تازه های کسب و کارعمومی

چگونه کابینت آشپزخانه خود را قفسه بندی کنیم؟

قفسه بندی اصولی کابینت آشپزخانه، نقشی اساسی در نظم دهی، استفاده بهینه از فضا و دسترسی آسان به لوازم و مواد غذایی ایفا می‌کند. با کمی خلاقیت و صرف زمان اندک، می‌توانید کابینت‌های خود را به گونه‌ای قفسه بندی کنید که فضایی کارآمد و دلنشین برای آشپزی و سرو غذا داشته باشید. برای خرید کابینت نئوکلاسیک در تهران می توانید به سایت دکوراسیون پرهام دیزاین مراجعه نمایید.

مراحل قفسه بندی کابینت آشپزخانه:

1. تخلیه و تمیز کردن کابینت:

اولین قدم، خالی کردن کامل کابینت از محتویات آن است. این کار به شما امکان می‌دهد تا فضای داخلی کابینت را به طور کامل بررسی کنید و ابعاد دقیق آن را اندازه بگیرید. همچنین، فرصتی برای تمیز کردن کامل قفسه‌ها، دیواره‌ها و کف کابینت از هرگونه آلودگی و چربی است.

2. اندازه گیری و طراحی:

با استفاده از متر، ارتفاع، عرض و عمق دقیق فضای داخلی کابینت را اندازه گیری کنید. این ابعاد را به طور دقیق یادداشت کنید تا در مراحل بعدی برای انتخاب و برش قفسه‌ها از آنها استفاده کنید.

حال نوبت به طراحی قفسه بندی کابینت می‌رسد. در این مرحله، باید تعداد قفسه‌ها، ارتفاع و فاصله بین آنها را تعیین کنید. به این منظور، به نکات زیر توجه کنید:

  • ارتفاع ظروف و لوازم: ارتفاع قفسه‌ها را متناسب با ارتفاع ظروف و وسایلی که می‌خواهید روی آنها قرار دهید، تنظیم کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید قابلمه و ماهیتابه را روی قفسه قرار دهید، ارتفاع آن باید به اندازه کافی بلند باشد تا به راحتی در آن جا بگیرند.
  • دسترسی آسان: قفسه‌ها را به گونه‌ای طراحی کنید که به راحتی به تمام لوازم و مواد غذایی روی آنها دسترسی داشته باشید. از قرار دادن لوازم پرمصرف در قفسه‌های بالا و دور از دسترس خودداری کنید.
  • فضای خالی: بین قفسه‌ها فضای خالی کافی در نظر بگیرید تا بتوانید به راحتی ظروف و لوازم را برداشته و یا سر جای خود قرار دهید.

3. انتخاب و برش قفسه ها:

با توجه به طرح و ابعاد خود، جنس مناسب برای قفسه‌ها را انتخاب کنید. متداول‌ترین جنس‌ها برای قفسه بندی کابینت عبارتند از:

  • چوب: ظاهری طبیعی و گرم به آشپزخانه می‌بخشد.
  • ام دی اف: مقاوم، با قیمت مناسب و تنوع طرح و رنگ بالا.
  • فلز: مقاوم در برابر آب و رطوبت، ظاهری مدرن و شیک.
  • پلاستیک: سبک، ضد آب و با قیمت ارزان.

پس از انتخاب جنس، قفسه‌ها را با توجه به ابعاد طراحی شده برش دهید. می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید یا از نجار یا مجتمع تولیدی کابینت کمک بگیرید.

4. نصب قفسه ها:

قفسه‌ها را به دیواره‌های داخلی کابینت نصب کنید. از براکت، ریل یا هر نوع نگهدارنده دیگری که متناسب با جنس و وزن قفسه‌ها است استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که قفسه‌ها به طور سفت و محکم نصب شده‌اند و قابلیت تحمل وزن لوازم را دارند.

بیشتر بخوانید: چه عواملی باید در طراحی کابینت آشپزخانه برای طول عمر بیشتر در نظر گرفته شوند؟

دکمه بازگشت به بالا