تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

چه مدت بعد جراحی بینی باید چسب زد؟

نحوه چسب زدن بینی

به نقل از بهترین جراح بینی ترمیمی در تهران ما دو نوع مختلف تکنیک چسب زدن را برای بیماران بعد از عمل زیبایی دماغ معرفی می کنیم. در نوع اول، بیمار یک نوار واحد چسب را در بخش فوقانی نوک بینی قرار می دهد. در چسب زدن نوع دوم، بیمار یک تکه نوار چسب را در زیر ستونچه دماغ قرار داده و سپس به آرامی نوار چسب را در طرفین لوبول بالای نوک دماغ فشار می دهد.

چسب زدن به بینی یک هشدار برای افراد اطراف شما می باشد و به آنها می گوید که باید مراقب باشند تا آسیبی از طرف آنها به دماغ شما وارد نشود. وقتی به بینی خود چسب می زنید، باید از لمس کردن بینی یا انجام کارهایی که ممکن است به بینی شما آسیب بزند خودداری کنید. بعد از جراحی بینی به بیماران توصیه می شود که حداقل به مدت دو هفته بینی خود را چسب بزنند. در طول این دو هفته نوار چسب، تورم و شکل گیری بینی را تحت تاثیر قرار می دهد. اما به طور دقیق مدت زمان زدن چسب بینی به شرح ذیل می باشد:

مدت زمان توصیه شده جهت چسب زدن به بینی برای 4 هفته می باشد که در این زمان شما می توانید یک بار در هر هفته و یا حتی دو بار در هفته به مطب دکتر بشارتی زاده ، مراجعه کرده و خود خانم دکتر، چسب بینی شما را بزنند تا نحوه صحیح چسب زدن بینی و ایرادات چسب زدن خودتان مشخص و رفع گردد.

برای مدت زمان بیشتری جهت چسب زدن توصیه میشود این زمان 6 تا 8 هفته است تا هرچه بهتر تورم بینی را کاهش دهد و فرم دهی بهتر به این نوع بینی ها منجر گردد. در زمان چسب زدن نیاز به وارد کردن فشار زیاد به دماغ نیست.

چگونه به بینی چسب بزنیم؟

بینی تان را با آب گرم و صابون ملایم بشویید یا با پد پنبه ای و الکل، بینی و گونه هایتان را پاک کرده، صورت را خشک کرده و 5 دقیقه صبر کنید تا پوست به طور کامل خشک شود.

از نوار چسب مناسب استفاده کنید. بر حسب اندازه بینی، اغلب از 6 تا 7 تکه نوار 2 تا 3 میلی متری استفاده می شود. حتماً چسب زدن را طوری انجام دهید که چسب ها هم دیگر را همپوشانی کنند. از یک تکه 10 تا 12 سانتی متری برای پوشاندن زیر بینی به شکل U استفاده کنید.

بخش میانی نوار چسب باید در زیر نوک بینی قرار گیرد.

چسب را به سمت بالا و طرفین بینی فشار دهید تا به خوبی بر روی بینی قرار گیرد.

دو گوشه این نوار چسب باید در نزدیکی چشم ها قرار گیرد.

این نوار چسب از نوک بینی پشتیبانی کرده و از افتادن آن جلوگیری می کند.

دوباره یک لایه دیگر چسب را بر روی لایه قبلی قرار دهید. در نهایت، بخش های اضافی و بیرون زده نوار چسب را با قیچی کوتاه کنید.

آموزش چسب زدن بینی بعد از جراحی

ابتدا یک نوار 10 سانتی چسب آماده کنید به صورتی روی بینی قرار می گیرد که وسط این نوار در قسمت پایین بینی قرار گرفته و دو طرف چسب به بالا کشیده می شود و کناره های بینی را به صورت مستقیم در بر می گیرد. یکبار دیگر چسبی به همین اندازه بردارید و مجدد تکرار کنید.

مرحله بعد نوار چسب های کوتاه تر به اندازه حدودا 4 الی 5 سانت بریده می شود تا روی بینی رو پوشش دهد. 4 الی 5 نوار چسب را از نوک بینی به بالا به ترتیب روی تیغه بینی می چسبانیم به طوری که همدیگر را کمی کاور کنند

چرا بعد از عمل روی بینی چسب می زنند؟

به بیماران توصیه می شود که به مدت 2 هفته تا 2 ماه روی بینی چسب بزنند. چسب زدن به بینی موجب کاهش سریع تر ، تسریع روند بهبودی و دستیابی به نتایج بهتر می شود. به طورکلی، چسب زدن 2 فایده مهم دارد:

  • کاهش ورم بینی
  • بهتر فرم گرفتن بینی

همان طور که می دانید، تورم بعد از عمل بینی از شایع ترین اثرات و عوارض کوتاه مدت جراحی بینی است که با توجه به نوع بینی متفاوت است. یکی از اقدامات اولیه برای کاهش این تورم چسب زدن بینی است که می تواند نقش بسزایی در کاهش ورم ناشی از عمل بینی داشته باشد.

گاهی اطرافیان به شما توصیه می کنند که چسب را محکم و سفت بزنید تا ورم زودتر بخوابد یا می گویند نوک بینی را با چسب محکم بالا بکشید که نوک بینی نیوفتد. توجه داشته باشید که هر دو توصیه اشتباه است و می تواند به بینی آسیب بزند. چسب را به آرامی و ملایمت روی پوست بزنید و خیلی ملایم روی آن ماساژ دهید تا به پوست بچسبد. بعد از عمل جراحی بینی به بیماران توصیه می شود که به مدت 2 هفته تا 2 ماه روی بینی چسب بزنند. چسب زدن به بینی موجب بینی، تسریع روند بهبودی و دستیابی به نتایج بهتر می شود.

بهترین زمان برداشتن چسب بینی بعد از عمل

همان طور که اشاره شد، میزان تورم در افراد مختلف به واسطه میزان تغییرات در ساختار و نوع بینی متفاوت است. لذا زمان دقیق برداشتن چسب بینی بهتر است با مشورت پزشک انجام شود. در هر حال، توصیه می شود که بینی های گوشتی 3 ماه و بینی های غضروفی به مدت 2 ماه چسب بزنند. چسب زدن به بینی بعد از عمل، به مدت سه ماه می تواند در کاهش ورم بینی موثر باشد.

بهتر است بدانید که چسب زدن به در دو هفته اول به کاهش ورم بینی کمک کرده و بر روی فرم بینی تائیر دارد. اما از هفته دوم به بعد چسب زدن فقط باعث کاهش تورم بینی می شود. به عبارت دیگر، اگر دوست دارید ورم بینی تان زودتر برطرف شود می توانید از هفته دوم به بعد، باز هم چسب بزنید ولی اگر نزنید هم اتفاق مهمی نمی افتد. همچنین می توانید فقط شبها موقع چسب بزنید و روزها چسب را از روی بینی بردارید.

البته چسب بینی نوعی زنگ خطر و اعلام هشدار برای اطرافیان هم هست. وقتی شما روی بینی تان چسب می زنید در واقع به اطرافیان هشدار می دهید که بینی شما تازه عمل شده و باید مواظب آن باشند. اطرافیان شما با دیدن چسب بینی متوجه می شوند که نباید به بینی شما دست زده و یا با شما شوخی بکنند که بینی تان آسیب ببیند. 2 ماه بعد از عمل، معمولاً چسب بینی برداشته می شود اما اگر ورم بینی خوب نشده باشد یا دوباره بینی ورم کند، می توان چسب زدن به بینی را تکرار کرد.

روش صحیح استفاده از چسب بینی

1- بینی و گونه های خود را به خوبی با آب و صابون ملایم بشوئید یا با پنبه آغشته به الکل پاک کنید. سپس با استفاده از یک حوله نرم، به ملایمت و با روش گذاشتن و برداشتن آب اضافی را از روی پوست بزدائید. 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا پوست بینی به طور کامل خشک شود.

2- چسب کاغذی مناسبی را درون محفظه جاچسبی قرار دهید تا بتوانید به راحتی استفاده کنید. بسته به سایز بینی، یک قطعه 10 تا 12 سانتی چسب کاغذی را جدا کنید و به صورت «U شکل» زیر بینی بچسبانید. دقت کنید که چسب جلوی سوراخ های بینی را نگیرد. بخش وسط نوار چسب زیر نوک بینی قرارگرفته و به سمت بالا روی کناره های بینی مالش داده می شود تا به خوبی روی بینی بخوابد. دو انتهای چسب باید تا نزدیک چشم ها بالا بیاید. این چسب در جلوگیری از موثر است.

3- بعد سه قطعه چسب 3 تا 5 سانتی از بالا به پائین به صورت عرضی روی بینی بچسبانید به طوری که لبه چسب ها روی یکدیگر را بپوشانند. روی چسب ها را به آرامی مالش دهید تا به خوبی روی پوست بینی تثبیت شوند.

4- سپس یک لایه چسب عرضی دیگر روی لایه قبلی بچسبانید و مالش دهید تا به خوبی روی بینی قرار گیرند.

5- در نهایت، قسمت اضافه چسب را از نوک بینی با قیچی بچینید.

کلام آخر

به طورکلی، انتخاب جراح باتجربه و همچنین مراقبت های بعد از عمل بینی، دو عامل اثرگذار در عمل زیبایی بینی محسوب می شوند. چسب زدن بینی بعد از عمل یکی از اقدامات مهم است که به منظور کاهش تورم و فرم گرفتن بهتر بینی انجام می شود. بعد از عمل جراحی بینی به بیماران توصیه می شود که به مدت 2 هفته تا 2 ماه روی بینی چسب بزنند. البته در بینی های گوشی به واسطه تورم بیشتر استفاده از چسب به مدت سه ماه توصیه می شود. چسب زدن به بینی موجب کاهش سریع تر ورم بینی، تسریع روند بهبودی و دستیابی به نتایج بهتر می شود.

روش صحیح استفاده از چسب بینی معمولا توسط پزشک به بیمار آموزش داده می شود. اگرچه چسب زدن کار سختی نیست، اما در حین چسب زدن از فشار یکنواختی را وارد کرده و همچنین از استفاده طولانی مدت چسب روی بینی خودداری کنید. زدن چسب به مدت طولانی هیچ تاثیری بر روی بینی نداشته و حتی ممکن است در برخی افراد باعث حساسیت پوستی شود.

منع : utswmed.org

دکمه بازگشت به بالا