تازه های کسب و کارعمومی

آشنایی با نحوه کاشت نهال گردو و انواع آن

نهال گردو

نهال گردو یکی از انواع نهال خشکبار می باشد که بسیاری تجاری و سودمند می باشد. خرید انواع نهال و کاشت و پرورش آنها یک سرمایه گذاری می باشد. اما در این میان می توان گفت احداث باغ گردو و کاشت گردو در واقع پرورش دلار بر روی درخت می باشد. میزان بازدهی سالانه نهال گردو بسیار بالا می باشد و سالانه می تواند سود بسیار بالایی برای باغداران داشته باشد. عمر اقتصادی این نهال بسیار زیاد و حدود 100 الی 150 سال می باشد. در واقع کاشت نهال گردو یک سرمایه گذاری بلند مدت می باشد. شما با خرید نهال های گردو تا سال ها می توانید از میزان سود بالایی برخوردار شوید.

یکی دیگر از مزایای اصلی نهال گردو محبوبیت محصول آن در میان مردم می باشد. محبوبیت این محصول بازار فروش بسیار عالی را برای محصولات باغداران فراهم می نماید. یکی دیگر از مزایای این نهال مقاومت بالای محصول در برابر دیر چیده شدن می باشد. محصول بعضی از نهال ها به محض رسیدن باید چیده شوند و در صورتی که این کار با تاخیر صورت گیرد محصول دچار خسارت می شود. اما گردو این قابلیت را دارد که مدت بیشتری می تواند بر روی درخت باقی بماند.

انواع نهال گردو و انتخاب نهال مناسب

نهال گردو دارای انواع بسیار مختلف می باشد که در این میان می توان به گردو خوشه ای، گردو اسرائیلی، گردو کاغذی، گردو ژنوتیپ، گردو مراغه، گردو تویسرکان، گردو چندلر، گردو دماوند، گردو فرنور، گردو پکان امریکایی و گردو فرانکت اشاره کرد. نهالستان آکین نهال انواع نهال گردو را با بالاترین سطح کیفیت در باغ مادر خود تهیه و توزیع می نماید. هر یک از این انواع نهال ذکر شده دارای ویژگی های مختلف می باشند و برای اینکه رشد مساعد و عملکرد مناسب داشته باشند نیازمند شرایط خاص می باشند.

برای مثال برخی از ارقام دیرگل می باشند و مقاومت خوبی در برابر سرمای دیررس بهاره دارند. این گونه از نهال ها مناسب کاشت در مناطق سردسیر می باشند. گونه ای دیگر از نهال ها به دلیل زودگل بودن نسبت به سرمای دیررس بهاره حساس می باشند. بنابراین کاشت این گونه از نهال گردو به هیچ وجه در مناسب سردسیر مناسب نیست. این گونه از نهال ها در مناطق گرمسیر عملکرد خوبی را خواهند داشت.

توجه به نیاز سرمایی نهال ها نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. زیرا انواع نهال ها دارای نیاز سرمایی مشخص می باشند. کاشت نهال هایی که دارای نیاز سرمایی بالایی می باشند در مناطق گرمسیر به دلیل احتمال عدم تامین نیاز سرمایی نهال ها مناسب نیست. س

همچنین در هنگام خرید نهال باید به ارتفاع مناسب کاشت نهال نیز دقت داشته باشیم. هریک از نهال ها در ارتفاع مشخصی بازدهی مناسبی خواهند داشت. برای مثال نهال گردوی پکان در ارتفاع 50 الی 200 متر از سطح دریا بهترین عملکرد را خواهد داشت. نهال گردو ژنوتیپ در ارتفاع 600 الی 1000 متر از سطح دریا رشد و عملکرد بهتری دارد. نهال گردوی چندلر و فرنور در ارتفاع 1000 الی 2300 متر بازدهی خوبی را از خود نشان می دهد.

نکات کاشت نهال گردو

بهترین زمان برای کاشت نهال گردو فصل پاییز و زمستان و قبل از بهار می باشد. زیرا در این زمان نهال ها در خواب زمستانی به سر می برند. نهال گردو برای رشد مناسب خود نیاز دارد که روزانه 6 الی 8 ساعت در معرض تابش نور خورشید قرار گیرد. در صورتی که این نیاز درختان تامین نشود موجب اختلال رشد و کاهش مقاومت نهال در برابر یخ زدگی می شود.

به دلیل این که نهال های گردو پس از رشد دارای شاخ و برگ بسیار گسترده می باشند، رشد عرضی بسیاری دارند رعایت فاصله مناسب بین نهال ها بسیار حائز اهمیت می باشد. معمولا فاصله مناسب برای کاشت نهال ها به صورت 6 * 6 و یا 7 * 7 متر می باشد.

آبیاری

یکی از نکاتی دیگر که در پرورش نهال گردو اهمیت دارد، دقت در میزان و نوع آبیاری نهال ها می باشد. تامین نیاز آبی این نهال بیشترین تاثیر را در میزان رشد و بازدهی نهال و کیفیت محصولات دارد. در صورتی که نیاز آبی نهال تامین نشود کیفیت مغز گردو به شدت کاهش یافته و بازدهی نهال کاهش می یابد.

نهال های گردو به 1200 الی 1300 میلی متر بارندگی در فصول بارانی نیاز دارد. در فصول گرم و بدون باران تا زمان برداشت محصولات نهال ها نیاز به آبیاری مصنوعی دارند. در صورتی که از روش کرتی یا غرقابی برای آبیاری نهال ها استفاده شود، آبیاری به صورت هفتگی انجام می گیرد. در صورت استفاده از روش آبیاری قطره ای آبیاری هر 4 روز یکبار و به مدت یک ساعت نیاز است.

اهمیت خرید نهال گردو از نهالستان معتبر

با وجود مزایایی که برای نهال گردو ذکر شد، باید دقت داشته باشیم که خرید نهال سالم و با کیفیت لازمه اولیه و ضروری موفقیت در سرمایه گذاری می باشد. زیرا در صورتی که نهال های خریداری شده کیفیت لازم را دارا نباشند، دچار بیماری یا آفت باشند و یا پیوند آن ها به درستی و مناسب انجام نگردیده باشد، هیچ گاه نمی توان از آن ها انتظار رشد مناسب و محصولات مرغوب با میزان بازدهی بالا را داشت. بنابراین خرید نهال نامرغوب اتلاف سرمایه و اتلاف وقت را به دنبال خواهد داشت.

خرید نهال سالم و مرغوب نیاز به تجربه و تخصص دارد. خرید نهال از نهالستان های معتبر و دارای مجوز برای شما اطمینان خاطر خواهد داشت. نهالستان آکین نهال دارای مجوز از طرف سازمان جهاد کشاورزی می باشد. آکین نهال اولین نهالستان دارای باغ مادر در منطقه می باشد که انواع نهال گردو را در باغ مادر خود تولید کرده و در خدمت باغداران عزیز ارائه می نماید.

مراحل کاشت نهال های پایه بذری و مراحل پیوند نهال های پیوندی در باغ مادر نهالستان انجام می گیرد و به همین جهت نهالستان کیفیت تمامی نهال ها را تضمین می نماید. نهالستان آکین نهال انواع نهال گردو خود را با ضمانت مرجوعی ارائه می نماید. در ضمن نهال ها دارای شناسنامه سلامت از جهاد کشاورزی می باشند که اطلاعات نهال از جمله نوع و نژاد نهال، سن نهال، نهالستان تولید کننده، نوع پایه و نوع پیوند در آن ذکر شده است. تا باغداران عزیز خرید آگاهانه ای داشته باشند.

منبع:

https://akinnahal.com/

دکمه بازگشت به بالا