تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

مراحل کاشت چیست و دوران نقاهت پس از انجام اف یو تی چقدر است؟

آیا من کاندیدای مناسبی برای جراحی کاشت مو به شمار می‌روم؟

به نقل بهترین کلینیک کاشت مو در تهران از آنجایی که جراحی کاشت مو از نوع جراحی‌های تهاجمی نیست، بدن تلاش کمتری را برای ریکاوری پس از پیوند مو انجام خواهد داد. بنابراین تقریباً هر کسی می‌تواند برای انجام جراحی کاشت مو به کلینیک مراجعه نماید. بخصوص افرادی که بخاطر ریزش مو در برخی نقاط خاص سر یا نازک شدن موها از ظاهر خود ناراضی هستند. هرچند، ممکن است در مواردی خاص متخصص کاشت مو به شما توصیه کند که جراحی را به تعویق بیاندازید یا درمان دیگری را امتحان کنید.

ریزش موی ناشی از وراثت معمولاً به شرایطی گفته می‌شود که مردان بالای 35 سال از آن رنج می‌برند، هرچند می‌تواند زنان را نیز درگیر کند. اگرچه ممکن است برخی مردان جوان‌تر از 30 سال نیز از ریزش موی شدید رنج ببرند، ولی توصیه نمی‌شود که جراحی کاشت مو را در سنین پایین انجام دهید، زیرا پیشرفت و الگوی ریزش مو در آینده غیرقابل پیش بینی است. بعلاوه، موی کاشته شده دائمی خواهد بود و ریزش دیگر تارهای موی سر باعث پدید آمدن ظاهری غیرطبیعی می‌شود و در نتیجه باید یک جراحی دیگر انجام داد.

به نقل از سایت دکتر گویا اگر متخصص کاشت مو در طی جلسه مشاوره پیش از جراحی دریابد که موی شما طبق الگوی خاصی در حال ریزش و عقب نشینی است، پیوند واحد فولیکولی مو (اف یو تی) قطعاً برای شما مناسب خواهد بود. از طرف دیگر، اگر پزشک در جلسه مشاوره پیش از جراحی تشخیص دهد که این عارضه ناشی از دلایلی غیر از وراثت است، باید معاینه بسیار دقیقی از کف سر شما به عمل آورد. علل محیطی از جمله استرس طولانی مدت، تغییر در سطح هورمون‌ها، بیماری‌ها و داروهای خاص و یا حتی رژیم غذایی نامتعادل همگی می‌تواند باعث وارد آمدن شوک به فولیکول‌های مو شود. در این موارد، فولیکول‌های موی ریخته از بین نرفته است، این فولیکول‌ها صرفا در مرحله استراحت هستند و اگر شرایط به خوبی درمان شود، مو دوباره ظاهر طبیعی خود را باز خواهد یافت.

جلسه مشاوره

در اولین جلسه مشاوره، دکتر سر شما را کاملاً بررسی کرده و سابقه پزشکی مفصل شما را خواهد پرسید. سپس به شما خواهد گفت که کاندیدای مناسبی برای انجام پیوند مو هستید یا خیر. اگر کاندیدای مناسبی برای کاشت مو نباشید، دلایل آن برای شما توضیح داده شده و شما را برای پیدا کردن درمان پزشکی که برای مشکل شما وجود دارد کمک خواهد کرد. معاینه سر باید با استفاده از دستگاهی با نام “دانسیتومتر مو” انجام شود. این دستگاه تراکم مو را اندازه‌گیری می‌کند و همچنین به پزشک این امکان را می‌دهد تا به درستی تعداد تارهای مو در هر واحد فولیکولی و همچنین الگوی ریزش موی شما را ارزیابی نماید.

این دستگاه می‌تواند با مقایسه تارهای نازک مو را با تارهای ضخیم، شدت نازک شدن تارهای موی ناشی از کوچک شدن فولیکول‌های مو و کاهش مستمر قطر و طول تارهای مو را اندازه‌گیری نماید. ضمناً پزشک تمام فرآیند کاشت مو را برایتان توضیح خواهد داد، از جمله تکنیک مورد استفاده برای پیوند مو و خطرات مرتبط با هر یک و انتظاراتی که درماه‌های بعد از کاشت مو می‌توان داشت.

بایدها و نبایدها پیش از جراحی کاشت مو

به منظور ارائه باکیفیت‌ترین خدمات پزشکی، انجام دستورالعمل‌های ذیل اکیداً توصیه می‌شود:

اگر 45 سال یا بیشتر دارید، دو هفته پیش از تاریخی که برای انجام جراحی رزرو کرده‌اید، پزشک از شما نتیجه آزمایش نوار قلب را (حداکثر برای دو هفته پیش از مراجعه) درخواست خواهد کرد.

  • 14 روز پیش از تاریخ جراحی، به هیچ عنوان آسپرین یا سایر داروهای ضدالتهابی را مصرف نکنید (ایبوپروفن، نوروفن و غیره). زیرا این داروها باعث افزایش خونریزی خواهند شد.
  • 14 روز پیش از تاریخ جراحی، به هیچ عنوان از قرص‌های ضد افسردگی تری سیکلیک، بازدارنده‌های مونوآمین اکسیداز (ایزوکاربوکسازید، مارپلان، فنلزین (ناردیل)، ترانیل سیپرومین (پارنات)، دپرنیل، سلژیلین هیدروکلراید، هیدروکسی تریپتوفان، آمی تریپتیلین، پروزاک، ولبوترین، بوپروپیون، فلوکستین، افکسور و غیره)، مسدوده کننده‌های بتا (پروپرانولول و غیره) و رقیق کننده‌های خون استفاده نکنید.
  • 14 روز پیش از تاریخ جراحی، از هیچگونه مولتی ویتامین حاوی ویتامین E و ویتامین B، مکمل‌های غذایی و گیاهی (جینکو و غیره) مصرف نکنید زیرا خونریزی را افزایش خواهند داد.
  • 7 روز پیش از تاریخ جراحی مصرف ماینوکسیدیل (روگین) را قطع کنید
  • 7 روز پیش از تاریخ جراحی، سعی کنید از مصرف هرگونه نوشیدنی الکلی اجتناب کنید.
  • 24 ساعت پیش از تاریخ جراحی، سعی کنید از کشیدن سیگار و تنباکو خودداری کنید زیرا سیگار کشیدن سرعت بهبودی را کند می‌کند.
  • صبح روز جراحی، حمام کنید و موهای خود را با شامپوی معمولی کاملاً بشویید. پس از شامپو زدن، موهایتان را کاملاً آبکشی کنید و از یک حوله تمیز برای خشک کردن موهایتان استفاده کنید.
  • صبح روز جراحی به موهایتان اسپری یا ژل مو نزنید. اگر از کلاه گیس استفاده می‌کنید، پیش از حمام صبحگاهی آن را از سر خود باز کرده و بعد از خشک کردن موها روی سرتان نگذارید.
  • صبح روز جراحی، صبحانه سبک میل کنید ولی از مصرف قهوه و هرگونه نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنید.
  • توصیه می‌کنیم صبح روز جراحی از پیراهن دکمه‌دار یا لباس‌های گشاد که به راحتی از تن خارج شوند استفاده کنید، تا در هنگام پوشیدن بصورت تصادفی لباس‌های به سر مالیده نشوند.

روز جراحی

جراحی پیوند واحد فولیکولی مو با برداشتن یک نوار از پوست سالم دارای مو از ناحیه اهدا کننده سر شروع می‌شود (معمولاً پس گردن). بریدگی پس گردن با بخیه‌های کوچکی بسته می‌شود و با موهای اطراف پوشانده خواهد شد.
سپس پزشک بریدگی‌های ریزی را روی ناحیه دریافت کننده سر بیمار ایجاد می‌کند. بعد از آن، با استفاده از یک پنس جراحی ظریف یا دستگاه کاشت مو، گرافت‌های مو با دقت در نواحی دریافت کننده کاشته می‌شوند. تمام فرآیند چیزی بین 4 تا 12 ساعت طول می‌کشد که به اندازه ناحیه دریافت کننده و تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای کاشت بستگی دارد.

مراقبت های بعد از کاشت مو

نمی‌توانید تا 5 روز اول گرافت‌ها را لمس کنید، ولی در زمان ترخیص از کلینیک، اعضای تیم پزشکی تمام چیزهایی که برای از آنها نیاز دارید را به شما خواهند داد، از جمله دستورالعمل‌هایی برای شستشوی مو و جدیدترین اسپری‌های مراقبتی روز دنیا برای بهینه سازی فرآیند بهبودی و رشد گرافت‌های مو.

پس از کاشت مو چگونه باید خوابید؟

شب جراحی، تا چند شب بعد از آن، توصیه می‌کنیم که سرتان را با کمک چند بالش از روی زمین فاصله بدهید. در صورت نیاز داروهای خواب آور برایتان تجویز خواهد شد.

ورم

پزشک داروهایی را برای کنترل ورم به شما خواهد داد، ولی علیرغم مصرف این داروها، برخی بیماران گزارش کرده‌اند که در ناحیه پیشانی تا روی پل بینی تا چند روز ورم داشته‌اند. اگر این اتفاق رخ داد، معمولاً ورم تا روز پنجم بدون انجام کار خاصی فروکش خواهد کرد و نیازی به نگرانی نیست.

مراحل رشد مو بعد از کاشت مو FUT

در ادامه می‌توانید یک برنامه زمانی تخمینی را از فرآیند کاشت مو ببینید.

چند روز اول

در چند روز اول بعد از جراحی FUT انتظار می‌روند که پوست کف سر در ناحیه دریافت کننده مو پوسته پوسته شده و اندکی ورم در ناحیه پیشانی رخ دهد. همچنین ممکن است در ناحیه اهدا کننده مو اندکی ناراحتی خواهد داشت ولی این حس را می‌توان با مصرف مسکّن‌های بدون نسخه از بین برد.

روز دوم تا چهارم

دو الی شش روز پس از جراحی اندکی ورم در ناحیه صورت خواهید داشت و نواحی اهدا کننده و دریافت کننده مو در کف سر پوسته پوسته خواهد شد. نباید تا روز ششم گرافت‌ها را لمس کنید.

روز پنجم تا نهم

در این زمان می‌توان موهای خود را بشویید و در آب فرو ببرید، همچنین تا روز دهم از پوسته‌های کف سر خبری نخواهد بود.

روز دهم تا چهاردم

بعد از تقریباً 10 روز پوست کف سر عاری از پوسته خواهد بود. در این زمان معمولاً به بیماران اجازه می‌دهیم که به سر کار بازگردند.
با پذشت 10 الی 14 روز از جراحی بخیه‌های پوست کف سر در ناحیه اهدا کننده کشیده خواهند شد و جای زخم نواری روی آن ناحیه نیز بهبود خواهد یافت . این ناحیه از سر معمولاً با موها پوشیده خواهد شد.

روز چهار دهم تا ماه دوم

در این زمان معمولاً گرافت‌های جدید مو خواهند ریخت. نیازی به نگرانی نیست، این ریزش مو کاملاً طبیعی است زیرا گرافت‌ها وارد مرحله استراحت خواهند شد.

ماه دوم تا چهارم

در مرحله “استراحت” ظاهر موهای سرتان همانند پیش از جراحی خواهد بود، پس باید صبر کنید!

ماه چهارم تا دهم

در این مرحله موهای جدید شروع به رشد خواهند کرد. در ابتدا موها خیلی ظریف خواهند بود ولی با گذشت زمان ضخامت آنها نیز به حالت نرمال برمی‌گردد. می‌توانید با موهای جدید همانند موهای دیگران برخورد کنید – این موها نیز موهای واقعی و طبیعی هستند.

ماه دهم تا پانزدهم

ضخامت موها به حالت نرمال برگشته، و اصطلاحاً به بلوغ می‌رسند، می‍توانید همانند موهای طبیعی خود با آنها رفتار کنید. پایان ماه پانزدهم زمان متوسط برای بهبودی کامل و دیدن نتایج نهایی جراحی FUT خواهد بود. تا این زمان احتمالاً چندین بار به آرایشگاه مراجعه خواهید کرد!

ماه چهارم تا دهم

در این مرحله موهای جدید شروع به رشد خواهند کرد. در ابتدا موها خیلی ظریف خواهند بود ولی با گذشت زمان ضخامت آنها نیز به حالت نرمال برمی‌گردد. می‌توانید با موهای جدید همانند موهای دیگران برخورد کنید – این موها نیز موهای واقعی و طبیعی هستند.

ماه دهم تا پانزدهم

ضخامت موها به حالت نرمال برگشته، و اصطلاحاً به بلوغ می‌رسند، می‍توانید همانند موهای طبیعی خود با آنها رفتار کنید. پایان ماه پانزدهم زمان متوسط برای بهبودی کامل و دیدن نتایج نهایی جراحی اف یو تی خواهد بود. تا این زمان احتمالاً چندین بار به آرایشگاه مراجعه خواهید کرد!

ماه دوم تا چهارم

در مرحله “استراحت” ظاهر موهای سرتان همانند پیش از جراحی خواهد بود، پس باید صبر کنید!

ماه چهارم تا دهم

در این مرحله موهای جدید شروع به رشد خواهند کرد. در ابتدا موها خیلی ظریف خواهند بود ولی با گذشت زمان ضخامت آنها نیز به حالت نرمال برمی‌گردد. می‌توانید با موهای جدید همانند موهای دیگران برخورد کنید – این موها نیز موهای واقعی و طبیعی هستند.

ماه دهم تا پانزدهم

ضخامت موها به حالت نرمال برگشته، و اصطلاحاً به بلوغ می‌رسند، می‍توانید همانند موهای طبیعی خود با آنها رفتار کنید. پایان ماه پانزدهم زمان متوسط برای بهبودی کامل و دیدن نتایج نهایی جراحی اف یو تی خواهد بود. تا این زمان احتمالاً چندین بار به آرایشگاه مراجعه خواهید کرد.

منبع : پزشک 24

دکمه بازگشت به بالا