مواد های مخصوص شستشوی نما

شستشوی نما، کف و نظافت شیشه نمای ساختمان

کفسابی در تهران و شستشوی نمای ساختمان از جمله خدمات تخصصی نظافت نما می باشد که توسط تیم حرفه ای راپل  شرکت لوتوس با کادری با تجربه و با ابزارهای ایمنی کار در ارتفاع انجام می شود. عملیات نظافت نما به منظور زیبا سازی ظاهری نمای ساختمان و بهتر دیده شدن نما، شفافیت، درخشندگی و همچنین از بین بردن هر گونه آلودگی جا مانده بر سطح نما اجرایی می شود.

آلاینده های مخرب موجود در هوا که ناشی از دود خودروها و کارخانجات می باشد و همچنین گرد و غبار و باران اسیدی که بر سطح نمای ساختمان می نشیند موجب تیره و کدر شدن نمای ساختمان شده  و زیبایی اول خود را از دست می دهد. کثیف شدن نما علاوه بر ظاهر ساختمان چهره شهرمان را نیز بر هم می زند و ممکن است که آسیب هایی جدی به نمای ساختمان وارد نماید و هزینه های نگهداری و مرمت نما را نیز افزایش دهد. بنابراین هدف از شستشوی نما حفظ و نگهداری و بخشیدن جلوه ای زیبا به نمای ساختمان می باشد.

برای شستشو و نظافت سنگ های کف ساختمان از چه دستگاهی می توانیم استفاده نماییم ؟

جهت بردن جرم و آلودگی از سطح زمین می توانیم از دستگاه کفسابی استفاده نماییم .انجام عملیات کفسابی بتن موجب می شود سنگ های کف یکدست و براق شده شده و مجددا زیبایی خود را بدست آورند. از جمله ویژگی های که بعد از کفسابی نمایان می شود  پر کردن  و یکنواخت کردن تمام ناهمواریها و پستی بلندیها رو سنگ های کف می باشد و هیچ گونه کثیفی بر روی سنگ باقی نمی ماند .

از چه روش های برای اجرای شستشوی نما و نماشویی میتوانیم استفاده کنیم؟

شستشوی نما با روش راپل و بدون داربست :

امروزه با توجه به پیشرفت علم و ساخت سازه ها و ساختمان های بلند در سر تا سر جهان و نوع طراحی نما جهت اجرای شستشوی نمای ساختمان و برجها با توجه ارتفاع زیاد دیگر از روش داربست اقدام به نماشویی نمی کنند چرا که هم هزینه اجرای کار بالا می رود و هم سرعت عمل .

شستشوی نما با روش داربست :

این روش نماشویی یکی از روش های سنتی می باشد که امروزه  بدلیل هزینه بیشتر و اشغال کردن فضای رفت و آمد  خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرد مگر در زمانی که پیشانی و یا جلو آمدگی کار زیاد باشد و امکان دسترسی راپل کار به آن نقطه وجود نداشته باشد در این حالت از داربست کمک می گیریم .

از چه نوع ابزارهایی برای شستشوی نما و نماشویی می توانیم استفاده کنیم؟

به طور کلی بر حسب نوع نمای ساختمان مانند سنگ ، آجر ، شیشه ، کامپوزیت  و مقدار جرم و آلودگی که بر سطح نما نشسته است از ابزار های مختلفی برای شستشوی نما می توانیم استفاده کنیم . روشهای نماشویی شامل 3 روش شیمیایی ،آبی و سمباده ای می باشد. در روش سمباده ای یا سایشی مانند سند بلاست که بخشی از لایه سطحی سنگ برداشته می شود  به اصطلاح لایه برداری می شود و در بعضی موارد مواد اصلی تشکیل دهنده سنگ نیز از بین می رود ، که این روش از نماشویی توصیه نمی شود به این ترتیب خدمات شستشوی نما با فشار آب بسیار موثر تر و قابل استفاده تر می باشد.

 1-شستشوی نما با دستگاه واترجت یا کارواش صنعتی:

دستگاه واترجت از جمله ابزارهای قدرتمند در نظافت نمای ساختمان می باشد که با فشار و پاشیدن  آب شهری بر هر سطح هموار و غیر هموار توانایی بردن  هر گونه جرم و لکه را خواهد داشت .ساختار کلی این دستگاه تشکیل شده است از پمپ و شلنگ فشار قوی ، موتور محرک ، لنس و نازل و تفنگی می باشد .

نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که پمپ فشار قوی توسط موتور به حرکت در می آید و آب ضعیف شهری را به آب فشار قوی 220 بار تبدیل می کند در این حالت آب به شلنگ فشار قوی انتقال پیدا می کند و با فشار دادن تفنگی ، آب وارد لنس و سپس از نازل خارج می شود و بر سطح مربوطه پا شش می کند و که این فشار قادر هستش که هر نوع آلودگی را از سطح مورد نظر بزداید.

شستشوی نما با دستگاه واترجت که یکی از مهمترین ابزارها در شستشوی نمای ساختمان محسوب می شود و به صورت تک فاز و سه فاز تولید می شوند. نوع تک فاز آن بیشتر برای مناطقی که فاقد برق سه فاز می باشند مورد استفاده قرار می گیرد  که قدرت شویندگی آن نسبت به سه فاز بسیار  کمتر می باشد و در حالی که دستگاه واترجت سه فاز به عنوان یک شوینده فشار قوی آب توانایی شستشوی انواع آلودگی را دارا می باشد. این روش عملکردی موثری در شست شوی نما های سنگی شامل سنگ های تراورتن – گرانیت -تیشه ای -مرمر- آجری – بتنی  و سیمانی برای جدا کردن لکه های ناشی از مواد ارگانیک و ذرات سبک معلق در اتمسفر را دارد.

مزیت استفاده از واترجت در شستشوی نما:

۱-شستشوی نما با واترجت بدون نیاز به هیچ گونه حرارتی انجام می شود در نتیجه هیچ گونه آسیب و تغییری به مصالح نما و سنگها وارد نمی شود و بعد از اتمام کار به آن نتیجه دلخواهی که شما می خواهید می رسید .

۲-دقت و سرعت بالا در انجام کار یکی دیگر از مزیت های دستگاه واترجت در شستشوی نما می باشد ، چرا که می توانیم در کمترین زمان و بهترین شکل ممکن مساحت زیادی را شستشو نماییم.

۳-استفاده آسان نسبت به ابزارهای دیگر جهت نظافت نما.

۵- دستگاه واترجت فاقد هر گونه آلودگی می باشد و در واقع هیچ گونه معایبی نخواهد داشت.

2- شستشو ی نما با واتر سند بلاست

عمل سند بلاست نما برای نماشویی سطوحی مورد استفاده قرار می گیرد که دارای جرم و رسوبی بسیار سختی می باشد که در طولانی مدت ایجاد شده است و با نماشویی سنتی و دستگاه واترجت به تنهایی قابلیت شستشو و رفع جرم را نخواهد داشت لذا می بایستی از وا ترسند بلاست برای شست و شوی نما استفاده کنیم .

واتر به معنای آب ، سند به معنی ماسه و بلاس به معنی پاشیدن می باشد ، بسته به نوع  رسوب و جرمی که بر سطح نمای ساختمان نشسته است از سلیس با دانه بندی های مخصوص استفاده می کنند. برای نماهای زبر و بافت دار از سیلیس با دانه بندی شکری استفاده می کنند. به دلیل سرعت آب و قدرت بسیار بالای این دستگاه در هنگام نماشویی ، تمامی رسوبات و جرم های سنگین از نما پاک می شود در واقع در این روش  جرم و آلودگی از سطح نما لایه برداری می شود در عمل سند بلاست نیاز به برق سه فاز می باشد.

در این روش شستشوی نما با دستگاه واترجت به همراه نازل سند بلاست انجام می شود موادی که برای لایه برداری از سطح آجر استفاده می شود سیلیس می باشد که در اثر پاشیدن روی آجر با قدرت 220 بار لایه ای از سنگ برداشته می شود و رنگ سنگ به حالت اول خود باز می گردد و از معایب سندبلاست این است که بعد از اتمام کار سطح آجر حالت زبری پیدا می کند و بعد از گذشت زمان دوباره جرم و کثیفی در این زبریها نفوذ می کند . برای این منظور بایستی  پس از پایان کار از مواد ضد آب کننده سنگ استفاده کنیم تا سطح نما کاملا آب بندی شود .

ترکیب سیلیس و آب: نماشویی آجری ، نماشویی سنگی ، نماشویی رومی ، نماشویی سیمانی و کلیه سطوح (رسوب زدایی،زنگ زدایی ،ماسه زدایی و رنگ برداری سطوح)،

 3-شستشوی شیشه نما یا شستشوی نمای شیشه ای با روش دستی ابر و  طی

این نوع شستشوی نما مخصوص نماهایی می باشد که دارای سطوح صیقلی و درخشان می باشد مانند نمای شیشه ای یا فریم و نمای کامپوزیت و   ……. امروزه نماهای فریم یکی از پر کاربرد ترین نماهای ساختمانی می باشد و همچنین بیشترین مورد استفاده در بین سازندگان ساختمان و مهندسین در طراحی نماهای ساختمانی را دارا می باشد و علت طراحی زیبای آن می باشد .

علاوه بر زیبایی موضوع دیگری که بسیار دارای اهمیت است روشنایی به داخل ساختمان می باشد تا محیط داخل از روشنایی کافی و جذابیت بسیار بالا طراحی کنیم . نمای شیشه ای و فریم تمامی شرایط مناسب برای نمای زیبا و آب بندی شده ،به همراه نصب آسان و بارگذاری مناسب را دارا می باشد. در این سیستم ابتدا سطح نمای ساختمان شاسی کشی و شبکه بندی کامل جهت زیر سازی انجام می گیرد و پروفیل های آلومینیومی فریم نما روی این شبکه بندی ها قرار می گیرد.

همچنین با استفاده از لاستیک های آب بندی و چسب  پلی یورتان در اطراف فریم و شیشه باعث شده که سطح نما کاملا ایزوله گردد. از عوامل مهمی که باعث شده نماهای کامپوزیت و شیشه ای بیشتر مورد توجه طراحان ساختمان قرار گیرد این است که در سطح نمای ساختمان بیشتر شیشه ها دیده می شود و آلومینیوم و یا کامپوزیتها با ظرافت خاصی در کنار شیشه ها قرار گرفته است .

در شستشوی نمای شیشه ای  در صورتی که کل سطح نما از شیشه باشد و مدت زمان زیادی از نظافت آن گذشته باشد ، خاک و جرم زیادی بر سطح شیشه ها و فریم آنها نشسته است که برای تمیز کردن خاکها نیاز به دستگاه واترجت داریم و بعد از شستشوی شیشه نما با دستگاه با استفاده از روش ابر و طی اقدام به نماشویی می نماییم .روش کار  به این  صورت است که با استفاده از ابر سطح شیشه را به طور کامل با مواد شوینده شستشو می نمایم و با ابرویی شیشه پاک کن آب باقیمانده روی شیشه را پاک می نماییم و در انتها با استفاده از دستمال سطح شیشه را کاملا برق می اندازیم.

4-نماشویی و اسید شویی:

در روش اسید شویی از مواد شیمیایی استفاده می شود تا بتواند آلودگی  جا مانده بر سطح نما   که به سختی از سطح نما جدا می شود را حل کند  و جرم را از سطح نما بزداید. مواد شیمیایی شامل پاک کننده های اسیدی ،پاک کننده های قلیایی ، حلال های ارگانیک و شوینده های بدون کف استفاده می شود.

عوامل تاثیر گذار در قیمت و هزینه شستشوی نما یا نماشویی:

هزینه شستشوی نما بستگی به عوامل مختلفی دارد:

۱-روش اجرای نماشویی در هزینه کار تاثیر گذار می باشد به عنوان مثال شستشوی نما با روش راپل نسبت به داربست از هزینه کمتری برخوردار می باشد و علت آن هم حذف هزینه نصب داربست می باشد  و علاوه بر این روش راپل و یا طناب از سرعت عمل بیشتری برخوردار می باشد در نتیجه هزینه اجرای کار به علت اجرای سریع تر کار پایین تر می شود.

۲-بسته به نوع جرم و آلودگی که در سطح نما نشسته است زمان اجرای کار  و هزینه خرید مواد مخصوص نماشویی نیز افزایش می یابد در صورتی که  نما دارای جرم زیادی باشد می بایستی از مواد مخصوص و زمان بیشتری برای پاک کردن آنها صرف نماییم  که به این ترتیب قیمت نماشویی نیز افزایش می یابد.

۳-هزینه شستشوی نما با توجه به نوع نما و متریال استفاده شده تعیین می گردد. همچنین جنس نمای ساختمان در به کار بردن متریال جهت بالابردن کیفت کار و عدم آسیب رساندن به  سطح نما  از عوامل تاثیر گذار دیگر به حساب می آید .به این صورت که شستشوی نمای کامپوزیت نسبت به شستشوی نمای سنگی بسیار متفاوت است و زمان  بیشتری را می طلبد. چرا که در نماشویی کامپوزیت تمامی سطح نما را با استفاده از مواد مخصوص و کشیدن ابر و تی شستشو می دهیم  و بعد از آن  با استفاده از دستگاه  واترجت کل سطح نما را شستشو می نماییم.

در نماهای سنگی مانند تراورتن عملیات شستشوی نمای ساختمان  با دستگاه واترجت انجام می شود و به علت فشار آب بالا تمامی جرمها و رسوبها از روی نما برداشته می شود .در نتیجه به علت سرعت اجرای بالای کار در نمای سنگی هزینه شستشوی نما نیز کاهش می یابد که تقریبا  هزینه آن نصف نماهای کامپوزیتی و شیشه ای می باشد.

۴-از عوامل دیگری که در قیمت دهی نماشویی تاثیر گذار است ارتفاع ساختمان می باشد .به این معنی که هر چقدر ارتفاع ساختمان بیشتر باشد مدت زمان و تایم بیشتری را برای نظافت نما باید صرف نماییم و همچنین مساحت و متراژ کار نیز افزایش می یابد .در روش نماشویی با طناب و بدون داربست راپل کاران تا ارتفاع 30 طبقه معادل 90 متر ارتفاع  را می توانند شستشو نمایند.

۵-از عوامل تاثیر گذار دیگر ارتفاع ساختمان و مدت زمان انجام کار و همچنین جنس سنگ نمای نمای ساختمان در به کار بردن متریال جهت بالا بردن کیفت کار و عدم آسیب رساندن به سطح نما  از عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت شستشوی نما می باشد.

 بهترین زمان برای شستشوی نما

در شهرهای بزرگ و کلان شهرها مثل تهران دود خارج شده  از کارخانجات و خودروها باعث ایجاد آلودگی هوا می شود که بخشی از این آلودگی توسط گیاهان و درختان تجزیه و تصفیه می شوند اما بخش بزرگتری از آلودگی در هوا می ماند که به مرور زمان بر روی نمای ساختمانها  قرار می گیرد و انباشته می شود و بر زیبای و شکل ظاهری نما اثرات نامطلوبی بر جای می گذارد که پس از گذشت زمان نمای ساختمان تیره تر می شود و ان درخشندگی سابق را ندارد.

لذا برای پاک کردن جرم سطحی نشسته بر روی نما می توانیم از دستگاه واترجت 200 بار فشار آب قوی این جرمها را از سطح نما بزداییم .همچنین برای شست شوی نما ساختمانهایی که در آن از مصالح سخت به کار رفته شده از روش سند بلاست ماسه ای یا مکانیکی استفاده نماییم.

برای ضد آب کردن سنگ نما بعد از شستشوی نما از چه موادی می توان استفاده کرد؟

بعد از شستشوی نمای ساختمان از مواد نانو جهت حفظ کیفیت سنگ و کاربرد به عنوان یک لایه حفاظتی غیر قابل نفوذ استفاده می شود. از خصوصیات مواد نانو می توان به عدم نفوذ آب و رطوبت بر عمق مصالح پشت سنگ اشاره کرد، که این امر باعث آب گریز کردن نما می شود و در اثر برخورد آب و باران با سطح سنگ نما موجب غلتیدن قطرات آب و باران و شسته شدن آلودگی می گردد.

از مزایای پوشش های نانو  می توان به عدم پوسته شدن سطح، مقاومت در برابر اشعه خورشید ، جلوگیری از نفوذ آلودگی بر روی سطح، قابلیت به آسانی تمیز شدن، عدم چسبندگی گردو غبار بر روی سطح نما و مقاومت در برابر بارانهای اسیدی ، ایجاد پوشش کاملا بی رنگ بر روی سطح صاف و صیقلی ، همچنین در گذشت زمان از کثیف شدن سنگ جلوگیری می کند. استفاده از پوشش های نانو در شستشوی نما و ضد آب کردن نما نسبت به رزینها  دارای مزایای بیشتری می باشند.

از مواد نانو در سنگهای صیقلی جهت جلوگیری از شوره زدن سطح و به عنوان یک تمیز شونده آسان بعد از اجرا و همچنین قابلیت زدودن آلودگی از هر نوع سطحی را پدید می آورد .از مواد نانو علاوه بر  شستشوی نمای ساختمان و آب گریز کردن سنگ های نما می توان در منازل ، رستورانها و هتلها نیز استفاده نمود  چرا که در برابر انواع چربی ، چایی و قهوه و … از مقاومت بالایی برخوردار هست و سطحی لغزنده ایجاد نمی کند.

دکمه بازگشت به بالا