عمومیتازه های کسب و کار

آشنایی با انواع تهویه هوا و خرید هواکش با کیفیت

دستگاه تهویه هوا را می‌توان وسیله‌ای جهت انتقال و به جریان انداختن هوای محیط دانست. با این که کار آنها یکی است اما از لحاظ ساختار و فضاهایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. در گذشته که هواکش‌های مکانیکی و مجهز امروزی وجود نداشت، مردم با ایجاد یک محفظه تلاش می‌کردند تا هوای بین محیط داخل و بیرون را جابجا کرده و بتوانند بدون هیچ مشکلی زندگی کنند. استفاده از نیروی جریان الکتریکی، موتورهای قوی و پروانه‌ای که دارند توانایی انتقال هوا در محیط های مختلف خانگی، صنعتی و کارگاهی را دارند.

هواکش‌های برقی توسط تولیدکنندگان مختلف در ابعاد گوناگون و با جنس بدنه فلزی و پلاستیکی تولید می‌شوند. از نمونه‌های پلاستیکی معمولاً در محیط خانگی و از محصولات فلزی در محیط‌های کارگاهی و صنعتی استفاده می‌شود. طی ای مقاله به بررسی انواع دستگاه تهویه هوا خواهیم پرداخت. در صورت نیاز به کسب اطلاعات لازم جهت خرید بهترین دستگاه تهویه یا هواکش برای ساختمان مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی خود تا انتهای این مطلب با تهویه نظری همراه باشید.

دستگاه تهویه یا هواکش چیست؟

هواکش جزو وسیله هایی است که در بیشتر موارد در فضای منزل و محیط های کاری نادیده گرفته می شود. هواکش ها اساسا دفع کننده بوی نامطبوع بوده و جریان هوای نامناسب را از فضای قرارگیری افراد خارج می کند. اغلب هواکش ها رطوبت را در حد متعادلی نگه می دارند تا فرصتی برای رشد باکتری فراهم نشود. وجود جریان هوای آلوده و بوی نامطبوع در محیط کار و منزل تا حد زیادی بر تصور افراد راجع به ما تاثیر خواهد گذاشت.

برای از بین بردن بوی بد و تهویه مناسب حمام، باید هواکش و فن تهویه حمام خریداری کنید. با توجه به اندازه حمام، باید تهویه مناسبی را با فضایی که می خواهید هوا را در آن به درستی تهویه کند، فراهم کنید. فن ها وسایلی هستند که امکان تهویه هوا را در محیط ایجاد می کنند. هواکش های صنعتی در محیط های اداری نیز کاربرد دارند. فن ها به دو نوع صنعتی و خانگی تقسیم می شوند. تهویه های خانگی برای آشپزخانه، حمام و توالت استفاده می شوند. خرید فن تهویه خانگی برای انتخاب دقیق و هوشمندانه نیاز به دانش و اطلاعات دارد.

انواع تهویه هوا هواکش

هواکش ها از جهت اندازه و ساختار انواع مختلفی دارند ولی می توان گفت که به طور کلی آنها وسایل به حرکت درآورنده هوا محسوب می شوند. این وسایل کاربردی را می توان به دو گروه کلی بادبزن ها و تخلیه کننده های هوا تقسیم بندی کرد. اگر از جهت عملکرد این دو گروه را با هم مقایسه کنیم، تخلیه کننده های هوا یا برون پاش ها راندمان پایینی دارند.

این دستگاه ها صرفا برای جابجا کردن هوای آلوده با موادی خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

هواکش ها با راندمان بالاتری که دارند به سه گروه گریز از مرکز، محوری و انواع مخصوص تقسیم می شوند. ساختار سه گانه هواکش ها برای ساختمان های خانگی و صنعتی به کار برده می شوند. هواکش از جهت مکانیسم عمل نیز به دو گروه دمنده و مکنده تقسیم بندی می شود که در بخش های بعدی به آنها می پردازیم.

هواکش دمنده

همانطور که گفتیم هواکش های ساختمانی از جهت مکانیسم عمل به دو گروه دمنده و مکنده تقسیم می شوند. دمنده ها دارای مکانیسم مکانیکی هستند و به منظور انتقال هوا از مکانی به مکان دیگر طراحی می شوند. این نوع دستگاه ها روی نقطه خاصی از محیط تمرکز دارند و آلودگی های آن بخش را از محیط خارج می کنند. با استفاده از هواکش دمنده می توان هوای محیط را نیز خنک کرده و به همین جهت در بخش های صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.  با نصب هواکش های دمنده جریان هوای بیشتری در محیط به وجود می آید.

با استفاده از دمنده ها گاز با یک فشار متوسط منتقل می شود. پره ها یا تیغه هایی که در هواکش های مذکور مورد استفاده قرار می گیرند جنس های گوناگونی دارند. هواکش های دمنده نیز به دو نوع سانتریفیوژها و جایگزین های قطبی تقسیم می شوند. دمنده ها از بخش های مختلفی تشکیل می شوند که مهمترین آنها فن، خروجی، ورودی و پوشش بیرونی است.  البته دمنده علاوه بر مکانیسم هواکش نام یک برند مخصوص هواکش های خانگی و صنعتی است. برند مذکور مربوط به شرکت دمنده است که در حدود 150 مدل فن و هواکش تولید می کند.

ویژگی های هواکش مکنده

یکی دیگر از انواع هواکش از جهت مکانیسم عمل، مکنده ها هستند. این نوع مکانیسم عمل برای هواکش ها موجب قدرت بیشتر آنها شده است. به عبارت دیگر یک هواکش مکنده نسبت به هواکش دمنده پرقدرت تر است و اغلب در بخش های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع هواکش ها حجم گاز را با فشار متوسط می مکند. مکنده ها اجزای مختلفی دارند و مهمترین آنها تیغه های هدایتگر الکتریسیته و موتور به شمار می روند.

نصب هواکش های مکنده باید به صورت اصولی و با موقعیت درست صورت گیرد تا قدرت تهویه هوا را به بهترین نحو داشته باشند. سایز این هواکش ها با یکدیگر متفاوت است. به همین جهت باید در هنگام خرید هواکش  نیاز و فضای مورد نظر را در نظر بگیرید.

تهویه هوا بهداد

هواکش بهداد یکی از محصولات موجود در بازار است. این دستگاه ها با وجود قیمت پایین خود دارای کیفیت مناسبی هستند. جنس بدنه اغلب آنها از پلاستیک سخت و فشرده بوده و برای مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. هواکش بهداد را در اماکن اداری و تجاری یعنی انبار، سرویس بهداشتی، آشپزخانه، فروشگاه و رستوران نصب می کنند. دستگاه های مذکور سایزها و اندازه های مختلفی دارند.

هواکش صنعتی

هواکش صنعتی مانند هواکش های خانگی برای جابجایی هوا در محیط های مختلف طراحی می شوند. این نوع دستگاه ها در بخش های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و اغلب دارای قدرت و توانایی بالاتری هستند. معمولا هواکش های صنعتی اندازه های بزرگتری دارند ولی مانند نوع خانگی از پروانه، قاب و الکتروموتور تشکیل می شوند. فن های صنعتی در 6 نوع آکسیال، سانتریفیوژ، پشت بامی، سانتریفیوژ محوری، دمنده گردبادی و دمنده جریان متقاطع طراحی و تولید می شوند.

تهویه هوا صنعتی بی صدا

هواکش های صنعتی مدل ها و سایزهای متفاوتی دارند. ساختار برخی از این دستگاه ها به صورت بی صدا طراحی شده است که طرفداران بسیاری دارد. فضاهای صنعتی به علت وجود صداهای گوناگون پر سرو صدا محسوب می شوند به همین جهت هواکش صنعتی بی صدا مورد استقبال مدیران صنایع قرار گرفته است.

تهویه هوا صنعتی بزرگ

همانطور که گفتیم هواکش صنعتی در سایزهای مختلفی تولید می شوند. هواکش صنعتی بزرگ برای فضاهای بزرگ و نوع کوچک آنها برای محیط های کوچک مناسب هستند. شما میتوانید هواکش های بزرگ صنعتی را در تونل ها، کارخانجات بزرگ و کارگاه های صنعتی مشاهده کنید.

هواکش دستشویی، تهویه هوا سرویس بهداشتی

هواکش های خانگی را در مکان های مختلفی از جمله: دستشویی، آشپزخانه، حمام، سرویس های بهداشتی و انبارها نصب می کنند. به عنوان مثال هواکش دستشویی با وجود اینکه قدرت کمتری نسبت به مدل های صنعتی دارد ولی نصب آن در خانه بسیار لازم است.

تهویه هوا هواکش آشپزخانه

فن تهویه آشپزخانه باید نزدیک سقف باشد، زیرا هوای گرم به سقف نزدیک می شود و در آن مکان می ماند. بنابراین فن را نزدیک سقف نصب کنید تا بتواند هوای گرم انباشته شده را خارج کند. بخار تولید شده در حین پخت، محیط آشپزخانه را مرطوب می کند. باید هوای مرطوب را با هوای تازه جایگزین کنید. این کار از ایجاد کپک جلوگیری می کند و از آلرژی های مختلف، آسم یا عفونت های تنفسی جلوگیری می کند.

تهویه هوا هواکش حمام و سرویس بهداشتی

فن تهویه حمام علاوه بر از بین بردن بوی، رطوبت اضافی را که می تواند عواملی که منجر به کپک زدن می شوند را از بین ببرد. هر حمامی با هر اندازه ای باید یک هواکش داشته باشد، اما انتخاب بهترین فن تهویه برای کار با آن بستگی به اندازه فضای حمام دارد. سقف مکانی منطقی برای نصب هواکش است که گرما و بخار را از حمام ساطع می کند. علاوه بر سقف، پنکه را می توان روی دیوار و شیشه پنجره نصب کرد. دیوارها یا کانال های بیرونی مناسب برای حذف هوای گرم و رطوبت از ساختمان بسیار مهم است.

واضح ترین مکان برای نصب فن تهویه احتمالا درست بالای حمام یا دوش است، اما در این مورد باید از یک هواکش مخصوص استفاده کنید. هنگام نصب فن تهویه در حمام، آن را از سایر منابع احتمالی هوای ورودی مانند پنجره ها یا حمام دور نگه دارید. اگر پنجره حمام در نزدیکی هواکش شود و پنجره در حالی که فن روشن است باز بماند، فن می تواند این هوا را از طریق فن خارج کند که انرژی خود را از دست می دهد و مدت بیشتری طول می کشد تا تمام رطوبت حمام از بین برود.

استعلام قیمت و خرید دستگاه تهویه هوا از تهویه نظری

تهویه نظری، تولید کننده انواع کانال سازی و دریچه هوا شامل تولید انواع دریچه بازدید کولر، دریچه توزیع هوا، دریچه های کنترل و هدایت هوا، کانال سازی (کانال سازی)، دریچه زیر فن کویل، دریچه خورشیدی، دمپر کانال موتوری، جت نازل ، دمپر ضد آتش فیوزی، دریچه ضد انفجار، دمپر کانالی صنعتی، دریچه سقفی گرد تخت آلومینیومی، دریچه سازی، دریچه کولری، دریچه تایل آرمسترانگ، لوور پادری، دریچه هوای تازه (باران گیر), دریچه خطی، کلاهک دودکش، هود صنعتی، کانال سازی صنعتی , دريچه بازديد تاسیسات، دریچه سقفی چهارگوش كلاف دور باز آلومینیومی است. با برقراری ارتباط امکان بهره مندی از مشاوره رایگان و تهیه مناسبترین تهویه هوا را خواهید داشت.

سوالات متداول

در این بخش به سوالات احتمالی شما در خصوص دستگاه تهویه هوا پاسخ خواهیم داد.

دستگاه تهویه هوا رو از کجا بخرم؟

شرکت تهویه نظری با ارائه بهترین تهویه هوا جهت ارائه مشاوره خرید و استعلام قیمت در اختیار شما عزیزان است.

هواکش برقی پشت بامی چیست؟

هواکش‌های پشت بامی مدل‌های مختلفی دارند که می‌توان آنها را روی پشت‌بام مکان‌های مختلف مشاهده کرد. این نوع هواکش ها به دلیل نداشتن کانال یا کوچک بودن کانال آنها، گزینه‌های مناسبی برای ساختمان‌هایی با فضای کم هستند زیرا این هواکش‌ها فضای زیادی اشغال نمی‌کنند.

هواکش برقی پروانه‌ای چیه؟

در این نوع هواکش‌ها پروانه‌هایی تعبیه شده است که وظیفه به حرکت درآوردن هوا را بر عهده دارند. این مدل از هواکش‌ها اندازه‌های مختلفی دارند و با توجه به اندازه و سایر پره‌ها می‌توانند به صورت مستقیم یا به واسطه یک شفت به موتور متصل شوند. البته می‌توان برای این کار از یک تسمه نیز استفاده کرد.

دکمه بازگشت به بالا