تازه های کسب و کارعمومی

علت روشن نشدن چمن زن

روشن نشدن چمن زن یکی از مشکلات شایعی است که اکثر افراد هنگام از بین بردن علف‌های هرز در باغچه و یا مزارع خود با آن روبرو می‌شوند. روشن نشدن دستگاه چمن زن به دلایل مختلفی رخ می‌دهد، زیرا این دستگاه از قطعات متعددی ساخته شده است و خرابی و معیوب شدن هریک از این قطعات، باعث بروز مشکل در عملکرد دستگاه و در نتیجه روشن نشدن آن خواهد شد. در ادامه مطلب قصد داریم دلایل اصلی روشن نشدن دستگاه چمن زن را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما نیز جزو آن دسته از افراد هستید که به‌تازگی با مشکل روشن نشدن دستگاه خود مواجه شده‌اید و به تعمیر چمن زن نیاز پیدا کرده‌اید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

دلایل اصلی روشن نشدن چمن زن

چمن زن دستگاهی پیشرفته و پرکاربرد است که برای مرتب کردن انواع باغ‌ها، حیاط‌های سرسبز، پارک‌ها، زمین‌های ورزشی، مزارع و بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه برخی مواقع به دلیل استفاده مداوم و عدم سرویس‌دهی به‌موقع، با مشکل مواجه می‌شود. از مشکلات رایج چمن زن‌ها می‌توان به روشن نشدن آن‌ها اشاره کرد که ممکن است به دلیل خرابی برخی از قطعات مهم این دستگاه رخ دهد.

برای یافتن علت روشن نشدن چمن زن باید قطعات مهمی که در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم را تست کنید و اگر خراب و فرسوده شده‌اند، آن‌ها را تعویض کنید. به‌طورکلی معیوب شدن قطعات زیر باعث روشن نشدن دستگاه شما می‌شود:

 1. خرابی و فرسودگی شمع دستگاه چمن زن

از اصلی‌ترین دلایل روشن نشدن چمن زن می‌توان به خرابی و معیوب شدن شمع آن اشاره کرد. در واقع اگر شمع دستگاه شما دچار فرسودگی و شل‌شدگی شده باشد، چمن زن با مشکل روشن نشدن مواجه خواهد شد. شمع دستگاه چمن زنی در قسمت جلویی آن قرار گرفته است؛ بنابراین می‌توانید سیم آن را جدا و با استفاده از آچار سوکت پیچ شمع را باز کنید.

با انجام این مراحل می‌توانید شمع دستگاه را خارج کنید و آن را به‌راحتی تعویض نمایید تا مشکل روشن نشدن دستگاه شما برطرف شود. دقت داشته باشید که این کار نیازمند دقت بالایی است؛ ازاین‌رو اگر در این زمینه مهارت کافی ندارید، کار تعمیر چمن زن را به افراد کاربلد بسپارید. به طور کلی عوامل متعددی وجود دارند که موجب فرسودگی و خراب شدن شمع دستگاه چمن زنی می‌شوند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نشت روغن به درون سیلندر و رسوبات حاصل از آن
  • تغییرات ناگهانی دما موجب شکستن عایق چینی شمع می‌شود.
  • تمام شدن طول عمر مفید شمع
  • خوردگی شمع که بر اثر اکسیداسیون ایجاد می‌شود.
علت روشن نشدن چمن زن

2. فرسودگی فیلتر هوای دستگاه چمن زنی

وظیفه اصلی فیلتر هوای دستگاه چمن زنی، محافظت از کاربراتور و موتور دستگاه در برابر گردوخاک و زباله‌هایی مانند بریده‌های چمن است. زمانی که این فیلتر بیش از حد کثیف و یا گرفته شود، موجب روشن نشدن چمن زن می‌شود. برای رفع این مشکل باید فیلترهای کاغذی دستگاه خود را تعویض کنید.

اگر شما در دستگاه شما فیلترهای فوم وجود دارد، می‌توانید هرچند وقت یکبار آن را تمیز کنید و یا در صورت نیاز قطعه جدیدی را جایگزین قطعه قدیمی و فرسوده قرار دهید. برای تمیز کردن فیلتر فوم می‌توانید از مواد شوینده استفاده کنید. در واقع برای از بین بردن کثیفی این نوع فیلترها می‌توانید آن‌ها درون محلول آب گرم و مواد شوینده قرار دهید و سپس اجازه دهید تا به طور کامل خشک شود. دقت داشته باشید که فرایند عوض کردن فیلتر دستگاه چمن زنی بسیار راحت است، اما باتوجه‌به نوع دستگاهتان، نحوه تعویض فیلترها متفاوت خواهد بود.

 3. عدم تمیز کردن دستگاه چمن زنی

دستگاه‌های چمن زنی برای اینکه بتوانند در حین کار از کثیف شدن محیط جلوگیری کنند، چمن‌های بریده شده را در خود جای می‌دهند؛ بنابراین با این کار علاوه بر مسدود کردن سقف دستگاه چمن زنی، مانع چرخش تیغه‌ها می‌شوند. در واقع اگر سقف چمن زن دچار گرفتگی شود، باعث گیر کردن طناب استارت می‌شود و کشیدن آن را دشوار می‌کند.

برای رفع این مشکل باید ابتدا از خاموش بودن دستگاه خود اطمینان حاصل کنید و قسمت زیرین چمن زن و یا همان سقف آن را مورد بررسی قرار دهید. اگر چمن‌های بریده شده در این قسمت جمع شده بودند، آن‌ها را با استفاده از ماله جدا کنید تا به‌صورت کامل تمیز شوند. پس از انجام این مراحل به‌صورت مجدد دستگاه خود را راه‌اندازی کنید. اما اگر مشکل آن برطرف نشد، می‌توانید به مراکز تعمیراتی معتبر مراجعه کنید تا کار تعمیر چمن زن شما را در کمترین زمان ممکن انجام دهند.

 4. خرابی و معیوب شدن موتور شاسی چمن زن

 از دیگر دلایل اصلی و مهم روشن نشدن چمن زن می‌توان به خراب شدن موتور شاسی این دستگاه اشاره کرد. به طور کلی هر دستگاه چمن زنی دارای یک موتور شاسی است که به‌عنوان یکی از قطعات اساسی و مهم این دستگاه به‌حساب می‌آید. دقت داشته باشید که سایر تجهیزات و ادوات چمن زن روی این شاسی قرار می‌گیرند؛ بنابراین هنگام خرابی و معیوب شدن، عملکرد تمامی این قطعات را با مشکل مواجه می‌کند و در نتیجه مانع روشن شدن دستگاه می‌شود. از آنجایی که موتور شاسی قطعه‌ای بسیار مهم و حساس محسوب می‌شود، تعمیر آن کار نسبتاً پیچیده و دشواری است؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای عیب‌یابی و تعمیر این قطعه از تکنسین حرفه‌ای کمک بگیرید.

تعمیر روشن نشدن چمن زن

جمع‌بندی

در این مقاله دلایل اصلی روشن نشدن چمن زن را مورد بررسی قرار دادیم و سعی کردیم اطلاعات دقیقی را در رابطه با این موضوع ارائه دهیم. به طور کلی می‌توان گفت خرابی و معیوب شدن قطعات مختلفی مانند موتور شاسی، فیلتر هوا، شمع دستگاه و… موجب بروز مشکلات جدی مانند روشن نشدن دستگاه چمن زن می‌شوند. از این رو هنگام مواجه شدن با این مشکل، باید ابتدا این قطعات را مورد بررسی قرار دهید و سپس در صورت نیاز آن‌ها را تعمیر و یا تعویض کنید. اگر در زمینه تعویض قطعات و تعمیر چمن زن مهارت کافی ندارید، بهتر است کار تعمیر آن را به تکنسین حرفه‌ای و ماهر بسپارید.

دکمه بازگشت به بالا