تازه های کسب و کارعمومی

انواع الکتروموتور‌های تولید شده توسط شرکت ABB

الکتروموتور ABB ساخت کدام کشور می باشد ؟

یکی سوالات متداول در مورد موتور های برقی ای بی بی کشور سازنده آن می باشد. در حقیقت کمپانی ABB یک برند چند ملیتی می باشد که در این خصوص نیاز است با تاریخچه تأسیس و نحوه ی توسعه و پیشرفت این مجموعه آشنا بشوید. در بخش بعدی در مورد پیشینه این مجموعه به شما عزیزان توضیحات کامل داده می شود.

موتور ABB ساخت چه کشوری است؟

اما اگر بخواهیم به شکل مختصر در مورد کشور تولید کننده الکتروموتور ABB توضیح دهیم؛ می توان اینگونه عنوان کرد که اکثر موتورهای برقی ای بی بی که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند ساخت کشور فنلاند می باشند. از عوامل مهم در کاربرد بالای این موتورها می توان به کیفیت و راندمان بالای محصولات این کمپانی اشاره کرد.

تاریخچه و پیشینه الکتروموتور ABB

تاریخچه مجموعه “ای بی بی” یادآور بیش از یک قرن تجربه در تولید و ارائه خدمات می باشد. مسیری با قدمت نزدیک به 140 سال ؛ تبدیل یک کارگاه کوچک به یک کمپانی بزرگ چند ملیتی با نزدیک 105.000 نفر نیرو متخصص ، در حقیقت جایگاه امروز این برند بیانگر تلاش بی وقفه مهندسین این حوزه طبق استانداردهای بین المللی بوده تا به نقطه ای از موفقیت که در مورد آن صحبت کردیم ، رسیده است.

اما یکی از نکات مهم و قابل توجه در خصوص احداث کمپانی ABB ، ادغام دو شرکت قدیمی BBC و ASEA می باشد که در بخش بعدی به طور کامل در خصوص بیوگرافی مجموعه های BBC و ASEA می پردازیم. در واقع تولد و پیدایش مجموعه ABB به سال 1988 برمیگردد ؛ جایی که کمپانی BBC و ASEA تفکرات و ایده های خود را با یکدیگر هم سو کرده و مجموعه ای بی بی را تأسیس نمودند. به موجب این ادغام و دایر شدن برند ABB محصولاتی نظیر الکتروموتور ABB تولید و روانه بازار گردید.

نگاهی به تاریخ راه اندازی و عملکرد شرکت BBC

سال 1891 ، شهر بادن در کشور سوئیس ایستگاه نخست و نقطه شروع شرکت BBC بود. دو شریک به نام های “Charles Eugene Lancelot Brown” و “Walter Boveri” برای انتقال برق با ولتاژ بالا کمپانی بنام Brown & Boveri را در شهر Baden احداث کردند. نام BBC مخفف اولین حرف از نام خانوادگی آنها و اولین حرف از واژه Company بود.

در ابتدای کار شاید فکر کردن به ادغام برند BBC با برند ASEA در آینده و تولید تجهیزاتی نظیر الکتروموتور ABB برای Brown و Boveri یک ایده بسیار بلند پروازانه محسوب می شد. اما با تمرکز به دانش روز دنیا و همچنین بکارگیری تجهیزات و امکانات مناسب و کاربردی؛ روز به روز به این ایده نزدیکتر می شدند.

و.مجموعه BBC بعد از دو سال اقدام به ساختن اولین نیروگاه برقی/حرارتی در قاره اروپا نمود. این اقدام سبب انقلابی در بهینه سازی انرژی در قاره اروپا شد. BBC با گذشت زمان و با بکارگیری از نیروهای مجرب دامنه فعالیت خود را گسترش داده و موفق به تولید تجهیزاتی مانند : توربین بخار ، روتور توربین ، لوکوموتیو ، ترانسفورماتورهای (1300 مگاولت/آمپر) ، ساخت بزرگترین نیروگاه برقی/آبی جهان و … شد.

تأسیس کمپانی ASEA

سال 1883 ، شهر استکهلم کشور سوئد ، لودویگ فردهولم (Ludvig Fredholm) شرکت Elektriska Aktiebolaget در جهت تولید تجهیزات روشنایی و ژنراتور تأسیس نمود. شش سال بعد یعنی سال 1889 مخترع سوئدی بنام “Jonas Wenström“ سیستم سه فاز موتور ، ترانسفورماتور و ژنراتور را اختراع کرد. این اختراع آقای ونستروم مورد توجه شرکت Elektriska Aktiebolaget قرار گرفت و طی یک همکاری و هم فکری مجموعه ای به نام ” ASEA ” (Allmänna Svenska Elektriska Aktiebolaget) را بنیان نهادند.

حرکت ASEA در مسیر پیشرفت هم سو و هم جهت با کمپانی BBC در کشور سوئیس بود. از جمله اختراعات و اقدام های مثبت این مجموعه می توان به سیستم انتقال برق سه فاز ، ساخت لوکوموتیو و مبدلهای برق خطوط راه آهن ، ساخت بزرگترین ترانسفورماتورهای خنک کننده دنیا با توان 2500 کیلوولت/آمپر ، تولید کابل های انتقال برق در قدرت بالا ، تاسیس نیروگاه اتمی سوئد با 9 راکتور و … اشاره نمود. درواقع این دست آوردها نخستین جرقه هایی بود برای یک تجارت و همکاری بین المللی و پیداش محصولاتی مانند الکتروموتور ABB ؛ که در بند بعدی در مورد آن توضیح می دهیم.

معرفی الکتروموتور ABB

یکی از نام های آشنا در بازارهای داخلی و خارجی و محصولی پرکاربرد در حوزه ی صنعت و همچنین مصارف سبک، الکتروموتور ABB می باشد. الکتروموتورها با نام های موتور برقی یا الکتریک موتور نیز شناخته می شوند. حال شاید برایتان این سوال پیش آید که الکتروموتور چیست ؟ در ادامه به معرفی کامل و تخصصی الکتروموتورها می پردازیم، اما اگر بخواهیم به طور خلاصه تعریفی از Electric Motor داشته باشیم می توان گفت: موتور الکتریکی تجهیزی است که انرژی الکتریکی را به انرژی و نیروی مکانیکی تبدیل می کند.

این انرژی الکتریکی به دو صورت می باشد؛ در حالت اول جریان متناوب (AC) است که در این صورت دستگاه ما یک موتور AC محسوب می گردد و هم به صورت سه فاز و هم به شکل تک فاز، برای تولید نیروی مکانیکی در موارد مختلف از جمله راه اندازی انواع پمپ مورد استفاده قرار می گیرند. اما در حالت دوم جریان خروجی موتور، جریان مستقیم یا DC است؛ این نوع موتورها کم کاربرد بوده و از لحاظ ساختار داخلی با نمونه های AC دارای تفاوت می باشد. هدف ما در این مقاله معرفی انواع الکتروموتور و نحوه ی عملکرد آنها می باشد که در ادامه به طور کامل در خصوص موتورهای برقی توضیح داده می شود.

انواع الکتروموتور ABB

الکتروموتور abb در انواع و مدل‌های مختلف با استانداردهای IE2 و IE3 و IE4 برای کاربردهای گوناگون عرضه می‌گردند که شامل الکتروموتورهای القایی ولتاژ بالا، الکتروموتورهای IEC ولتاژ پایین، الکتروموتورهای ضد انفجار و الکتروموتورهای AC ولتاژ پایین NEMA می‌شوند. همچنین ABB با توجه به کاربردهای خاص، انواع الکتروموتور ترمزدار ABB، الکتروموتورهای دریایی، الکتروموتور برای استفاده در محیط‌های با دمای بالا، الکتروموتور تک فاز، موتورهای تخلیه دود و الکتروموتورهای با خنک‌کننده آبی را به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهد، که هر کدام از این الکتروموتورها در سایزها و توان‌های مختلف عرضه می‌گردند.

الکتروموتور معمولی TEFC

الکتروموتور استاندارد ABB برای استفاده در همه صنایع و کاربردها با پوسته چدن و راندمان بالا (استاندار IE2) و در سایزهای 71 تا 355 و توان 0.25 تا 355 کیلووات ارائه می‌شوند. همچنین الکتروموتورهای پوسته آلومینیوم ABB در سایز 56 تا 250 و توان 0.06 تا 55 کیلووات عرضه می‌گردد.

الکتروموتور ترمزدار ABB

الکتروموتور ترمزدار ABB با تغییر و بهینه‌سازی الکتروموتور استاندارد برای کاربردهایی که نیاز به ترمز دارند تولید شده است. از ویژگی‌های این الکتروموتورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جعبه ترمینال عریض با نصب و راه اندازی آسان
 • آزادگر دستی (4x 90°)
 • اطلاعات فنی کامل
 • با ابعاد و خروجی استاندارد و فریم آلومینیومی

الکتروموتور دریایی ABB

الکتروموتور دریایی ABB برای استفاده روی عرشه یا زیر عرشه و کاربردهایی مثل پمپ‌های موتورخانه و فرمان‌گیری کشتی، فن‌های تهویه، وینچ‌ها و جرثقیل‌های روی عرشه و کمپرسورها، با توان 0.09 تا 1200 کیلووات و سایز 56 تا 450 عرضه می‌گردد.

الکتروموتور دما بالای ABB

الکتروموتورهای قابل استفاده در محیط‌های با دمای بالا برای محل‌هایی با دمای بیش از ۹۰ درجه سانتی‌گراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد این الکتروموتورها در صنایع ذوب، متالوژی، چوب و مواد غذایی و نان، تولید شیشه و آجر است.

الکتروموتور تکفاز ABB

الکتروموتور تک فاز ABB ویژگی‌های زیر را دارد:

 • سر و صدای کم
 • وزن کم و قیمت مناسب
 • گستره‌ی ولتاژ بالا
 • ابعاد استاندارد با پوسته آلومینیومی

الکتروموتور تخلیه دود ABB

الکتروموتور تخلیه دود ABB در سیستم‌های اطفاء حریق و خارج کردن دود از محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم در حالت عادی کار تهویه و در مواقع اضطراری تخلیه دود را انجام می‌دهد. از ویژگی‌های این الکتروموتورها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بازدهی بالا در شرایط عادی و اضطراری
 • هم‌خوانی با استانداردهای اروپایی
 • امکان نصب در هر دو حالت افقی و عمودی

الکتروموتورهای تخلیه دود با توان 0.55 تا 630 کیلووات و سایز فریم 80 تا 400، ولتاژ تا 690 ولت، پوسته آلومینیوم یا چدن و به صورت تک یا دو سرعته عرضه می‌گردد.

الکتروموتور آب‌خنک ABB

الکتروموتورهای با خنک کننده آب یا اصطلاحاً الکترومور آب خنک ABB از دیگر انواع الکتروموتور ABB است. در این الکتروموتورها از ظرفیت گرمایی بالای آب استفاده شده و از داغ شدن الکتروموتور جلوگیری می‌گردد. اثر خنک‌کنندگی حتی برای کاربردهای سرعت‌ پایین با گشتاور ثابت مناسب است. از کاربردهای الکتروموتور آب خنک ABB برای موتورهای پیشران‌، ژنراتور توربین‌های بادی، پمپ‌های آب و فاضلاب، ماشین‌آلات حفر تونل، اکسترودرها و دستگاه‌ها و ماشین‌آلات چاپ است.

این نوع الکتروموتور ABB در سایز 280 تا 450، توان 90 تا 1200 کیلووات، 2 تا 8 پل، فرکانس 50 یا 60 هرتز، روش خنک‌کاری IC71W، درجه حفاظت IP55 و IP56 و استاندارد IE2 ارائه می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا