اقتصادیتازه های کسب و کار

تحلیل کندل‌استیک در معاملات فارکس

تحلیل تکنیکال یک روش پیش‌بینی قیمت در بازارهای مالی است که بر اساس مطالعه رفتار گذشته قیمتها، روند آتی قیمتها را پیش ‌بینی میکند. این روش بر این فرض استوار است که قیمتها در بازارهای مالی به ‌صورت تصادفی حرکت نمیکنند. بلکه الگوهای خاصی را دنبال میکنند که اگر شما به عنوان تحلیلگر، بتوانید آنها را تشخیص دهید، قطعاً پیش بینی روند قیمت داراییها در آینده و اینکه کدام بروکرها بونوس دارند، برایتان کار سختی نخواهد بود.

استفاده از نمودار کندل استیک در بازارهای مالی به عنوان روشی برای نشان دادن چگونگی تغییر قیمت یک دارایی مانند سهام، ارز یا کالا در یک بازه زمانی خاص است. هر کندل استیک در نمودار نمایانگر یک بازه زمانی خاص (مانند یک روز، یک ساعت یا یک دقیقه) است و قیمت باز کردن، قیمت بسته شدن، قیمت بالاترین و قیمت پایینترین آن بازه را نشان می دهد.

با نگاه کردن به نمودار کندل استیک، تحلیلگران میتوانند درک بهتری از چگونگی تغییر قیمت دارایی در طول زمان بدست آورند و از این اطلاعات برای تصمیم گیری در مورد خرید یا فروش آن استفاده کنند. برای آشنایی بیشتر با مفهوم کندل و انواع آن، مطالعه این مطلب از را تا انتها از دست ندهید.

چرا باید از الگوهای کندل استیک استفاده کنیم؟

اگر بهترین بروکر برای ایرانیان و کندل استیکها را خیلی خوب بشناسید و بتوانید آنها را تحلیل کنید، انعکاس احساسات و هیجانات سرمایه‌ گذاران بازار را در آن خیلی خوب مشاهده خواهید کرد! به همین دلیل است که تحلیلگران تکنیکال به کمک ارزیابی و تحلیل این نمودارها میتوانند زمان خرید و فروش سهم را تشخیص دهند. با این تفاسیر می‌توان گفت که کندل در بازارهای مالی، به ‌عنوان یک تکنیک بسیار مناسب، جهت ارزیابی قیمت آتی داراییهایی همچون سهام، فارکس، ارز دیجیتال و … به شمار میاید.

الگوهای کندل استیک، همچنین میتوانند به معامله گران کمک کنند تا ریسک معاملات خود را مدیریت کنند. به عنوان مثال، یک معامله گر میتواند از الگوهای کندل استیک برای تعیین حد ضرر خود استفاده نماید. بنابراین با استفاده از این ابزار تکنیکال (البته نه به عنوان یک سیگنال، بلکه به عنوان یک ابزار کمکی) قدرتمند، میتوانید تصمیمات درست تر و بهتری در مورد معاملات خود بگیرید.

اجزای مختلف یک نمودار کندل استیک

همان‌طور که در شکل می‌بینید، یک نمودار کندل استیک دارای دو بخش اصلی تحت عنوان «بدنه» و «سایه» میباشد. بدنه شمع شامل دو قسمت زیر است:

  • قیمت آغازین در بازه‌ معاملاتی (open)
  • قیمت بسته‌ شدن و پایانی در بازه‌ معاملاتی (close)

و اما سایه کندل را هم دو بخش زیر تشکیل میدهند.

  • بالاترین قیمت در یک بازه‌ی معاملاتی (سایه بالایی) (high)
  • پایین‌ترین قیمت در یک بازه‌ معاملاتی (سایه پایینی) (low)

توجه به بدنه، سایه‌ی پایین و سایه‌ی بالا، مهمترین چیزی است که برای تحلیل و بررسی درست کندل نیاز دارید.

تفسیر نمودار کندل استیک

برای تفسیر و بررسی دقیق یک الگوی کندل استیک، نیاز دارید تا در وهله اول بتوانید وضعیت بدنه و سایه در آن را تحلیل نمایید.

بدنه کندل

بدنه اصلی کندل استیکها، قیمت آغاز و پایان معامله را نشان میدهد. قدرت خرید یا فروش بالا را از روی رنگ بدنه به صورتهای زیر، میتوانید تشخیص دهید.

  • چنانچه کندل دارای بدنه‌ تو خالی، سفید و یا سبز باشد به این معناست که قیمت پایانی بالاتر از قیمت آغازین است. بنابراین قدرت خریداران بیشتر خواهد بود.
  • اگر کندل دارای بدنه‌ تو پر، مشکی و یا قرمز باشد به این معناست که قیمت پایانی کمتر و پایین تر از قیمت آغازین است. بنابراین قدرت فروشندگان بیشتر خواهد بود.

سایه‌ ها در کندل

همانطور که در شکل مشخص است، به دو خط بالایی و پایینی در نمودار کندل سایه یا فیتیله میگویند. سایه ‌های بالا و پایین و همچنین کوتاهی و بلندی سایه‌ ها در کندل معنا و مفهوم خاصی دارد:

  • بلند بودن سایه‌ پایینی در کندل، نشان‌ میدهد که در آغاز قدرت فروشندگان سهم بیشتر است. اما در پایان قدرت خریداران بیشتر خواهد شد. بدین صورت که خریداران، سهام‌ عرضه شده را خریداری میکنند و قیمت را بالاتر خواهند برد.
  • بلند بودن سایه‌ بالایی در کندل، نشان‌ میدهد که در آغاز قدرت خریداران سهم بیشتر است. اما در پایان قدرت فروشندگان سهم بالا خواهد رفت. بدین صورت که فروشندگان با عرضه‌ سهام قیمت را پایین خواهند آورد.

انواع کندل استیک در بازارهای مالی

به‌ طور کلی انواع مختلفی از کندل استیک در بازارهای مالی وجود دارد. در ادامه چند مورد از مهمترین آنها را برایتان معرفی کنیم و خواهیم گفت بهترین استراتژی سشن های فارکس برای سودآوری کدامها هستند. شما میتوانید در معاملات بعدی فارکس، ارز دیجیتال و … خود از آنها استفاده نمایید.

۱. الگوی کندل اینگالفینگ (Engulfing)

اینگالفینگ (به انگلیسی: Engulfing) در لغت به‌ معنای پوشش دهنده میباشد. دلیل نامگذاری این کندلها هم خاصیت پوشانندگی آنهاست که از بالا و پایین، کل بدنه‌ کندل قبلی را پوشش میدهد. به ‌طوری که دیگر کندل قبلی دیده نخواهد شد. الگوهای اینگالفینگ زمانی تشکیل میشوند که بدنه‌ قیمتی کندل، شامل یک یا چند کندل ما قبل خودش باشد. هر چقدر که کندل اینگالفینگ، کندلهای بیشتری را در برگیرد، قدرت بیشتری برای ادامه‌ روند وجود خواهد داشت. در حالت کلی، دو نوع الگوی اینگالفینگ وجود دارد:

۱. الگوی اینگالف صعودی (Bullish): الگوی اینگالف صعودی، سیگنال روند صعودی رو به جلو را اعلام میکند. این نوع کندل‌ استیک در بازارهای مالی سبز رنگ است و  افزایش قیمت در بازه‌ زمانی مشخص را نشان میدهد. به عبارت دیگر در آن قیمت پایانی، بالاتر از قیمت آغازین است. این الگو پیشرو در حرکت بزرگ به سمت بالا است. زمانی که این شکل از کندل اینگالفینگ را مشاهده کردید، باید منتظر کندل بعدی باشید و سپس پوزیشن خود را آغاز نمایید. حد ضرر یا (SL) خود را پایین کندل اینگالف قرار دهید.

2. الگوی دوجی (Doji)، از انواع کندل استیک

این نوع کندل استیک در بازارهای مالی (Doji)، کندلی است که در آن قیمت باز شدن (Open) و بسته شدن (Close)، یا با هم برابر هستند یا اینکه بسیار به یکدیگر نزدیک میباشند. در کل این نوع از الگوها، بدنه بزرگی ندارند. طول سایه‌ های این کندل هم میتواند متفاوت باشد. الگوی شمع دوجی در شرایط سقف و کف بازار، به ‌عنوان یک سیگنال معکوس بسیار مهم به ‌شمار می ‌آید و نشان میدهد که خریداران و فروشندگان توانایی ادامه‌ روند را ندارند؛ یعنی در آن روز معاملاتی، نه فشار خریدارها زیاد است و نه فشار فروشنده ‌ها. در واقع هر چقدر که خریداران قیمت را بالا ببرند، به همان میزان فروشنده ‌ها نیز قیمت را پایین خواهند آورد. بدین ترتیب، شاهد بازار خنثی خواهیم بود.

پس نتیجه میگیریم که پدیدار شدن این الگوها در نقاط بحرانی، خبر از بی‌ تصمیمی بازار و خنثی بودن آن میدهد. از لحاظ روانشناسی بازار، تشکیل کندلهای دوجی، به‌ معنای وقوع هیجانات کاذب در بین تریدرها نیز میباشد. به‌ طور کلی بر اساس شکل کندل دوجی در تحلیل تکنیکال میتوان دوجی ها را به ۴ دسته تقسیم کرد که پیام هر یک با دیگری متفاوت است.

۱. دوجی پایه ‌بلند یا فرفره یا مرد کالسکه چی (Long Legged Doji)

این نوع از کندل دوجی در تحلیل تکنیکال که به آن دوجی قد بلند هم میگویند، فاقد بدنه است و سایه‌ بالایی و پایینی بلند و تقریباً هم ‌اندازه ای دارد. دیدن این الگوی شمعی در نمودار به معنای برابری قدرت خریدار و فروشنده است. ضمن اینکه تردید و دودلی و عدم قاطعیت در تصمیم تریدرها را نشان میدهد. دوجی پایه ‌بلند، همچنین پیش‌ بینی میکند که شمعهای بعدی نیز در همین رنج قیمتی درجا خواهند زد. چنانچه جهت حرکت بازار مشخص نباشد، الگوی دوجی قد بلند سقف و یا کف بازار را نشان میدهد. نکته‌ دیگر اینکه اگر این الگو، فاقد سایه‌ بالایی و پایینی باشد، به معنای آن است که سهم در صف خرید یا فروش است.

دوجی سنگ‌ قبر، نوع دیگری از کندل استیک در بازارهای مالی میباشد و همانطور که از اسمش پیداست، یک کندل ترسناک است و خبر از نزولی شدن روند میدهد. سایه‌ بالایی در این الگوی شمعی، بلند و سایه‌ پایینی ندارد. اگر هم سایه ای باشد، خیلی کوتاه است. پیدایش این الگو، یعنی در طول بازار شاهد روند صعودی بودیم. ولی در نهایت فروشنده‌ ها وارد میدان شدند و با عرضه سهام خود، قیمت سهم را به قیمت باز شدن (Open) که همان قیمت اولیه است، نزدیک کردند. بنابراین بیشتر تریدرها بعد از مشاهده‌ این کندل سهم خود را میفروشند و از صف خرید خارج میشوند. ‌دقت نمایید اغلب بازارهای خرسی که بعد از این کندل اتفاق میافتند، طولانی هستند. دوجی سنگ قبر، هم در بازارهای صعودی و هم در بازارهای نزولی ممکن است اتفاق بیافتد. اما معمولاً در انتهای بازارهای گاوی شاهد این نوع از دوجی ها هستیم.

سایه‌ پایینی در این نوع از کندل دوجی، بلند و سایه‌ بالایی ندارد. یا اینکه سایه خیلی کوتاه است. درست برعکس دوجی سنگ قبر. این چنین رفتاری بیانگر قدرت بالای خریداران است. اگر این الگو در کف تشکیل شود، سیگنال صعودی و برگشت به سمت بالاست. یعنی مثل سنجاقک پرواز میکند و به سمت بالا میرود. در صورت تشکیل این کندل، در آینده شاهد افزایش قیمت خواهیم بود. دقت نمایید که اگر در روند صعودی، سنجاقک ظاهر شود، خبر برای از کاهش قیمت سهم در بازار میدهد. اما اگر در روند نزولی بازار ظاهر شود، سیگنال افزایش قیمت را به تحلیلگر میفرستد. این الگو به ندرت ایجاد میشود و طبق مطالبی که گفتیم، سیگنال خطر را فعال خواهد کرد.

3. دوجی صلیب (Cross Doji)

در این نوع از کندل دوجی در تحلیل تکنیکال که به آن دوجی چهار قیمت نیز میگویند، بالاترین قیمت، پایین‌ترین قیمت، قیمت شروع و قیمت پایان، همگی در یک نقطه قرار دارند. این الگو از لحاظ نموداری شبیه نمودار پایه ‌بلند است که سایه ‌های آن کوتاهتر میباشند. دوجی صلیب، به تنهایی قابل تحلیل نیست و برای فهمیدن چگونگی تغییرات بازار با استفاده از این الگو، باید به شمعهای ما قبل و بعدی آن نیز توجه کنید.

الگوهای کندل چکش، معمولاً در انتهای یک روند نزولی یافت میشوند. پس از پیدایش این نوع از کندل استیک در بازارهای مالی احتمال بازگشت بازار به سمت صعودی زیاد است. کندل چکش یک الگوی شمعی است که در آن یک سهام در ابتدای روز، در قیمت پایین باز میشود. سپس در طول روز به طور قابل توجهی پایین تر معامله خواهد شد. در نهایت، دوباره به قیمت بازگشایی نزدیک میشود.

این الگو شبیه یک چکش با یک دسته (سایه) بلند در قسمت پایین و یک سر (بدنه) کوچک در قسمت بالایی است. دسته بلند، نوسان قیمت در طول روز را نشان میدهد. در حالی که سر کوچک به معنای قیمت بازگشایی و بسته شدن است. در بسیاری موارد، دسته باید حداقل دو برابر اندازه سر باشد. این نشان میدهد که هرچند در طول یک بازه زمانی خاص، فروشندگان فشار زیادی را برای پایین کشیدن قیمت وارد آوردند، اما در نهایت این خریداران هستند که قدرت را در اختیار گرفته و قیمت را بالا خواهند برد. بدنه کندل چکش، همچنین میتواند قرمز یا سبز باشد. اما در صورتی که این کندل از نوع صعودی باشد و بدنه به رنگ سبز تشکیل شود، نشان میدهد که قدرت آن بیشتر است. در تصویر زیر یک الگوی کندل چکش در نمودار قیمتی را مشاهده میکنید.

کندل استیکهای شوتینگ استار نیز معمولاً در دو نوع صعودی و نزولی در نمودار ایجاد میشوند. اما اگر رنگ کندل در آن قرمز باشد، به معنای قدرت بیشتر آن میباشد. این کندل در نمودارهای قیمتی بارها تکرار میشود. در تصویر زیر میتوانید یک نمونه از آن را مشاهده کنید.

4. الگوی کندل خط سوراخ کننده (Piercing Line)

در تحلیل تکنیکال، الگوی کندل خط سوراخ‌ کننده که به آن خط نفوذگر یا «خط پیرسینگ» نیز میگویند، یک الگوی شمعی صعودی است که پس از یک روند نزولی طولانی شکل میگیرد. این الگو میتواند به عنوان یک شاخص برای پیش ‌بینی از سرگیری روند صعودی استفاده شود. زیرا نشان از تردید بازار در سطوح حمایتی دارد که سپس با غلبه گاوها بر خرس‌ها و افزایش مجدد قیمتها معکوس خواهد شد.

این کندل، معمولاً از دو شمع تشکیل میشود. طوری که شمع دوم پایین ‌تر از شمع اول باز میشود و سپس بالاتر بسته میشود. در حالی که بالای بدنه شمع اول (که به بدنه واقعی نیز معروف است) را به اصطلاح سوراخ میکند. الگوی شمعی خط نفوذگر، به عنوان یک سیگنال صعودی است. زیرا نشان میدهد که ادامه روند صعودی میباشد و این سیگنال را میفرستد که قیمتها همچنان افزایش خواهند یافت. همچنین ممکن است خبر از سطوح حمایتی در نمودار بدهد. این از برخورد قیمت با پایین ‌ترین بدنه شمع دوم مشخص میشود.

سخن پایانی

در این مقاله از چراغ با مفهوم کندل استیک در بازارهای مالی و انواع مهم آن آشنا شدید. هزاران الگوی کندل استیک وجود دارد که هر کدام معنای خاص خود را دارند. مهم است که با انواع مختلف الگوهای کندل استیک آشنا باشید تا بتوانید آنها را به درستی تشخیص دهید. اما یادتان باشد که الگوهای کندل استیک نیز مانند هر روش تحلیلی دیگری، محدودیتهایی دارند. این الگوها نمیتوانند آینده را با قطعیت پیش بینی کنند. با این حال، با استفاده صحیح از این الگوها، میتوان احتمال موفقیت در معاملات را افزایش داد. پس یادتان باشد که الگوهای کندل استیک را در کنار سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند نمودار قیمت و اندیکاتورها استفاده کنید. با این کار، سیگنالهای بهتری خواهید گرفت.

باز هم تاکید میکنیم که تعداد این الگوها بسیار زیاد است. اما در این مقاله، تنها به چند مورد از مهم‌ترین و پرکاربردترین آنها اشاره کردیم. آیا کندل خاصی در ذهن دارید که در این مقاله به آن اشاره نکرده ‌ایم؟ اگر چنین است، لطفاً آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت برایتان معرفی کنیم.

دکمه بازگشت به بالا