تازه های کسب و کارعمومی

از ویژگی و مزایای الکتروموتور چینی چه میدانید؟ + قیمت الکتروموتور چینی

الکتروموتور چینی امروزه به دلیل قیمت ارزان و کارایی بالا، یکی از پرکاربردترین موتورهای برقی در ایران است. شرایط تحریمی و همچنین نبود قطعات الکتروموتورهای اروپایی، باعث شده است تا موتورهای الکتریکی چینی به شدت در ایران رواج یافته و عرض اندام کنند. البته کیفیت این موتورها شاید در حد و اندازه برندهای معتبر و قدرتمند اروپایی نباشد. اما نکته مهم کاربری گسترده و فراوان آن ها در صنایع مختلف در ایران است که اجازه تنفس به صنایع مختلف در شرایط تحریمی در ایران می دهد.

ده ها برند چینی، موتورهای الکتریکی خود را به نقاط مختلف جهان صادر می کنند. ایران یکی از بزرگ ترین بازارهای رقابت شرکت های چینی است. برندها مختلف چینی الکتروموتور، محصولات خود را در سطوح کیفی مشابه با یکدیگر ارائه کرده اند. البته برخی از برندها به دلیل صرفه اقتصادی و کارایی بالاتر، با استقبال بیشتر نسبت به بقیه مواجه شده اند

تفاوت قیمت فاحشی بین قیمت الکتروموتور چینی با برندهای اروپایی وجود دارد. پیش بینی می شود حتی در صورت برداشته شدن تحریم ها و ورود گسترده برندهای اروپایی به بازار، بازهم برندهای چینی بخش اعظم بازار الکتروموتور ایران را در دست خواهند داشت. زیرا این تفاوت قیمت و البته کیفیت رقابتی بعضی برندهای معتبر چینی، چیزی نیست که مشتریان و مصرف کنندگان ایرانی به راحتی بتوانند از آن عبور کنند.

آشنایی با انواع الکتروموتور چینی

موتورهای الکتریکی ساخته شده در کشور چین را بر اساس سیستم های سه فاز، تک فاز و DC می توان به سه نوع تقسیم کرد؛ الکتروموتورهای سه فاز، الکتروموتورهای تک فاز و الکتروموتورهای جریان مستقیم. از نظر قدرت، بررسی تمامی برندهای چینی تولیدکننده الکتروموتور نشان داده است که طیف گسترده و متنوعی از موتور ها با توان های مختلف تولید می شود. از توان های زیر 1 کیلووات تا الکتروموتور هایی با توان معادل 400 کیلووات، همگی در برندهای مختلف چینی ساخته می شوند. هرکدام از این موتورهای الکتریکی بنا به قدرت و توانی که دارند برای صنایع کوچک و بزرگ استفاده می شوند.

از نظر دور خروجی الکتروموتور نیز می توان محصولات شرکت های چینی را در رنج 750 تا 3000 دور دسته بندی کرد که نشان از تنوع گسترده الکتروموتورهای چینی دارد. پوسته تمامی موتورهای الکتریکی چینی نیز از جنس آلومینیوم یا چدن است. حال پس از یک معرفی و آشنایی کلی، بیایید تعدادی از برندهای مشهور تولیدکننده الکتروموتور چینی را بشناسیم.

الکتروموتور Kaijieli کایجیلی

شاید صحبت کردن از کیفیت در رقابت با برندهای قدرتمند اروپایی مانند زیمنس، خنده دار به نظر بیاید. اما در بسیاری از سطوح یکی از شرکت های چینی توانسته است حتی در بازارهای آزاد و غیرتحریمی جهان، سهم عمده ای از فروش الکتروموتور را از آن خود کند. این شرکت برند کایجیلی چین است که با بیش از 20 سال سابقه در این صنعت، یکی از پرفروش ترین برندهای تولیدکننده الکتروموتور در دنیا است.

کیفیت بالا و قیمت به شدت رقابتی محصولات این شرکت توانسته است حتی برندهایی مانند ABB را که یک برند بین المللی و بسیار قدرتمند است به چالش بکشد. در بعضی بازارها مانند بازار ایران، الکتروموتورهای کایجیلی از نظر کیفیت جزو برترین برندها هستند.

به همین دلیل است که از نظر قیمتی نیز الکتروموتور چینی این برند، یک سر و گردن از سایر شرکت ها بالاتر است. اما خریداری که برند کایجیلی را خوب بشناسد، مطمئن است که از این اختلاف قیمت با سایر الکتروموتورهای چینی ضرری ندیده است. زیرا طول عمر، کیفیت، ضریب اطمینان و بازدهی از جمله شاخص هایی هستند که در ازای این اختلاف قیمت به شکل عالی تری در استفاده از موتورهای کایجیلی نسبت به سایر برندها دیده می شود.

محصولات شرکت کایجیلی در دسته بندی های مختلفی به بازارهای مختلف عرضه می شوند:

    دسته اول از محصولات برند فوق، الکتروموتورهای آلومینیومی کایجیلی هستند. جنس بدنه این الکتروموتورهای از آلومینیوم است. اکثر الکتروموتورهای آلومینیومی کایجیلی از انواع ولتاژ پایین هستند. سری MS، CDF و SDF از جمله انواع موتورهای الکتریکی ولتاژ پایین این شرکت هستند.

    دسته دوم الکتروموتورهای راندمان بالای شرکت هستند که به دلیل استفاده از ورق های نازک تر در استاتور، تلفات هسته الکتروموتور کاهش قابل توجهی در آن ها دارد. همچنین در کاهش تلفات کل، استفاده از مس بیشتر در اسلات ها نیز تاثیر بسزایی داشته است. راندمان یا بازده چنین الکتروموتورهایی 91 درصد یا مقداری بیشتر است. نتیجه به کارگیری الکتروموتورهای راندمان قوی کایجیلی، کاهش قابل توجه مصرف برق است.

    الکتروموتورهای یونیورسال برند کایجیلی نیز دسته سوم در این تقسیم بندی هستند. این محصولات توانایی کار با جریان برق متناوب و مستقیم را دارند. این موتورها در استارت خود، راندمان اولیه قابل توجهی دارند که می توانیم آن را راندمان بالا بدانیم. اما نکته مهم در این نوع از محصولات کایجیلی، جاروبک زغالی آن ها است که استفاده مداوم را محدودتر می کند.

    الکتروموتورهای ولتاژ بالا نیز دسته آخر از محصولات برند قدرتمند چینی هستند. این نوع از الکتروموتور چینی کایجیلی، با ولتاژهای بیش از هزار ولت کار می کند. در سیم پیچی استاتور این موتورهای الکتریکی از کابل های ولتاژ بالا استفاده می شود.

الکتروموتور گوانگلو Guanglu

اگر بخواهیم یکی از غول های تولید کننده موتورهای الکتریکی در چین را نام ببریم که به سراسر دنیا صادرات دارد، باید به گوانگلو اشاره کنیم. طیف عظیم مشتریان برند فوق در سراسر جهان، مسئولیت بزرگی برای این شرکت در حفظ اعتبار خود در دنیا ایجاد کرده است. گوانگلو توانسته است تا با اتکا به نیروی فنی، طراحی قدرتمند و البته استفاده از مواد با کیفیت، در زمینه ماندگاری و ضریب اطمینان، نمره فوق العاده ای از مشتریان دریافت نماید.

گوانگلو را از نظر سابقه تولید می توان اولین غول تولیدکننده الکتروموتورهای چینی دانست. موتورهای الکتریکی این شرکت امروزه در سراسر دنیا در صنایع سبک و سنگین به کار گرفته می شوند و طول عمر خوبی هم دارند. البته در کنار این امر، باید کیفیت و بازدهی مناسب موتورهای این برند را نیز در نظر داشته باشیم.

اگر نگاهی به الکتروموتورهای تولیدی برند گوانگلو در توان های بالاتر از 10 اسب بخار بیندازیم، ساز و کار گریس خوری بلبرینگ ها نظر ما را جلب خواهد کرد. در ساختار الکتروموتورهای این شرکت به صورت هوشمندانه ای از ترموستات های حرارتی برای کنترل دمای موتور الکتریکی استفاده شده است.

برای بسیاری از برندهای چینی در مقایسه با برندهای اروپایی معتبر و قدرتمند، شاید مصرف انرژی و بازدهی یک نقطه ضعف مطلق به شمار بیاید. جایی که بسیاری از تولیدکنندگان الکتروموتور چینی، به دلیل ارزان قیمت بودن محصولات خود، انرژی خاصی صرف بازدهی و کاهش مصرف الکتروموتور نمی کنند. اما مزیت فوق العاده الکتروموتورهای گوانگلو همین مصرف بهینه انرژی است که در این زمینه با رقبای اروپایی رقابت می کند.

نتیجه چنین طراحی و کیفیتی، راندمان عملی بالای الکتروموتورهای گوانگلو است که باعث شده است مشتریان ثابت و فراوانی در سراسر جهان همواره از محصولات این برند احساس رضایت کنند. محصولات این برند در کشور ما با نام های ارسم Ercem و شورش SCHORCH نیز شناخته می شوند که شامل طیف گسترده ای از الکتروموتورها با توان های خروجی و ظرفیت های مختلف هستند.

الکتروموتور استریم STREAM

یکی دیگر از برندهای معتبر و پیشتاز چینی که فعالیت گسترده ای در بازار ایران دارد، استریم است. این شرکت با تکیه بر طراحی خلاقانه و نوآورانه توانسته است تا در برابر غول های هم وطن خود، در بعضی بازارها مانند ایران، خودی نشان دهد. محصولات استریم معمولا به طراحی بدنه خوب مشهور هستند.

این برند چینی شهرتش را بیشتر مدیون الکتروموتورهای سه فازی است که تولید می کند. زیرا در ساخت الکتروموتور استریم خصوصا در مدل های Y و YSD از الگوهای خلاقانه ای استفاده شده است. در کنار الکتروموتور، ژنراتور استریم هم بسیار خوش فروش و مناسب می باشد که شما عزیزان می توانید از  گذرگاه صنعت و تجارت ایرانیان تهیه نمایید.

از توان نیم اسب بخار تا 300 اسب بخار، الکتروموتورهای کوچک و بزرگ این شرکت به بازارهای نقاط مختلف دنیا صادر می شوند. YCA،Y3، Y2، YC و VHS از دیگر الکتروموتورهای سه فاز و تک فاز این شرکت هستند. جنس بدنه محصولات این برند چدنی است. تمامی مدل های یادشده از الکتروموتور چینی استریم، در کلاس حرارتی F تولید می شوند. سطح راندمانی IE1 برای الکتروموتورهای تولیدشده این شرکت نشان از تمرکز طراحان و مهندسان استریم بر روی کیفیت موتورهای الکتریکی خود دارد.

نکته ویژه و قابل توجه دیگر در خصوص الکتروموتورهای چینی استریم، عایق بندی فوق العاده آن ها است. این امر استفاده از الکتروموتورهای این شرکت را در محیط های پر از ذرات غلیط مانند گرد و غبار یا ذرات و براده های فلزی و غیر فلزی ممکن کرده است. به همین دلیل است که محصولات استریم در همه محیط های صنعتی قابل استفاده اند. این نوع عایق بندی مزیتی است که بسیاری از برندهای چینی آن را ندارند.

سایر برندهای تولیدکننده الکتروموتور چینی

به غیر از این سه غول بزرگ تولید موتورهای الکتریکی در چین، شرکت های دیگری نیز در این کشور اقدام به تولید انواع الکتروموتور کرده اند. تفاوت این شرکت ها در نوع موتور تولید شده و کاربری های خاص آن است. یعنی برخی موتورهایی که در برندهای چینی مانند پی ای ام PEM، آر ام پی RMPو تاپیتال TOPITAL تولید می شوند، مانند برندهای بزرگ عمومیت نداشته و برای استفاده های خاص هستند. مثلا انواع رله ای الکتروموتور با موتور تمام مسی به دلیل طراحی بهینه و مصرف حداقلی که دارند، در صنایعی مانند هواکش های بزرگ و تاسیسات حرارتی مکانیکی کاربرد دارند.

دکمه بازگشت به بالا