تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

نشستن در بتادین برای بواسیر (درمان بواسیر با بتادین)

هموروئید(بواسیر) بیماری شایعی بین تمامی افراد است. به طور تقریبی از هر 4 نفر یک نفر به این بیماری مبتلا می باشد. امروزه درمان های متعددی برای شقاق توصیه می شود یکی از آن درمان ها از طریق نشستن در بتادین برای بواسیر است.

علت های به وجود آمدن شقاق چیست؟

نشانه های بیماری بواسیر در برخی به شکل شدید و در برخی به شکل خفیف نمایان می شوند.

مسلما هر فرد به دلایلی دچار بیماری بواسیر و یا شقاق مقعدی می شود که در این مطلب به برخی از دلایل شایع تر آن می پردازیم.

 • بالا رفتن فشار های درون شکمی که سبب بزرگ شدن رگ های بواسیر می شوند. به طور مثال فشاری که جنین در هنگام بارداری به شکم مادر وارد میکند.
 • عوامل ژنتیکی (این مورد می تواند تاثیرگذار باشد ولی بسیار اندک)
 • زود انزالی بیش از حد( چرا که زود انزالی سبب بالا رفتن فشار خون می شود)
 • سکس مقعدی به شکل افراطی
 • زایمان
 • یبوست شدید و یا اسهال شدید در دراز مدت
 • جراحی در ناحیه نشیمن گاه نیز سبب بروز شقاق می گردد.
 • استفاده بی رویه از ملین ها
 • نشستن های طولانی مدت
 • تغذیه نامناسب
 • عدم تحرک که سبب بروز یبوست شدید می گردد.
درمان بیماری دردناک و رنج آور بواسیر

شایع ترین علائم بروز بیماری بواسیر کدامند؟

علائم بروز بیماری بواسیر در افراد با یکدیگر متفاوت هستند و مطمئنا شدت و ضعف در آنها وجود دارد.

 برخی از شایع ترین علائم بواسیر عبارتند از:

 • خارش و سوزش شدید و دردناک در ناحیه مقعد
 • وجود یک زائده گوشتی و بیرون زده از مقعد
 • ایجاد درد در ناحیه مقعد در هنگام سرفه و یا عطسه
 • خونریزی از ناحیه مقعد( گاها به مقدار زیاد و گاهی هم با مشاهده قطراتی در روی دستمال توالت)
 • سوزش شدید مقعد

قبل از آنکه بیماری بواسیر شما حاد شود با درمان های ساده می توانید آن را درمان و یا پیشرفت آن را کنترل کنید. یکی از راه های درمان، نشستن در بتادین برای بواسیر است. در ادامه درباره این روش درمانی بیشتر خواهیم گفت.

 به طور معمول این بیماری با ظهور ترک خوردگی در ناحیه مقعد نمایان می شود. این ناحیه دارای حسگرهای عصبی فراوانی است از همین رو بواسیر بیماری بسیار دردناکی خواهد بود.

نشستن در بتادین برای بواسیر

آیا نشستن در بتادین برای بواسیر خوب است؟

افرادی که با بیماری بواسیر مواجه هستند با وجود زخم و خونریزی در ناحیه مقعد، به طور قطع با مشکل عفونت در این ناحیه روبرو خواهند شد. یکی از روش های درمان قبل از حاد شدن بیماری شقاق از طریق نشستن در بتادین برای بواسیر است.

نشستن در بتادین می تواند یکی از راه های از بین بردن عفونت باشد. این شیوه درمان به کسانی توصیه می شود که بیماری آنها حاد نشده و در مراحل اولیه باشند. بتادین به خوبی از گسترش عفونت جلوگیری میکند و درد بیمار را تا حد قابل توجهی کاهش خواهد داد.

نشستن در بتادین برای بواسیر یکی از کم خطر ترین و در دسترس ترین روش های کنترل عفونت در بیماری شقاق و بیماری هایی مانند عفونت دستگاه تناسلی و عفونت دستگاه دفع ادرار( کلیه ها، مثانه و مجاری) است که به افراد توصیه می شود.

درمان بواسیر با بتادین به کسانی توصیه می شود که به تازگی با مشکلات بواسیر روبرو شده اند. در موارد حاد باید حتما به پزشک مراجعه و روش های درمانی بیشتری را که ممکن است جراحی نیز جزو آنها باشد را انجام دهند.

 اگر از شروع نشانه ها و علائم شقاق بیشتر از سه هفته بگذرد شقاق به مرحله حاد رسیده و بیشتر از آن مزمن تلقی می شود.

روش درمان بواسیر در انواع حاد آن چگونه است؟

درمان بواسیر با بتادین برای افرادی مناسب است که در ابتدای بروز علائم بیماری هستند.

برای جوش خوردن زخم های اولیه شقاق بهتر است به مدت سه روز حجم مواد غذایی دریافتی خود را به حداقل برسانید تا به طبع دفع کمتری داشته باشید.

از یک مرهم گیاهی و ترمیم کننده زخم استفاده کنید.

 با نشستن در بتادین برای بواسیر( استحمام محل نشیمن گاه) می توانید محل شقاق را ضد عفونی و از گسترش عفونت جلوگیری کنید.

در صورت حاد بودن عوارض بواسیر حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. استفاده از داروهای تجویزی می توانند درد شما را تسکین و خونریزی های احتمالی را کاهش دهند. برخی اوقات نیز لازم است با جراحی به تمام مشکلات پایان دهید و آخرین گزینه که همان جراحی است را برگزینید.

نشستن در بتادین برای بواسیر

توضیحاتی در مورد نشستن در بتادین برای بواسیر و دیگر بیماری ها

به طور قطع درمان بواسیر با بتادین یکی از روش های بسیار موثر در انواع درمان های خانگی شقاق است. برای انجام این نوع درمان می بایست یک لگن و یا وان مخصوصی را با آب ولرم پر کنید و به آن مقدار کمی بتادین بیفزایید.  شما با نشستن درون این محلول 2 نوبت در روز و به مدت 15 دقیقه از گسترش عفونت جلوگیری خواهید کرد و به میزان قابل توجهی نیز از سوزش، خارش و درد آن را کاهش خواهید داد.

 به این روش استحمام، حمام ستیز با بتادین گفته می شود.

محلول بتادین که نام علمی آن پوویدون یا آیوداین است یک محلول گند زدای بسیار قوی و ضدعفونی کننده قوی است. این محلول زخم های سطحی را به خوبی پانسمان میکند و برای ترمیم زخم شقاق نیز بسیار کاربردی خواهد بود. بانوانی که با خارش شدید دستگاه تناسلی و عفونت های مختلف آن مواجه هستند نیز با استفاده از این نوع حمام می توانند علائم بیماری خود را کاهش دهند.

درمان از طریق نشستن در بتادین برای بواسیر بسیار بین افراد مبتلا به این بیماری مرسوم است. این روش (درمان خانگی بواسیر) زمانی مثمر ثمر خواهد بود که بیماری در مراحل اولیه آن باشد. اگر بیماری پیشرفت کرده باشد حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید تا درمان های لازم از طریق تجویز دارو و یا جراحی را برای شما شروع کنند.

آیا نشستن در بتادین برای بواسیر عوارضی در پی خواهد داشت؟

درمان از طریق نشستن در بتادین برای بواسیر اگر به شکل افراطی انجام شود می تواند برای بدن مضر باشد. درمان بواسیر با بتادین برای تسکین دردهای ناشی از شقاق موثر ولی درمان قطعی آن نیست.

بتادین می تواند محرک پوست باشد. حتی ممکن است با جذب مواد سازنده آن از طریق زخم های بزرگ سبب بروز ناراحتی های کلیه و بالا رفتن سدیم در خون و اسیدوز متابولیک گردد. استفاده از حمام ستیز برای بانوان باردار قبل از هفته 32 توصیه نمی شود.

استفاده بیش از حد بتادین برای بیماران تیروئیدی نیز ممنوع خواهد بود. بتادین حاوی 9 تا 12 درصد ید میباشد و برای این بیماران مضر خواهد بود.

اگر روزانه دو بار از حمام ستیز ( نشستن در بتادین برای بواسیر) استفاده کنید از پیشرفت بیماری شقاق خود جلوگیری خواهید کرد.

دکمه بازگشت به بالا