اقتصادیتازه های کسب و کار

خرید آجرنسوز برای نمای داخل و بیرون منزل

آجر نما چیست؟

آجر انگلیسی به عنوان یکی از اصلی ترین مصالح ساختمانی است که در صنعت ساخت و ساز کاربرد دارد. طی سال های اخیر تنوع آجر برای کاربری های مختلفی بسیار زیاد شده است. اجرنما یکی از این آجرها است که برای زیباسازی نمای خارجی ساختمان و حتی گاهی به عنوان در بخش داخلی و دکوراسیون داخلی ساختمان کاربرد دارد.

البته اینکه کدام نوع آجرهای نما مناسب برای نمای ساختمانی است که شما در نظر دارید تابع عوامل مختلفی مانند سبک معماری، بودجه مدنظر، بخشی که برای آجرکاری در نظر دارید و… است.اجرنما یکی از مهمترین و اصلی ترین مصالح ساختمان است که با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی از آجرهایی که بهترین زیبایی بصری را برای نما ساختمان ایجاد می‌کند، است؛ آجر انگلیسی آجری است که در رنگ و ابعاد متنوع پخت می‌شود.در نظر داریم شما را با قیمت آجر نما قرمز  آشنا کنیم

ویژگی های استفاده از اجرنما

این آجر ها در نمای بیرونی ساختمان به کار می روند و با توجه به کیفیت و درصد جذب آب به دو گروه درجه یک و دو تقسیم می شوند. آجر نما ها نوعی از آجر معمولی هستند که وزن کمتری دارند. این نوع آجر ها مقاومت بالایی در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب دارند و در اندازه های مختلف و طیف رنگی متفاوت با طراحی های خلاقانه قابل تهیه می باشند.برای استفاده از آجرهای نمای نسوز در پروژه های ساختمانی در نظر داشته باشید که تراز بودن و استفاده هنرمندانه از سبک و طرح آجر های نسوز، از اهمیت بالایی برخوردار است و باعث می شود نمای شما جلوه و زیبایی خاصی داشته باشد.

از آجر نما در اسکلت ساختمان‌ها استفاده نمی‌شود بلکه در نمای ساختمان بیشتر کاربرد دارند. تنوع در رنگ، طرح و سایز آجر نما باعث شده تا عده زیادی از طراحان از این نوع آجر برای زیباتر جلوه دادن نما استفاده کنند زیرا هر آجر با آجر دیگر در رنگ و طرح متفاوت است و همین امر سبب جلوه بیشتر آن‌ها می‌شود.از ویژگی‌هایی که آجر نما را منحصر بفرد می‌کند، گیرایی زیاد آن در تماس با ملات، تحمل حرارت و فشار در پخت و استفاده از خاک مناسب برای ساخت آن است. همچنین آجر نما به دلیل اینکه در نمای ساختمان کاربرد دارند باید ماندگاری بالایی در رنگ داشته باشد. آجرنما در شهرهای تهران، یزد و اصفهان بیشترین میزان تولید را دارد. آجر اصفهان نیز کیفیت بسیار بالایی دارد.

انواع آجرنما

شاید برای شما جالب باشد که بدانید  دنیای آجرها تنوع طرح و رنگ زیادی دارد و همین موضوع باعث تفکیک آن ها از هم شده است.  در واقع جنس آن و مواد اولیه به کار رفته در آن، روش پخت و ابعاد آجر از عوامل مهمی است که کاربرد آن را مشخص می کند.آجرهای نما دارای تفاوت‌ها و ویژگی‌های زیادی هستند که همین ویژگی‌ها باعث شده است تا انواع مختلفی داشته باشند که با یکدیگر به معرفی و بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

برای اینکه بتوانید بهترین نوع آجر را برای نمای ساختمان انتخاب کنید ، ابتدا باید انواع آن را بشناسید:

شاموتی:

یکی از انواع پرکاربرد و پرطرفدار آجر است. این آجر از نظر تنوع رنگ و طرح و نیز کیفیت تولید بسیار مناسب است. یکی از بادوام‌ ترین و با کیفیت‌ ترین انواع آجر نما می‌باشد که در رنگ و ابعاد مختلف تولید و عرضه می‌شود. این محصول دارای رنگ‌های زرد، زرد مایل به نارنجی، نارنجی تیره، قهوه‌ای روشن، اخرایی و تیره است که به صورت مربع یا مستطیل تولید می‌شود. آجر نما شاموتی جزء آجرهای نسوز است.

لعابی

: یکی از انواع پرکاربرد آجرنما است که لایه ای محافظ از نوع لعاب روی آن قرار می گیرد تا مقاومت آجرها در برابر رطوبت، فرسایل، نورخورشید، هوازدگی، مواد شیمیایی و… افزایش پیدا کند. این آجرها در رنگ و طرح های متنوعی در بازار وجود دارد که می توانید به راحتی آن را در نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده کنید. رنگ های قهوه ای، قرمز، سورمه ای و نارنجی رنگ های پرطرفدار این آجر به شمار می آید.

این نوع آجر مانند آجرهای معمولی بعد از تولید به یک لایه لعاب بسیار مقاوم آغشته می‌شوند. این لایه لعاب دارای رنگ‌های متفاوتی است و باعث به وجود آمدن ثبات و مقاومت در آجر می‌شود. آجر نما لعابی دارای مقاومت در برابر تغییرات آب و هوا، نفوذ رطوبت و مواد شیمیایی و همچنین هوازدگی و فرسایش می‌باشد.

آجر پلاک

: نوع دیگر آجرنما دکوراتیو آجر پلاک است که در رنگ های زرد، نارنجی و قهوه ای عرضه می شود. ماده اولیه به کار رفته در تولید این آجرها خاک رس است، از همین رو مقاومت و ماندگاری بالایی در طولانی مدت دارد. مقاومت در برابر شوره، آتش سوزی و تغییرات آب  و هوایی از مهمترین ویژگی های این آجر به شمار می آید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید یکی از انواع معروف آجر پلاک، آجر قزاقی است که در بسیاری از سازه های قدیمی و بناهای باستانی دیده می شود. مسجد جامع اصفهان، طاق کسری، گنبد کاووس و… از جمله بناهای تاریخی است که از این نوع آجر در نماکاری آن استفاده شده است.

یکی از آجرهای نما که در مقابل تغییرات محیطی مقاومت بسیار بالایی دارد، آجر نما پلاک است. همچنین این آجر ضد حریق یا نسوز است و در بین تمامی آجرها میزان شوره‌زدگی کمی دارد. این آجر از خاک رس و دیگر افزودنی‌های آجر ساخته شده است.آجر پلاک در رنگ‌های زرد، قهوه‌ای و نارنجی تولید و به بازار عرضه می‌شود. آجر قزاقی یکی از انواع آجر نما پلاک است که طراحان زیاد از آن استفاده می‌کنند. یکی از مزیت‌های آجر نما قزاقی، تولید آن در سایز و ضخامت‌های مختلف است.

آجر حصیری

: به خوبی می توان از نام این آجر حدس زد که استفاده از آن قرار است چه نمایی را تحویل دهد. این آجرها به گونه ای ساخته شده که در زمان نصب به شکل بافت حصیر است و نمای بسیار زیبایی برای ساختمان ایجاد می کند. امروزه بسیاری از این آجرها به روش لعابی تولید می شود تا دوام و ماندگاری آن برای تماس با نور خورشید افزایش پیدا کند.

این نوع از آجرنما، بافتی مانند حصیر دارد. همچنین تنوع بالای طرح و رنگ آن می‌تواند نمای ساختمان را منحصر بفرد و متفاوت جلوه دهد. یک نوع از آجر نما حصیری که به صورت لعابی ساخته شده است، دارای مقاومت بیشتری در مقابل نور طبیعی خورشید می‌باشد. استفاده از این نوع آجر نمای ساختمان شما را زیباتر می‌کند.

آجر نسوز

: یکی از پرکاربردترین انواع آجرهای نما است که آن را با عنوان  نیز می شناسند. این آجرها نمای ظاهری صاف  و صیقلی دارند که جذابیت بصری زیبایی به ساختمان می دهد. از مهمترین ویژگی های این آجرها، دوام و ماندگاری بالای آن در کنار ثبات رنگ طولانی مدت آن است.

این آجر یکی از محبوب‌ترین انواع آجر است که ضد حریق می‌باشد. همچنین می‌توان از آن به عنوان عایق حرارت استفاده کرد. لازم به ذکر است که اجر نسوز در مقابل رطوبت و تغییرات آب و هوایی مقاومت بسیار بالایی دارد.این آجرها زیر مجموعه های مختلفی دارد که شامل موارد زیر می باشد:

رستیک: نوع دیگر آجر نسوز، آجر رستیک است که می توان از آن به عنوان آجر دکوراتیو استفاده کرد. این آجر نیز ماننددیگر انواع اجرهای نما قابلیت کاربرد در نمای خارجی و داخلی ساختمان را دارا می باشد. از مهمترین ویژگی های آجر رستیک می توان به شکل طبیعی آن به دلیل وجود ناهمواری در سطح آن اشاره کرد. این نوع از آجر نما، نسوز است و موارد استفاده از آن نمای ساختمان و طراحی دکوراسیون داخلی می‌باشد. ابعاد این آجر شبیه به آجرهای معمولی است. ناهمواری‌هایی که بر روی سطح این آجر وجود دارد باعث زیباتر شدن نمای ساختمان می‌شود.

آجر کرکره ای: یکی از اشکال خاص و زیبای آجرهای نما، از نوع آجر کرکره ای است که علاوه بر اشتراک ویژگی با دیگر آجرها در دوام و ماندگاری و مقاومت آب و هوایی آن، می توان به مقاومت آن در برابر شوره و هوازدگی اساره کرد. این آجرها نقش عایق انرژی را ایفا می کند و مانع از هدر رفت آن می شود. آجرهای کرکره ای تحمل دمایی تا 1200 درجه سانتیگراد را دارا است از همین رو در طولانی مدت تغییر رنگ و شکل ظاهری به دلیل مجاورت با نور خورشید ندارد.

ابعاد اجر نما

یکی از مهمترین مواردی که در زمان خرید آجرنما باید مدنظر قرار دهید، ابعاد آن است. فرقی نمی کند مدنظر شما است یا انواع آجرهای نما. شما باید بدانید که برای سازه مدنظر بهترین ابعاد چیست؟این آجرها ابعاد متفاوتی دارد زیرا کارخانه‌های تولیدی برخی از انواع آجر نماها را باید به صورت دستی آماده کنند. همچنین گاهی بر اساس نیاز مشتری، ابعاد دلخواه او را تولید می‌کنند.

اما ابعاد رایج آجرنما به صورت زیر است:

 • ابعاد ۲/۵×۷×۳۲ سانتی‌متر و وزن ۹۰۰ گرم
 • ابعاد ۲×۴۷×۲۰ سانتی‌متر و وزن ۲۷۰ گرم
 • ابعاد ۲×۴×۱۰ سانتی‌متر و وزن ۱۴۰ گرم
 • ابعاد ۲×۵/۵×۱۰ سانتی‌متر و وزن ۱۷۵ گرم
 • ابعاد ۲×۵/۵×۲۰ سانتی‌متر و وزن ۳۵۰ گرم

قیمت آجر نما

حتما به خوبی می دانید که قیمت آجرنما به عوامل مختلفی بستگی دارد. که این عوامل از مهمترین فاکتورهای موثر در خرید انواع آجرهای نما مانند   است.به طور کلی قیمت آجرنما به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

 • رنگ
 • ابعاد
 • نوع آجری که طراحی برای نما در نظر گرفته است
 • بسته‌بندی آجرها برای مثال اگر کارتن برای بسته‌بندی استفاده نشود قیمت تمام شده کم‌تر است
 • فرآیند آماده‌سازی مواد اولیه برای مثال مخلوط شدن بهتر خاک باعث افزایش کیفیت و قیمت می‌شود
 • مدت زمان پخت

خرید آجرنما

اگر قصد خرید انواع آجرنما دکوراتیو را دارید باید نکات مهمی را از نوع مدل، طرح و رنگ آن در کنار پارامترهایی مانند کیفیت آجر در نظر بگیرید. پس از آن اقدام به خرید از شرکت های معتبر عرضه کننده و تولیدکننده اجر کنید. شرکت اصفهان آجر یکی از شرکت های معتبر در زمینه تولید و عرضه انواع آجرنما در کشور است که شما می توانید برای خرید نیازمندی های خود با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.

موارد کاربرد

آجرهای نما علاوه بر شکل ظاهری نقش عایق صوتی و انرژی را نیز دارند. از همین رو می توان به راحتی از این آجرها برای موارد زیر استفاده کرد:

 1. استفاده برای ساختمان های مهم و حیاتی مانند بیمارستان ها و  آسایشگاه ها
 2. ساخت دیوارهای مشترک بین واحدهای ساختمانی
 3. ساخت مشاعات ساختمانی مانند راه پله و لابی
 4. ساخت پارتیشن های اداری

علاوه بر این کاربری ها می توان از اجرهای نما برای نماکاری خارجی ساختمان ها، بخش های دکوراتیو داخلی مانند شومینه، تی وی روم، اتاق خواب، حمام و سرویس بهداشتی و…. نیز استفاده کرد.

دکمه بازگشت به بالا