تازه های کسب و کارعمومی

نقشه فونداسیون پایه روشنایی

فونداسیون پایه چراغ (صفر تا 100 تولید فونداسیون+ابعاد فونداسیون)

فونداسیون (پِی، شالوده یا به فرانسوی  Fondation) به پی ساختمان و یا به زبان عامیانه تر فونداسیون به بتنی که در زیر سازه قرار میگیرد که وزن بار سازه را به زمین منتقل کند، می گویند. در این مقاله قصد داریم در مورد فنداسیون، ابعاد فونداسیون، نقشه فونداسیون، کاربرد و مشخصات فونداسیون پایه چراغ خیابانی صحبت کنیم.

ابعاد فونداسیون پایه چراغ

ابعاد فونداسیون پایه چراغ و دیتیل (Detail) فونداسیون ها :

بیشتر سوالات متداولی که برای خریدار پایه چراغ و یا نصاب پایه چراغ پیش می آید به شرح ذیل است :

 • ابعاد فونداسیون آماده پایه چراغ خیابانی چند در چنده ؟
 • دیتیل فونداسیون پایه چراغ روشنایی معابر چیست ؟
 • چگونه خودمان فونداسیون پایه چراغ خیابانی را در محل اجرا کنیم ؟
 • در مناطق باد خیز چگونه استقامت پایه را تقویت کنیم ؟
 • آکس بولت های پایه چراغ باید نمره چند باشد ؟

این فونداسیون که از جنس بتن است و توسط میلگرد تکمیل می شود. کمی پایینتر از سطح زمین قرار میگیرد و وزن سازه از طریق آن به زمین منتقل می شود . ابعاد استانداردی که معمولا برای فونداسیون پیش ساخته پایه چراغ خیابانی در نظر گرفته می شود بشرح زیر است :

 • فونداسیون پایه چراغ 3 متری : مکعب مستطیل 35 در 35 در 40 (cm)
 • فونداسیون پایه چراغ 6 متری : صفحه بالا  30 در 30  (cm)، صفحه پایینی 50 در 50  (cm)،  ارتفاع 70 سانتیمتر
 • فونداسیون پایه چراغ 9 متری : صفحه بالا 40 در 40 (cm)– صفحه پایینی 60 در 60 (cm)،  ارتفاع 1 متر
 • فونداسیون پایه چراغ 12 متری : مکعب مستطیلی با صفحه 60 در60  (cm)، ارتفاع 140 (cm)
 • توجه : این ابعاد برای پایه پرچم ها هم در همین ارتفاعات مناسب و استاندارد می باشد.

انواع فونداسیون بر اساس عمق فنداسیون و عرض آن :

 1. فونداسیون سطحی (shallow foundation)
 2. فونداسیون عمیق(deep foundation) مانند شمع ها
 3. فونداسیون نیمه عمیق (pier foundation)
 4. فونداسیون ویژه(special foundation) مانند مهارها

فونداسیون برج نوری ، فونداسیون پایه چراغ ، فونداسیون پایه پرچم :

 فونداسیون پایه چراغ روشنایی مانند پایه چراغ دکوراتیو و یا فونداسیون پایه پرچم و یا فونداسیون برج نوری  یکی از مهم ترین فونداسیون هاست که  در زمان نصب و اجرای سازه های فلزی شهری مثل برج نوری ، پایه چراغ ، پایه پرچم ، پایه چراغ محوطه ای و …باید به آن توجه کرد.

 افرادی که قصد خرید یک سازه ی فلزی مانند برج نوری و یا پایه چراغ روشنایی را دارند، بر این باورند که اگر جنس سازه فلزی شهری دارای بدنه ضخیم تر و محکم تری باشد کافیست و از خطر سقوط در شرایط نامساعد جلوگیری میکند، این باوری کاملا غلط است .علاوه بر اینکه طراحی سازه فلزی و نقشه آن مهم است و جنس و کیفیت آن حائز اهمیت است ، باید دارای فونداسیون با کیفیت و محکمی باشد تا از خطر سقوط آن جلوگیری گردد.

تمامی پایه چراغ ها در ابعاد مختلف دارای استانداردی برای طراحی و اجرا هستند. برای تولید فونداسیون سازه فلزی شهری هم ابعاد مشخص و استانداردی وجود دارد . اما در شرایط عادی ابعاد فونداسیون پایه چراغ 3 متری تا ابعاد فونداسیون پایه چراغ 15 متری و یا ابعاد فونداسیون برج نوری مشخص است . ولی در شرایط خاص آب و هوا و خاک مکان موردنظر، تولید و اجرای فونداسیون بر اساس مشخصات فنی که مهندس ناظر پروژه اعلام میکند، می باشد .

تفاوت اصلی فونداسیون ها در ابعاد و اندازه آنهاست که این تفاوت بدلیل ارتفاع پایه فلزی شهری یا همان سازه فلزی می باشد که میزان مقاومت و تحمل بار سازه روی فونداسیون می باشد.

انواع فونداسیون های سازه های فلزی شهری ( highmast pole foundation ) :

انواع فونداسیون سازه های فلزی براساس نوع خاک ، شرایط آب و هوای احداث فونداسیون و نوع پروژه انتخاب می شود . دسته بندی فونداسیون بر این اساس دو مدل است :

 • فونداسیون ریختگی
 • فونداسیون آماده

فونداسیون ریختگی (فونداسیون دستی): این نوع فونداسیون پایه چراغ از لحاظ اقتصادی به صرفه بوده ولی زمان تولید آن بیشتر است ، پس اگر زمان داشته باشیم ، این نوع فونداسیون به صرفه می باشد .

مراحل آماده سازی فونداسیون:

 1. خاموت بندی و آرماتوربندی
 2. نصب بولت ها
 3. لوله گذاری

خاموت بندی و آرماتوربندی :

فونداسیون آماده برای برج نوری تلسکوپی ، برج روشنایی استادیومی ، انواع پایه چراغ خیابانی و پارکی ، انواع پایه پرچم و … استفاده میگردد. در ابتدا باید طبق مشخصات فنی موردنظر کارفرما برای  هر محصول ، خاموت بندی و آرماتوربندی دقیق انجام گیرد .

نصب بولت ها :

بعد از مرحله اول (خاموت بندی و آرماتوربندی) نوبت به نصب بولتهای آن می رسد . هر فونداسیونی با ابعاد مشخص دارای بولت مناسب و استاندارد خود می باشد . درصورتی که کارفرما مشخصات مورد نظر پروژه ی خود را اعلام کند ما موظف هستیم که بولت و مشخصات مورد نظر کارفرما را اجرا کنیم .

قرار دادن بولت در فونداسیون بسته به نوع سازه و وزن آن دارد که ممکن است 4 الی 8 بولت داشته باشد . در هنگام سفارش پایه چراغ خیابانی حتما باید شابلونی جهت اجرای فونداسیون بگیرید که براساس شابلون مورد نظر فونداسیون تولید گردد . هر شابلون دارای آکس مشخص و ابعاد مشخص می باشد .

توجه :  اگر در این مرحله اشتباهی رخ دهد ، در اجرای سازه فلزی شهری حتما به مشکل خواهید خورد .

لوله گذاری :

پس از اجرای مراحل آرماتور بندی و بولت گذاری نوبت به مرحله قراردادن لوله داخل فنداسیون می باشد . این لوله برای کابل کشی می باشد . این لوله میتواند یک یا دو و یا سه عدد کار شود . از آنجایی که در حین اجرای سازه ممکن است متغیر باشد ، ما سه لوله داخل فونداسیون قرار میدهیم ، که به آن سه سوراخه می گویند . البته از آنجایی که پیش فرض تولید فونداسیون تک سوراخه است ، بهتر است در هنگام سفارش فونداسیون ، درصورت نیاز به سوراخ بیشتر برای کابل کشی حتما اعلام بفرمایید.

قالب بندی و بتن ریزی :

پس از انجام مراحل بالا نوبت قالب بندی و بتن ریزی می باشد. که با استفاده از میلگرد هایی که داخل آن تعبیه شده بتن ریزی فونداسیون انجام می شود.

فونداسیون آماده : این نوع فونداسیون ها از پیش ریخته شده و آماده هستند . در مواردی که زمان ندارید و سرعت نصب برای شما اهمیت دارد ، میتوانید از فونداسیون آماده استفاده کنید . ابعاد و وزن فونداسیون آماده هم میتواند متفاوت باشد و بر اساس نیاز کارفرما انتخاب شود .

 عامل مهم در هنگام خرید فونداسیون آماده ، عیار بتن استفاده شده در فونداسیون می باشد . اگر عیار بتن کم باشد سبب پودر شده و خرد شدن فونداسیون می شود و از دوام و عمر فونداسیون می کاهد . پس هنگام خرید فونداسیون آماده دقت فرمایید .

نصب فونداسیون برج نوری و پایه چراغ روشنایی :

برای نصب فونداسیون چاله ای به ابعاد موردنظر (طول  و عرض  و ارتفاع) کنده و فونداسیون داخل آن قرار میگیرد و عیار بتن استفاده شده در آن 350 می باشد . ضخامت میلگرد های آن هم براساس ابعاد آن انتخاب می شود .

آماده سازی فونداسیون :

زمان (time) مورد نیاز برای تولید هر فونداسیون 21 روز می باشد. یعنی زمان خشک شدن بتن بطور استاندارد 21 روزه است . اگر زودتر از موعد استفاده گردد ، خطر ریزش سازه فلزی را خواهد داشت. بیشترین درخواست های ثبت سفارش از طرف مشتریان برای تولید فونداسیون ، برای سازه ای فلزی شعری در اندازه و ارتفاعات زیر بوده است :

 •   فونداسیون پایه چراغ 9 متری
 •  فونداسیون پایه چراغ 12 متری
 •  فونداسیون پایه چراغ 15 متری
 •  فونداسیون پایه چراغ 18 متری
 •  فونداسیون برج نوری 21 متری
 •  فونداسیون برج نوری 25 متری
 •  فونداسیون برج نوری 30 متری
 •  فونداسیون پایه پرچم در ارتفاعات مشابه برج روشنایی
 •  فونداسیون پایه چراغ خیابانی 6 متری
 •  فونداسیون پایه چراغ خیابانی 9 متری
 •  فونداسیون پایه چراغ خیابانی 12 متری
 •  فونداسیون پایه چراغ های راهنمایی و رانندگی
 •  فونداسیون پایه دوربین های نظارتی و کنترل ترافیک
دکمه بازگشت به بالا