تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

ارقام پوست کاغذی گردو در اوج محبوبیت

بالاتر بودن وزن مغز میوه گردو نسبت به وزن کل میوه یکی از مهم­ترین فاکتورها در تعیین کیفیت گردو است، این مهم با بالاتر بودن وزن مغز میوه از طرفی و کم بودن وزن پوست چوبی میوه از سویی دیر حاصل می­شود، ارقام پوست کاغذی گردو در بین ارقام مختلف گردو توانسته­اند تا حد زیادی این فاکتور کیفی میوه ی گردو را ایجاد کنند، در این خبر نامه شما را با دلایل محبوبیت ارقام پوست کاغذی گردو و پرطرفدار­ترین ارقام گردو پوست کاغذی آشنا خواهیم کرد.

دلایل محبوبیت ارقام پوست کاغذی گردو:

ممکن است برای شما این پرسش مطرح شده باشد که چرا این روزها ارقام پوست کاغذی گردو طرفداران بیشتری پیدا کرده­اند، در این بخش به بررسی دلایل این محبوبیت می پردازیم:

  • وزن بالاتر میوه:

همانطور که می­دانید وزن مغز میوه اهمیت بسیار بالایی در تعیین کیفیت رقم گردو خواهد داشت و در ارقام پوست کاغذی به دلیل پایین­تر بودن وزن پوست چوبی یک کیلوگرم از میوه با پوست بیش از 50 درصد مغز خواهد داشت و این سبب جلب رضایت مشتریان می­شود.

  • سهولت در مغز کردن میوه:

چنانچه از یک مشتری عادی بپرسید بهترین رقم گردو چه ویژگی دارد قطعا سهولت در شکستن میوه یکی از ویژگی­هایی است که به زبان خواهد آورد، یکی دیگر از دلایل بازار پسندی و محبوبیت بیشتر ارقام پوست کاغذی گردو همین سهولت در جدا کردن پوست چوبی از مغز میوه است.

  • باردهی حداکثری:

قطعا برجسته­ترین ویژگی از نظر یک باغدار گردو باردهی حداکثری در واحد هکتار است، انواع نژاد گردو که به صورت پیوندی تکثیر شده و در اختیار باغداران قرار می­گیرد دارای تناژ بالای تولید در واحد هکتار هستند و برخی از این ارقام نیز دارای ویژگی پوست کاغذی هستند، بنابراین می­توان این گونه این مطلب را بیان کرد که ارقام پوست کاغذی گردو به واسطه ی باردهی حداکثری در واحد هکتار از محبوبیت بالایی در میان باغداران برخوردار هستند.

  • مقاومت در برابر آفات و بیماریها:

ارقام پوست کاغذی گردو که باردهی بالایی هم در واحد هکتار دارند به صورت پیوندی وارد بازار می­شوند به این معنا که این ارقام با باردهی حداکثری و البته حساس به آفات و بیماریها را بر روی پایه­های مقاوم پیوند می­زنند و همین امر سبب می­شود که نهالی مقاوم با باردهی حداکثری تولید شود و برای یک باغدار چه چیزی از این مهم­تر و با ارزش­تر که درختان گردوی باغ او هم باردهی بالا داشته باشند و هم در برابر آفات و بیماری­ها مقاومت بالایی از خود نشان دهند.

  • زود بازده بودن:

ویژگی دیگری که برای باغداران به لحاظ اقتصادی اهمیت زیادی دارد زود بازده بودن ارقام مختلف گردو است، رقمی از گردو که بتواند حداکثر ظرف مدت سه سال به باردهی برسد و ظرف مدت حداکثر 5 سال به بلوغ باردهی برسد مانند نهال گردو خوشه ای برای باغداران صرفه ی اقتصادی داشته و فرآیند بازگشت سرمایه با سرعت بیشتری رخ خواهد داد، ارقام پوست کاغذی گردو از این ویژگی برخوردار هستند و به دلیل پیوندی بودن حداکثر یک الی دو سال پس از کاشت نهال باردهی خود را آغاز خواهند کرد.

معرفی نژادهای پوست کاغذی گردو:

با توجه به دلایل ذکر شده بد نیست با برخی از ارقام محبوب پوست کاغذی گردو آشنا شوید پس با ما همراه باشید.

  • نهال گردو کانادایی:

این رقم نهال گردو ( https://palizgerdo.com/gerdo/ ) که دارای میوه­های بیضی شکل و تخم مرغی است دارای پوست کاغذی و نازک بوده و بنابراین بیش از 50 درصد وزن میوه را مغز آن تشکیل می­دهد، این نهال دارای مقاومت بالا در برابر سرما و یخ بندان بوده و با ارتفاع حدود 4 تا 5 متری که در بلوغ پیدا می‌کند با فاصله ی 6 تا 7 متر از یکدیگر در باغ کاشته می­شود، از دیگر ویژگی­های مثبت گردو کانادایی درصد چربی بالای مغز آن است که سبب افزایش بازارپسندی میوه ی گردو کانادایی شده است.

جالب است بدانید این رقم علاوه بر تحمل بالا در برابر سرما تحمل بالا در برابر خشکی و کم آبی نیز داشته و بنابراین نگرانی برای باغداران از لحاظ آبیاری ایجاد نمی­کند، باردهی گردو کانادایی در واحد هکتار می­تواند به ده تن در هکتار برسد که رقم قابل توجهی است.

  • نهال گردو چندلر:

ضخامت پوست چوبی گردو چندلر نیز بسیار کم است به طوری که شاید در رده ی گردوهای پوست کاغذی نباشد اما در رده ی گردوهای با پوست بسیار نازک قرار گرفته و همین امر سبب محبوبیت گردو چندلر شده است، از دیگر دلایل محبوبت بالا این رقم گردو در بین باغداران مقاومت بالا در برابر آفات و بیماری­ها و همچنین باردهی بالای این رقم است.

هر درخت بالغ گردو چندلر در سن بلوغ می­تواند بین 25 تا 30 کیلوگرم گردوی خشک تولید کند و باردهی اقتصادی و بلوغ باردهی این رقم رسما از سال پنجم پس از کاشت نهال آغاز خواهد شد.

  • نهال گردو کاغذی:

گردو کاغذی در واقع یک رقم گردوی پوست کاغذی است که به دلیل نازک بودن بسیار زیاد پوست چوبی شناخته می­شود، گردوی کاغذی مقاومت بالایی در برابر گرما و خشکی داشته و همین امر سبب شده این رقم گزینه ی مناسبی برای کاشت در مناطق با آب و هوای گرم­تر و منابع محدود­تر آبی باشد، وزن هر میوه گردو اسرائیلی به 10 گرم می­رسد و باردهی این رقم در سن بلوغ به حدود 6 تن در هکتار می­رسد.

  • گردو ژنوتیپ پالیز:

رقم گردو پیوندی از جمله ارقام گردو با پوست نیمه کاغذی است، پوست نیمه کاغذی به معنای نازک بودن بسیار زیاد پوست چوبی است که سبب بالا رفتن وزن مغز میوه نسبت به وزن میوه می­شود، گردو ژنوتیپ پالیز باردهی خود را از سال اول پس از کاشت نهال آغاز کرده و در سال سوم پس از کاشت نهال باردهی آن می­تواند به ۸ تا ۱۲ تن در واحد هکتار برسد، گردو فرنور میوه­های درشتی دارد که وزن هر میوه می­تواند به 13 گرم برسد و با داشتن پوست نازک حدود 8 گرم از وزن میوه را وزن مغز آن تشکیل می­دهد.

  • نهال گردو ژنوتیپ برتر:

انواع ارقام گردو ژنوتیپ مانند نهال گردو زنوتیپ برتر به گونه ای اصلاح شده اند که دارای پوست نازک و تقریبا کاغذی باشند، پوست میوه بسیار نازک بوده و به سهولت از مغز جدا می­شود، این رقم گردو دارای مقاومت بالا نسبت به خشکی و کم آبی بوده و در بهترین شرایط باردهی این رقم می­تواند به 13 تن در هکتار نیز برسد.

مطالعه بیشتر : https://www.thespruce.com/walnut-tree-species-3269725

جالب است بدانید که اکثر ارقامی که به صورت خوشه­ای میوه تولید می­کنند دارای میوه ­های ریز­تر هستند اما این رقم بر عکس مابقی ارقام خوشه ای دارای میوه­های درشتی است که وزن هر میوه می تواند به 13 گرم نیز برسد.

کلام آخر:

بنا به دلایل محبوبیت ارقام گردو با پوست نازک و یا کاغذی بسیاری از باغداران تمایل به خرید و کاشت انواع ارقام پوست کاغذی گردو دارند اما در زمان انتخاب نهالستان با مشکل مواجه شده و نمی­دانند کدام نهالستان را باید برای خرید انتخاب کنند، در نظر داشته باشید که ارقام وارداتی گردو و اصلاح شده باید حتما به صورت اصولی و صحیح تکثیر پیدا کرده باشند و دارای شناسنامه­ای باشند که اصالت نهال را تایید کنند بنابراین باغداران باید از نهالستانهای معتبر و مجوز داری مانند پالیز گردو نهال با رقم مورد نظر خود را تهیه بفرمایند.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

دکمه بازگشت به بالا