تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

انواع آزمایش قبل عمل بینی + بهترین زمان برای انجام آزمایشات عمل بینی

آشنایی با آزمایشاتی که باید قبل از عمل بینی انجام داد

آیا باید قبل از عمل بینی آزمایش خون داد؟ قبل از هر عمل جراحی از جمله عمل بینی نیاز است که شرایط سلامت فرد بررسی شود. به همین دلیل قبل از عمل بینی پزشک آزمایشاتی را تجویز می‌کند. لیست آزمایشات قبل از عمل بینی در این مقاله جمع‌آوری شده است. آزمایش شمارش کامل خون و آزمایش قند خون از مهم‌ترین آزمایشات قبل از عمل است. برای آشنایی با این آزمایشات این مقاله از سایت کلینیک زیبایی کارن را مطالعه نمایید.

به منظور انجام عمل بینی، آزمایشات و جلسات مشاوره مختلفی پیش از جراحی لازم است. این آزمایشات و مشاوره‌ها جهت بررسی وضعیت جسمانی فرد و تعیین میزان آمادگی وی برای جراحی بینی و جلوگیری از عوارض و نتایج منفی صورت می‌گیرد. یکی از راه‌های راحت و سریع برای انجام آزمایشات قبل از عمل بینی، استفاده از خدمت آزمایش در منزل کلینیک زیبایی کارن است. با استفاده از این خدمت شما می‌توانید آزمایش خود را در منزل یا محل کار، تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی انجام دهید. در این مقاله از کلینیک زیبایی کارن جزئیات بیشتری در خصوص آزمایش های قبل از عمل بینی ارائه شده است.

آزمایش‌های خون قبل از عمل بینی

برای انجام جراحی بینی یکی از پیش‌نیازهای مهم آزمایش خون است که در کمتر از ۲۰ دقیقه قابل انجام است. برای این آزمایش یک نمونه خون از رگ ساعد گرفته می‌شود تا جهت بررسی فاکتورهای خونی و ارزیابی سلامت عمومی فرد مورد استفاده قرار گیرد. از طریق آزمایش خون می‌توان به وجود هر نوع التهاب، عفونت و کم‌خونی در بدن پی برد. آزمایشات خونی قبل از عمل بینی شامل موارد زیر است:

  • آزمایش قند خون یا FBS برای سنجش سطح گلوکز خون
  • آزمایش CBC برای تشخیص کم خونی
  • آزمایش PT و آزمایش PTT برای جلوگیری از ایجاد لخته‌های خونی
  • آزمایش هپاتیت و آزمایش ایدز

آزمایش‌های ادرار قبل از عمل بینی

یکی از آزمایش‌های احتمالی پیش از انجام عمل بینی آزمایش ادرار است که به منظور ارزیابی سلامت کلیه و مثانه کاربرد دارد. در این آزمایش انواع سلول‌ها و مواد شیمیایی موجود در ادرار ارزیابی می‌شوند تا وجود هرگونه دارو، خون، پروتئین و دیگر ترکیبات پراهمیت از نظر پزشکی بررسی شود. وجود خون در ادرار می‌تواند به دلیل عفونت‌های باکتریایی و یا مسائل دیگر باشد. وجود مقادیر زیاد پروتئین در خون نیز ممکن است نشان‌دهنده مشکلات کلیوی و یا بیماری‌های قلبی و عروقی باشد.

نیازی نیست برای انجام آزمایش از منزل خارج شوید و به آزمایشگاه بروید. برای انجام آزمایش در منزل کلیک کنید!

شرایط انجام آزمایشات قبل از عمل بینی

زمانی که پزشک آزمایشات قبل از عمل بینی را برای شما تجویز می‌کند نکات لازم جهت آمادگی قبل از آزمایش را به شما گوشزد خواهد کرد. برای مثال، بسته به نوع آزمایش ممکن است نکات زیر به شما توصیه گردد:

  • پرهیز از خوردن و آشامیدن ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش قند خون یا FBS
  • توقف مصرف بعضی از داروها پیش از آزمایش ادرار
  • توقف استعمال دخانیات چندین روز قبل از آزمایشات

بسیار مهم است که دقیقاً مطابق با توصیه‌های پزشک معالج برای آزمایشات قبل از عمل بینی آماده شوید چراکه رعایت نکردن دستورات پزشکی منجر به بروز نتایج نادرست در آزمایشات می‌شود.

آیا برای آزمایش قبل از عمل بینی باید ناشتا بود؟

همان‌طور که گفته شد یکی از آزمایشات قبل از عمل بینی آزمایش قند خون یا FBS که از آزمایشاتی محسوب می‌شود که باید قبل از آن حداقل به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت از خوردن و نوشیدن خودداری کنید. برای آزمایش خونی CBC نیازی به ناشتا بودن نیست اما پزشک ممکن است توصیه‌های غذایی و یا دارویی قبل از آزمایش را بیان نماید.

بهترین زمان برای انجام آزمایشات عمل بینی

برای انجام آزمایشات خونی باید قبل از آزمایش شرایطی را رعایت کرد تا نتیجه مطلوب حاصل گردد. بهترین زمان برای انجام آزمایشات خونی صبح زود است. جهت آزمایشات مربوط به قند خون، چربی خون، ارزیابی کبد و کلیه باید ۱۰ الی ۱۲ ساعت قبل از آزمایش ناشتا بود.

تفسیر آزمایش قبل از عمل بینی

آزمایشات خونی قبل از عمل بینی شامل آزمایش قند خون یا FBS برای سنجش سطح گلوکز خون، آزمایش CBC برای تشخیص کم خونی، آزمایشات PT و PTT برای جلوگیری از ایجاد لخته‌های خونی و آزمایش هپاتیت و HIV برای بررسی وضعیت ابتلا به این ویروس‌ها انجام می‌شود. در آزمایش CBC سه نوع سلول خونی شامل گلبول‌های قرمز (RBCs)، گلبول‌های سفید (WBCs) و پلاکت‌ها سنجیده می‌شوند. تفسیر کامل آزمایش CBC در سایت کلینیک زیبایی کارن در دسترس است.

 اگر به طور خلاصه به تفسیر آزمایش CBC بپردازیم شامل موارد زیر است:

گلبول‌های سفید خون (WBC): سلول‌های سفید خون یا لکوسیت‌ها اجزای مهم سیستم ایمنی هستند. اگر مقادیر WBC در آزمایش خون بیشتر از میزان نرمال باشد به معنی وجود عفونت در بدن است اما کمتر بودن آن از سطح نرمال دلیل بر وجود مشکلاتی مثل ابتلا به HIV، لوسمی و هپاتیت است.

سلول‌های قرمز خون (RBC): سلول‌های قرمز وظیفه مهم انتقال اکسیژن در بدن را بر عهده دارند. اگر مقدار RBC در آزمایش خون بیشتر از حد طبیعی باشد می‌تواند نشانه مشکلاتی در بدن باشد که نیازمند معاینه و تشخیص پزشکی است؛ اما کمتر بودن RBCها نسبت به حالت نرمال نشانه کم خونی است.

پلاکت‌ها: پلاکت‌ها سلول‌های کوچکی هستند که در لخته شدن خون نقش دارند. اگر پلاکت در آزمایش خون بیش‌ازحد نرمال باشد می‌تواند نشانه‌ای از کم خونی، سرطان و یا عفونت در بدن باشد و کاهش غیرطبیعی پلاکت‌ها نیز ممکن است ناشی از خونریزی و یا مشکلات دیگر باشد. همچنین بالا بودن Platelets در آزمایش خون نیز می‌تواند موجب شود انجام آزمایش عمل بینی به تعویق بیفتد.

وب‌سایت ada در مورد تفسیر آزمایش FBS می‌گوید:

     میزان قند خون تحت تأثیر غذایی که اخیراً میل کرده‌اید قرار می‌گیرد. به همین علت آزمایش قند خون باید به‌صورت ناشتا انجام شود. نتایج غیرطبیعی در آزمایش FBS از علائم ابتلا به دیابت است.

آیا کم خونی در عمل بینی تأثیر دارد؟

یکی از آزمایشاتی که قطعاً باید قبل از عمل بینی انجام شود، آزمایش خون است. در آزمایش خون علاوه بر تشخیص بیماری‌های موثر بر جراحی بینی، کم خونی نیز تشخیص داده می‌شود. شاید اکنون این سوال مطرح شود که کم خونی چه تأثیری بر عمل بینی دارد؟ اگر نتیجه آزمایش بیانگر کم‌خونی فرد باشد وی باید قبل از جراحی برای رفع مشکل اقدام کند. در آزمایش CBC سطح هموگلوبین خون مشخص می‌شود و درصورتی‌که عدد به‌دست‌آمده کمتر از ۱۰ باشد فرد آمادگی عمل بینی را ندارد اما افرادی که از این عدد بالاتر هستند در صورت مساعد بودن شرایط دیگر کاندید مناسبی برای جراحی بینی محسوب می‌شوند.

آزمایش قبل عمل بینی چند روز قبل از عمل باید انجام شود؟

آزمایش قبل از عمل بینی هر چه سریعتر انجام شود فرد فرصت کافی خواهد داشت تا در صورت بروز هر گونه مشکل اقدامات اساسی برای بهبودی و درمان را انجام دهد. به طور معمول پزشکان آزمایشات را ۳ تا ۴ هفته قبل از جراحی توصیه می کنند.

آیا برای آزمایش قبل عمل بینی باید ناشتا بود؟

تنها برای انجام آزمایش خون قبل عمل بینی، فرد باید ناشتا باشد و شب قبل از آزمایش از خوردن و نوشیدن پرهیز نمایید. حداقل ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش معده فرد باید خالی باشد.

جواب آزمایش قبل عمل بینی چقدر طول می کشد؟

آزمایشات قبل از عمل بینی باید هر چه سریعتر انجام شود تا در صورت بروز هر گونه مشکل هر چه سریعتر نسبت به رفع و درمان آنها اقدام نمود. اما در جواب اینکه جواب آزمایش عمل بینی چقدر طول می کشد؟ باید گفت در صورت عدم مشکل جواب آزمایش ۲۴ ساعت در اختیار فرد قرار خواهند گرفت.

سپس بیمار برای خواندن جواب آزمایش عمل بینی باید به پزشک مراجعه کند تا راهنمایی ها و مشاوره های لازم قبل از جراحی داده شوند. اما جواب تست کرونا ممکن است ۴۸ ساعت زمان ببرد. در صورت بروز هرگونه مشکل در آزمایش خون یا تست کرونا ممکن است از بیمار خواسته شود تا آزمایشات را دوباره تکرار کند. این ممکن است هزینه عمل بینی و آزمایشات قبل از آن را کمی افزایش دهد.

دکمه بازگشت به بالا