تازه های کسب و کارعلمی و پزشکی

راهنمای انتخاب بالش طبی مناسب برای هرمشکل

نکات طلایی انتخاب و خرید انواع بالش طبی

تفاوت بالشت طبی با بالش الیافی چیست؟ بالش‌ طبی، بالشی است که به گونه‌ای طراحی شده تا بدن بر روی تخت و یا سطوح دیگر، موقعیت درستی داشته باشد. جهت اطمینان از قرارگیری صحیح و حمایت از یک یا چند بخش مشخص بدن، و در نتیجه ایجاد استراحتی سالم و ایمن برای فرد، طراحی این بالش مطابق با دستورالعمل‌ و استانداردهای ارتوپدی انجام شده است.

در گذشته بالش‌ها از فوم و یا فیبر ساخته می‌شدند. اما امروزه انواع دیگری نیز وجود دارند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به بالش‌هایی اشاره کرد که از فوم حافظه‌دار ساخته شده‌اند، و دارای بافتی هستند که به گرما حساس بوده و در تماس با بدن، شکل آن را به دست می‌آورند. دسته‌ای از این بالش‌ها پس از استفاده شکل خود را بلافاصله به دست می‌آورند، و در دسته‌ی دیگر ممکن است این امر زمان‌بر باشد.

از آنجا که بالش‌های طبی مدعی از بین بردن و مداوای بیماری‌های مختلفی هستند، به عنوان بالش‌های درمانی نیز شناخته می‌شوند. از جمله‌ی این امراض می‌توان به اختلالات تنفسی و آپنه، خرناس، بی‌خوابی، مشکلات گردش خون، انواع برگشت اسید معده، دردهای کمر و گردن، دردهای عصبی و سیاتیک و صدمات ماهیچه‌ای اشاره کرد.

برای هر کدام از بخش‌های بدن انسان انواع مختلفی از بالش‌های طبی وجود دارد. علاوه بر آن برای مشکلات ارتوپدی مختلف، تخت و تشک، پشتی و کوسن‌های طبی نیز موجود هستند. برخی از آن‌ها برای اختلالات خواب و ناراحتی‌های فیزیکی دارای طراحی چند هدفه بوده و می‌توانند در موقعیت‌های چندگانه مورد استفاده قرار گیرند. با ما همراه باشید تا نکات طلایی خرید اینترنتی بالش طبی مموری فوم را با شما در میان بگذاریم.

انواع بالش‌ طبی

بالش مخصوص گردن یا بالش برجسته

بالش‌هایی که دارای طراحی منحنی بوده و با سر، گردن و شانه‌های افرادی که به پشت و یا پهلو می‌خوابند، سازگار هستند. این نوع بالش طبی می‌تواند در کنار از بین بردن درد و گرفتگی گردن، و سردرد، به جریان تنفس نیز کمک کند و باعث کاهش خرناس و علائم آپنه شود.

بالش‌ گردنی یا مسافرتی

این بالش‌ با شکلی مشابه نعل اسب، اطراف گردن را دربرگرفته و بیشتر توسط افرادی که در سفر با وسایل نقلیه به صورت نشسته استراحت می‌کنند، جهت راست نگه‌داشتن گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بالش گوه

این نوع که دارای شکل مثلثی است، شیبی را ایجاد می‌کند که بدن بتواند حین استراحت در موقعیت مورب قرار بگیرد، و به صورت نشسته و یا خوابیده قابل استفاده است. با وجود چندمنظوره بودن، این نوع بالش اغلب جهت بهبود علائم برگشت اسید معده و مشکلات گوارشی حین خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بالش کمری

این بالش هلالی شکل برای راحتی و رفع دردهای کمر، و حفظ موقعیت درست هنگام نشستن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این نوع همچنین به عنوان محافظ گردن هنگام استراحت یا ماساژ استفاده شده و گاهی جهت بلند نگه‌داشتن پا از سطح، زیر زانو قرار می‌گیرد. بالشتک طبی مخصوص صندلی اداری از این نوع می باشند.

بالش زانو

این نوع که به عنوان بالش ترازکننده پا نیز شناخته می‌شود، به شکل ساعت شنی بوده و با قرار گرفتن بین دو پا، باعث می‌شود هنگام خوابیدن به پهلو، پایین‌تنه در موقعیت راحتی قرار داشته باشد. بعضی از بالش‌های گوه نیز می‌توانند به نحوی با قرار گرفتن بین دو پا، باعث تقویت گردش خون شوند.

بالش بدن

این بالش طبی دارای انحناهای طولانی بوده و به عنوان محافظ تمام بدن، سر و گردن، شانه‌ها، پشت و کمر، زانو و پاها را دربرمی‌گیرد. این نوع بالش مناسب کسانی است که به پهلو می‌خوابند، و از طرفی می‌تواند جایگزین مناسبی برای انواع دیگر بالش‌های طبی باشد.

بالش گندم سیاه

این بالش با پوست گندم سیاه پر شده است. از آنجا که پوست گندم سیاه شکل قابل انعطافی دارد، در این بالش می‌تواند مطابق شکل سر، گردن و شانه‌ها تنظیم شود.

بالش محافظ ستون فقرات

این بالش طبی، مخصوص پشت است که هنگام خواب از گردن محافظت می‌کند.

بالش‌های طبی و حالت‌های خوابیدن

رایج‌ترین حالت‌های خوابیدن به شرح زیر هستند:

خوابیدن به پهلو

این حالت از معمول‌ترین حالت‌های خوابیدن می‌باشد. طبق برآورد SAAS از هر سه نفر، دو نفر به پهلو می‌خوابند. این حالت خوابیدن به دلیل کمک به باز نگه‌داشتن شریان‌های تنفسی و در نتیجه جلوگیری از خرناس و آپنه، به عنوان مناسب‌ترین حالت خوابیدن شناخته می‌شود. همچنین این حالت به دلیل کاهش فشار روی شکم، بهترین وضعیت خوابیدن برای خانم‌های باردار است. علاوه‌براین، خوابیدن به پهلو در زنان دو برابر رایج‌تر از مردان می‌باشد. موردی که در این حالت موجب اذیت می‌شود قرار گرفتن فشار بدن بر روی شانه‌‌ها و بازوها است، که باعث گرفتگی گردن و شانه‌ها می‌شود. اما این مورد می‌تواند با استفاده از بالش‌های مناسب رفع شده و موجب قرارگیری صحیح گردن، شانه‌ها و بازوها شود.

خوابیدن به پشت

این حالت برعکس خوابیدن به پهلو، ممکن است باعث خرناس و یا سینوزیت، و همچنین کمردرد شود. این حالت نیازمند محافظی نرم و در عین حال ثابت برای پشت گردن، وسط پشت، و کمر است. بدین منظور یک بالش طبی برای تراز نگه‌داشتن گردن و یک بالش گوه برای قرار گرفتن زیر زانوها می‌تواند موجب ایمنی بدن و راحتی فرد در این حالت خوابیدن شود.

خوابیدن روی شکم

این حالت خوابیدن برای گردن مضر شناخته شده، و این خطر بیشتر متوجه کودکان و نوزادان است. بر اساس تحقیقی که توسط موسسه بین‌المللی سلامت کودکان و رشد انسانی، موسسه بین‌المللی ناشنوایی و اختلالات ارتباطی و مراکز کنترل و پیشگیری سرطان صورت گرفته است، این حالت خوابیدن موجب وقوع سندروم مرگ ناگهانی نوزاد نیز می‌شود.

راهنمای انتخاب بالش طبی مناسب

هیچ چیز در دنیا بهتر از یک خواب خوب و راحت نیست. اما بالش بد می تواند تجربه خواب خوب را از شما می گیرد. چند بار صبحتان را با گرفتگی گردن بیدارشدید و آغاز کردید؟ اگر از بالش مناسبی استفاده نکنید دفعات این گرفتگی بیشتر می شود و این حالت را در تمام طول روز احساس می کنید. شما می توانید با خرید یک بالش طبی درست و مناسب ناراحتی هنگام خواب را از زندگی خود حذف کنید. مورد مهم در بالش طبی این است که باید بتواند از سر و گردن محافظت کند. و چنانچه می خواهید این اتفاق بیفتد شما به یک بالش از جنس فوم نیاز دارید.

شناخت انواع مختلف بالش

همانطور که قبلا گفته شد، رسیدن به یک خواب راحت آسان نیست، اگر سر و گردن شما در حالت مناسبی نباشد. برای انتخاب یک بالش مناسب و درست موارد بی شماری در بازار به شما پیشنهاد می شود. انواع مختلف بالش به شما این امکان را می دهد که به راحتی انتخاب خود را انجام دهید. همچنین باید درک درستی از انواع مختلف بالش را در نظر داشته باشید.

ارتفاع بالش طبی

قبل از اینکه سراغ جزئیات و جنبه های دیگر بالش برویم مهم است که بدانید بالش چه ارتفاع و چه ضخامتی دارد. پس هنگامی که عبارت «شیب» را می شنوید بدانید که منظورمان همان ارتفاع بالش است.

استایل و مدل خوابیدن شما

وقتی که بالشی را انتخاب می کنید باید این نکته مهم (مدل خوابیدن) را در نظر بگیرید. بالشی که انتخاب می کنید باید حرکات طبیعی بدن در آن حفظ شود و به این خاطر است که مدل خوابیدن نقش مهمی در انتخاب بالش دارد. پس اگر اجازه بدهید در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

اندازه و سایز بالش طبی

میزان راحتی برای افرادی که قد بلندی دارند نقش مهمی را در تعیین بالش بازی می کند. به این معنا که مردان و زنانی که قد ۶ فوتی دارند انتخاب بالش برای آن ها با کسانی که قد ۵ فوتی دارند متفاوت است.

انتخاب کاور و پوشش مناسب برای بالش

شما می دانید که بالش از چه چیزی ساخته شده اما در مورد پوشش بیرونی آن چطور؟ بالش با کاور و پوشش مناسب، شما را در برابر گرما و عرق کردن محافظت می کند. بنابراین شما به یک کاور مناسب نیاز دارید که صورتتان را در حالت گرم و نرمی قرار دهد. مثلا زمانی که شما  یک بالش نرم نیاز دارید هنگام انتخاب، فاکتورهای دیگری پیش روی شما قرار می گیرد. مثلا شما چه ملاک هایی برای خرید یک تشک در نظر می گیرید؟ مانند دیگر افراد زمانی که روی تشک دراز می کشید می خواهید ببینید بدن شما تا چه میزان در حالت راحتی است. پس باید برای بالش نیز انتخاب متفاوتی را انجام دهید.

شما می توانید بالش های متفاوتی را برای یک یا دو دقیقه امتحان کنید تا بالش مناسبتان را انتخاب کنید و اگر این کار ر ا نمی توانید انجام دهید ما راه حل های دیگری برایتان داریم. اگر در فروشگاه این کار را انجام نمی دهید حتما در خانه قبل از کندن پوشش پلاستیکی، میزان راحتی آن را تست کنید. به این صورت که گردنتان را به جلو و عقب حرکت دهید و اگر هرگونه ناراحتی برایتان ایجاد شد بهتر است بدنبال بالش دیگری باشید.

چه زمانی باید به فکر خرید یک بالش طبی باشید؟

زمانی که هنگام خواب دچار ناراحتی می شوید خرید بالش برای شما ضرورری می شود. یا اگر خروپف می کنید باید قبل از اینکه همراه شریک زندگیتان بخوابید عادت خروپف را ترک کنید. برای این مورد استفاده از بالش های طبی بهترین راه حل می باشد.

یک سری از بالش ها، راه بینی را باز می کنند و همچنین زمانی که خروپف می کنید مسیر نفس کشیدن را باز می کند. زمانی که جریان هوا بهتر می شود به آرامی خروپف پایان می پذیرد و شما این نتایج را بدون انجام هزینه های زیاد یا جراحی بدست می آورید. اما باید این را نیز بدانید که بالش به تنهایی نمی تواند تضمین کند که خروپف قطع می شود. با این وجود گزینه های موجود در بازار دارای کیفیت قابل توجهی می باشند. بالش های تخصصی  نیازهای فردی را برآورده می کنند و در عین حال عادت خروپف را کم یا از بین می برند.

خرید بالش ضد حساسیت

همه ما می دانیم که انتخاب نوع مناسب بالش باعث بهبود کیفیت خواب و خواب راحت در شب می شود. اما بسیاری از ما نمی دانیم که انواع بالش های ضد حساسیت نه تنها در خواب، بلکه در سلامت جسمی افراد در معرض ابتلا به آلرژی نیز تاثیر می گذارد.

نقش بالش های طبی در کم کردن درد کمر و گردن

خواب اصلی ترین نیاز بدن است آیا موافق نیستید؟استراحت شبانه، ذهن، احساسات و جسم ما را جوان و شاداب می کند. برعکس، خواب بد می تواند موجب درد و ناراحتی غیر قابل تصور در صبح شود. و بیشتر از همه خود را به شکل کمر درد و گردن در خود را نشان میدهدبالش شما ممکن است باعث ایجاد درد در هنگام صبح شود.بنابراین مهم است بالشی که خریداری می کنید منجر به ایجاد ناراحتی نشود. هر بالش باید مطابق با بدن شما باشد، و اینکه بدون نیاز به فشار قوی، باید بتواند پشتیبانی خوبی را فراهم کندو همچنین  تقسیم وزن بدن را در تمام ستون فقرات تنظیم کند.

چه مقدار برای خرید بالش هزینه کنیم؟

یک بالش طبی ارزان قیمت ممکن است تا زمانی که یک  بالش نسبتا گران خریداری نکنید، اغلب اوقات به مرور ، سفتی را از دست می دهد که عامل حمایت را از بین می برد. و گردن و سر شما اولین چیزهایی هستند که متوجه این موضوع میشوندآنهم به همراه درد.بنابراین، هنگام خرید یک بالش ارزان قیمت، هیچ چیز از خواب آشفته  انتظار نداشته باشد. اما وقتی که چیزی را انتخاب کنید که کمی در هزینه گرانتر باشدشما تصمیم بهتری گرفته اید. هرچند  درست  این است که بالش بتواند حداکثر حمایت را از سر و گردن شما انجام دهد.

تمیز کردن بالش

اکثر بالش ها قابل شستشو با لباسشویی هستند، اما قبل از خرید ضروری است که برچسب های شستشوی مناسب را بدانید. بر اساس توضیح برای  مصرف کننده، بالش های خود را دو بار در سال بشویید.

کارایی بالش

این چیزی است که بسیاری از ما فراموش کرده ایم که در نظر بگیریم. قرار دادن بالش طبی زمانی است که شما از بالش برای حمایت مناسب استفاده می کنید، اما نه برای زیر سر و گردن. و این  زمانی است که شما از بالش برای پشت کمر یا بین زانو استفاده می کنید و این گونه استفاده از بالش بسیار اشتباه است.

دکمه بازگشت به بالا