تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

واکنش انحلال آمونیوم نیترات در آب

واکنش حل شدن نیترات آمونیوم در آب :

وقتی این ماده در آب حل می‌شود به علت گرماگیر بود واکنش در اطراف آن احساس سرما می‌کنید. واکنش انحلال آمونیوم نیترات را در زیر مشاهده می‌کنید.

(NH4NO3 (s)   → NH4+ (aq) + NO3– (aq

اگر به‌آرامی نیترات آمونیوم را که در آب حل‌شده است حرارت داده شود، محلول شروع به تجزیه شدن می‌کند تا وقتی‌که اکسید نیتروژن آزاد شود. معمولاً این گاز خاصیت خنده‌آور بودن دارد. این تجزیه‌وتحلیل به‌عنوان تجزیه حرارتی شناخته می‌شود و این روند نیاز به دمای بین 180 درجه سانتی‌گراد (356 درجه فارنهایت) تا 250 درجه سانتی‌گراد (482 درجه فارنهایت) دارد. این واکنش فقط باید تحت شرایط کنترل‌شده و با نظارت در یک آزمایشگاه شیمی انجام شود، زیرا نیترات آمونیوم می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی شود و درصورتی‌که بیش‌ازحد از آن استفاده شود و یا در دمای بالا قرار بگیرد باعث انفجار می‌شود. جهت فروش نیترات آمونیوم با ما تماس بگیرید.

آنفو یا سوخت آمونیوم نیترات:

به علت پایین بودن خاصیت انفجاری این محصول به آن روغن‌های معدنی (از هیدروکربن‌های سنگین تشکیل‌شده‌اند) اضافه می‌کنند. روغن سوخت آمونیوم نیترات که به‌اختصار ANFO می‌نامند مخلوطی از نیترات آمونیوم و روغن معدنی است. دسترسی آسان به این ماده باعث می‌شود تا آن را به‌طور کنترل‌شده در معدن‌های روباز و ساخت تونل مورداستفاده قرار گیرد. واکنش اولیه در زمان انفجار، تجزیه هیدروکربن و نیترات آمونیوم به دی‌اکسید کربن (CO2)، نیتروژن و آب است.

بازار آمونیوم نیترات در سطح جهانی:

کود نیترات آمونیوم همیشه محبوب بوده است اما به علت انفجارهای صورت گرفته در بعضی مناطق جهان دولت‌ها قوانین حمل‌ونقلی سختگیرانِ تری نسبت به این محصول داشته داند و همین از محبوبیت این ماده کاسته است.

مصرف AN و سایر کودهای نیتروژن دار در کشورهای اروپای غربی و سایر مناطق به دلیل تغییرات در سیاست‌های یارانه کشاورزی کاهش‌یافته است.

کود اوره به جایگزین محبوب کود نیتروژن تبدیل‌شده است، زیرا مسائل ایمنی سخت‌گیرانه‌ای وجود ندارد، محتوای نیتروژن بالاتری دارد و معمولاً ارزان‌تر است.

ازلحاظ تاریخی، کشورهای اروپای شرقی و غربی (اتحاد جماهیر شوروی سابق) از مناطق اصلی مصرف‌کننده بوده‌اند، اما نرخ مصرف در ایالات‌متحده، اروپای مرکزی، کشور چین، آمریکای مرکزی و جنوبی و آفریقا روند افزایشی داشته است. در سال 2015، این کشورها باهم بیش از 82 درصد کل مصرف جهان را تشکیل می‌دادند.

تخمین زده می‌شود میزان مصرف در سال 2015 تا سال 2020 به میزان 2.3 درصد افزایش یابد. پیش‌بینی می‌شود کشورهای چین، جنوب غربی آسیا و آسیای جنوب شرقی که بیشترین تغییر مصرف را داشته باشند.

لازم به ذکر است مصرف نیترات آمونیوم در مناطق مختلف متفاوت است، اما میانگین مصرف جهانی در کاربردی‌های این ماده شامل کود از 65 درصد برای تولید کود و در کاربردهای صنعتی و انفجاری 35 درصد برای کاربردهای صنعتی و انفجاری (98 درصد) است.

درنتیجه تا سال 2020 به علت پیشرفت استفاده از کود اوره روند افزایشی این کود تنها 2 درصد خواهد بود.

ایمنی:

به علت اکسیدکنندگی بالای این ماده قابلیت انفجاری بالای دارد. همچنین تماس آن با چشم باعث آسیب جدی می‌شود. لطفاً پیش از تماس با این محصول نکات ایمنی آن را با دقت مطالعه فرمایید.

نیترات آمونیوم چیست؟

نیترات آمونیوم یک ترکیب شیمیایی با فرمول شیمیایی NH۴NO۳، یک جامد بلوری سفید رنگ متشکل از یونهای آمونیوم و نیترات است. نیترات آمونیوم به عنوان یک ماده جامد دارای قابلیت انحلال بالا در آب با خاصیت رطوبت گیری می باشد، اما باعث تشکیل هیدرات ها نمی شود. نیترات آمونیوم به طور عمده در کشاورزی به عنوان کودی با نیتروژن بالا استفاده می شود.

تولید جهانی نیترات آمونیوم حدود ۲۱.۶ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ برآورد شده است. کاربرد عمده دیگر نیترات آمونیوم به عنوان جزئی از ترکیب های انفجاری است که در استخراج معادن، استخراج از معادن روباز و ساخت و ساز شهری استفاده می شود. نیترات آمونیوم ماده تشکیل دهنده اصلی آنفو (ANFO)، مخلوط نیترات آمونیوم (AN) و بنزین یا نفت ویا گازوئیل، یک ماده منفجره متداول صنعتی، است.

نیترات آمونیوم به عنوان ماده معدنی طبیعی gheimbaite (نوعی کانی با فرمول شیمیایی (NH۴,K)(NO۳))، شبیه به نیترات سدیم، در خشک ترین مناطق صحرای آتاکاما در شیلی، اغلب به صورت قشر و پوسته ای بر روی زمین یا در ترکیب با سایر مواد معدنی دارای نیترات، ید و هالید یافت میشود. نیترات آمونیوم در گذشته در شیلی استخراج می شده است، اما تقریباً ۱۰۰٪ این ماده شیمیایی که هم اکنون در حال استفاده است، مصنوعی می باشد.

مراحل تولید، واکنشها و کریستالی شدن نیترات آمونیوم مراحل تولید، واکنشها و کریستالی شدن نیترات آمونیوم

واکنش اسید و باز آمونیاک با اسید نیتریک تولید صنعتی نیترات آمونیوم میباشد:

HNO۳ + NH۳ → NH۴NO۳

آمونیاک به شکل بی آب یا آنیدروس (گاز) استفاده می شود و اسید نیتریک تغلیظ می شود. این واکنش به دلیل ماهیت گرمازا بودن، فرآیند سختی است. پس از تشکیل محلول، به طور معمول در غلظت ۸۳٪، آب اضافی تبخیر می شود و بسته به درجه، نیترات آمونیوم ۹۵تا ۹۹.۹٪ (نیترات آمونیوم مذاب) باقی میماند. سپس، نیترات آمونیوم مذاب به وسیله افشانه و غلتاندن در یک استوانه چرخان به شکل کپسول یا مهره‌های کوچک در یک برج افشانه دار و یا به شکل ریزدانه در می آید.

این کپسول ها یا ریزدانه ها ممکن است بیشتر خشک و خنک شوند و سپس برای جلوگیری از قالبی شدن، پوشش داده میشود. این کپسول ها یا ریزدانه ها محصولات معمول و متداول نیترات آمونیوم در تجارت هستند. آمونیاک مورد نیاز برای این فرآیند توسط فرآیند هابر از نیتروژن و هیدروژن بدست می آید. آمونیاک تولید شده توسط فرآیند هابر می تواند توسط فرآیند استوالد به اسید نیتریک اکسید شود. روش دیگر تولید آمونیاک، گونه ای از فرآیند نیتروفسفات است:

NO۳) ۲ + ۲ NH۳ + CO۲ + H۲O → ۲ NH۴NO۳ + CaCO۳)کلسیم

محصولات، کربنات کلسیم و نیترات آمونیوم ممکن است به صورت جداگانه تخلیص شده و یا به صورت نیترات آمونیوم کلسیم به فروش برسند. نیترات آمونیوم را می توان از طریق واکنش جانشینی دوگانه نیز تولید کرد:

NH۴) ۲SO۴ + Ba (NO۳) ۲ → ۲ NH۴NO۳ + BaSO۴)

NH۴Cl + AgNO۳ → NH۴NO۳ + AgCl

واکنشهای نیترات آمونیوم واکنشهای نیترات آمونیوم

از آنجا که نیترات آمونیوم یک نمک است، هر دو کاتیون NH۴ + و آنیون NO۳− میتوانند در واکنشهای شیمیایی شرکت کنند. نیترات آمونیوم جامد با گرم شدن تجزیه می شود. در دمای زیر ۳۰۰ درجه سانتیگراد تجزیه به طور عمده اکسید نیتروژن و آب تولید می کند:

NH۴NO۳ → N۲O + ۲H۲O

در دماهای بالاتر، واکنش زیر غالب است:

۲NH۴NO۳ → ۲N۲ + O۲ + ۴H۲O

هر دو واکنش تجزیه گرمازا و حاصل آنها گاز است. تحت شرایط خاص، این امر می تواند منجر به مهار گسیختگی گرمایی و انفجار شود. رنگ نارنجی مایل به قرمز در ابر انفجاری به دلیل وجود دی اکسید نیتروژن، یک محصول واکنش ثانویه است.

فروش نیترات آمونیوم فروش نیترات آمونیوم

سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و … موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. فروش نیترات آمونیوم نیز به عنوان یکی از مواد شیمیایی پرفروش در این سایت انجام میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید نیترات آمونیوم کلیک کنید.

دکمه بازگشت به بالا