خود ارضايي باعث چه مي شود؟

یکی از مسائلی که امروزه گریبان‌گیر بسیاری از جوانان شده است، مسئله‌ی خودارضایی یا استمناء است. معمولا زمانی که صحبت از خودارضایی می‌شود، فکر افراد به سمت جوانان مجرد و بیشتر پسران می‌رود. اما باید بدانید که متاسفانه انجام این عمل در میان مردان و زنان متاهل و دختران نیز رایج است. انجام خودارضایی توسط هر فردی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اما نتایج آن در افراد مختلف یکسان بوده و باعث بروز مشکلات متعددی می‌شود.

امروزه یکی از مقولات مطرح و مورد توجه، مسئله مشکلات جنسی و فقدان عملکرد جنسی مناسب در بین زوجین است که می‌تواند موجب بسیاری از اختلافات بین همسران باشد. همشهریان گرامی در صورتی که با چنین معضلاتی روبرو هستید؛ باید به یک مراجعه نمایید تا با دریافت راهکارهای مناسب و جبران خودارضایی از این افراد، بتوانید به زندگی جنسی خود سر و سامان دهید.

چرا افراد خودارضایی را انجام می‌دهند؟

خودارضایی مانند سیگار است و در مردان و زنان و در رده‌های سنی مختلف انجام می‌گیرد. بنابراین نمی‌توان گفت تنها دلیل آن عدم دسترسی به شریک جنسی یا عدم رضایت از رابطه جنسی است. چراکه فرد ممکن است از سنین خیلی پایین نیز این کار را انجام دهد. معمولا در بزرگسالان عدم رضایت از ، نداشتن امکان ازدواج، عدم دسترسی به شریک جنسی و عدم آگاهی کامل در خصوص رفع نیازهای جنسی همسر از دلایل اصلی خودارضایی است. اما در کودکان ممکن است مشاهده یک فیلم یا برخی آزارهای جنسی مقدمه‌ای برای شروع این کار باشد. در بعضی مواقع نیز فرد قبل از ازدواج این کار را انجام می‌داده و به آن اعتیاد پیدا کرده است. بنابراین حتی در صورت وجود رضایت از رابطه جنسی خود ممکن است هر از چند گاهی این کار را نیز انجام دهد.

عوارض خود ارضایی در مردان چیست؟ (مضرات خودارضایی)

عوارض خودارضایی مردان بستگی به دفعات و نوع انجام این عمل دارد. گزارشات در این باره ضد و نقیض است. اما به هرحال تاکنون شواهدی برای مضر بودن این عمل وجود ندارد. افرادی که در طی روز دفعات خود ارضایی آن‌ها زیاد است ممکن است که دچار زخم‌های آلت تناسلی و خستگی و ضعف شوند. همچنین درمورد خودارضایی در مردان به صورت وسواس و اجبار نیز نیاز به صحبت است.

افرادی که به خودارضایی اعتیاد دارند، حتی در مواقعی که هیچ تحریک جنسی دریافت نمی‌کنند دچار نوعی احساس اجبار و وسواس برای انجام این عمل می‌شوند. افرادی که با هرزه نگاری‌ها و فیلم‌های پورن به خود ارضایی دست می‌زنند، اندکی با افراد دیگر تفاوت دارند. منظور از این امر در واقع مسئله اعتیاد به پورنوگرافی است، نه صرفا دیدن آن. عوارض خود ارضایی در مردان بیشتر از خانم ها است که در ادامه به آنها می پردازیم.

1. مختل شدن زندگی روزمره یکی از عوارض خودارضایی در آقایان

در موارد اندکی، برخی افراد ممکن است بیش از میزان دلخواه خودارضایی کنند که از پیامدهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از دست دادن شغل، مدرسه یا رویدادهای مهم اجتماعی از اولین عوارض خودارضایی در مردان می باشد
 • ایجاد اختلال در فعالیت های روزانه از مضرات خودارضایی پسران است
 • تاثیرگذاری بر مسئولیت ها و روابط از دیگر عوارض خودارضایی در پسران است
 • خودارضایی ممکن است راه فراری برای مشکلات ایجاد شده در روابط یا جایگزینی برای تجربه های واقعی باشد اما در واقع اینطور نیست

2. خود ارضایی موجب می شود فرد احساس گناه کند

 • یکی از تاثیرات منفی خود ارضایی بر روان فرد احساس شرم یا گناهاست. شاید بتوان این مورد را از بدترین عوارض خودارضایی در پسران دانست و همه آن را تجربه کرده اند.
 • این احساس گناه در پسرها متفاوت است، یعنی یکی برای سلامتی جسمانی ناراحت می شود، یکی به خاطر گناهی که کرده ناراحت است و خیلی موارد دیگه اما نقظه مشترک همه آنها این است که حس ناراحتی بدی برای چند روز سراغشان می‌آید و این به تنهایی از بدترین عوارض خودارضایی در پسران و مردان است.
 • این که برخی افراد بیش از حد به خود سخت می‌گیرند می‌تواند ناشی از مسائل اخلاقی، مذهبی یا فرهنگی باشد.
 • این افراد معمولا بین بایدها و نبایدهای زندگی خود و هر آن چه که لذت بخش و طبیعی است گیر می‌کنند. این احساس گناه موجب از بین رفتن عزت نفس، اعتماد به نفس وبروز علائم استرس زیاد فرد می‌شود.

3. تخلیه انرژی به شکلی بد از دیگر مضرات خود ارضایی در مردان است

این مورد را نمی‌توان قطع به یقین از عوارض خودارضایی در آقایان به شمار آورد، اما به واسطه قابل لمس بودنش می توان آن را یکی از اثرات برجسته خودارضایی دانست.خود ارضایی انرژی زیادی را از فرد می گیرد به علاوه افزایش احساس ضعف در مردان ناشی از خود ارضایی زیاد استبر عکس ارتباط جنسی ایمن و سالم که تنها به ارضای میل جنسی منجر می‌شود، استمنا باعث می‌شود کل قوای بدنی مرد تخلیه شود، البته بهتر است به جای تخلیه بگوییم ضعیف می‌شود.به همین خاطر در بیان عوارض خودارضایی در مردان از واژه ضعف جسمانی استفاده می‌شود.

4. اعتیاد به خودارضایی از دیگر عوارض خود ارضایی در مردان است

 • اعتیاد به خودارضایی می تواند ناشی از تغییراتبیولوژیکی بدن باشد.
 • طبق مطالعه جدیدی که در یک مجله پزشکی منتشر شده است مردانی که بیش از حد خود ارضایی می‌کنند و در واقع به این کار اعتیاد پیدا کرده اند فرق چندانی با افراد معتاد به مواد مخدر ندارند
 • خودارضایی زیاد بر روی روابط فرد تاثیر منفی می‌گذارد و می‌تواند موجب بروز اختلال در کار و درس که نتیجه آن بازده کمتر فرد است شود.
 • حتی جالب است بدانید که این اعتیاد بعد از ازدواج و برقراری رابطه جنسی هم ادامه خواهد داشت چون دیگر مسئله نیاز جنسی مطرح نیست بلکه ذهن افراد به استمنا کردن عادت کرده و نمی‌توانند آن را کنار بزارند.

پس می‌بینید که یکی از عوارض خودارضایی در مردان تغییر در نوع باورها و نیازهای رایج است.

5. اختلال در انزال

همانطور که قبلا گفتیم خود ارضایی زیاد اختلال در انزال در ارتباط است، این از عوارض خودارضایی در مردان است که اکثرا به آن مبتلا هستند!

6. تاثیر بر زندگی جنسی از مضرات خود ارضایی پسران است

این مورد با موردی که پیش از این ذکر شد یعنی زود انزالی یا دیر انزالی در ارتباط است. خودارضایی بیش از حداز این جهت که از لذت ناشی از رابطه جنسی می‌کاهد بر زندگی جنسی فرد تاثیر زیادی می‌گذارد.وقتی که مرد از رابطه جنسی کمتر لذت ببرد پس نمی‌تواند همسر خود را به ارگاسم برساند و آن حس ناب را به او منتقل کند

عوارض خودارضایی چگونه از بین میرود؟

نکته مهم دیگر این است برای از بین رفتن عوارض خودارضایی باید به طور پیوسته اینکار را انجام ندهید، برای مثال اگر از هفته ای یک بار آن را تبدیل به ماهی یک بار کنید، کار خاصی نکرده اید و منتظر از بین رفتن عوارض نباشید، برای از بین رفتن باید یک بار برای همیشه آن را ترک کنید و دیگر سمت آن نروید تا عوارض از بین برود.

اما دقیقا چطور؟ پاسخ خیلی ساده است، بدن ما بهترین درمانگر برای خود است، وقتی که خودارضایی نکنید، خواب درست داشته باشید، استرس و اضطراب نداشته باشید (ِیا مقدار کم باشد) و تغذیه مناسبی داشته باشید، به مرور زمان بدن شروع می کند به ترمیم خود و بعد از مدت ها کاملا به حالت عادی خود باز می‌گردد.

شاید تابه‌حال بارها اصطلاح خود ارضایی را شنیده و یا افرادی را دیده باشید که نسبت به این کار اعتیاد دارند. بسیاری از والدین و خانواده‌ها از انجام این کار، در فرزندان خود، به‌ویژه نوجوانان ابراز نگرانی می‌کنند و بابت به خطر افتادن سلامت جسم و روان آن‌ها دلواپس هستند.
این مسئله گاهی به ندرت و گاهی به صورت شدید و مانند یک فعالیت روتین و روزانه در برخی افراد خودش را نشان می‌دهد که در بسیاری موارد زمینه ایجاد مشکلات روحی و جسمی را فراهم می‌کند.

دلایل خود ارضایی

خود ارضایی به دلایل گوناگونی رخ می‌دهد که در هر فرد با دیگری متفاوت است. اگر قرار باشد مهم‌ترین دلایل اقدام به خود ارضایی را بررسی کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تجربه لذت جنسی

بسیاری از افراد و به‌ویژه نوجوانانی که در سن بلوغ قرار دارند، برای تجربه کردن لذت جنسی به خود ارضایی روی می‌آورند. از آنجایی که خود ارضایی نیاز به هیچ شریک جنسی ندارد و به صورت فردی انجام می‌گیرد، این کار در میان برخی افراد بسیار رایج است.

رهایی از تنش جنسی

میل جنسی چیزی است که ممکن است در هر موقعیتی برای افراد ایجاد شود. گاهی این میل آنقدر زیاد می‌شود که فرد برای رهایی از تنش جنسی خود، خصوصا در شرایطی که شریک جنسی ندارد و یا شریک جنسی‌اش در کنار او نیست، به خود ارضایی روی می‌آورد. درواقع این کار می‌تواند به صورت مقطعی تنش‌های جنسی فرد را کاهش دهد و میل او را ارضا کند.

رفع اضطراب

در مواردی، زمانی که فرد در دوره‌ها یا شرایط اضطرابی قرار دارد، به خود ارضایی روی می‌آورد. این کار به صورت مقطعی به فرد کمک می‌کند که اضطراب خود را کاهش داده و به آرامش برسد. خود ارضایی زنان و مردان در این مورد زیاد انجام می‌شود.

کنجکاوی

خود ارضایی در برخی افراد، خصوصا خود ارضایی کودکان یا نوجوانان با هدف کنجکاوی در دستگاه تناسلی انجام می‌گیرد. در واقع آن‌ها درکی از لذت جنسی یا رسیدن به ارضای جنسی ندارد و فقط برای برطرف کردن حس کنجکاوی خود نسبت به دستگاه تناسلی‌شان این کار را انجام می‌دهند.

ترس از بارداری یا ابتلا به بیماری‌های مقاربتی

گاهی افراد به دلیل ترس از باردار شدن یا جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها مقاربتی، خود ارضایی را انتخاب می‌کنند. به این صورت آن‌ها ترجیح می‌دهند که میل جنسی خود را به تنهایی و بدون حضور شریک جنسی ارضا کنند. در این مسیر گاهی فرد آنقدر این عمل را تکرار می‌کند که عوارض خودارضایی گریبان‌گیر او می‌شود.

ارضا نشدن با شریک جنسی

عدم ارضای جنسی از طریق شریک جنسی، باعث تمایل فرد به خود ارضایی می‌شود. به زبان ساده زمانی که فرد از طریق رابطه جنسی با فرد دیگری ارضا نمی‌شود، ترجیح می‌دهد که با خود ارضایی این کار را انجام دهد.

وسواس

بسیاری از کسانی که به اختلال مبتلا هستند، ممکن است رفتارهای وسواس‌گونه خود را به صورت خود ارضایی بروز دهند. به این صورت که فرد نه برای ارضا و رسیدن به لذت جنسی، بلکه به دلیل عدم توانایی در متوقف کردن این کار به خود ارضایی روی می‌آورد.

دکمه بازگشت به بالا