بین المللتازه های کسب و کار

بیانیه مشترک سفرای نمایندگی های اتحادیه اروپا در تهران

بیانیه مشترک سفرای اتحادیه و اوکراین در خاک ایران علیه روسیه

وقت سفارت مجارستان در اوکراین و بیانیه مشترک سفرای اتحادیه اورپا موضوع این مقاله است. سفرای کشورهای اتحادیه اروپا و اوکراین در تهران از روسیه خواستند فورا خاک اوکراین را ترک کرده و از نقض آشکار استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین و نقض جدی منشور سازمان ملل دست بردارد. در آستانه یک سالگی جنگ روسیه علیه اوکراین تمام سفیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا و اوکراین در تهران با انتشار بیانه‌ای خواستار پایان دادن به این جنگ شده و از روسیه خواستند فورا خاک اوکراین را ترک کند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

«امروز دقیقا یک سال از تجاوز نظامی همه جانبه روسیه به اوکراین می گذرد. البته این آغاز جنگ نبود، زیرا پیشتر، در فوریه 2014 ، کریمه به طور غیرقانونی به روسیه الحاق شد. جنگ تجاوزکارانه روسیه نقض آشکار استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین و نقض جدی منشور سازمان ملل است. اتحادیه اروپا هرگز الحاق غیرقانونی خاک اوکراین به روسیه را که قوانین بین المللی را آشکارا نقض می کند، به رسمیت نخواهد شناخت. روسیه باید فورا این تجاوز را متوقف کند. اتحادیه اروپا آماده است تا از ابتکار اوکراین برای صلحی واحد و بر اساس احترام به حاکمیت اوکراین و تمامیت ارضی حمایت کند.

  اتحادیه اروپا در همبستگی با اوکراینی‌ها در کنارشان می‌ایستد. در طول ۱۲ ماه گذشته، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن حداقل ۶۷ میلیارد یورو به عنوان حمایت سیاسی، اقتصادی، نظامی، مالی و بشردوستانه در اختیار اوکراین قرار داده‌اند. اتحادیه اروپا به ارائه حمایت نظامی بیشتر برای کمک به اوکراین جهت دفاع از تمامیت ارضی و حاکمیت خود قویا متعهد است. در واکنش به نقض قوانین بین‌المللی از سوی روسیه، اتحادیه اروپا علاوه بر تلاش‌های دیپلماتیک فشرده که همواره نخستین گزینه در حل مناقشات است، اقدامات حائز اهمیتی را علیه دولت روسیه و مقامات آن اتخاذ کرده است.

برخلاف آنچه مسکو ادعا می کند، نه اروپا و نه ناتو تهدیدی برای روسیه ایجاد نمی‌کنند و همچنین نه اروپا و نه ناتو در جنگ با روسیه نیستند. فقط دولت روسیه است که مسئول آغاز جنگ تجاوزکارانه علیه اوکراین است. واکنش اروپا با هدف پایان بخشیدن به تجاوز روسیه به کشور مستقل اوکراین است، نه تهدید مرزهای روسیه. روسیه می‌تواند و باید به این جنگ پایان دهد.

تجاوز غیرقانونی روسیه به اوکراین پیامدهای انسانی ناگواری دارد. ما حملات بی‌رویه روسیه علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های حیاتی را محکوم می‌کنیم. جنایاتی که نیروهای روسی مرتکب شده‌اند و رنج و ویرانی‌های وارده، وحشتناک و غیرقابل بیان است. بیش از ۷ هزار غیرنظامی از جمله صدها کودک کشته شده‌اند. تقریباً ۵ میلیون آواره اوکراینی برای حفاظت موقت در اروپا ثبت نام کرده‌اند.

جنگ تجاوزکارانه غیرقانونی روسیه علیه اوکراین تهدیدی برای همه کشورها است، نه فقط برای اروپا. اقدامات روسیه با تشدید ناامنی در مواد غذایی و انرژی، جامعه جهانی را در معرض خطر قرار می‌دهد. از جمله پیامدهای دیگر این جنگ افزایش قیمت‌ها و تأثیرات چشمگیر آن بر آسیب پذیرترین اقشار در سراسر جهان، از جمله در ایران است. محاصره صادرات غلات اوکراین توسط روسیه، منجر به کاهش یافتن دسترسی جهانی به غلات شده است. اتحادیه اروپا و اوکراین در تلاش برای کاهش این پیامدهای منفی هستند؛ به عنوان نمونه می‌توان به ابتکار غلات دریای سیاه و همچنین طرح خطوط همبستگی اتحادیه اروپا-اوکراین و غلات از اوکراین اشاره کرد. از آنجا که هدف از این طرح ها فرونشاندن بحران جهانی گرسنگی است، ما از سایر کشورهای می‌خواهیم تا به این طرح‌ها بپیوندند.

ما هر گونه حمایت نظامی از جنگ تجاوزکارانه و غیرقانونی روسیه علیه اوکراین را غیرقابل قبول می‌دانیم. فروش تسلیحات و سایر موارد کمک رسانی و یا کمک به کشوری که ناقص قوانین بین‌المللی است، به عنوان نقض قوانین بین‌المللی به شمار می‌رود.

در حالی که ایران از تعداد زیادی پناهجو از افغانستان استقبال کرده و به حق از جامعه بین‌المللی انتظار دارد کمک دریافت کند و می‌کند، روسیه یک بحران انسانی عظیم در اوکراین ایجاد کرده است که وضعیت اضطراری جهانی پناهندگان را شدت بخشیده و فشار مضاعفی را بر منابع موجود وارد می‌سازد. اتحادیه اروپا قاطعانه متعهد گردیده تا برای کاهش درد و رنج مردمی که در سرتاسر جهان و به ویژه در این منطقه، با جنگ و بی عدالتی روبه‌رو هستند، به آن‌ها کمک کند. به عنوان مثال، کشورهای اروپایی میزبان بیش از یک میلیون پناهجو و پناهنده سوری هستند.

اتحادیه اروپا متحد و یکپارچه می‌ایستد تا روسیه را وادار به پایان دادن به جنگ علیه اوکراین کرده و به اوکراینی ها کمک کند تا از خود دفاع کنند. اکنون که متاسفانه وارد دومین سال جنگ می‌شویم، ما درخواست اتحادیه اروپا برای خاتمه دادن فوری به خصومت‌ها و خروج کامل و بدون قید و شرط نیروها و تجهیزات نظامی روسیه از کل خاک اوکراین را تصریح می‌کنیم. نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین و اصول حاکمیت و تمامیت ارضی در منشور سازمان ملل متحد به نفع همه کشورها است.

اوکراین از ارزش‌هایی دفاع می کند که برای تمام مردم دنیا که صلح و آزادی را گرامی می‌دارند حائز اهمیت است، از جمله حق هر کشور برای انتخاب آزادانه سرنوشت خود، چه در اروپا و چه در منطقه خلیج فارس. اتحادیه اروپا حمایت خود را نسبت به فرمول صلح رئیس جمهور زلنسکی ابراز کرده و متعهد به همکاری فعالانه با اوکراین در رابطه با طرح صلح ۱۰ ماده‌ای است. تعهد اتحادیه اروپا به حمایت از  اوکراین و مردم این کشور تزلزل ناپذیر است.»

روز ۲۴ فوریه (پنجم اسفند) سفیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تهران با انتشار بیانیه مشترکی را محکوم کردند و از ارتش این کشور خواستند، فوری و بدون قید و شرط خاک اوکراین را ترک کند.

در آغاز این بیانیه که در وبسایت‌های خبری ایران هم منتشر شد به الحاق غیرقانونی شبه‌جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ اشاره و تاکید شده است: «اتحادیه اروپا هرگز الحاق غیرقانونی مناطق اوکراین به روسیه را که نقض فاحش قوانین بین‌المللی است، به رسمیت نخواهد شناخت.»

دیپلمات‌های اروپایی ضمن بیان این که اتحادیه اروپا تاکنون دست‌کم ۶۷ میلیارد یورو به عنوان حمایت سیاسی، اقتصادی، نظامی، مالی و بشردوستانه در اختیار اوکراین قرار داده است تاکید کرده‌اند که همچنان در کنار اوکراین خواهند ایستاد.

کشتار و آوارگی غیرنظامیان

در بیانیه مشترک آمده است: «برخلاف ادعاهای مسکو، نه اروپا و نه ناتو برای روسیه تهدیدی به‌شمار نمی‌روند و با روسیه هم در جنگ نیستند. این دولت روسیه است که باید مسئولیت یک جنگ تجاوزکارانه علیه اوکراین را بپذیرد».

نمایندگان اتحادیه اروپا در تهران به پیامدهای انسانی ناگوار تجاوز نظامی روسیه به اوکراین اشاره و آن را محکوم کرده‌اند. آنها می‌نویسند: «جنایاتی که نیروهای روسی مرتکب شده‌اند و رنج و ویرانی‌های وارده، وحشت‌برانگیز و غیرقابل بیان است. کشتار بیش از هفت‌هزار غیرنظامی، از جمله صدها کودک و حدود پنج‌میلیون آواره اوکراینی در اروپا حاصل این تهاجم نظامی است.»

اشاره به ایران

در بیانیه مشترک سفیران اروپایی در تهران به‌طور مستقیم یا ضمنی از ایران هم نام برده شده است. به گفته آنها افزایش قیمت‌ها و تأثیر آن بر اقشار آسیب‌پذیر در سراسر جهان، از جمله در ایران، تنها یکی از پیامدهای این جنگ خانمان‌سوز است. در بیانیه همچنین آمده است: «فروش جنگ‌افزار یا انواع دیگر کمک‌رسانی به کشوری که ناقص قوانین بین‌المللی است نیز نقض این قوانین به‌شمار می رود. روسیه تسلیحات گوناگون از جمله پهپاد را علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های اوکراین به‌کار می‌برد.»

اتحادیه اروپا در این بیانیه هشدار داده است که هرگونه اقدامی در جهت انتقال موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد به روسیه “تنشی جدی و تهدیدی مستقیم برای اروپا به‌شمار می‌رود”.

نمایندگان اتحادیه در پایان بیانه مشترک خود تاکید کرده‌اند: «تعهد اتحادیه اروپا به پشتیبانی از اوکراین و مردم این کشور تزلزل‌ناپذیر است.»

تحریم‌های آمریکا علیه ایران

ایالات متحده در سالگرد حمله روسیه به اوکراین اعلام کرد که به دلیل حمایت از روسیه تحریم‌های جدیدی علیه چند کشور، از جمله ایران اعمال کرده است.این تحریم‌ها شرکت‌ها و افرادی را دربر می‌گیرند که که متهم به دست‌داشتن در تولید یا انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه هستند. در بیانیه‌ای که جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا منتشر کرد، از مرکز تحقیقات صنایع هوانوردی شاهد که زیرمجموعه نیروی هوافضای سپاه پاسداران است نام برده شده. این مرکز به عنوان مسئول طراحی و تولید  معرفی شده است.

روسیه  متهم است که با این پهپاد به زیرساخت‌های غیرنظامی در اوکراین حمله می‌کند و تاکنون بخش‌هایی از اوکراین را به ویرانه تبدیل کرده و هزاران نفر را کشته یا زخمی کرده است. ایران اذعان کرده که به مسکو پهپاد فروخته اما می‌گوید که این اقدام پیش از حمله ارتش روسیه به اوکراین انجام شده است. در بیانیه‌ وزیر خزانه‌داری آمریکا آمده است که این تحریم‌ها “شرکت‌ها و افرادی را که استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران را برای حمله وحشیانه به اهداف غیرنظامی اوکراینی امکان‌پذیر کرده‌اند، افشا می‌کنند”. روسیه اتهام حمله عمدی به اهداف غیرنظامی و شهروندان اوکراینی ان را رد می‌کند.

هشدار نسبت به همکاری دفاعی ایران و روسیه

واشنگتن در سالگرد تهاجم نظامی روسیه به اوکراین نسبت به افزایش همکاری دفاعی بین ایران و روسیه هشدار داد. جان کربی،  جان کربی، مدیر ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز ۲۴ فوریه گفت، حمایت تهران از ارتش روسیه همچنان در حال افزایش است. کربی مدعی شد که روسیه نیز در مقابل، به ایران پیشنهاد همکاری دفاعی بی‌سابقه‌ای، از جمله در زمینه‌موشکی، الکترونیک و پدافند هوایی داده است.او گفت، ایالات متحده بر این باور است که روسیه می‌تواند قرار دهد.

به گفته کربی، ایران علاوه بر پهپاد، در نوامبر سال گذشته مهمات تانک نیز به روسیه فرستاده است. روز ۲۴ فوریه (پنجم اسفند) سفیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تهران با انتشار بیانیه مشترکی را محکوم کردند و از ارتش این کشور خواستند، فوری و بدون قید و شرط خاک اوکراین را ترک کند.

در آغاز این بیانیه که در وبسایت‌های خبری ایران هم منتشر شد به الحاق غیرقانونی شبه‌جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ اشاره و تاکید شده است: «اتحادیه اروپا هرگز الحاق غیرقانونی مناطق اوکراین به روسیه را که نقض فاحش قوانین بین‌المللی است، به رسمیت نخواهد شناخت.» دیپلمات‌های اروپایی ضمن بیان این که اتحادیه اروپا تاکنون دست‌کم ۶۷ میلیارد یورو به عنوان حمایت سیاسی، اقتصادی، نظامی، مالی و بشردوستانه در اختیار اوکراین قرار داده است تاکید کرده‌اند که همچنان در کنار اوکراین خواهند ایستاد.

منبع:

https://teheran.mfa.gov.hu/eng/page/how-to-get-an-appointment

https://visa.vfsglobal.com/irn/en/hun

دکمه بازگشت به بالا