تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

چه عواملی هزینه ارتودنسی دندان را کم و زیاد می کنند؟

عوامل تاثیرگذار در ارتودنسی دندان قیمت در ایران

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که دندان ها و فک هایی را که در جای نامناسبی قرار می گیرند اصلاح می کند. دندان هایی که در جایگاه نامناسبی قرار می گیرند و شکل نامتعارفی دارند مشکلات بهداشتی مختلفی ایجاد می کنند. تمیز نگه داشتن دندان ها سخت تر می شود. بیماری که دندان های نامرتبی دارد در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال قرار دارد. این وضعیت به دندان هایی که مسئول جویدن غذا هستند فشار بیشتری وارد می کند و متعاقبا در طولانی مدت عوارض مختلفی به جا می گذارد. بنابراین برای رفع این مشکل افراد به ارتودنسی روی می آورند که این عمل دارای هزینه های بالایی می باشد به همین دلیل ما در این مقاله از دکتر مبینا ملایی؛ سعی کرده ایم عوامل موثر در هزینه ارتودنسی را شرح دهیم.

نوع درمان ارتودنسی

ارتودنسی متحرک در مقابل ارتودنسی ثابت دارای هزینه کم تری است.ارتودنسی دیمون، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی شفاف با براکت‌های همرنگ مینای دندان و ارتودنسی لینگوال در مقایسه با ارتودنسی به وسیله براکت های فلزی هزینه بالاتری دارند. هزینه ارتودنسی نامرئی به دلیل پیچیدگی، هزینه‌های لابراتور، تعداد پلاک‌ها، تکنولوژی پیشرفته و طول درمان، در مقایسه با سایر روش‌های ارتودنسی بالاتر است.

همچنین در ارتودنسی نامرئی، چون پلاک‌ها وارداتی هستند و در لابراتورهای داخلی ساخته نمی‌شوند، بیمار هزینه ارتودنسی بیشتری را پرداخت می کند.هزینه ارتودنسی لینگوال نیز به دلیل مخفی بودن براکت‌ها در حین درمان که زیبایی ظاهر بیمار حفظ می‌شود به علت ساخت سفارشی براکت‌ها در لابراتور، بیشتر خواهد شد.

طول درمان ارتودنسی

اگر میزان ناهنجاری دندان زیاد باشد و طول دوره درمان در ارتودنسی متحرک افزایش یابد هزینه ارتودنسی در درمان ارتودنسی متحرک افزایش خواهد یافت.

میزان ناهنجاری در فک و دندان‌ها

بدیهی است با افزایش شدت ناهنجاری، هزینه ارتودنسی نیز افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال ارتودنسی دندان ها همراه مداخله درمانی برای ناهنجاری فکی تعرفه بالاتری نسبت به ردیف کردن دندانها دارد.

متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک عمومی

درمان ارتودنسی نزد متخصص ارتودنسی قیمت بالاتری دارد. متأسفانه در حال حاضر تعداد زیادی از دندان پزشکان عمومی بدون تخصص آکادمیک، اقدام به درمان ارتودنسی ثابت برای بیماران خود می کنند. درمانهایی که بعضا خسارت های غیر قابل جبرانی برای فک و دندانهای بیماران به همراه دارد. پس باید به عوامل موثر در هزینه ارتودنسی دقت کرد.

سوال فقط این نیست که چه مقدار بریس یا سایر اشکال درمان ارتودنسی در منطقه شما مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه این است که چقدر باید برای آنها بپردازید. هیچ‌کس نمی‌خواهد این روزها بیش از آنچه نیاز است برای هر چیزی خرج کند (همه ما در بودجه‌ای کم می‌خواهیم، ​​درست است؟!)، و هزینه بریس‌ها یا اینویزیلاین تفاوتی ندارد. عوامل زیادی می‌توانند بر میزان هزینه درمان ارتودنسی شما تأثیر بگذارند، بنابراین قبل از تصمیم‌گیری درباره اینکه چقدر می‌خواهید یا می‌توانید هزینه کنید، باید بدانید که این موارد چیست. برای اطلاع از قیمت بریس‌ها، در اینجا مروری بر عواملی است که معمولاً بر قیمت بریس تأثیر می‌گذارند.

هزینه مشاوره اولیه

هنگامی که سعی می کنید تعیین کنید چقدر براکت ها شما را اجرا می کنند، اولین قدم مشاوره اولیه با ارتودنتیست انتخابی شما است. اولین قرار ملاقات همیشه باید یک مشاوره اولیه رایگان باشد که شامل ارزیابی دقیق دندان های شما یا فرزندتان و مروری بر برنامه توصیه شده برای اصلاح آنها باشد. متخصص ارتودنسی باید اطلاعات کلیدی را با شما بررسی کند که شامل جنبه هایی از لبخند است که باید درمان شود، تخمین تقریبی از زمان درمان برای اصلاح آن مسائل، و بهترین روش درمانی برای شما یا نیازهای فرزندتان. در این جلسه، شما سوالات زیادی خواهید داشت و متخصص ارتودنسی باید برای پاسخ به همه آنها وقت بگذارد.

 نوع بریس هایی که انتخاب می کنید

امروزه انواع مختلفی از بریس‌ها در دسترس هستند، بنابراین مهم است که بدانید هر نوع چگونه بر میزان پرداختی برای اصلاح سفارشی دندان‌ها تأثیر می‌گذارد. دو نوع اصلی بریس ها براکت های فلزی سنتی و ترازهای اینویزیلاین هستند.

بریس‌های فلزی سنتی:

بریس‌های فلزی سنتی از براکت‌هایی تشکیل می‌شوند که با سیم در جای خود نگه داشته می‌شوند. طول درمان با بریس های فلزی سنتی بستگی به این دارد که مشکلات خاص ارتودنسی شما چقدر شدید است و چقدر در خانه از آنها بین جلسات مراقبت می کنید، از جمله اینکه چقدر مسواک می زنید و چقدر با دقت نخ دندان می کشید. البته، اینکه چقدر از دستورالعمل‌های ارتودنتیست خود پیروی می‌کنید، می‌تواند بر مدت زمان درمان و هزینه آن نیز تأثیر بگذارد.

ترازهای اینویزیلاین:

این سینی های پلاستیکی شفاف به صورت سفارشی برای هر بیمار و نیازهای منحصر به فرد لبخند آنها ساخته شده است. آنها قابل جابجایی هستند، بنابراین می توانید در حین پوشیدن آن ها را بخورید و بنوشید، برخلاف بریس های فلزی سنتی که برای تمیز کردن اطراف براکت ها و سیم ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

راحتی و ظرافت اینویزیلاین عامل فروش بزرگی برای الاینرهای نامرئی است و آنها را به گزینه ای محبوب تر و کمی پرهزینه تر تبدیل می کند – اما خبر عالی این است که بیمه دندانپزشکی اغلب اکثر یا نه تمام هزینه های اینویزیلاین را پوشش می دهد. دکتر حمید گلشاهی و تیم او می توانند با شما در مورد گزینه های بیمه و برنامه های پرداخت انعطاف پذیر کار کنند تا این گزینه مقرون به صرفه برای شما نیز باشد!

 چه کسی کار را انجام می دهد؟

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت ارتودنسی بحث هزینه هاست. هزینه بریس ها اغلب تحت تأثیر افرادی است که درمان را انجام می دهند، زیرا ممکن است هزینه های زیادی برای ارتودنتیست های مختلف وجود داشته باشد. این هزینه ها می تواند بر اساس سطح تجربه و شهرت آن ارتودنتیست در جامعه متفاوت باشد. به عبارت دیگر، شما اغلب آنچه را که برای آن پرداخت می کنید، دریافت می کنید- اما همانطور که در بالا گفته شد، تیم ما و اکثر متخصصان ارتودنسی در منطقه شما مایلند روی ایجاد یک برنامه پرداخت سفارشی که برای و در حدود بودجه ماهانه خانواده شما ساخته شده است، کار کنند تا لبخند شما را برانگیزد. رویاها یک واقعیت است!

محل و در دسترس بودن تخفیف

این درست است که اغلب اوقات چقدر هزینه یک روش خاص می تواند با محل زندگی شما در جهان ارتباط داشته باشد – و مکان یکی از آن عواملی است که می تواند بر هزینه درمان ارتودنسی تأثیر بگذارد (همه شما، زندگی در شهر بزرگ گران است!) همچنین، برخی از مطب‌های ارتودنسی برای چندین عضو خانواده تخفیف‌هایی ارائه می‌کنند و اغلب ماهانه خدمات ویژه ارائه می‌دهند – اگر به دنبال درمان ارتودنسی برای فرزندانتان هستید، مطمئن شوید که در مورد پیشنهادات ویژه‌ای که ممکن است در آن زمان مطب در حال اجرا باشد بپرسید!

پیچیدگی مراقبت

اگر به بریس یا اینویزیلاین نیاز دارید، می‌خواهید با متخصص ارتودنسی خود در مورد میزان هزینه‌ای که برای درمان خاصی که نیاز دارید صحبت کنید. به عنوان مثال، تفاوت زیادی بین عیوب خفیف لبخند وجود دارد که فقط شش ماه طول می کشد در مقابل مسائل پیچیده ارتودنسی که به یک سال درمان یا بیشتر نیاز دارند. با این حال، باید مقدمه کنیم که بگوییم، اجازه ندهید زمان تخمینی درمان برای نیازهای خاص ارتودنسی شما، شما را از مراقبت از آن بترساند – معمولاً، هر چه در حال حاضر مسائل پیچیده ارتودنسی داشته باشید، مشکلات جدی تری برای شما ایجاد می کنند. در ادامه راه اگر درمان نشود!

در دسترس بودن تامین مالی با بهره صفر درصد

در برخی موارد، هزینه بریس ها تحت تأثیر نحوه پرداخت هزینه آن درمان است. اگر متخصص ارتودنسی شما کمک مالی رایگان با مقدار مشخصی پول ارائه می دهد، احتمالاً هزینه بریس ها را به طور کلی کاهش می دهد. به همین ترتیب، اگر هنگام نوشتن چک در زمان درمان، تخفیفی در هزینه خود ارائه دهند، احتمالاً هزینه کمتری نسبت به پرداخت یکباره از قبل دارد.

پوشش بیمه ای و طرح ارتودنسی شما

یکی دیگر از عوامل موثر در هزینه ارتودنسی پوشش بیمه ای شماست. در نهایت، میزان هزینه بریس یا اینویزیلاین می تواند به پوشش بیمه شما بستگی داشته باشد. برخی از سیاست های دندانپزشکی بیشتر یا حتی تمام هزینه ها را پوشش می دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است شامل درمان ارتودنسی یا انواع خاصی مانند اینویزیلاین نباشند.

قیمت تقریبی ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

به طور کلی هزینه ارتودنسی در سال ۱۴۰۳ از ۶۵ میلیون تومان به بالا برای هر دو فک شروع می شود. جزئیات بیشتر را داخل جدول زیر جستجو کنید.

ردیف نوع درمان هزینه به تومان
۱ ارتودنسی ثابت دو فک بدون کشیدن دندان از ۶۵ به بالا
۲ ارتودنسی ثابت دو فک با کشیدن دندان از ۶۷ به بالا
۳ ارتوسرجری ارتودنسی جهت جراحی فک از ۶۸ به بالا
۴ ارتودنسی دیمون به ازای هرفک اضافه می شود از ۲۰ به بالا
۵ ارتودنسی شبه دیمون به ازای هرفک اضافه می شود از ۱۰ به بالا
۶ ارتودنسی سرامیکی به ازای هر فک اضافه می شود از ۱۰ به بالا
۷ ارتودنسی متحرک دو فک از ۲۵ به بالا
۸ فیس ماسک از ۲۸ به بالا
۹ دستگاه فانکشنال از ۳۰ به بالا
تعویض پلاک شکسته فانکشنال از ۵.۵ به بالا
۱۰ هدگیر از ۱۵ به بالا
۱۱ فیکس ریتینر هر فک از ۴۰ به بالا
۱۲ تعویض پلاک متحرک هر فک از ۴ به بالا
۱۳ ریباند براکت معمولی از ۵۰۰ ه.ت به بالا
۱۴ ریباند براکت دیمون از ۱ به بالا
۱۵ ریباند براکت سرامیکی از ۹۰۰ ه.ت به بالا
۱۶ ترمیم فیکس ریتینرهر ناحیه از ۴۰۰ ه.ت به بالا
۱۷ ریتینر ثابت خلفی هر ناحیه از ۱ به بالا
۱۸ الکتروسرجری هر دندان از ۱ به بالا
۱۹ تسریع ارتودنسی با لیزرهرجلسه از ۷۰۰ ه.ت به بالا
۲۰ ارتودنسی۴×۲ دو فک از ۳۰ به بالا
۲۱ تعویض نک پد از ۱ به بالا
۲۲ تعویض فیس بو از ۱ به بالا
۲۳ تنظیم لبه دندان به ازای هر فک از ۱ به بالا
۲۴ دستگاه هایرکس از ۱۴ به بالا
۲۵ هوک جراحی + قالبگیری استیج از ۴.۵ به بالا
۲۶ مینی اسکرو معمولی از ۵ به بالا
۲۷ مینی اسکرو زایگوماتیک از ۹ به بالا

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا