تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

کود هیومیک اسید چیست؟ چه زمانی برای چه گیاهانی مناسب است؟

استفاده بیش از اندازه از کودهای شیمیایی باعث مشکلاتی در گیاه می شود به همین دلیل بسیاری از کشاورزان و افرادی که گل و گیاه آپارتمانی نگهداری می کنند، به سراغ کودهای آلی می روند. کودهای آلی، می توانند باعث بهبود خصوصیات خاک شوند و عناصر غذایی مورد نیاز گیاه را تامین نمایند.

کود هیومیک اسید از جمله کودهای بدون اثرات مخرب زیست محیطی می باشد و به عنوان یک کود آلی مفید برای گیاه شناخته می شود. این کود، بازدهی پروسه ‌های کشت و زرع را به شدت بالا می برد و در افزایش تولید و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی و البته رشد بهتر گل و گیاهان آپارتمانی، تاثیر زیادی دارد. در صورت تمایل به آشنایی بیشتر با کود هیومیک اسید، لطفا در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

معرفی کود هیومیک اسید

اسید هیومیک، تشکیل شده از تجزیه اجساد گیاهان و جانوران می باشد و طی فرایند های طولانی مدت، درست می شود. به عبارتی، گیاهان و جانورانی که در خاک مدفون شده اند، در اثر تابش نور خورشید و وجود گرما و رطوبت، تبدیل به منبع خوبی از مواد آلی و معدنی می شوند و می توان از آنها در صنعت کشاورزی استفاده کرد.

یکی از مواد معدنی حاصل شده از تجزیه اجساد گیاهان و جانوران، هیومیک می باشد. این ماده معدنی، خاک و بستر پرورش گیاه را تقویت می کند و به همین دلیل تاثیر قابل توجهی در نتیجه کشت و زرع دارد.

استفاده از کود هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

خیلی از افرادی که گل و گیاه آپارتمانی دارند، با تاثیر کود در رشد بهتر گل و گیاه خود آشنایی نیستند در حالی که یک گیاه برای شاداب تر شدن و رشد بهتر، نیاز به کود مناسب دارد.

گیاهان آپارتمانی به دلیل آنکه در شرایط کم نور و کم آب رشد می کنند، نیاز است که از کودهای تقویتی برای رشد و تقویت هر چه بهتر آنها استفاده کرد. با اضافه کردن کود به خاک گلدان گیاه آپارتمانی، کمبود منابع تغذیه ای گیاه جبران می شود و کود هیومیک اسید هم می تواند برای این گیاهان استفاده شود.

با اضافه کردن کود هیومیک اسید به خاک گلدان گیاهان آپارتمانی، شاهد رشد سریع تر و زیباتر گیاه خود خواهید بود. البته باید بدانید که دقیقا چه زمانی، مناسب ترین زمان کوددهی گیاه است

خرید کود هیومیک اسید برای درختان میوه و باغات

خرید کود هیومیک اسید برای درختان میوه و باغات هم استفاده می شود. تاثیری که این کود در درختان میوه دارد، افزایش کیفیت محصولات است و می تواند عناصر مورد نیاز درختان خاک را تامین نماید.

البته اگر کود هیومیک اسید به صورتی ترکیبی با دیگر کودهای مفید استفاده شود، تاثیرگذاری چند برابری خواهد داشت اما حتما باید در زمان نیاز، از کود استفاده کنید تا علاوه بر صرفه جویی کردن در مصرف کود، بیشترین بازدهی را در گیاه و درخت خود مشاهده کنید.

استفاده از کود هیومیک اسید برای محصولات زراعی

کود هیومیک اسید برای محصولات زراعی هم پر فایده است و علاوه بر آنکه باعث کیفیت بهتر این محصولات می شود، میزان تولید را هم افزایش می دهد. شما می توانید برای محصولات زراعی همچون گندم، جو، زعفران، ذرت، یونجه و… از کود هیومیک اسید استفاده کنید.

فواید استفاده از کود هیومیک اسید

کود هیومیک اسید به دلیل آنکه یک کود ارگانیک و کاملا طبیعی است، باعث فوایدی می شود و می تواند برای تمام محصولات کشاورزی استفاده شود. در مورد معجزه کود هیومیک اسید بیشتر بخوانید.

افزایش محصول ‌دهی

اولین خاصیت کود هیومیک اسید، در افزایش محصول دهی است. این کود با تحریک آنزیم های موجود در خاک، به بیشتر شدن محصول کمک می کند همچنین با تکثیر میکروارگانیسم های مفید خاک، رشد کیفی و کمی گیاه را افزایش می دهد.

 

افزایش ظرفیت نگهداری آب

استفاده از کود هیومیک اسید برای محصولات زراعی، باغات، کشاورزی و گل و گیاهان آپارتمانی، به حفظ رطوبت خاک کمک می کند و بدین ترتیب، در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد. این کود، بافت خاک را در مقابل خشکی مقاوم می سازد و این مزیت مخصوصا در مناطق گرم و خشک که دسترسی زیادی به آب ندارند، مورد اهمیت است.

ایجاد تعادل در خاک ‌های اسیدی

یک خاصیت دیگر کود هیومیک اسید، در حفظ تعادل خاک های اسیدی است. با توجه به اینکه اکثر خاک های مناطق کشاورزی ایران قلیایی هستند، ریشه گیاهان قادر به جذب عناصر غذایی نیستند اما کود هیومیک اسید می تواند میزان PH را تنظیم کند.

افزایش میزان تخلخل در خاک

از دیگر مزیت های کود هیومیک اسید، افزایش میزان تخلخل خاک می باشد در نتیجه افزایش تخلخل خاک، ریشه گیاه می تواند بهتر و راحت تر نفس بکشد.

افزایش قابلیت ‌‌های ریشه گیاه

وجود کود هیومیک اسید در خاک گیاه، به ریشه گیاه کمک می کند که آب و مواد غذایی بیشتری را جذب نماید. چرا که با وجود تخلخل در بافت خاک، ریشه می تواند به راحتی حرکت کند و عناصر غذایی بیشتری را جذب کند.

بالا بردن میزان جذب نیتروژن

خاکی که دارای کود هیومیک اسید است، قابلیت بیشتری در جذب نیتروژن دارد. این قابلیت باعث رشد سریع تر گیاه و کوتاه تر شدن پروسه تولید محصولات کشاورزی می شود.

زمان و نحوه مصرف کود هیومیک اسید

کود هیومیک اسید را می توانید به سه نوع گرانول، پودری و مایع تهیه کنید که شکل های پودری و مایع آن، فروش بیشتری دارند. کود هیومیک اسید پودری و مایع، سرعت اثر گذاری بیشتر دارند و از طرفی، نحوه مصرف آنها ساده تر است.

روش مصرف این نوع کود به صورت آبیاری است. بهترين زمان استفاده از آن در باغبانی، گیاهان گلدانی و زراعی، در هنگام پیوند نهال می باشد. بهار و پاییز، بهترین زمان در سال برای کوددهی گیاهان با کود هیومیک اسید می باشد و بهترین زمان در روز هم می تواند صبح زود یا عصر باشد که تابش آفتاب مستقیم به گیاه کمتر است.

پس اگر می خواهید از کود هیومیک اسید برای تقویت گل و گیاهان آپارتمانی خود و یا برای مزرعه و باغ تان استفاده کنید، بهترین زمان آن یا در اول بهار و یا در فصل پاییز است. در مناطق با آب و هوای سرد، استفاده از کود در فصل پاییز بهتر است اما در سایر مناطق می تواند در اول بهار استفاده کرد.

قبل از استفاده از کود هیومیک اسید نیز دستورالعمل های روی بسته بندی آن را مطالعه کنید و طبق آن عمل نمایید اما میزان مصرف این کود معمولا به این صورت است که دو قاشق غذاخوری از کود با یک لیتر آب مخلوط شده و سپس به فاصله 5 سانتی متری از سطح خاک، اسپری می شود.

خرید و قیمت کود هیومیک اسید

با مراجعه به بازار برای خرید کود هیومیک اسید، با انواع مختلف این کود مواجه می شوید که به اسم های اسید هیومیک گرانوله، اسید هیومیک پودری و اسید هیومیک مایع شناخته می شوند.

هر کدام از انواع کود هیومیک اسید، قیمت متفاوتی دارند اما در کل یک کود مقرون به صرفه است. می توانید قیمت این کود را در فروشگاه باغ ارم مشاهده کنید و سپس اگر قصد خرید داشتید، امکان ثبت سفارش اینترنتی از طریق سایت فراهم می باشد.

دکمه بازگشت به بالا