ویژگی های فول نود

ارزهای دیجیتال در یک دهه گذشته توانسته تاثیرات عمیق و ژرفی را بر روی زندگی مردم بگذارد و تغییرات فراوانی را ایجاد نماید. در این زمینه اما دانشی که از ابتدای ظهور این دانش پابه‌پایش آمده و در تمامی فراز و نشیب‌ها و پستی‌ها و بلندی‌های آن، همراه آن بوده و به عنوان زیرساخت اصلی ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود، فناوری بلاک‌چین است.

در این بخش از مقاله قصد داریم به خاطر اهمیت پیش از اندازه فناوری بلاک‌چین در ارزهای دیجیتال، به معرفی آن بپردازیم و بدانیم بلاک ‌چین چیست

فناوری بلاک‌چین چیست؟

فناوری بلاک‌چین، یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین ابداعات بشر در طول قرن بیست‌ویکم است که با برخورداری از ویژگی‌های شگفت‌آور و اعجاب‌انگیز، توانسته توجه بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال را به سمت وسوی خود منعطف سازد و انقلابی را در حوزه علم اقتصاد و سیستم پرداخت، ایجاد نماید.

اما اگر بخواهیم به توضیح دقیق‌تر و کارآمدتری از بلاک‌چین برسیم، می‌توانیم بگوییم بلاک‌چین، یکی از انواع دفترکل توزیع شده ( DLT) است که اقدام به غیرمتمرکزسازی داده‌ها و اطلاعات کاربران می‌نماید.

اصل و اساس این فناوری بر پایه این است که با برخورداری از ویژگی‌های مثبت و استفاده از مجموعه‌ای از ابزارها و مفاهیم، کاری کند که سرمایه‌ها و دارایی‌های مردم، تحت نظارت مستقیم نهادهای متمرکز قرار نگیرد و به نوعی تمرکزگرایی را از جنبه اقتصادی زندگی آن‌ها حذف نماید. کنترل این نوع از شبکه‌ها به واسطه عملکرد غیرمتمرکزی که دارند، در دست هیچ فرد یا نهاد خاصی نیست، بنابراین ایجاد هر نوع تغییر و اجرای هر نوع تصمیمی، مستلزم رعایت الگوریتم خاصی، تحت عنوان الگوریتم اجماع است که به نودهای شبکه این امکان را می‌دهد که در تغییرات شبکه و فرآیند تایید تراکنش‌ها و تولید بلاک جدید، نقش حائزاهمیتی را ایفا کنند.

یکی دیگر از مزیت‌های فوق‌العاده بلاک‌چین، امنیت مثال‌زدنی آن است. مکانیزم این نوع از شبکه‌ها، یک مکانیزم کاملا غیرقابل تغییر و غیرقابل دستکاری است که اجازه نمی‌دهد اطلاعات پس از ثبت در بلاک‌چین، دچار تغییر شوند و یا با دخالت افراد یا نهادهای مختلف، از تاریخچه بلاک‌چین حذف گردند.

یکی دیگر از ویژگی‌های بلاک‌چین این است که اکثریت آنها به صورت نرم‌افزارهای منبع‌باز هستند که این امر به کاربران این امکان را می‌دهد که سابقه تمامی تراکنش‌ها را به طور کاملا واضح و شفاف مشاهده کنند و اطمینان داشته باشند که تمامی بلاک‌های ثبت شده در بلاک‌چین، واقعی هستند و تراکنش‌های تقلبی در شبکه جایی ندارند. همچنین منبع‌باز بودن این فناوری به کاربران بلاک‌چین این امکان را می‌دهد که تمامی دیتاهای شبکه را مشاهده کنند و با نحوه سازوکار و فعالیت آن آشنا شوند.

نود

نودها سرورها یا کامپیوترهایی هستند که وظایف مختلفی مثل دریافت، انتقال و اعتبارسنجی داده‌ها را در یک بلاک‌چین برعهده دارند.

فول نود

فول نود یا نود کامل، نودی است که تمامی اطلاعات بلاک‌چین را در خود ذخیره می‌کند. مجموعه اقدامات یک فول نود، باعث می‌شود تا امنیت شبکه تضمین شود.

ویژگی‌های فول نود

 امنیت شبکه افزایش میابد

هرچه تعداد نودها در یک شبکه بلاک‌چینی بیشتر باشد، مسئولیت خطیر اعتبارسنجی تراکنش‌ها و بلاک‌ها با امنیت بیشتری انجام می‌شود و امکان تغییر یا دستکاری در اطلاعات شبکه کاهش می‌یابد.

مشارکت بیشتر می شود

فول نودها از اعتماد به منابع خارجی و سایر نودها مبرا هستند و خودشان می‌توانند اطلاعات را بررسی و تایید کنند. همچنین ویژگی دیگر فول نودها این است که می‌توانند در آینده شبکه تاثیرگذار باشند و با رای خود، موافقت و یا مخالفت خود را درباره تغییرات پیشنهاد شده اعلام کنند.

هزینه ها کاهش می یابد

نودها به خاطر فعالیت در بلاک‌چین و ایجاد یا اعتبارسنجی بلاک‌ها پاداش دریافت می‌کنند که این پاداش، به صورت کارمزد هر تراکنش نمود پیدا می‌کند. همچنین تراکنش‌های هر فول نود، خود می‌تواند به صورت مستقیم و بدون نیاز به هزینه‌های اضافی، به سرویس‌دهندگان خارجی ارسال شود.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم به بررسی فول نودها و ویژگی‌های آن بپردازیم. با ذکر نکاتی که در این مقاله بیان شد، دانستیم که فول نودها، یکی از اجزای اصلی ساختار بلاک‌چین هستند که با انجام اموراتی مثل تایید تراکنش‌ها و اعتبارسنجی درست و دقیق بلاک‌ها، امنیت شبکه‌های بلاک‌چینی را فراهم می‌کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت بلاک‌پست به نشانیblockpost.ir  مراجعه فرمایید.‎

دکمه بازگشت به بالا