اقتصادیتازه های کسب و کار

خدمات مالیاتی چیست و چرا باید استفاده کنیم؟

خدمات مالیاتی چیست و شامل چه خدماتی می شوند؟

خدمات مالی و مالیاتی به مجموعه خدماتی گفته می شود که متخصصان این حرفه، برای افرادی که در موضوعات مختلف مالیاتی نیاز به کمک دارند، ارائه می کنند و در صورت بروز مشکلات مختلف در انواع شاخه های امور مالیاتی، با استفاده از روش های قانونی، نسبت به رفع آنها اقدام می نمایند.

سازمان امور مالیاتی، کلیه اشخاص مشمول مالیات را طبقه بندی نموده و بر اساس معیارهای کارشناسی شده، تکالیف مشخصی را برای ایشان تعیین نموده است. یک کارشناس امور مالیاتی نیز ممکن است در یک یا چند مورد از حوزه های مالیاتی تخصص داشته باشد، خدماتی که از اولین مراحل ثبت نام مالیاتی شروع و به تخصصی ترین قسمتهای آن مانند لایحه نویسی در پرونده های مالیاتی و ارائه گزارشات خاص به اداره امور مالیاتی ختم می شود.

شرکت رایان حسابداری محاسبان، مجموعه ای از کارشناسان مالی است که علاوه بر تخصص در حوزه های حسابداری و حسابرسی، انواع خدمات مالیاتی از قبیل تهیه، تنظیم و ارسال اظهارنامه های عملکرد و ارزش افزوده، تهیه صورتهای مالی،  تهیه صورت معاملات فصلی ( ماده 169)، تهیه لیست مالیات بر حقوق ماهیانه و ارائه مشاوره های کاربردی مالیاتی را ارائه می نماید.

توضیح کامل مالیات

دولت ها همواره برای ایجاد و ارتقای کسب و کارها بسترهای مناسبی را فراهم می آورند و امکانات مختلفی را در اختیار آنها قرار میدهند، در عوض مبلغی از سود کلی به دست آمده را به عنوان مالیات از شرکت ها دریافت مینمایند. به بیان دیگر مشاغل کارمزد خدمات ارائه شده توسط دولت را پرداخت می کنند. این مبلغ باید سالانه و با نظارت دقیق دولت پرداخت شود و تمامی شرکت هایی که در طول سال به سودآوری رسیده باشند موظف به پرداخت این مبلغ هستند.

به این هزینه ها مالیات می گویند که البته اصلاً طرفدار ندارد و هیچ شرکتی حاضر به پرداخت آن نیست. اما مزیت پرداخت مالیات این است که احتمال وقوع جرم در کشور بسیار کاهش می یابد. از آنجایی که شرکت ها در یک صنعت فعالیت نمی کنند، سود آنها یکسان نیست به همین دلیل، دولت قوانین دقیقی را ایجاد می کند که کدام شرکت ها واجد شرایط مالیات هستند و هر کدام چقدر مالیات باید بپردازند.

عموماً شرکت ها هنگام پرداخت مالیات باید درصد مشخصی از سود سالانه خود را به دولت پرداخت کنند. کارشناسان مالیاتی شرکت ها باید از کلیه قوانین و مقررات مالیاتی آگاهی داشته باشند و در این زمینه با تجربه باشند تا از پرداخت به موقع و دقیق مالیات اطمینان حاصل شود.

توضیح کامل در مورد مالیات مشاغل

تمام افرادی که دارای درآمد هستند باید حتما مبلغی از درآمد خودرا به عنوان مالیات به دولت بپردازند. از آن طرف هم برای اینکه کسب و کارها رونق بهتری داشته باشند و موجب درآمد زایی افراد شوند، دولت ها با دریافت مشاغل بسترهای مناسبی را جهت این امر فراهم می آورد. با این تفاسیر میتوان گفت که پرداخت مالیات یک نوع سرمایه گذاری غیر مستقیم می باشد که در آینده فوایدی را به همراه خواهد داشت و مردم باید نسبت به پرداخت آن متعهد باشند.

مبلغ پرداختی برای هر شخص متناسب با درآمد دریافتی سالانه او می باشد و به این صورت می باشد که افرادی که درآمد بیشتری دارند مالیات بیشتری را میپردازند و این امر نسبت به کم شدن فاصله طبقاتی کمک می نماید. در کل پرداخت مالیات باعث میشود تا امنیت مالی مشاغل تامین شود.

دفاتر نویسی و تنظیم اظهارنامه های مالیاتی

کلیه مودیان و مشمولان قانون مالیات های مستقیم باید اظهارنامه مالیاتی خود را در موعد مقرر تنظیم و به همراه کلیه اسناد مالی خود به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند. در خدمات مالیاتی کلیه دفاتر مالی و سایر دفاتر قانونی باید به درستی تنظیم و بدون مشکل ارائه شوند.

تحریر دفاتر قانونی باید از اصول و ضوابط خاصی پیروی کند و شرایطی را داشته باشد که سازمان امور مالیاتی تعیین می کند تا رد نشده و مؤدیان دچار جرائم مالی نشوند. بدین منظور مودیان می بایست در تهیه و تنظیم اظهارنامه و دفاتر قانونی و همچنین نگارش آنها دقت لازم را داشته باشند. بدین منظور انجام این امور باید توسط یک کارشناس متخصص صورت بگیرد که مجموعه شرکت رایان حسابداری محاسبان با دارا بودن متخصصان حوزه مالیاتی به انجام این امور میپردازد.

شرکت رایان حسابداری محاسبان علاوه بر ارائه خدمات مالیاتی، به انجام سایر امور مالی شرکت نیز میپردازد. برای این منظور میتوانید با مشاهده کردن صفحه خدمات حسابداری اطلاعات بیشتری کسب نمایید. همچنین این مجموعه با برگزاری دوره های مختلف سعی در آموزش دادن نیروهای حسابداری کرده است که در این خصوص میتوانید به صفحه آموزش حسابداری مراجعه کرده و در دوره های مختلف ثبت نام نمایید.

خدمات مالیاتی شامل چه مواردی می شود؟

·         اظهارنامه مالیات بر عملکرد چیست و چگونه تهیه می شود؟

طبق برنامه ریزی که سازمان امور مالیاتی در قالب قانون تعیین نموده است، مشمولین مالیاتی، بایستی در مهلت های مقرر نسبت به ارائه اطلاعات عملکردی خود اقدام نمایند؛ مهمترین اظهارنامه ای که به نوعی جمع بندی کارکرد یک ساله و وضعیت مالی یک شخص حقیقی یا حقوقی را نشان می دهد، اظهارنامه عملکرد نامیده می شود؛ طبق قانون، اشخاص حقیقی تا سه ماه پس از پایان سال و اشخاص حقوقی چهار ماه پس از پایان آن، برای ارسال این اظهارنامه فرصت دارند.

مهم ترین قسمتهای این اظهارنامه، ترازنامه و صورت سود و زیان می باشد که به تاریخ منتهی به پایان سال تهیه و گزارش می شود؛ در این گزارش، میزان مالیات که به میزان 25 درصد سود ابرازی خود شخص بوده، تعیین شده و باید در مهلت مقرر قانونی پرداخت شود. تهیه اظهارنامه عملکرد، جزو مهمترین خدمات مالیاتی است که متخصصان این حوزه نسبت به تهیه آن اقدام می نمایند و به لحاظ اهمیت این گزارش، پیشنهاد می شود که در تکمیل و ارسال آن، حتما با یک مشاور مالیاتی حرفه ای در ارتباط باشید.

با توجه به این که سازمان امور مالیاتی، اظهارنامه عملکرد را به عنوان گزارش ابرازی خود مؤدی در نظر میگیرد، اهمیت تکمیل

·         اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده، اشخاص مشمول این قانون، باید اطلاعات مالی دارای ارزش افزوده خود را در قالبی که در این قانون مشخص شده ارائه نموده و رسید دریافت نمایند؛ این اظهارنامه ها که باید حداکثر تا پانزده روز پس از پایان هر فصل تهیه و ارسال شوند، در صورت بیشتر بودن مالیات ارزش افزوده فروش از مالیات بر ارزش افزوده خرید همان فصل، مقدار مابه التفاوت دریافتی را باید طبق قبضی که سایت ارزش افزوده ارائه میکند، پرداخت نمایند. مهلت پرداخت قبوض، به همان ترتیبی است که برای ارسال این اظهارنامه تعیین گردیده است.

تکمیل و ارسال اظهارنامه های ارزش افزوده پس از پایان هر فصل، جزو خدمات مالیاتی است که شرکت رایان حسابداری محاسبان سالهاست که به این امر، به صورت تخصصی مبادرت ورزیده است.

صورت معاملات فصلی چیست؟

گزارش صورت معاملات فصلی، که از آن با عنوان تکالیف ماده 169 نیز نام برده می شود، گزارشی است که کلیه معاملات، از جمله خرید، فروش، هزینه و … یک شخص حقیقی یا حقوقی در آن به تفصیل درج شده و به سازمان امور مالیاتی ارسال می شود. در این گزارشات هیچ گونه پرداختی به سازمان اتفاق نمی افتد.

طبق قانون، مهلت ارسال این گزارشات، تا 45 روز پس از پایان هر فصل تعیین شده است و باید به این نکته توجه شود که اطلاعات هویتی طرف حساب ها از جمله فروشندگان، خریداران و … قبل از ارسال، به صورت منظم گردآوری شوند تا در هنگام ارسال، مواردی که تکمیل آنها ضرورت دارند به درستی پر شوند.

ارسال صورت معاملات فصلی، قوانین خاص و پیچیده ای دارد که جزئیات تهیه آن، در طی بخشنامه ها و آیین نامه های مختلف منتشر گردیده است که ممکن است مؤدیان از آنها به خوبی مطلع نباشند، یک مشاور مالیاتی، می تواند کمک مفیدی را در تکمیل این نوع گزارش ارائه نماید.

·         خدمات تحریر دفاتر قانونی

دفاتر روزنامه و کل، دفاتری هستند که مؤدیان باید هر ساله قبل از شروع سال مالی، با ثبت نام از طریق سامانه ثبت شرکتها، اقدام به دریافت دفاتر به صورت پلمپ کرده و کلیه عملیات مالی را در آن ثبت نمایند؛ تحریر دفاتر، برای کسی که از علم حسابداری و قوانین مخصوص آن مطلع نباشد غیر ممکن است؛ علاوه بر آن، آیین نامه مخصوصی برای این کار منتشر گردیده که باید حتما توسط تحریر کننده آن رعایت گردد. پس از پایان سال مالی، درخواست سازمان امور مالیاتی مبنی بر ارائه اسناد مدارک، ارسال می شود که باید دفاتر تحریر شده به همراه سایر مدارک، جهت رسیدگی، تحویل سازمان امور مالیاتی گردد. مشاور مالیاتی کسی است که میتواند شما را در تحریر دفاتر و قوانین مربوط به آن راهنمایی نماید.

دکمه بازگشت به بالا