تازه های کسب و کارعمومی

لوله پلیکا چیست و انواع آن کدام اند؟

آشنایی با انواع لوله پلیکا برای بسیاری از کاربران اهمیت زیادی دارد، چرا که یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین لوله‌ها در صنعت ساختمان سازی محسوب می‌شود. این لوله را معمولاً با نام لوله پی وی سی شناخته می‌شود و گاهی به آن پلیکا نیز گفته می‌شود. هرچند بسیاری فکر می‌کنند که پلیکا نام جنس این لوله است، اما در واقع این نام از یکی از برندهای مطرح که در زمینه تولید لوله پی وی سی فعالیت می‌کند، گرفته شده است. بسیاری از افراد این لوله را به رنگ طوسی می‌شناسند و از مزایای آن نظیر مقاومت بالا، عدم خراب شدن و طول عمر بلند بهره‌مند است. این ویژگی‌ها باعث محبوبیت این لوله در صنایع مختلف، به‌ویژه صنعت آب و فاضلاب شده است. برای دریافت لیست قیمت به روز لوله پلیکا می توانید به سایت پایپ بازار مراجعه کنید.

انواع لوله پلیکا از نظر ابعاد و ضخامت

 لوله پلیکا یا لوله پی وی سی، همچون سایر لوله‌ها از نظر ابعاد و اتصالات، متنوع می‌باشد. از آنجا که این لوله‌ها از پلاستیک فشرده ساخته می‌شوند، از نظر ضخامت و انعطاف‌پذیری نیز متنوع هستند. به این ترتیب، لوله پلیکا یا لوله‌های پی وی سی را به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌کنند که عبارتند از:

لوله M-PVC: این نوع لوله‌ها معمولاً مقاومت بالایی در برابر ضربه و فشارهای نقطه‌ای دارند.

لوله U-PVC: این لوله‌ها نیز از مقاومت و سختی خیلی زیادی برخوردار هستند.

لوله O-PVC: مقاومت این نوع لوله‌ها در برابر فشار بسیار عالی است.

لوله P-PVC: این نوع لوله‌ها یکی از منعطف‌ترین انواع لوله‌های پی وی سی محسوب می‌شوند.

لوله C-PVC: مقاومت این دسته از لوله‌های پی وی سی در برابر تاثیرات مواد شیمیایی بسیار زیاد است.

لوله‌های PVC معمولی، لوله‌های PVC فشار قوی و نیم قوی.

مزایای استفاده از لوله پلیکا (پولیکا)

مقاومت در برابر خوردگی: لوله پلیکا غیررسانا است و نسبت به فعل و انفعالات الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها و نمک‌ها که باعث خوردگی فلزات می‌شوند، مقاومت دارد. این مشخصه در داخل و خارج لوله پلیکا (لوله پولیکا) وجود دارد، که این لوله در محیط‌هایی که خاک مهاجم است کاربرد دارد.

مقاومت شیمیایی: لوله پلیکا در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی حداکثر تا دمای 140 درجه فارنهایت مقاومت خود را به نمایش می‌گذارد و همچنین در برابر مواد شیمیایی معمولاً در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد مقاوم است.

مقاومت نسبت به وزن، سبک بودن: لوله پلیکا پیشرفت چشم‌گیری در کاهش وزن لوله داشته و این از نظر ایمنی بسیار مهم است. این لوله‌ها مصدومیت کارگر را به شدت کاهش می‌دهند.

انعطاف پذیری: مقاومت لوله پلیکا نسبت به شکستگی یک ویژگی بسیار مهم است. لوله پلیکا (پولیکا) از ترکیب مواد پی وی سی خشک (U-PVC) ساخته شده تحمل فشار بدون اینکه دچار شکستگی شود را دارد.

مقاومت در برابر ضربه: در شرایط عادی، لوله پلیکا (پولیکا) به نسبت لوله‌های ساخته شده از خاک رس، بتن و بسیاری دیگر از مواد مرسوم مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد.

ضریب اصطکاک: لوله PVC با دیواره‌های صاف تری که دارد، باعث کاهش اصطکاک سیال و مقاومت در برابر جریان می‌شود.

کیفیت آب: لوله پلیکا هیچ تأثیر منفی‌ای روی کیفیت آب نمی‌گذارد.

عایق حرارتی: لوله پلیکا رسانایی حرارتی کمتری نسبت به لوله‌های قدیمی‌تر دارد که باعث می‌شود برای بسیاری از پروژه‌های عایق حرارتی مناسب و مطلوب باشد.

دکمه بازگشت به بالا