تازه های کسب و کارعمومی

علائم خرابی گیربکس اتوماتیک چیست؟

آیا می دانید وقتی حرکت اتومبیل خودرو شما دچار مشکل می شود به دنبال چه علائمی باشید؟

علائم ممکن است بسته به شدت مشکل متفاوت باشد، اما برخی از علائم اساسی وجود دارد که می تواند هشداری برای مشکلات احتمالی و علائم خرابی گیربکس اتوماتیک باشد. شایع ترین نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک عبارتند از:

  • صدای دنگ دنگ یا وز وز
  • بوی سوختگی
  • نشت مایع گیربکس
  • عدم تغییر دنده

گیربکس اتوماتیک یک سیستم حیاتی در وسیله نقلیه است و نقش اساسی در حرکت کردن خودرو دارد، سرعت موتور را تنظیم کرده و و قدرت موتور را به چرخ‌ها انتقال می‌دهد. خرابی گیربکس برای هر صاحب وسیله نقلیه ای یک کابوس است و بی توجهی به علائم خرابی گیربکس اتوماتیک می تواند بسیار گران تمام شود. گیربکس از اجزای به هم پیوسته ای تشکیل شده است که عملکرد آنها به یکدیگر وابسته می باشد.

مکانیزم گیربکس به گونه ای است که اگر قسمتی از آن آسیب ببیند، کل سیستم دچار مشکل می شود. به همین دلیل باید با علایم خرابی گیربکس اتوماتیک آشنا شده و نسبت به رفع آن اقدام به موقع انجام دهید. در این مطلب از آپشن کالا، 11 نشانه خرابی گیربکس اتومات را مورد بحث قرار خواهیم داد. اگر با هر یک از علائم زیر روبرو شدید، باید وسیله نقلیه خود هر چه زودتر نزد مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک آنلاین گیربکس ببرید تا آن را بررسی کند.

7 تا از مهم‌ترین علائم خرابی گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتومات رانندگی آسان و ایمن‌تری را فراهم می‌کند اما خرابی آن پرهزینه‌تر است و گاهی اوقات می‌تواند مخارج بسیار کمرشکن را به صاحب خودرو تحمیل کند. مواردی مثل خرابی توربین یا تورک کانورتور، خرابی ساعت گیربکس، خرابی کلاچ‌های مربوطه و … از جمله شایع‌ترین علل بروز ایراد در گیربکس اتوماتیک به شمار می‌روند. در این مطلب 7 مورد از علائم خرابی گیربکس اتوماتیک را به طور کلی توضیح داده‌ایم تا در صورت مشاهده هر یک از آنها نسبت به رفع عیب اقدام کنید؛ درنتیجه سلامت گیربکس شما برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌شود و از بروز مخارج بسیار سنگین در تعمیر گیربکس اتوماتیک جلوگیری به عمل می‌آید.

7 نشانه خرابی گیربکس اتومات

اگر خودروی اتومات شما هر کدام از 7 نشانه زیر را دارد، باید احتمال بدهید که گیربکس ماشین‌تان دچار مشکل است و خیلی زود به تعمیرکار مراجعه کنید. در ادامه 7 نشانه خرابی گیربکس اتوماتیک را می‌خوانید:

احساس لرزش و تقه زدن هنگام درگیر شدن گیربکس

اگر احساس می‌کنید که ماشینتان بعد از آنکه اهرم تعویض دنده در وضعیت درایو قرار می‌گیرد و شروع به حرکت می‌کنید، با لرزش یا تقه زدن هنگام سبک کردن دنده‌ها مواجه می‌شود، قطعا یک جای کار گیربکس اتوماتیک خودرو ایراد دارد.

 در حالت عادی نباید هیچ گونه لرزشی در عملکرد گیربکس احساس شود، همچنین تعویض دنده‌ها نیز تا حد امکان نرم و بدون تقه صورت می‌پذیرد. بنابراین اگر با چنین مشکلاتی روبرو هستید، باید ابتدا نسبت به سالم، تمیز و کافی بودن روغن گیربکس اتوماتیک ماشین مطمئن شوید. در موارد حادتر این مشکل می‌تواند یکی از علائم خرابی ساعت گیربکس اتوماتیک یا علائم خرابی توربین گیربکس اتومات تلقی شود و برای رفع آن لازم است تا حتما به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک مراجعه شود

بوی سوختگی از سمت جعبه دنده

بوی سوختگی از سمت محفظه موتور می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ابتدا مطمئن شوید که تمامی اتصالات، سیم‌ها، سوکت ها، لنت‌های ترمز و… سالم هستند و به هیچ وجه منشا این بو محسوب نمی‌شوند. حالا می‌شود گفت که احتمالا بوی سوختگی از سمت جعبه دنده به مشام می‌رسد و این مورد می‌تواند یکی از نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک باشد. افزایش دمای گیربکس، کم بودن میزان روغن جعبه دنده، کثیف شدن و کاهش کیفیت روغن اتومات از جمله دلایل بروز این مشکل محسوب شوند.

شنیده شدن صداهای زوزه مانند در حالت خلاص

اگر در وضعیت خلاص یا N صداهایی شبیه زوزه همراه با لرزش و کوبش از سمت گیربکس احساس می‌کنید، احتمالا جعبه دنده اتوماتیک ماشین شما دارای نقص است. این مورد می‌تواند از علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک یا نشانه وجود ایراد در توربین و سامانه‌های کلاچ جعبه دنده اتوماتیک باشد.

خارج شدن دنده از وضعیت خود

اگر احساس می‌کنید که گیربکس اتوماتیک ماشین شما نمی‌تواند دنده مورد نظر را در وضعیت ثابت نگه دارد و به طور ناگهانی آن را خلاص می‌کند، بدانید که جعبه دنده دچار ایراد است. این مورد می‌تواند یکی از علائم خرابی گیربکس اتوماتیک باشد و احتمالا باید منشا آن به نقص در ساعت گیربکس و شیر برقی‌ها جستجو شود. به هر حال لازم است که در این وضعیت به تعمیرکار متخصص جهت عیب‌یابی دقیق مراجعه شود.

درگیر نشدن گیربکس بعد از انتخاب حالت درایو

 اگر اهرم تعویض دنده را در حالت درایو یا D قرار داده‌اید اما احساس می‌کنید که ماشین همچنان گاز هرز می‌خورد و از جای خود حرکت نمی‌کند، بدانید که مشکلی در گیربکس اتوماتیک خودرو متعلقات آن به وجود آمده است. به احتمال قوی این مورد می‌تواند یکی از علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک باشد که با تعویض یا تنظیم مجدد آن رفع خواهد شد.

لیز خوردن دنده

اگر فکر می‌کنید که هنگام حرکت با سرعت ثابت، دنده‌ها به طور غیرعادی تعویض می‌شوند، یعنی به جای آنکه در سر جای خود ثابت باشند به وضعیت سبک یا سنگین‌تر به طور ناگهانی و غیرمنتظره تغییر حالت می‌دهند، با مشکل لیز خوردن دنده مواجه هستید. این مورد می‌تواند ناشی از خرابی سلکتور یا ساعت گیربکس و شیر برقی‌های مربوطه باشد.

نشتی روغن از جعبه دنده اتوماتیک

اگر متوجه شدید که روغن گیربکس اتوماتیک ماشین نشتی دارد باید حتما نسبت به رفع این عیب اقدام کنید؛ چراکه نشتی روغن یکی از علائم بروز خرابی برای گیربکس اتوماتیک محسوب می‌شود. باید بدانید که جعبه دنده‌های اتوماتیک برای آنکه به طور مناسب به وظیفه خود عمل کنند، وابستگی بالایی به میزان روغن و همچنین سطح کیفیت آن دارند. اگر مقدار روغن گیربکس اتوماتیک کاهش پیدا کند ممکن است خرابی‌های پرهزینه‌تری مثل ساییدگی صفحه کلاچ‌ها، خرابی تورک کانورتور، ساییدگی چرخ‌دنده‌ها و بلبرینگ‌ها در آن رخ دهد.

علائم خرابی روغن گیربکس اتومات

اگر روغن گیربکس اتومات خودرو خراب و فاسد شود علایمی را از خود نشان خواهد داد که برخی از این نشانه ها عبارتند از:

1. کدر شدن ‌روغن

روغن گیربکس سالم به خودی خود شفاف و زلال است. پس اگر مشاهده کردید که رنگ روغن کدر شده و شفافیت و زلالی خود را از دست داده است، نشان دهنده ی وجود ناخالصی، مخصوصاً براده آهن در روغن می باشد.

2. تغییر رنگ در روغن گیربکس اتومات

روغن گیربکس سالم به رنگ قرمز و یا سبز و بسیار شفاف است و تغییر رنگ آن به قهوه ای ازجمله نشانه های خرابی روغن گیربکس اتومات می باشد. این روغن فاسد دیگر کارآیی مفید خود را از دست داده و باید تعویض شود.

3. شیری شدن رنگ روغن

یکی دیگر از علائم خرابی روغن گیربکس شیری شدن رنگ آن است که نشان می دهد احیانا آب با روغن گیربکس مخلوط شده است.

شایع ترین علائم خرابی گیربکس اتوماتیک چیست؟

صدای دنگ دنگ یا وز وز در حین حرکت خودرو، بوی سوختگی، نشت مایع گیربکس، عدم تغییر دنده و … از رایج ترین علائم خرابی گیربکس محسوب می شوند.

از کجا بدانیم روغن گیربکس اتومات خراب است؟

اگر روغن گیربکس اتومات خودرو خراب و فاسد باشد، روغن کدر می شود و یا از قرمز و سبز شفاف به قهوه ای تغییر رنگ می دهد.

جمع‌بندی

در این مطلب عمده علائم خرابی گیربکس اتوماتیک به آگاهی شما رسید. لازم است اشاره کنیم که علائم خرابی گیربکس cvt نیز تقریبا با موارد گفته شده در بالا مشابهت دارد، اما دلایل آن می‌تواند متفاوت باشد و به مواردی مثل خرابی تسمه یا پمپ سی وی تی مربوط شود. به طور کلی جهت جلوگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک ابتدا باید از عدم نشتی روغن جعبه دنده مطمئن شوید، سپس نسبت به تعویض روغن در بازه‌های زمانی اعلام شده از سوی کمپانی اقدام کنید. البته بعضی جعبه دنده‌های اتومات دارای روغن لایف تایم هستند، یعنی تا زمانی که گیربکس دچار ایراد نشده نیازی به تعویض روغن آنها وجود ندارد.

در ضمن اگر چراغ چک ماشین شما روشن می‌شود، این مورد هم شاید یکی از نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک باشد. پس اگر با این وضعیت روبرو شدید، حتما به تعمیرگاه بروید و از سلامت جعبه دنده گران‌قیمت ماشین خود اطمینان پیدا کنید تا شاید هزینه‌های بسیار سنگین تعمیر گیربکس اتومات به شما تحمیل نشود.

دکمه بازگشت به بالا