بین المللتازه های کسب و کار

چگونه کیملیک ترکیه بگیریم و آن را تمدید کنیم؟

کیملیک ترکیه چیست؟

کیملیک در زبان ترکی به معنی هویت می باشد. و اصطلاحا به کارت اقامت ترکیه (Residence of Turkey)، گفته می شود. افراد خارجی که درخواست اقامت و زندگی در ترکیه را میدهند اداره مهاجرت پس از قبول مدارک به آن ها کارتی میدهد که کیملیک نامیده میشود. با داشتن این کارت شما مقیم کشور ترکیه محسوب خواهید شد که امتیازاتی برای شما دارد. برای دریافت کیملیک ترکیه به اینجا مراجعه کنید.

اما لازم است بدانید که شما شهروند ترکیه محسوب نمیشوید و دریافت این کارت هیچ امتیازی برای دریافت پاسپورت ندارد. و نکته مهم تر اینکه با این کارت شما اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت و اگر بخواهید در این کشور کار کنید باید اجازه کار دریافت و تمدید کارت اقامت ترکیه یا همان کارت کیملیک اقدام کنید.

 اقامت دائم ترکیه

در بعضی از منابع به اشتباه گفته می شود که در صورت تمدید اقامت کوتاه مدت به مدت ۵ سال امکان تبدیل آن به اقامت دائم و شهروندی وجود دارد. متاسفانه این قانون صحت ندارد و شما نمی توانید با اقامت های توریستی و خرید ملک کمتر از ۴۰۰ هزار دلار، شهروندی ترکیه و حتی اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید. تنها در صورتی اقامت دائمی ترکیه بعد از ۵ سال را دریافت خواهید کرد که در ترکیه کار قانونی کنید و اقامت کاری دریافت کنید. در واقع اقامت کاری بعد از ۵ سال تبدیل به اقامت دائم خواهد شد ولی اقامت های توریستی و انواع اقامت های کوتاه مدت دیگر به هیچ عنوان به اقامت دائم تبدیل نخواهند شد.

مزایای اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه مزایای زیادی برای شما به همراه دارد. فرزندان شما با اخذ اقامت ترکیه می توانند از مزایای تحصیل رایگان در بهره مند شوند. همچنین ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی بین المللی را به راحتی می توانید انجام دهید. از آنجا که شما با دریافت اقامت ترکیه مقیم کشور ترکیه محسوب می شوید به راحتی می توانید از داخل ترکیه درخواست ویزای کشورهای اروپایی و کانادا را از سفارت این کشورها انجام دهید.

بسیاری از مهاجرین به ترکیه به چشم یک سکوی پرتاپ نگاه می کنند که با مهاجرت اولیه به ترکیه اقدامات بعدی را برای مهاجرت به اروپا و اخذ ویزا را انجام می دهند. اخذ ویزای کانادا با داشتن اقامت ترکیه و گردش بانکی در ترکیه از شانس بالاتری برخوردار است. در مقاله نحوه انجام این کار توضیح داده شده است.

مهم‌ترین هزینه‌های زندگی در ترکیه

هزینه‌های قابل پرداخت برای اقامت توریستی، تنها شامل موارد نامبرده‌شده نمی‌باشد و بخش اصلی و مهم هزینه‌های مورد نیاز شما در کشور ترکیه، هزینه‌های زندگی هستند. در واقع لازم است پیش از عزیمت به ترکیه و اخذ اقامت در این کشور، از هزینه‌های پرداختی در این کشور، اطلاعات کاملی در دست داشته باشید. همانطورکه برای انتخاب خانه برای خرید یا اجاره، محله و شهر نقش مهمی در مقدار هزینه‌ها دارد، انتخاب شهر نیز در مخارج زندگی می‌تواند اثرگذار باشد.

اما عمومأ متوسط هزینه‌های کلی برای زندگی در یکی از شهرهای ترکیه، بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ لیر خواهد بود. البته این مقدار، بدون احتساب هزینه‌های مربوط به ادامه تحصیل در این کشور است و با توجه به نوع دانشگاه و محل تحصیل، این هزینه‌ها کاملا متغیر خواهند بود. به‌طورکلی، مهم‌ترین هزینه‌های پرداختی بابت زندگی در ترکیه، به خوراک، پوشاک، حمل‌و‌نقل و سوخت مربوط می‌شود و اگر بتوانید مجوز کار در این کشور را اخذ نمائید، برآمدن از پس این هزینه‌ها، کار چندان دشواری نخواهد بود.

مجوز اقامت کوتاه مدت

اداره مهاجرت ترکیه ۱۵ نوع اقامت کوتاه مدت را برای دریافت ویزا تعریف کرده است و در سایت رسمی اداره قرار داده است.

اقامت کوتاه مدت در ترکیه

اتباع خارجی که خواستار اقامت بیش از مدت زمان تعیین شده در ویزا و یا بیشتر از 90 روز تعیین شده از طریق معافیت ویزا هستند، باید برای دریافت اجازه ی اقامت کوتاه مدت اقدام کنند. این افراد بسته به دلیل اقامت خود که به اداره مهاجرت در ترکیه ارائه می دهند، می توانند اقامت کوتاه مدت خود را تمدید کنند.

از بین انواع اقامت در ترکیه که عبارتند از: اقامت دانشجویی، اقامت بلند مدت، تجاری و یا اقامت برای افرادی که قربانی تجارت انسانی شده اند. اگر شرایط شخص متقاضی متناسب با این موارد نباشد با توجه به شرایط اقامت کوتاه مدت در ترکیه می تواند برای دریافت مجوز اقامت اقدام کند که اتباع خارجی درخواست اقامت خود را به اداره مهاجرت ارائه می دهند.

اداره مهاجرت یک روز را برای مراجعه تعیین می کند، اتباع خارجی با در دست داشتن اسناد و مدارک خود، هدف و دلیل خود از اقامت در ترکیه را به مسئولین در این اداره شرح می دهند و این هدف به عنوان دلیلی برای اقامت تبعه خارجی در ترکیه تایید شده و به پرونده آنها اضافه می شود. مسئولین اداره مهاجرت نتیجه بررسی ها و نظر خود را از طریق پیام کوتاه به افراد متقاضی ارسال می کنند.

انواع اقامت کوتاه مدت در ترکیه برای اولین بار

 • اقامت برای افرادی که برای یک کار تحقیقاتی در ترکیه حضور دارند.
 • اقامت برای افرادی که در ترکیه املاک غیر منقول دارند.
 • اقامت برای افرادی که به واسطه سرمایه گذاری و یا تاسیس شرکت خواستار اقامت کوتاه مدت در ترکیه هستند.
 • اقامت افرادی که با هدف خدمت علمی در برنامه های آموزشی و علمی در ترکیه حضور دارند.
 • اقامت برای افرادی که با توجه به قراردادهای تحت پوشش کشور ترکیه و یا یک برنامه تبادل دانشجو با اهداف تحصیل و آموزش به ترکیه آمده اند.
 • اقامت برای افرادی که برای گردش به ترکیه آمده اند و به واسطه اقامت توریستی، می خواهند اقدام به دریافت اقامت کنند.
 • افرادی که برای درمان و استفاده از خدمات پزشکی به ترکیه آمده اند.( مشروط بر این که بیماری شخص متقاضی اختلالی در سلامت عمومی جامعه ایجاد نکند).
 • اقامت برای افرادی که به دلیل تصمیم گیری مقامات قضایی و اداری در ترکیه حضور دارند.
 • افرادی که اقامت آنها از مجوز اقامت خانواده به اقامت کوتاه مدت تغییر یافته است.
 • اقامت برای افرادی که در دوره های آموزش زبان ترکی شرکت می کنند.
 • افرادی که از طریق موسسات آموزش عمومی در دوره های تحقیق، آموزش و کارآموزی شرکت می کنند.
 • فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد که در عرض 6 ماه بعد از تاریخ فارغ التحصیلی اقدام به دریافت اقامت کوتاه مدت کرده اند.
 • افرادی که را انتخاب کرده اند. همچنین همسر و فرزندان آنها البته اگر فرزندشان بالغ نباشد و یا اینکه بنا به دلایلی وابسته به پدر و مادر باشد.

عواملی که در تمدید و یا عدم تمدید اقامت توریستی موثر است

نکته دیگری که باید توجه داشت این است که افرادی که برای تمدید اقامت توریستی خود اقدام می کنند، اگر اطلاعات غیر واقعی و یا مدارک جعلی ارائه دهند، درخواست آنها رد شده و ویزای آنها باطل می شود، همچنین دستور بازداشت و دپورت این افراد صادر می شود.

 • با توجه به تغییرات جدید، اتباع خارجی از جمله شهروندان ایران می توانند پس از پایان مهلت اقامت موقت توریستی، طبق مقررات موجود بین کشور متبوع و ترکیه به کشور ترکیه ورود و خروج کنند. اقامت ترکیه برای ایرانیان بدون تمدید کیملیک 180 روز در سال می باشد.
 • در این راستا، از سال 2020 متقاضیان تمدید اقامت توریستی پس از پایان مهلت اقامت یکساله خود، در صورتی که حائز شرایط باشند می توانند از طرق دیگر من جمله، تحصیل در ترکیه ، مالکیت اموال غیرمنقول یا اخذ اجازه کار در ترکیه  اقدام به دریافت اقامت کنند. در غیر این صورت عدم پذیرش تمدید اقامت از سمت اداره مهاجرت ترکیه قطعی خواهد بود.
 • در سال های قبل اتباع خارجی تا دو ماه قبل از پایان مهلت اقامت کوتاه مدت خود فرصت داشتند تا برای تمدید کارت اقامت ترکیه خود اقدام کنند، اما با تغییر شرایط اقامت، از سال 2020 می توانند یکبار اقدام به دریافت اقامت خانواده در ترکیه و خود کنند و برای اقدام دوباره می توانند حداقل یک سال پس از پایان مهلت اقامت یک ساله توریستی مراجعه کنند. در این صورت افراد حائز شرایط می توانند از طرق دیگر  اقدام به دریافت اقامت کنند. یکی از این راه ها دریافت کارت آبی اقامت ترکیه هست.

بر اساس نوع اقامت خود می توانید برای تمدید آن اقدام کنید. تاریخ انقضاء اقامت شما می تواند شروع تارخ تمدید اقامت شما باشد. بسته به نوع تمدید اقامت، مدت زمان گذرنامه و نوع اقامت تغییرات انجام می شود.

شرایط تمدید اقامت ترکیه

باتوجه به اینکه از تاریخ یکم ژانویه سال 2020 ، امکان تمدید اقامت یکساله ترکیه برای متقاضیان ایرانی وجود نخواهد داشت یا به عبارتی مدارک تمدید اقامت ترکیه در شرایط مختلف تغییر کرده است به همین دلیل اهمیت بررسی راهکارهای قانونی جایگزین برای دریافت اقامت دو چندان می شود.
بر اساس بندهای 31 تا 33 قانون شماره 6458 اتباع خارجی و حفاظت بین الملل اتباع خارجی از طریق یکی از موارد ذیل می توانند اقدام به دریافت و تمدید اقامت کوتاه مدت کنند. با خواندن موارد زیر می توانید با نحوه تمدید اقامت در ترکیه آشنا شوید. و همچنین آموزش تمدید اقامت ترکیه را با توجه به شرایط خودتان دریافت کنید.

اقامت ترکیه از طریق تحقیق و پژوهش

اتباع خارجی ای که به منظور تحقیقات علمی در ترکیه قصد دریافت اقامت کوتاه مدت دارند؛ برای اقدام از این طریق، در صورتی که برای تحقیقات علمی مورد نظر دارای مجوز باشد انتظار می رود، مراجعه کننده نامه مجوز صادره از یکی از نهادهای مربوطه مانند وزارت فرهنگ و گردشگری، وزارت نیرو، مراکز آموزش عالی و… را در اختیار داشته باشد.

در صورتی که تحقیقات علمی مورد نظر به هر دلیلی فاقد تاییدیه باشد، مراجعه کنندگان می بایست اقدام به تشریح موضوع تحقیقات خود کنند. اتباعی که از این طریق مایل به اخذ اقامت ترکیه هستند در ابتدا باید از نمایندگی های جمهوری ترکیه در خارج از کشور ویزای تحقیقاتی دریافت کرده باشند. مثلا در ایران باید از طریق سفارت ترکیه در تهران اقدام کنند.

تمدید اقامت برای صاحبان ملک (خرید ملک)

اتباع خارجی که در ترکیه دارای اموال غیرمنقول هستند، در صورت مسکونی بودن اموال نامنقول می توانند برای دریافت اقامت اقدام کنند. یا تمدید اقامت با خرید ملک را انجام دهند. در عین حال لازم به ذکر است، در صورتی که اعضای خانواده نیز سهمی از ملک مورد نظر داشته باشند، می توانند از این طریق برای دریافت اقامت اقدام کنند. منظور از اعضای خانواده، همسر متقاضی، فرزندان زیر 18 سال یا فرزند بالغ وابسته به والدین می باشند. در این روش خرید ملک مهم می باشد. یعنی شخص می تواند در شهرهای مختلف ترکیه که دولت ترکیه خرید ملک در آنها را مجاز شمرده است با هر مبلغی اقدام به خرید ملک نماید.

دریافت اقامت تجاری

اتباع خارجی ای که در ترکیه فعالیت بازرگانی یا کاری دارند؛ در صورتی که متقاضی درخواست اقامت بالای سه ماه باشند، می بایست نامه دعوت به کار و مدارک نظیر آن را در اختیار داشته باشد تا در صورت نیاز به مسئولین ذیربط تحویل دهد.

گرفتن اقامت کارآموزی در ترکیه

 • اتباع خارجی ای که به منظور شرکت در دوره ی کارآموزی به ترکیه می آیند؛ اقامت هایی که به این منظور داده می شود براساس مدارک و داده هایی که حاوی مواد آموزشی دوره ی برگزار شده توسط نهاد یا موسسه، مدت زمان آموزش و محل برگزاری دوره ی کارآموزی مورد ارزیابی قرار گرفته و صادر می شود.
 • اتباع خارجی ای که به عنوان دانشجو در چهارچوب برنامه های آموزشی که جمهوری ترکیه طرف قرارداد آنهاست قصد اقامت در ترکیه را دارند. اتباعی که به منظور تحصیل برای دریافت اقامت اقدام می کنند، می بایست مدارک و اطلاعات مربوط به موسسه آموزشی ذیربط را در اختیار مسئولین قرار دهند. مدت زمان اقامت، نمی تواند بیشتر از مدت زمان دوره ی آموزشی باشد.
 • اتباع خارجی که به عنوان توریست برای دریافت اقامت کوتاه مدت اقدام می کنند.

اقامت درمانی ترکیه

 1. اتباع خارجی ای که به منظور معالجه و دوره ی درمانی به ترکیه می آیند. (مشروط بر این که ناقل بیماری هایی که برای جامعه خطرناک است نباشند) در مورد اتباعی که از این طریق اقدام به دریافت اقدام می کنند، باید توجه داشت که به همراه داشتن مدرک پذیرش بیمار از طرف یک بیمارستان دولتی یا خصوصی الزامی است. از مراجعه کنندگان این گروه، بیمه ی سلامت به منظور اثبات پرداخت تمام و کمال هزینه های درمانی، مطالبه نمی شود و این مورد لازمه ی مراجعه برای دریافت اقامت درمانی نیست. مدت زمان اقامت متناسب با مدت زمان و روند درمان تعیین می شود.

اخذ اقامت ترکیه در راستای همکاری با دستگاه های قضایی یا اداری

اتباع خارجی ای که بنا بر رای مقامات قضایی یا درخواست مقامات اداری می بایست در ترکیه اقامت داشته باشند؛ مدت زمان تعیین شده در اقامت های صادره از این طریق، با نظر داشتن مدت زمان تعیین شده توسط مقامات قضایی و اداری مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. مثلا در صورتی که دستگاه قضایی تشخیص دهد که برای پاره ای از تحقیقات می بایستی به مدت یکسال در ترکیه حضور داشته باشید می توانید بدون هیچ مشکلی این یکسال را در ترکیه زندگی کنید ولی محدودیت های خروج از ترکیه که برای شما صادر شده است را نیز در نظر داشته باشید.

اقامت برای افرادی که پس از حداقل سه سال استفاده از اقامت خانوادگی برای دریافت اقامت جداگانه اقدام می کنند.

اتباع خارجی ای که شرایط لازمه ی را از دست داده اند و اقامت کوتاه مدت دریافت می کنند؛ افرادی که حداقل بعد از سه سال برخورداری از اقامت خانوادگی 18 سال خود را تمام کرده اند، افرادی که با شهروند ترکیه ازدواج کرده و پس از سه سال برخورداری از اقامت خانوادگی از همسر خود طلاق می گیرند، می توانند برای دریافت اقامت اقدام کنند.

(افرادی که به دلیل خشونت درون خانواده، مجبور به طلاق گرفتن می شوند، در صورت اثبات ادعای خود در دادگاه، نیازی نیست برای دریافت اقامت واجد شرط سه سال باشند) در صورت مرگ سرپرست خانواده، اعضای خانواده که با برخورداری از اقامت ترکیه در کشور حضور دارند بدون واجد بود شرط زمانی، می توانند اقدام به دریافت اقامت کنند.

اقامت برای شرکت در کلاس های آموزشی ترکی

اتباع خارجی ای که در دوره های آموزشی کلاس های ترکی شرکت می کنند؛ یا اتباع خارجی ای که برای یادگیری زبان ترکی اقدام به دریافت اقامت می کنند، تنها دو بار ویزا داده می شود. اتباع خارجی برای یادگیری ترکی تنها می توانند به موسسات و آموزشگاه هایی که از طرف وزارت آموزش ملی ترکیه (وزارت آموزش و پرورش) مجوز دارند مراجعه کنند. حتی در صورتی که مدت زمان آموزش را یک سال کمتر باشد  هم مدت زمان اقامت صادره محدود به مدت زمان دوره ی آموزش خواهد بود.

اقامت افرادی که به منظور تحقیق، آموزش یا کارآموزی از طرف نهادهای دولتی پذیرش می شوند.

اتباع خارجی ای که به واسطه ی نهادهای دولتی در ترکیه، در دوره های آموزشی، تحقیقاتی و کارآموزی شرکت می کنند؛ مدت زمان اقامتی که با این منظور به مراجعه کنندگان داده می شود بیشتر از یک سال نخواهد بود. اتباع خارجی ای که مورد پذیرش نهادهای دولتی هستند، لازم نیست شرط بیمه سلامت و در عین حال مدرکی برای اثبات دارایی مالی خود ارائه دهند. لازم به ذکر است، برای صدور اقامت ممکن است از نهاد یا نهادهای مربوطه یک سری اطلاعات و مدارک درخواست شود.

اقامت یکساله برای دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های ترکیه

اتباع خارجی ای که تا 6 ماه پس از به پایان رسیدن آموزش عالی و فارغ التحصیل شدن از یکی از دانشگاه های ترکیه برای دریافت ویزا مراجعه می کنند. افرادی که به این منظور برای دریافت اقامت مراجعه می کنند باید توجه داشته باشند که مراجعه ی آنها باید حتما تا 6 ماه پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه صورت پذیرد. با رعایت شرط مذکور، به مراجعه کنندگان برای دریافت اقامت می توانند اقدام کنند. اقدام مربوطه را تنها یکبار و حداکثر به مدت یکسال می توان دریافت کرد.

اقامت برای سرمایه گذاران

اتباع خارجی ای که در ترکیه مشغول به کار نیستند اما براساس شاخصه های تعریف شده از طرف هیئت وزرا به دلیل سرمایه گذاری در ترکیه به مقدار مشخص شده می توانند برای دریافت اقامت مراجعه کنند. همسر خارجی(غیر ترکیه ای) این سرمایه گذاران و فرزندان زیر 18 سال آنها یا همسرانشان نیز مشمول افراد واجد شرایط برای دریافت اقامت هستند.

اقامت ویژه اتباع جمهوری ترک قبرس شمالی

اتباع خارجی ای که شهروند جمهوری ترک قبرس شمالی هستند. شهروندان جمهوری ترک قبرس شمالی  که از این طریق برای دریافت ویزا اقدام می کنند، هر بار می توانند حداکثر اقامت پنج ساله دریافت کنند.

دکمه بازگشت به بالا