تازه های کسب و کارعمومی

علائم خرابی گیربکس لیفان ۵۲۰

چگونه خرابی گیربکس کامل لیفان ۵۲۰ را تشخیص دهیم؟

گیربکس کامل لیفان ۵۲۰ اصلی نیروی تولید شده توسط پیشرانه را به چرخه‌ای جلو منتقل می‌کند. گیربکس لیفان دارای فرآیند ۵ سرعته دستی است. این سیستم نقش مهمی در عملکرد موتور خودرو دارد و پل برقراری ارتباط بین پیشرانه و چرخ ها است. در ادامه این مطلب شما را با اجزای گیربکس و نحوه تخمین هزینه تعمیر گیربکس لیفان 520 آشنا می کنیم. تا انتها ما را همراهی کنید.

عملکرد گیربکس کامل لیفان

گیربکس خودرو وظیفۀ مهم تنظیم سرعت را بر عهده دارد و فرآیند انتقال نیرو از موتور به چرخ ها را کنترل می‌کند. نتیجۀ انتقال نیرو توسط گیربکس حرکت خودرو است. گیربکس فرآیند تنظیم انتقال نیرو را به وسیلۀ دنده انجام می‌دهد. در خودروهای دستی راننده با وارد کردن نیرو به کلاچ و تعویض دنده مقدار نیروی وارد شده به چرخ ها از قسمت موتور را تنظیم می‌کند. شتاب صفر تا صد ثانیه ای در خودروی لیفان حاصل عملکرد گیربکس لیفان است. سیستم موتوری این خودرو از استهلاک کمی برخوردار است و مدل دستی آن که وارد کشور شده است در صورت استفاده از قطعات دیسک و صفحۀ اصلی دچار مشکل نمی‌شود.

نحوۀ تشخیص خرابی گیربکس کامل لیفان ۵۲۰ اصلی

 • شنیدن صدای ناهنجار هنگام شروع حرکت
 • عملکرد آهسته و با تأخیر گیربکس
 • احساس بوی سوختگی داخل خودرو
 • نشت مایع روغن از زیر ماشین
 • جابه جایی سخت دنده
 • شنیدن صدا وقتی خودرو در حالت خلاص است
 • روشن شدن چراغ‌های کنترل موتور خودرو
 • درست کار نکردن کلاچ خودرو
 • لرزش و دور موتور بالای خودرو
 • حرکت نکردن خودرو
 • نداشتن قدرت کافی خودرو

خرید گیربکس کامل لیفان ۵۲۰ اصلی

قلب خودروی شما گیربکس آن است. در صورتی که این سیستم دچار خرابی شود کل اتومبیل شما درگیر می‌شود. به همین دلیل باید بلافاصله پس از مشاهدۀ هر یک از علائم خرابی گیربکس خودرو برای رفع کردن آن از طریق تعمیر گیربکس لیفان اقدامات لازم را انجام دهید. جهت خرید قطعات خودرو شما می‌توانید پس از کسب اطلاعات لازم و انجام مشاورۀ رایگان پیش از خرید محصول خود را در تهران به وسیلۀ پیک و یا پست و در سایر شهرها به وسیلۀ پست دریافت کنید.

روغن موتور لیفان 520 و 520i؛ راهنمای انتخاب و خرید

روغن موتور لیفان 520 چه ویژگی‌هایی دارد؟ آیا روغن موتور لیفان 520i با لیفان 520 متفاوت است؟ قیمت خرید روغن لیفان 520 چقدر است؟ قیمت فیلتر روغن لیفان 520 چقدر است؟ زمان مناسب تعویض روغن لیفان 520 چه وقتی است؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها و همچنین کسب اطلاعات کاربردی درباره روغن موتور لیفان 520 و لیفان 520i، با این مقاله از مجله تهران گیربکس همراه شوید.

آشنایی با روغن موتور مناسب لیفان 520 و 520i

تا به اینجا در بخش روغن موتور از مجله‌ی اینترنتی تهران گیربکس، شما را با روغن موتور انواع خودروهای خانواده‌ی لیفان آشنا کردیم. برای مطالعه‌ی این مقالات می‌توانید به مطالب ما با موضوع  بهترین روغن موتور برای لیفان X50، بهترین روغن موتور برای لیفان X60، بهترین روغن موتور برای لیفان 620 و روغن موتور لیفان 820 مراجعه کنید. در ادامه‌ی این مطالب از تعمیرگاه تخصصی پاور گیربکس قصد داریم شما را با روغن موتور مناسب لیفان 520 و لیفان 520i آشنا کنیم. اما پیش از آن لازم است تا اطلاعاتی درباره‌ی مشخصات فنی این خودرو به شما بدهیم:

مشخصات فنی لیفان 520 و 520i

لیفان 520 توسط شرکت کرمان موتور برای رقابت با خودروی تندر90 روانه بازار شد که البته در این رقابت موفقیت چندانی نداشت. حتی نسخه فیس لیفت شده لیفان 520 که تغییراتی در چراغ عقب خودرو داشت، نتوانست جایگاه خوبی در میان مردم پیدا کند. این خودرو با مصرف پایین سوخت و امکانات زیاد شانس گرفتن سهمی از بازار را داشت اما شکست لیفان 520 را می‌توان به‌دلیل ظاهر نه چندان دلچسب و کیفیت پایین لوازم آن دانست.

موتور به کار رفته در هر دو خودروی لیفان 520 و لیفان 520i از نوع LF481Q3 است. این موتور با حجم 1.6 لیتر و 16 سوپاپ، قادر به تولید 106 ﺍﺳﺐﺑﺨﺎﺭ توان ﻭ 137 ﻧﻴﻮﺗﻦ ﻣﺘﺮ ﮔﺸﺘﺎﻭﺭ ﺩﺭ ﺩﻭﺭﻫﺎﻯ 4500 ﺗﺎ 4800 ﺍست. ﺍﻳﻦ خودروی ﭼﻴﻨﻰ با وزن 1130 ﻛﻴﻠﻮﮔﺮﻡ ﻣﻰﺗﻮﺍﻧﺪ ﺩﺭ ﻣﺪﺕ ﺯﻣﺎﻥ 13 ﺛﺎﻧﻴﻪ ﺑﻪ ﺳﺮﻋﺖ 100 ﻛﻴﻠﻮﻣﺘﺮ بر ساعت ﺑﺮﺳﺪ ﻭ ﺩﺭ ﻧﻬﺎﻳﺖ ﻧﻴﺰ ﺗﺎ 170 ﻛﻴﻠﻮﻣﺘﺮ بر ساعت ﺳﺮﻋﺖ ﺑﮕﻴﺮﻳﺪ. باک این خودرو ظرفیت 51 لیتری دارد و مصرف سوخت ترکیبی آن حدود 7 لیتر است (منبع). برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موتور انواع خودرو لیفان 520 به جدول زیر مراجعه کنید:

مدل موتور              LF481Q3

نوع موتور              4 سیلندر افقی با 16 سوپاپ (دو میل سوپاپ)، خنک شونده با آب، هر سیلندر با یک انژکتور مستقل الکترونیکی

حجم موتور (ml)    1578

قطر سیلندر (mm)                 77

کورس پیستون (mm)            81

ضریب تراکم          9.5:1

حداکثر قدرت موتور (kw)     6000

حداکثر گشتاور موتور (N.m)               137

دور موتور برای حداکثر گشتاور (r/min)            4800

حداقل مصرف سوخت (kwh/g)           270

استارت    کویل الکترونیکی بدون دلکو

برای آشنایی بیشتر با خودروی لیفان 520 یا لیفان بریز (Lifan Breez)، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:

مشخصات روغن موتور لیفان 520 و 520i چیست؟

بهترین روغن موتور برای لیفان 520 و 520i با حجم موتور 1600 سی‌سی با توجه به اعلام سازنده‌ی خودرو در جدول زیر ارائه شده‌­است:

شاخص روغن موتور             لیفان 520 و 520آی

سطح کیفیت یا شاخص API روغن موتور             SL، SM یا SN

ویسکوزیته روغن موتور با استاندارد SAE           هوای گرمسیری : SAE 20W-50

هوای معتدل و سرد : SAE 10W-40

پایه تولید روغن موتور          نیمه سنتتیک

حجم روغن موتور 3.8 لیتر با تعویض فیلتر روغن

زمان تعویض روغن موتور   هر 5000 کیلومتر

در دفترچه راهنما لیفان 520 پیشنهاد شده است که از روغن موتور با شاخص کیفیت SL استفاده شود. اما شما می‌توانید برای بهبود عملکرد موتور از روغن با کیفیت SM یا SN هم استفاده کنید.

توجه: از مخلوط کردن روغن موتور با کیفیت‌های مختلف و همچنین روغن موتور از برندهای مختلف اکیدا پرهیز کنید. این کار باعث آسیب به موتور لیفان 520 می‌شود.

توجه: همزمان با تعویض روغن موتور، حتما فیلتر روغن لیفان 520 را هم تعویض کنید.

اجزای گیربکس اتوماتیک لیفان

گیربکس اتوماتیک لیفان، یک گیربکس اتوماتیک از نوع CVT است، که مشخصات آن به ترتیب زیر هستند؛

پولی ورودی (محرک)، پولی خروجی (متحرک)، تسمه مخصوص از جنس فلز یا پلاستیک.

همچنین این گیربکس شامل یک مبدل گشتاور است که این قسمت نقش کنترل اصطکاک و لغزش ها را بر عهده دارد.

یکی دیگر از اجزای گیربکس اتوماتیک لیفان مربوط به تعویض دنده الکترونیکی و کنترل فشار می باشد.

دیگر اجزای گیربکس لیفان شامل مدار های هیدرولیکی هستند که توسط شیر برقی کنترل می‌ شوند. این مدار ‌ها برای تنظیم درگیری دنده ها، تنظیم حالت‌ های تعویض دنده و همچنین تنظیم کلاچ تورک کنورتور می باشند.

در یک گیربکس معمولی مجموعه ‎ای از چرخ دنده‎ های سیاره‎ ای حضور دارند و می‎توان جعبه‌دنده مورد نظر را با توجه به تعداد ضرایب دنده‎های آن نامگذاری کرد؛ مثلا گیربکس ۶ سرعته به معنی وجود ۶ ضریب دنده مختلف، از سنگین به سبک در آن است.

اما در گیربکس های اتوماتیک لیفان که ار نوع گیربکس  سی وی تی CVT است هیچ چرخ‎دنده فیزیکی در مکانیزم اصلی دخالتی ندارد. در عوض یک تسمه فولادی به کمک دو پولی قادر است نیروی پیشرانه را بر حسب نیاز راننده به چرخ‎ها انتقال دهند. این عمل با تغییر دائم و جابجایی پولی ها امکان پذیر است. در نتیجه تعداد بی‎نهایت ضریب دنده در این بین به وجود خواهد آمد.

از جمله دیگر اجزای گیربکس اتوماتیک لیفان می ‌توان به روغن گیربکس نیز اشاره کرد، که این روغن نقش اصلی را در انتقال قدرت در گیربکس های اتوماتیک برعهده دارد و باید حتما از نوع اصلی و اورجینال باشد تا عملکرد و دوام و عمر گیربکس تضمین شود.

نکات مهم در تعمیر گیربکس لیفان

قبل از اینکه نکات مهم در تعمیر گیربکس اتومات لیفان را برای شما مطرح کنیم بهتر است این نکته را بدانید که در صورت داغ شدن بیش از حد روغن این گیربکس چراغ اخطار شما روشن خواهد شد و تا زمانیکه گیربکس مجدد به دمای نرمال برسد چراغ روشن خواهد ماند. بنابراین در صورتیکه شما متوجه داغی بیش از حد گیربکس خود شدید حتما از تعویض دنده جلوگیری به عمل آورده و گیربکس را در دنده خلاص قرار بدهید تا در نهایت گیربکس شما به دمای استاندارد برسد و سپس  بدون معطلی خود را به یک تعمیرگاه تخصصی گیربکس برسانید تا ایراد را برطرف نماید.

در غیر این صورت ممکن است که اجزا و قطعات گیربکس شما دچار آسیب های شدید و پرهزینه شوند. شایع ترین عیبی که برای انواع گیربکس اتوماتیک بخصوص گیربکس لیفان پیش خواهد آمد بروز سر و صدا و همچنین گرمای زیاد در گیربکس است که در هر دو صورت شما باید حتما بدون اتلاف زمان خود را به یک تعمیرگاه مجاز گیربکس برسانید.

برخی مواقع گیربکس لیفان را می توان صرفا با تعویض روغن گیربکس و یا با برخی از تعمیرات مجدد استفاده کرد، اما در برخی از موارد نیز گیربکس شما دچار آسیب‌ های زیادی شده است و نیاز به تعمیر و یا تعویض اساسی قطعات خواهد داشت. درصورتیکه گیربکس نیاز به  تعویض قطعات داشت شما حتما باید به یک تعمیرگاه مجهز و مطمئن مراجعه کنید که قطعات گیربکس را از نوع اصلی و باکیفیت بر روی اتومبیل شما پیاده کند.

در صورتی که شما از قطعات غیر اورجینال و بی کیفیت استفاده کنید امکان بروز آسیب ‌های جدی برای گیربکس شما و دیگر قطعات خودروی شما وجود خواهد داشت. این مسئله در مورد روغن گیربکس نیز صدق می ‌کند. بنابراین حتما دقت داشته باشید که روغن گیربکس شما و یا قطعات گیربکس شما همگی از نوع با کیفیت و اورجینال باشند و توسط افراد متخصص و خبره و با تجربه مورد تعمیر و تعویض قرار بگیرند.

دلایل برخی از عیوب گیربکس لیفان

    برخی از مواقع شما شاهد بروز عیوب متعدد بر روی گیربکس اتوماتیک اتومبیل خود می شوید. به عنوان مثال امکان دارد که دمای روغن گیربکس شما بیش از حد مجاز بالا برود. در این صورت شما باید دنبال چند دلیل اصلی بگردید. یکی از علت های بالا رفتن دمای روغن گیربکس وجود عیب در خنک کننده گیربکس اتوماتیک است.

دلیل دوم نیز ممکن است نقص سیستم خنک کننده موتور اتومبیل باشد. در هر صورت شما باید مشکل داغ شدن روغن گیربکس را جدی بگیرید و حتما به یک تعمیرگاه مراجعه نموده و به دنبال پیدا کردن نقص در سیستم خنک کننده گیربکس اتوماتیک باشید. در هر صورت شما باید مشکل داغ شدن روغن گیربکس را جدی بگیرید و حتما به یک تعمیرگاه گیربکس مراجعه نمایید.

    یکی از عیوب دیگر این است که امکان دارد ولتاژ سنسور دمای روغن گیربکس شما پایین بیاید. این مسئله نیز ممکن است به دلیل نقص شیر برقی و مجموعه دسته سیم در گیربکس اتوماتیک شما باشد، که در صورت مشاهده این نقص نیز باید در اسرع زمان ممکن به تعمیرگاه مراجعه کنید.

    برخی مواقع به دلیل نقص در کیفیت روغن گیربکس و یا متعادل نبودن سطح روغن گیربکس ممکن است مدار کلاچ مبدل گشتاور هیدرولیکی بسته نشود و یا اینکه این مدار نتواند باز شود. در این صورت تعمیرکار نقص گیربکس شما را تشخیص خواهد داد و با متعادل کردن سطح روغن این عیب را برطرف خواهد نمود.

تعمیر تخصصی گیربکس لیفان

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک رضا به عنوان یکی از تعمیرگاه های معتبر در زمینه خدمات رسانی به مشتریان بسیار موفق عمل کرده است. این تعمیرگاه در درجه اول عیب یابی نموده و دلیل خرابی گیربکس شما را به صورت کاملا تخصصی متوجه می شود. سپس اقدام به تعمیر گیربکس و یا در صورت لزوم تعویض قطعات آن می ‌نماید.

تعویض روغن گیربکس و یا تعویض قطعات گیربکس در تعمیرگاه تهران گیربکس به صورت کاملا تضمینی و اورجینال انجام می شوند و شما می توانید با خیالی آسوده از لحاظ قطعات مورد استفاده این گیربکس همچنین از لحاظ تعمیرات اعمال شده خودرو خود را به این تعمیرگاه منتقل نموده و از گارانتی تعمیرگاه تهران گیربکس نیز بهره مند شوید.

دکمه بازگشت به بالا