال را به نام عشقه نیز می شناسند. این گیاه همیشه سبز به خوبی با شرایط هوای محیط های بسته کنار می آید. انواع مختلف این گیاه به اندازه های متفاوتی به نور نیاز دارند. این گیاه را در یک سبد یا کنار پنجره بگذارید و در فرایند رشد، شاهد زیبایی بسیارش باشید.

نکته بسیار مهم درمورد این گیاه آن است که هرچند تقریبا در همه جا به خوبی رشد می کند، ممکن است برای حیواناتی مانند سگ مشکلاتی را پدید آورد. همچنین در صورتی که پوست حساسی دارید، با لمس این گیاه ممکن است حساسیتتان تشدید شود. در دوران رشد به خوبی این گیاه را آب رسانی کنید اما در زمستان از مقدار آن بکاهید.

۳- گیاه فیکوس، نیازمند توجه بیشتر

 این گیاه همیشه سبز از سرزمین هند می آید. ریشه این گیاه به سمت بالا رشد می کند و به تنه گیاه پیچیده می شود. فیکوس به نور ملایم و روشن نیار دارد و توجه کم و بیش بیشتری از باقی گیاهان را می خواهد. این گیاه برای سگ ها و گربه ها خطرناک است. همیشه خاک این گیاه را مرطوب نگه دارید، مخصوصا در زمستان ها. برگ های فیکوس را هرس کنید و آن هارا تمیز نگه دارید تا از زیبایی آن لذت ببرید.

۴- آگلونما، گیاهی محبوب

 آگلونما را با نام گیاه همیشه سبز چینی نیز می شناسند. علاوه بر زیبایی بسیار زیادی آگلونما، این گیاه برای جذب انواع آلاینده ها بسیار مناسب است. این گیاه فقط برای سگ ها خطرناک است و به مراقبت ویژه ای نیازمند است. در هنگام خرید، مطمئن شوید که برگ های گیاهی که انتخاب می کنید براق باشد و به سمت پایین خم نشده باشد. قبل از آبیاری اجازه دهید تا کود این گیاه خشک شود. آگلونما عاشق رطوبت است و هرچند سال یکبار نیاز به تعویض گلدان دارد.

۵- گیاه اسپاتی فلیوم، مورد تایید ناسا

 در سال ۱۹۸۰ محققین ناسا با انجام متوجه شدند که اسپاتی فلوم جزو سه گیاه برتر برای جذب آلاینده ها است.این گیاه حتی توانایی جذب آمونیاک را نیز دارد. هرچند که این گیاه برای حیوانات خانگی مانند سگ و گربه خطرناک است و ممکن است در انسان باعث ایجاد تورم پوستی شود. بهتر است از یک یا نهیاتا دو گلدان آن استفاده کنیم. این گیاه به نور زیادی برای رشد نیاز ندارد اما بهتر است با دسترسی همیشگی به نوری ملایم، انرژی موردنیازش را تغذیه کند. همچنین لازم است که خاک این گیاه را کمی مرطوب نگه دارید.

 

منبع : nytimes

دکمه بازگشت به بالا