اجتماعیتازه های کسب و کار

متن استشهاد محلی برای دادگاه

انواع استشهادیه و مهمترین آن

از مهمترین انواع استشهادیه می توان موارد زیر را بیان کرد:

  1. استشهادیه محلی
  2. استشهادیه محل سند ازدواج
  3. استشهادیه در خصوص حضور در دفترخانه
  4. استشهادیه اعسار
  5. استشهادیه درخواست دفترچه بیمه خدمات درمانی روستایی
  6. استشهادیه توهین

به گفته استادان حقوق برجسته دانشکده حقوقی دانشگاه بوستون آمريكا تنظیم استشهادیه توسط شاهدان باید دقیق و صحیح انجام شود و با واقعیت نیز تطابق داشته باشد. چنانچه بعدا معلوم شود یکی از اشخاصی که استشهادیه را امضا نموده مطالب دروغ و خلاف واقع نوشته، این مورد یکی از مصادیق جعل بوده و در قانون برای آن مجازات تعیین شده است.

کاربرد استشهادیه

کاربرد استشهادیه ها در مراجع قضایی بسیار مهم و در برخی اوقات گره گشای پرونده ها است. این بدان معناست که ممکن است در شرایطی با یک استشهادیه ساده که حتی ممکن است به صورت دستی نگارش شده باشد، گره از کار پرونده باز شود ،که نیاز به استشهادیه را قاضی باید تشخیص دهد.

استشهادیه ها در کلیه دعاوی حقوقی، کیفری، ملکی و یا سایر دعاوی می تواند جزعی از ادله پرونده گردد.با این تفاوت که اهمیت آن در دعاوی مختلف متفاوت است و در جایی که شهادت شهود به صورت کتبی نافذ باشد کارایی بالایی دارد. استشهادیه ها متن و قالب واحدی نداشته و به شکلهای مختلف قابل تنظیم می باشد،که حتی گاهی به صورت دستنویس انجام می شود.ولی مراجعه امضا کنندگان به دفترخانه و تصدیق امضای خود ارزش حقوقی بالاتری دارد.

شرایط قبول استشهادیه از طرف دادگاه

در برخی دعاوی و برای اثبات حق لازم است افرادی که از آن موضوع اطلاع دارند با درخواست شخص متقاضی برگه استشهادیه تنظیم شده را امضا کنند که البته گاهی نیز با نظر قاضی نیاز به حضورشان در دادگاه برای توضیح شفاهی هم می باشد. ولی در اکثر اوقات وقتی قاضی استشهادیه را قبول می کند ،دیگر نیازی به حضور اشخاص نیست. ولی همین نوشتن و امضای استشهادیه باید توسط افرادی انجام شود که شرایط ذیل را داشته باشند:

1- بالغ باشند.( سن بلوغ ۹ سالگی در دختران و سن ۱۵ سالگی در پسران می باشد ).
2- عاقل باشند. ( فرد شاهد نباید شخصی مجنون یا دیوانه باشد ).
3- عادل باشند.
4- ایمان داشتن شخص شهادت دهنده به این منظور که در رابطه با مسئله مورد نظر ،شهادت دروغ ندهد.
5- پاک بودن مولِد ( نسب شاهد باید مشروع باشد و شخص نباید در جریان روابط نامشروع به دنیا آمده باشد).
6- اشتغال نداشتن به تکدی ‌گری شخص امضا کننده.

چنانچه شما عزیزان مشکل و سوالی در زمینه استشهادیه یا هر موضوع حقوقی دیگری دارید لطفا با وکلا و کارشناسان مجرب و متعهد در گروه وکلای صدای وکیل تماس گرفته و فکر خود را آزاد کنید……

جایگاه و اهمیت استشهادیه

براساس ماده 1258 قانون مدنی، شهادت شهود یکی از ادله اثبات دعوا است.ولی باید دانست که استشهادیه با شهادت شهود متفاوت است. به دلیل اینکه استشهادیه چیزی شبیه به تحقیق محلی است لذا جایگاه آن نیز به اندازه تحقیق محلی اهمیت دارد. ولی همانگونه که قبلا ذکر شد، اعتبار شهادت شهود از استشهادیه بیشتر بوده و زمانی که شهادت شهود انجام شده باشد دیگر استشهادیه جایگاهی ندارد.زیرا در شهادت، شاهدان در محضر دادگاه حاضر شده و هر شاهد، نزد قاضی قسم یاد می کند. همچنین، اگر شرایط شهادت شهود و تعداد آن ها فراهم باشد، استناد به شهادت به قاضی تحمیل می شود اما تشخیص ارزش استشهادیه با قاضی است.

آیا جعل کردن استشهادیه جرم است؟

اصولا استشهادیه به این منظور است که حق فردی که پایمال شده را به او برگردانند. حال اگر مشخص شود برای احقاق حق یک نفر حق فرد دیگری با تنظیم و امضای استشهادنامه پایمال شده است این فعل قطعا جرم بوده و قانون برای آن مجازات در نظر گرفته است.

استشهادیه ای که به صورت غیر واقعی بوجود آمده باشد، از هر لحاظ جرم به حساب آمده و چون استشهادنامه یک سند محلی است،جرم جعل سندهای غیر رسمی به خود می گیرد. و افرادی که استشهادیه را ارائه داده اند، مجرم شناخته می شوند و به دادگاه کیفری سندهای غیررسمی ارجاع داده می‌شوند.

البته در برخی موارد ممکن است افرادی که استشهاد محلی تنظیم کرده‌اند و استشهاد آن‌ ها جعلی بوده است، سبب به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی برای نهادهای دولتی و سازمانی بوجود آورده باشند و بدین ترتیب توانسته اند حقی را پایمال کنند. در اینصورت است که دادگاه جرم دیگری را برای آنها در نظر می گیرد و آنها را مجازات خواهد کرد

تعداد شهود لازمه

ذیل استشهادیه را حداقل دو شاهد مرد یا دو شاهد زن به همراه یک شاهد مرد، باید امضاء نمایند، البته بیان این امر بدین مفهوم نمی باشد که، افراد بیشتری ذیل استشهادیه را، امضاء نمایند. علاوه بر نمونه استشهاد محلی، می توانید با تماس گرفتن با پلیس 110، از گزارش وی در دادگاه هم استفاده نمائید.

پیشنهاد گروه وکلای صدای وکیل برای شما همراهان عزیز:

نمونه شکوائیه علیه همسایه مزاحم

علیه همسایه مزاحم

علیه همسایه مزاحم

مجازات مزاحمت همسایه:

ماده ۶۹۰

هر کس به وسیله ……اقدام به هر گونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در موارد مذکور نماید به مجازات یک ماه تا یک سال حبس محکوم‌ می‌شود. دادگاه موظف است حسب مورد رفع تصرف عدوانی یا رفع مزاحمت یا ممانعت از حق یا اعاده وضع به حال سابق نماید.

تبصره ۱) رسیدگی به جرائم فوق‌الذکر خارج از نوبت به عمل می‌آید و مقام قضایی با تنظیم صورت مجلس دستور متوقف ماندن عملیات متجاوز را‌ تا صدور حکم قطعی خواهد داد.

تبصره ۲) در صورتی که تعداد متهمان سه نفر یا بیشتر باشد و قرائن قوی بر ارتکاب جرم موجود باشد قرار بازداشت صادر خواهد شد، مدعی‌ می‌تواند تقاضای خلع ید و قلع بنا و اشجار و رفع آثار تجاوز را بنماید.

آیا افرادی که ذیل استشهاد محلی را امضا می کنند، الزاما باید در دادسرا حضور یابند ؟

بله برای اثبات مجرمیت متهم یا متهمین، حداقل میبایست 2 شاهد مرد یا دو شاهد زن و یک شاهد مرد  را باید در  دادسرا حاضر نمائید،  البته شهودی که موضوع مزاحمت را رویت کرده باشند نه آنکه از زبان دیگران، موضوع مزاحمت را شنیده باشند  البته در امور کیفری می توانید از دادگاه بخواهید، شهودی که بدون عذر موجه در دادسرا، حاضر نمی شوند، به دستور قاضی جلب شوند یا اینکه در صورتی که شهود از شهادت دادن می ترسد، تحقیقات نامحسوسی از همسایگان بعمل آورد. و اما در امور حقوقی موضوع متفاوت است و در صورتی که شخص امضا کننده استشهادیه حاضر به ادای شهادت در دادگاه نباشد، اجبار وی به اداء شهادت امکان پذیر نیست و نمی توان وی را به این خاطر جلب نمود.

نمونه استشهادیه محلی برای شکایت از همسایه مزاحم:

بسمه تعالی

اینجانبان امضاء کنندکان ذیل، با در نظر گرفتن خداوند متعال و قرآن مجید شهادت و گواهی می دهیم که خانم / آقای ……………….. فرزند ………….. ساکن در …………………………………………………………… اقدام به اذیت و آزار همسایگان از طریق ریختن زباله در باغچه، تصرف در پارکینگ مجاور و……… نموده است .

و یا در تمام ساعات شبانه روز مبادرت به ایجاد سر و صدا و هیاهو وجنجال می نماید و یا با تصرف اختصاصی در قسمت مشاعات، مانع تردد و رفت و آمد ما شده

هر زمان که آن مقام محترم لازم بداند حاضر هستیم جهت ادای شهادت حاضر شویم .

شاهد اول :

نام و نام خانوادگی : ………………. نام پدر : ……………………. شماره تماس :…………………………………

آدرس : …………………………………………………………….. امضاء و اثر انگشت

شاهد دوم :

نام و نام خانوادگی : ………………. نام پدر : ……………………. شماره تماس :…………………………………

آدرس : …………………………………………………………….. امضاء و اثر انگشت

شاهد سوم :

نام و نام خانوادگی : ………………. نام پدر : ……………………. شماره تماس :…………………………………

آدرس : …………………………………………………………….. امضاء و اثر انگشت

شاهد چهارم :

نام و نام خانوادگی : ………………. نام پدر : ……………………. شماره تماس :…………………………………

آدرس : …………………………………………………………….. امضاء و اثر انگشت

نمونه متن استشهاد محلی برای مزاحمت همسایه

شهادت دادن همیشه نقش پررنگی را در جریان رسیدگی به پرونده‌های قضایی ایفا کرده است. از زمان قدیم و دادگاه‌های قدیمی تا امروز، قاضی همواره برای سنجش اعتبار حرف‌های شاکی یا متهم، شاهدان را فرا می‌خواند. شهادت معمولا به صورت حضوری است اما گاهی امکان حضور شاهدان در دادگاه وجود ندارد. در این موارد، مراجع قضایی به استشهاد محلی اتکا می‌کنند.

استشهاد محلی یک نوع نامه‌ی رسمی است که توسط شاهدان امضا می‌شود. مزاحمت برای واحد مسکونی یا شخص در یک محل خاص، یکی از موارد کاربر استشهاد محلی است. بسیاری از مواقع در میان همسایه‌ها پیش می‌آید که با هم دچار اختلاف شوند و کار به شکایت بکشد. مثلا شکایت از سر و صدای همسایه، که به جمع‌آوری استشهاد محلی نیاز پیدا می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با جزئیات، نمونه متن استشهاد محلی برای مزاحمت و قوانین مربوطه و شیوه‌ی نگارش آن آشنا کنیم.

چرا استشهادیه؟

تکیه‌ی تمام دادگاه‌های جهان بر اسناد و مدارک موجود است. اساسا نمی‌توان بدون داشتن مدرک یا شاهد ادعایی را رد یا اثبات کرد. استشهادیه در واقع نوعی از شهادت است که در آن شاهد به دلایل مختلف امکان حضور در دادگاه را ندارد. این دلایل می‌تواندعدم تمایل شاهد (ترس یا…) یا زیاد بودن تعداد شاهدان باشد. برای همین مشاهدات روی کاغذی نوشته شده و شاهدان به جای حضور در دادگاه آن را امضا می‌کنند.

گاهی قاضی برای حصول اطمینان از هویت و اعتبار امضا کنندگان، یک یا چند تن از آن‌ها را برای شهادت حضوری به دادگاه می‌خواند. باید توجه داشت که اعتبار استشهاد از شهادت حضوری پایین‌تر است و استشهاد بیشتر در حکم یک تحقیق محلی لحاظ می‌شود.  با این حال برای نگارش متن استشهاد محلی برای مزاحمت لازم است دقت خاصی به خرج داده شود. زیرا هرگونه اشتباه در متن استشهاد می‌تواند مصداق جعل تلقی شده و مجازات در پی داشته باشد.

انواع استشهاد محلی

استشهاد محلی برای مزاحمت عمومی

برای مزاحمت‌هایی که در انظار عموم صورت گرفته باشد مورد استفاده است. امضا کنندگان آن معمولا از ریش سفیدان آن محله هستند. نمونه متن استشهاد محلی برای مزاحمت را می‌توانید در ادامه‌ی مقاله مشاهده کنید.

استشهاد محلی برای بانک

بیشتر برای ثبت اموال (مثل ملک) در بانک و گرفتن وام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استشهاد محلی برای ضرب و جرح

اگر نزاعی در کار نبوده باشد و صرفا یک نفر اقدام به کتک زدن دیگری کند، فرد مضروب می‌تواند با تکیه بر استشهاد محلی اقدام به شکایت نماید.

استشهاد محلی برای احراز سکونت

زمانی که نیاز باشد ساکن بودن فردی در خانه‌ی پدر، مادر، اقوام یا خانه‌ی اجاره‌ای تایید شود، از این نوع استشهاد استفاده می‌کنند.

استشهاد محلی برای مهریه

در این نوع استشهاد، افراد شهادت می‌دهند که شخص مورد نظر، استطاعت لازم برای پرداخت مهریه را ندارد.

استشهاد محلی برای فحاشی

همانطور که از اسم آن پیداست، زمانی که فحاشی (به صورت یک طرفه) در فضای باز و ملا عام انجام شود، مورد نیاز خواهد بود.

استشهاد محلی برای ادعای حیثیت

اگر فردی به هر نوعی اقدام به بردن آبروی فردی دیگر کند، قربانی می‌تواند با جمع کردن امضا از شاهدان این اتفاق جهت شکایت از ایشان اقدام نماید.

انحصار وراثت

در استشهادیه‌ی انحصار وراثت، افراد ساکن در آخرین محله‌ی زندگی مرحوم شهادت می‌دهند که او چه تعداد ورثه دارد. وراث سپس با در دست داشتن این مدرک به شورای حل اختلاف همان محل مراجعه کرده و روال اداری انحصار وراثت را آغاز می‌کنند.

شهرداری

اگر بخشی از فضای شهری (آسفالت یک کوچه یا یک معبر عمومی) با خرابی و از کار افتادگی روبرو شود، مردم می‌توانند با جمع آوری امضاهای کافی نسبت به اطلاع دادن آن به شهرداری اقدام کنند.

منابع طبیعی

اداره‌ی منابع طبیعی و آبخیز داری را با این نوع استشهاد از وجود یک قنات یا چاه غیرقانونی یا مواردی از این دست مطلع می‌کنند.

نیاز به دقت در نوشتن متن استشهاد محلی برای مزاحمت

بسیاری از افراد بدون مطالعه و صرفا از روی اعتماد به فرد شاکی، استشهادیه را امضا می‌کنند. اشتباه بودن ادعای مطرح شده در نامه مصداق بارز جعل بوده و برای امضا کنندگان پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت. این پیگرد برای کسی که ادعا را مطرح کرده به مراتب شدیدتر خواهد بود. همچنین گرفتن امضا از کسانی که در آن جا حضور نداشته‌اند در صورت اثبات می‌تواند مشکل ساز شود. پس هم برای نگارش متن استشهاد محلی برای مزاحمت و هم برای امضای آن دقت بالایی به خرج دهید.

دکمه بازگشت به بالا