تازه های کسب و کارعمومی

طول عمر یک ژنراتور آماده به کار چقدر است؟

ژنراتور آماده به کار (اضطراری): نحوه کار و کاربرد+مدلهای خانگی

قطع برق اجتناب فناپذیر است و هم از نظر فرکانس و هم مدت زمان افزایش می‌یابد. تقریباً 60 درصد از تمام قطعی‌ها ناشی از طوفان‌های شدید است، اما 34 درصد ناشی از خرابی تجهیزات به دلیل قدیمی بودن و استفاده بیش از حد از توان شبکه برق کشور است. پس صاحب خانه برای حل این مشکل چه کاری باید انجام دهد؟ ژنراتور آماده به کار می‌تواند برق خانه را برای روزهایی که برق قطع می‌شود، تأمین کند. در این مطلب نحوه تشخیص اینکه آیا خرید ژنراتور آماده به کار سرمایه گذاری خوبی است یا خیر، توضیح داده شده است، پس با تتاپاور همراه باشید.

آشنایی با ژنراتور آماده به کار

ژنراتورهای آمادهبهکار و یا ژنراتورهای اضطراری، می‌توانند یک منبع برق شخصی محسوب شوند. در عرض چند ثانیه پس از قطعی، یک ژنراتور آماده به کار به طور خودکار روشن می‌شود تا مدارهای الکتریکی خانه شما را تغذیه کند. با این حال، این دستگاه‌ها ارزان نیستند و اینکه آیا شما باید یکی از آنها را بخرید یا نه تصمیم آسانی نیست. در ادامه این مطلب به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

گزینه ها و اهداف برق اضطراری

برای تولید برق معمولی 120 ولت در شرایط اضطراری، دو گزینه دارید:

 1. می‌توانید یک ژنراتور با موتور بخرید که موتور می‌تواند بنزین، گازوئیل یا گاز بسوزاند.
 2. می‌توانید یک اینورتر بخرید و آن را از باتری خودرو یا باتری چرخه عمیقی که برای اینورتر خریداری کرده‌اید، تغذیه کنید.

برای تصمیم گیری اینکه کدام جایگزین برای شما بهترین است، باید تصمیم بگیرید که در هنگام قطع برق چه اهدافی را دنبال می‌کنید. شاید چهار راه مختلف برای فکر کردن در مورد برق اضطراری وجود داشته باشد:

 • شما می‌خواهید مجموعه‌ای بسیار کم از امکانات رفاهی موجود را فراهم کنید. به‌عنوان‌مثال می‌خواهید تا چراغ، تلفن همراه، رادیو، یک فن و … را روشن کنید. می‌توانید این کار را با یک یا با یک اینورتر کوچک که به سوکت فندک ماشین شما وصل می‌شود، انجام دهید.
 • شما قصد دارید تا با اجاق مایکروویو، تلویزیون، چند چراغ و کامپیوتر کار کنید. می‌توانید این کار را با یک ژنراتور کوچک 1000 واتی انجام دهید و وسایل را با یک سیم کشی به آن وصل کنید.
 • شاید هدف شما روشن نگه ‌داشتن یخچال و فریزر بوده، اما می‌خواهید تا برخی از چراغ‌ها و وسایل کوچک را نیز روشن کنید. می‌توانید این کار را با یک ژنراتور 2500 تا 3500 وات انجام دهید و وسایل را با سیم‌های داخلی به آن وصل کنید.
 • شاید قصد دارید تا پمپ چاه و آبگرم کن، تهویه مطبوع اتاق، یخچال و سایر لوازم اولیه خود را تغذیه نمایید. شما می‌توانید این کار را با یک ژنراتور 5000 واتی که به صفحه مدار خانه شما متصل است، انجام دهید.

آیا خرید ژنراتور آماده به کار ضرورت دارد؟

تا حدی، اینکه آیا به یک ژنراتور آماده به کار نیاز دارید یا نه کاملاً شخصی است. برخی ممکن است حتی به دلیل قطعی کوتاه مدت برق احساس نیاز به داشتن ژنراتور پیدا کنند. اما در اغلب اوقات، نیاز به تهیه این دستگاه با توجه به میزان قطعی برق تعیین می‌شود.

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که قطعی برق مکرر (بیش از سه بار در سال) یا طولانی مدت (بیش از چندین ساعت) دارد، داشتن یک ژنراتور آماده به کار به یک ضرورت تبدیل می‌شود. و هنگامی که تصمیم گرفتید یک ژنراتور آماده به کار تهیه کنید، مرحله بعدی انتخاب ژنراتور در اندازه مناسب است.

کاربرد ژنراتور اضطراری

به طور کلی این دستگاه‌ها برای مصارف بسیاری از جمله مکان‌های مسکونی، صنعتی و تجاری می‌توانند کاربرد داشته باشند. از دیگر کاربردهای این دستگاه‌ها که از اهمیت بالایی برخوردار هستند، عبارتند از:

 • بیمارستان‌ها
 • مرغداری‌ها
 • پرورش ماهی
 • کارگاه‌ها
 • کارخانه‌های تولیدی
 • دیتاسنترها
 • دانشگاه‌ها
 • هتل‌ها
 • مخابرات
 • سردخانه‌ها
 • پالایشگاه‌ها
 • مراکز نظامی
 • انبارهای کالا
 • سالن‌های ورزشی
 • و …

عملکرد ژنراتور اضطراری

این دستگاه‌ها به طور مستقیم در ارتباط با تابلوی برق می‌باشند. به این شکل که با استفاده از یک سوئیچ انتقال خودکار یا ATS در عرض چند ثانیه پس از قطع برق، روشن می‌شوند. یکی از ویژگی‌های خوبی که این نوع مکانیزم دارد، این است که مانع از برگشت سریع برق و ایجاد حوادثی مانند آتش سوزی می‌گردد. اگر ژنراتور این سیستم را نداشته باشد، با استفاده از سوئیچ انتقال دستی روشن و خاموش شدن دستگاه قابل انجام است.

ماندگاری ژنراتور اضطراری

موارد متعددی از جمله نوع و اندازه دستگاه بر ماندگاری ژنراتور اضطراری تأثیر دارند. با این حال می‌توان بیان کرد که این دستگاه‌ها می‌توانند 20 الی 40 سال عمر کنند.

اندازه گیری ژنراتورهای آماده به کار

ژنراتورها در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند و می‌توانند با گاز طبیعی یا پروپان مایع (LP) تغذیه شوند. یک اشتباه رایج این است که بزرگ‌ترین واحد موجود را برای تأمین برق کل خانه تهیه کنید، گرچه این مورد می‌تواند یکی از گزینه‌های انتخابی باشد.
اما روش معقول‌تر و مقرون به‌صرفه‌تر این است که ژنراتوری بخرید که برای تأمین برق ضروری‌ترین مدارهای الکتریکی خانه، مانند مدارهای متصل به کوره، لوازم آشپزخانه، پمپ چاه، آبگرم‌کن، سیستم امنیتی، درب بازکن گاراژ و چند چراغ و پریز مورد استفاده قرار بگیرد. این تأسیسات اغلب به عنوان شناخته می‌شوند.

اندازه خانه تنها یک معیار برای انتخاب ژنراتور آماده به کار است. پیچیدگی سیستم الکتریکی خانه نیز نقش کلیدی در این انتخاب ایفا می‌کند، به خصوص اگر دارای تهویه مطبوع مرکزی باشد؛ بنابراین، تعیین اندازه ژنراتورها به این سادگی نیست که بگوییم اگر خانه شما این اندازه است، پس باید این اندازه ژنراتور را تهیه کنید و کمی پیچیده‌تر از آن است. برای این کار بهتر است تا از یک متخصص فنی کاردان و باتجربه در زمینه فروش دیزل ژنراتور کمک بگیرید و بر اساس محاسبات تعیین شده توسط ایشان، ژنراتور با اندازه مناسب خود را تهیه کنید.

چگونه می‌توانم اندازه ژنراتور آماده به کار را تعیین کنم؟

اندازه ژنراتورهای آماده به کار بر اساس کیلووات می‌باشد که یک واحد اندازه گیری قدرت است. یک کیلووات معادل 1000 وات است؛ بنابراین، یک ژنراتور 22 کیلووات، 22 کیلووات یا 22000 وات برق تولید می‌کند. هر ژنراتور همچنین باید با یک سوئیچ انتقال خودکار (ATS) تطبیق داده شود که به عنوان مغز سیستم قدرت (شبکه برق) آماده به کار عمل می‌کند و به ژنراتور می‌گوید که چه زمانی روشن و خاموش شود. برای انتخاب اندازه مناسب می‌توانید از یک برق‌کار یا متخصص فنی راهنمایی بگیرید، اما معمولاً اگر ژنراتور به پانل قطع کننده 200 آمپر متصل باشد، یک ATS 200 آمپر مورد نیاز است.

در نهایت اندازه ژنراتور بر اساس مجموع وات در حال اجرا و KVA راه اندازی تمام مدارها، لوازم خانگی و سیستم‌های مکانیکی متصل به ژنراتور خواهد بود. 1 کاوا، 1000 ولت آمپر است که ولت واحد فشار الکتریکی و آمپر واحد جریان الکتریکی است.
هر دوی این اعداد باید محاسبه شوند. وات‌های جاری نشان‌ دهنده توان مصرف شده توسط یک موتور الکتریکی در حالت عادی است، و KVA اولیه به این دلیل مورد نیاز است که هر بار که موتور الکتریکی راه اندازی می‌شود، نوسان الکتریکی اضافی به وجود می‌آید که ژنراتور باید قادر به تحمل آن باشد.

صدای ژنراتورهای آماده به کار

تصور کنید که همسایه‌ای موتور را راه اندازی می‌کند، ممکن است که صدای آن در یک محیط روستایی قابل تحمل باشد، اما در یک منطقه شهری غیرقابل‌تحمل خواهد بود. علاوه بر این، بر اساس قوانین ساختمانی ژنراتورها باید حداقل 1 متر و نیم از ورودی خانه و 1 متر و نیم از مواد قابل اشتعال فاصله داشته باشند که این امر نصب و راه اندازی آنها را در محیط‌های شهری دشوار می‌کند. قرار دادن مخزن سوخت تقریباً همیشه محدودیت دارد، به خصوص در نزدیکی پارکینگ‌ها و مدارس.

همچنین، ژنراتورها مانند اکثر ماشین‌های پیچیده به TLC نیاز دارند. ژنراتورهای آماده به کار مانند خودروها، برای ساعت‌های زیادی بدون توقف کار می‌کنند، بنابراین باید همانند ماشین‌ها از آنها نگه داری شود. به طور کلی، واحدهای بزرگ‌تر نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

حال به نظر شما راه حل چیست؟

لازم به ذکر است که امروزه روش‌های متنوعی برای مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با ما تماس بگیرید.

نگهداری از ژنراتور آماده به کار

پس از 24 تا 48 ساعت استفاده مداوم، آن را سرویس کنید. بعد از حدود 10 روز، روغن و فیلتر را تعویض کنید. اگر روغن موتور را در حین استفاده روزانه چک کنید، آن را با حداکثر 75 درصد ظرفیت نامی خود فعال کنید، برس‌های موتوری که بیش از حد کار کرده یا تغییر شکل داده‌اند را تعویض کنید و در صورت امکان از روشن یا خاموش کردن آن در زیر بار اجتناب کنید، ژنراتور در طول عمر خود سالم می‌ماند.

آیا دیزل‌ژنراتورها از ژنراتورهای که با گاز طبیعی کار میکند بیشتر عمر می‌کنند؟

هم دیزل‌ژنراتور و هم ژنراتورهای گازسوز مزایای خاص خودشان را دارند. دیزل‌ها  معمولا انتخاب اول بوده اند زیرا تجهیزات کمتری برای راه اندازی و مهارت کمتری جهت راه اندازی نسبت به ژنراتورهای گازسوز نیاز دارند. انتخاب ژنراتور بستگی به چندین فاکتور همچون تامین سوخت و نگه داری، شرایط کارکرد و شرایط بار دارد.

ژنراتورهایی که با دیزل کار می‌کنند درای عمربیشتر نسبت به گازسوز‌ها هستند( اندازه‌گیری شده نسبت به ساعت کارکرد) یکی از دلایل عمر بیشتر دیزل ها، تجهیزات ساخت و روش ساخت‌است. دیزل‌ها از اجزای ساده تر و با سرعت کمتر ساخته‌شده‌اند. در نتیجه قسمت های مکانیکی نسبت به گازسوزها کمتر فرسایش و روی هم سایندگی دارند. و به همین علت دیرتر از بین می‌روند یک ژنراتوری که با دیزل کار می‌کند قابلت اطمینان بیشتری دارد، دارای عمر زیادی است و قدرتمند‌تر‌است.

این موارد مهم‌است زیرا داشتن انرژی در زمان قطعی خیلی مهم است. اما دیزل‌ژنراتورها چقدر عمر می‌کنند؟ این بستگی دارد. در ادامه بررسی خواهد شد، بعلاوه عوامل و فاکتورهایی که عمر دیزل‌ژنراتور را تعیین می‌کند توضیح داده خواهد شد

جواب تقریبی

هیج جوابی برای این سوال وجود ندارد. اما تعداد زیادی جواب حدودی و تقریبی وجود دارد. در نظر گرفتن این که دیزل‌ژنراتورها معمولا با آب خنک می‌شود و سرعت آنها ۱۸۰۰ یا ۱۵۰۰ دور در دقیقه است، آنها معمولا بیشتر از دیزل هایی که با سرعت ۱۵۰۰ کار می‌کنند و با هوا خنک می‌شوند عمر می‌کنند.

دیزل ها می‌توانند عمری در حدود ۱۵.۰۰۰ ساعت تا حداکثر ۵۰.۰۰۰ ساعت تا قبل از این که سرویس کامل(اورهال) شوند داشته باشند و بستگی به اسفاده ی درست و نگهداری خوب دارد. این تقریبا ساعت زیادی‌ است و ۴ ساعت در روز، تقریبا ۱۴ سال زمان می‌برد تا به ۲۰.۰۰۰ ساعت رسید. این تقریبا ۱۵ ساال کارکرد تا زمانی است که تا یک سرویس کامل(اورهال) انجام داد. اما این‌ها گفته تقریبی‌است. برای فهمیدن طول عمر یک دیزل‌ژنراتور، نیاز‌است تا فاکتورهای دیگر را نیز در نظر گرفت

جواب دقیق – بستگی دارد

یک جواب دقیق به سوال این که چقدر دیزل ژننراتور عمر می‌کند را می‌توان با در نظر گرفتن دو فاکتور زیر پاسخ داد،

 • نگهداری دیزل‌ژنراتور
 • سایز دیزل‌ژنراتور

 نگه داری دیزل‌ژنراتور و تاثیر آن بر عمر دیزل‌ژنراتور

هر وسیله ای نیاز به نگه داری دارد تا آن را در حالت کاربردی و سالم نگه داشت.  و این مسئله  برای دیزل‌ژنراتورها هم صادق‌است. اگر بخواهید که دیزل‌ژنراتور شما ۵۰.۰۰۰ ساعت قبل از اورهال کلی(major overhaul) کار کند، نیاز‌است دیزل‌ژنراتور در حال کار را به خوبی نگه داری کرد. این به معنی:

 • قطعات دیزل‌ژنراتور باید به صورت دوره‌ای سرویس ونگهداری شوند
 • دیزل‌ژنراتور باید به صورت دوره‌ای کار کند و استفاده‌شود.

نگهداری دوره ای شامل مواردی چون تعویض روغن، فیلتر هوا و فیلتر سوخت چک کردن هر تغییری در کارکرد دیزل‌است، که شامل نشانه‌های زیر‌است

 • صدا
 • لرزش
 • دود
 • افزایش مصرف سوخت

سؤالات متداول

 1. کدام ژنراتور برای خانه مناسب میباشد؟

به طور کلی، یک ژنراتور آماده به کار 22 کیلوواتی برای خانه‌ای با مساحت 232 متر مربع یا کوچک‌تر مناسب است، به خصوص اگر خانه مجهز به سیستم گرمایشی گازسوز و اجاق بزرگ پخت و پز گازسوز باشد که برق بسیار کمی مصرف می‌کنند. یک ژنراتور 22 کیلوواتی هوا خنک بین 4500 تا 5000 دلار قیمت دارد، بنابراین قیمت نهایی تقریباً 9000 تا 10000 دلار خواهد بود.

ژنراتورهای با ظرفیت بالا و آب خنک در محدوده 22 کیلووات تا 45 کیلووات قیمتی بین 10000 تا 15000 دلار دارند که هزینه نصب شده آنها تقریباً 20000 تا 30000 دلار می‌شود. صرف نظر از اینکه کدام اندازه یا نوع ژنراتور آماده به کار را انتخاب می‌کنید، نیاز به صرف هزینه‌های قابل توجهی دارد، اما بسیاری از صاحبان خانه مایل به انجام آن هستند تا خانه و خانواده خود را در زمان قطعی برق امن و راحت نگه دارند.

 1. در چه مراکزی به طور قطعی باید از ژنراتورهای اضطراری استفاده کرد؟

در مراکزی که قطع برق می‌تواند با آسیب‌های جانی و ضررهای مالی همراه باشد، لازم است تا از این نوع دستگاه‌ها استفاده شود. از این مراکز می‌توان به مواردی مانند بیمارستان‌ها، مراکز نظامی، سازمان صدا و سیما، برخی از کارخانه‌های تولیدی و … اشاره داشت.

دکمه بازگشت به بالا