توری سبز سایبان 

در بسیاری از نقاط کشور، خنک کردن گلخانه مشکلی بزرگتر از گرمایش است. هنگامی که تهویه دما را نمی‌تواند کنترل کند، توری سایبان می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. با بازتاب اشعه خورشید یا مسدود کردن آنها، بخش قابل توجهی از بار گرما حذف می شود. این می‌تواند مصرف برق و آب مرتبط با سیستم تهویه هوا را کاهش دهد.

میزان فتوسنتز و تولید محصولات کشاورزی و گلخانه رابطه ای مستقیم با میزان شدت نور دارند که‌در هر دوحالت مازاد و کمبود نور این عمل یعنی فتوسنتز کاهش می‌یابد. میزان شدت نور مطلوب هر گیاه عددی منحصربه‌فرد است که به آن نقطه اشباع‌نور گویند و همراه چه در تابستان توسط توری سایبان (شید) و چه در زمستان و … می‌بایست شدت نور را در محدوده همین عدد نگاه داشت.

طیف نوری و طول دوره نوری (فتوپریودیسم) از دیگر فاکتورهای مهم جهت تولید با کیفیت محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای هستند. بار حرارت توسط قسمت مادون قرمز انرژی تابشی از خورشید ایجاد می‌شود. طیف نوری 350 تا 700 نانومتر، طیف نوری کامل هستند. طول موج بیش از 770 نانومتر باعث افزایش دما می‌شود. این می‌تواند بر رشد گیاه تاثیر بگذارد و در دمای بالا باعث آسیب های گیاهی شود.(در این مورد می توانید به تاثیر توری سایبان بر بوته گوجه فرنگی بخوانید)

کاهش گرما در گلخانه می‌تواند به چندین روش انجام شود. تهویه می‌تواند آن را به دمای محیط در هوای آزاد خنک کند. خنک کردن بیشتر نیاز به سیستم هایی از قبیل مه پاش و فن و پد و … دارد ولی سایه سازی یک روش ارزان قیمت برای ایجاد محیطی خنک است (سایه 50٪، حدودا 12 درجه سانتی گراد دمای محیط گلخانه را کاهش می‌دهد.)

 کاربرد استفاده از توری گلخانه ای

 • مناسب برای پایین آوردن دمای محیط گلخانه (تا 10 درجه سانتی‌گراد) و تنظیم نور مناسب برای پرورش گیاهان و صیفی‌جات گوناگون
 • محافظت از درختان و میوه‌ها در برابر آفتاب‌سوختگی و کاهش چشمگیر مصرف آب برای آبیاری درختان (بیش از 30 درصد کاهش مصرف آب)
 • سایه اندازی و پوشش دامداری‌ها و محافظت دام ها در برابر نور و هم‌چنین جلوگیری از آسیب حشرات
 • قابل استفاده در محیط های ورزشی جهت محیط سازی
 • پوشش و سایه اندازی بر روی استخرها با توری سایبان برای جلوگیری از تشکیل خز و جلبک در آب استخرو همچنین عدم تبخیر آب

 انتخاب رنگ توری سایبان گلخانه

 از نتایج بسیار مهم استفاده از توری سایبان و شید گلخانه تنظیم نوری است که به گیاهان می‌تابد. با تولید و به‌کارگیری شبکه سایبان در رنگ‌های مختلف بر روی گلخانه‌ها و درختان، امکان اینکه محصول تحت کشت زیر توری شید، تحت تابش طیف رنگی مشخصی باشد امکان‌پذیر شده است.جالب است بدانید که بر طبق آزمایشات متعدد رشد گیاهان در رنگ های مختلفی از شید ها بررسی شده که نشان می دهد این مورد بر میزان رشد گیاهان موثر است.

 معمول ترین آنها شید سبز رنگ است که در ایران  به‌شکل وسیعی در گلخانه‌ها و باغ‌ها استفاده می‌شود. برای مثال: توری سایبان برای گوجه فرنگی، کاهو و گونه‌های متعدد دیگر به رنگ سبز استفاده شده است. اما در عین حال باید توجه داشته باشید که استفاده از این رنگ شید برای هر محصولی مناسب نیست. بسیاری از گلها از جمله: ژربرا، میخک، آلسترومریا نیاز به توری شید به رنگ سفید دارند. هم‌چنین براساس بعضی بررسی‌ها، در میوه‌هایی نظیر: هلو، سیب، توت‌فرنگی و انجیر با استفاده از شبکه سایبان سفید محصول بیشتر و بهتری به‌دست آمده است.

انتخاب رنگ سایبان متناسب با گیاه گلخانه

انتخاب رنگ سایبان می تواند در رشد گیاهان تاثیر بگذارد به همین خاطر نمی توان این رنگ را بر اساس علایق شخصی انتخاب کرد. تجربه متخصصان در این حوزه نشان داده که استفاده از توری ها آویزان با رنگ های روشن در تهویه هوا نقش موثر تری دارند و بهتر نور خورشید را منعکس می کنند.

به عنوان مثال توری ها سفید به خوبی نور خورشید را منعکس می کنند؛ اما نوری را به داخل گلخانه عبور می دهند از کیفیت چندانی برخوردار نیست. به همین خاطر گیاهانی که در گلخانه با توری های سفید پرورش داده می شوند به نسبت نمونه هایی که زیر سایبان تیره هستند؛ رشد سریعتری دارند. از این رو برای گیاهان گلدار این توری سفید بهترین گزینه پیش روی شماست.

توری های تیره برخلاف روشن نور خورشید را به خوبی منعکس نمی کنند اما گرما ساطع شده را جذب می کنند. توری های تیره سبز یا سیاه رنگ به عنوان یک فیلتر عمل کرده و جلوی ورود نور بیشتر خورشید را به داخل گلخانه را می گیرند.

توری های آلومینیومی به دلیل رنگ روشنی که دارند به خوبی نور را منعکس کرده و فضای گلخانه را خنک نگه می دارند. فیلتر های قرمز طول موج های مخصوص از نور را فیلتر می کنند برای رشد برخی از گیاهان خاص استفاده از آنها توصیه می شود.

مطالب بعد از سال ها تحقیقات بر اساس میزان رشد گیاه و جذب نور انجام شده است، به شما ارائه شد. برای تهیه توری مناسب می توانید پیش از اقدام به خرید از کارشناسان در مورد توری مناسب با گیاه پرورش را به شما معرفی کنند. دقت داشته باشید که متریال اصلی در ساخت این توری ها یکسان است و این توری ها از نظر طول عمر شید گلخانه با یکدیگر برابری دارند.

درصد سایه اندازی توری گلخانه ای سبز

شیدهای گلخانه بسته به نوع بافت توری درصد سایه اندازی متفاوتی در حدود 30،50،65،90 در تولید می شوند. این درصد نشانگر آن است که تا چه میزانی این توری ها سایه ایجاد می کنند. به عنوان مثال طوری 60 درصدی حدود 40 درصد از نور خورشید را از خود عبور می دهد.

بر این اساس طول عمر این توری ها متفاوت اند و به فروش می رسند. وزن توری سایبان بر حسب کیلوگرم، هر مترمربع مساحت آن و طول عمر شید گلخانه قیمت آن تعیین می شود. این شید به شکل رول های کامل 50 متری به فروش می رسند. تنظیم درست درصد سایه اندازی و نور تاثیر مثبت بر میزان رشد و شادابی گیاهان می گذارد.

رنگ سایبان ها می تواند تا حدودی نشانگر درصد سایه اندازی باشند. به عنوان مثال رنگ سفید سایه اندازی 30 درصدی و سایبان سبز سایه اندازی 50 درصدی و نمونه های مشکی سایه اندازی 80 درصدی دارند.  البته به درخواست مشتری در متراژ های بالا می توان آنها در رنگ های متفاوتی تولید کرد.

میزان طول عمر شید گلخانه

از جمله مهمترین مواردی که پیش از اقدام به خرید سایبان باید مورد توجه قرار دهید، طول عمر شید گلخانه ای است. به طور کلی می توان گفت طول عمر این محصول به نسبت سایر تجهیزات بالاست و تقریبا حدود 5 سال است. تا قبل از 5 سال بهترین بهره برداری را می توان از توری داشت. اما بعد از آن این محصول کارایی خود را به مرور از دست می دهد و نیاز است تا آن را تعویض نمایید.

درصد سایه اندازی توری گلخانه ای وابسته به شرایط آب و هوایی منطقه و میزان تابش نور خورشید با یکدیگر متفاوت است. برای مناطق گرم و خشک که تابش نور به صورت مستقیم است از نمونه هایی استفاده می شود که درصد سایه اندازی بیشتری دارند. برعکس برای مناطق که نور خورشید کمتر است از سایبان با سایه انداز کمتر استفاده می شود. البته دقت داشته باشید که این میزان سایه اندازی وابسته به آن است که طول عمر شید گلخانه از مدت زمان مفید آن یا به عبارتی 5 سال نگذشته باشد.

موارد مهم جهت افزایش طول عمرتوری سایبان

 • قبل از خرید توری سایبان گلخانه ای ابتدا، ابعاد مورد نظر را با دقت بالا محاسبه کنید تا در هنگام نصب شید گلخانه مجبور به کشش توری نشوید و ابعاد توری گلخانه دچار تغییر نشود.
 • پس از خرید شید گلخانه آن را در محلی سرپوشیده، به دور از نور مستقیم خورشید و به دورازحیوانات موذی قرار دهید تا قبل از نصب دچار آسیب نشود.
 • درهنگام نصب توری سبز گلخانه از برخورد و تماس توری با اجسام تیز و برنده خودداری شود.
 • بهترین روش برای نصب توری سایبان، استفاده از بست ها یا همان گیره های مخصوص بوده که بهتر است حداکثر در فواصل 50 سانتی متر از یکدیگر نصب شوند.
 • اگر قرار است نصب شید سایه انداز را با استفاده از سازه نگهدارنده انجام دهید، توصیه می شود که از سیم بکسل روکش داراستفاده کنید.
 • توری گلخانه را به هیچ وجه با ماشین کارواش و آب با فشار قوی شستشو ندهید.
 • بهترین روش شستشوی توری گلخانه استفاده از آب با فشار معمول و مواد شستشو دهنده به میزان ناچیز است.
 • اگر امکان جمع آوری توری گلخانه وجود دارد توصیه می شود درفصول سرد سال توری سایبان را جمع آوری کنید.
 • ازتماس توری سایه انداز با روغن، بنزین، گازوئیل، سیمان، آهک، ترکیبات حاوی گوگرد و کودهای شیمیایی خودداری نمایید، زیرا سبب تخریب لایه uv بکار رفته در شید گلخانه می شود و عمر آن را به شدت کاهش می دهد.

سوالات متداول خرید توری سایبان گلخانه یا شید گلخانه

 1. آیا تماس مواد شیمیایی و روغن به شید گلخانه ای آسیب آورد می کند؟
  بله؛ برای شستشو تنها از مواد شوینده کمی استفاد کنید و روغن، بنزین و گازوئیل و آهک در تماس با توری قرار نگیرند.
 2. برای پرورش سبزیجات استفاده از چه رنگ توری های گلخانه ای مناسب است؟
  برای سبزیجاتی نظیر کلم، کاهو و فلفل که نیاز به سایه کمتری دارند استفاده از شید گلخانه ای با 50 درصد سبزی توصیه می شود.
 3. طیف نوری مناسب برای رشد گیاهان باید چقدر باشد؟
  طیف نوری مناسب برای گیاهان باید در حدود 400 تا 900 نانومتر باش و اگر این حد تجاوز کند می تواند برای گیاه مشکل ایجاد کند.
 4. درصد تراکم بافت شید گلخانه چه ارتباطی با انعکاس نور دارد؟
  درصد تراکم پوشش شبکه ای توری بر حسب یک متر مکعب روی هر محصول مشخص می شود که به گونه ای نشان دهنده درصد سایه اندازی توری می باشد.
دکمه بازگشت به بالا