علمی و پزشکیتازه های کسب و کار

شهریه دانشگاه آزاد مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه آزاد و دانشگاه دولتی کاملا متفاوت است. دانشگاه آزاد ممکن است برای برخی از دانشجویان مناسب باشد. با این وجود ممکن است برای برخی از افراد چندان مورد پسند نباشد. درک مزایا و معایب تحصیل در دانشگاه آزاد می تواند به آسان تر شدن تصمیم گیری برای شما کمک کند. یکی از مواردی که برای بسیاری از افراد برای تحصیل در دانشگاه آزاد در مقطع دکترا مهم است میزان شهریه این دانشگاه می باشد. شهریه دانشگاه آزاد معمولا از سالی به سال دیگر متفاوت خواهد بود اما برای دانشجویان این دانشگاه تا پایان تحصیل آنها ثابت باقی خواهد ماند. میزان شهریه به رشته تحصیلی شما بستگی داشته و شامل دو قسمت ثابت و متغیر است.

زمان پرداخت و میزان شهریه دانشگاه آزاد مقطع دکتری

در شروع ترم شما ملزم به پرداخت شهریه ثابت مقطع دکتری هستید. در پایان ترم و زمان امتحانات باید شهریه متغیر پرداخت شود تا شما اجازه حضور در امتحانات را داشته باشید. این هزینه ها برای واحد های عملی و نظری دکتری متفاوت است. شهریه ثابت دکترای دانشگاه آزاد در سال 1401 به ازای هر ترم سیزده میلیون تومان تعیین شده است. هزینه هشت واحد نظری در هر ترم هفت میلیون تومان می باشد. جمع هزینه ثابت و متغیر هر ترم بیست و یک میلیون تومان تعیین شده است.

این هزینه برای دانشجویان دکتری در رشته های علوم انسانی متفاوت است. شهریه ثابت هر ترم تا نه میلیون تومان تعیین شده است. به ازای هر هشت واحد نظری جمع هزینه ثابت و متغیر شامل هفده میلیون تومان در هر ترم می باشد. همچنین بهتر است که مدت زمان تحصیل مقطع دکتری را برای صرفه جویی در هزینه های خود مد نظر قرار دهید.

مزیت ها و معایب تحصیل در دانشگاه آزاد در مقطع دکتری

اگر از آن دسته افرادی هستید که تحصیل و یادگیری در مقطع دکتری را به هر چیز دیگری ترجیح می دهید و مشکل مالی ندارید، دانشگاه آزاد یک گزینه عالی برای شماست. همچنین دانشگاه آزاد مرکز آموزشی مناسبی برای ایجاد دوستی های نزدیک با فارغ التحصیلان دانشکده شما و ایجاد ارتباطات طولانی مدت است. این ارتباطات معمولا به افراد زیادی در آینده شغلی و تحصیلی آنها کمک می کند. پس از اتمام تحصیل در این مقطع برای بسیاری از دانشجویان سوال پیش می آید که پسا دکتری چیست و شرایط پذیرش در آن چگونه است؟ فارغ التحصیلان دکترا می توانند به شما در این زمینه نیز کمک کنند.

کمک هزینه های تحصیلی دکتری در دانشگاه آزاد

اگرچه دانشگاه های آزاد هزینه های بیشتری در مقطع دکتری دریافت می کنند اما به همان نسبت کمک های مالی بیشتری نیز برای دانشجویان ارائه می دهند تا دانشجویان در پرداخت هزینه ها دچار مشکل نشوند. اگر معدل خوب و نمرات عالی کسب کرده اید یا فعالیت هایی مانند تالیف و ترجمه کتاب، چاپ مقاله و تحقیقات معتبری دارید، می توانید اسناد مربوط به آن را به دانشگاه ارائه دهید تا بخش بزرگی از هزینه های شما کاهش یابد. با این وجود باید در نظر داشته باشید که هزینه ها و شرایط انصراف از دکتری در این دانشگاه تفاوت محسوسی با دانشگاه های دولتی خواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا