تازه های کسب و کارعمومی

یادگیری مشاغل برای کودکان

آموزش مشاغل به کودکان می‌تواند نقش مهمی در آینده شغلی کودک و ایجاد علاقه به یک حرفه خاص در او شود. کودکان دنیا را از طریق بازی می‌شناسند، به همین دلیل بهتر است آموزش به کودکان نیز در قالب بازی و سرگرمی صورت گیرد.در این مقاله به اهمیت و راهکارهای آموزش مشاغل مختلف به کودکان پرداخته شده است. با ما در مام پلاس همراه باشید. البته معمولا انتخاب لباس آماده بیشتر با استقبال مواجه می شود. کید استور یکی از بهترین منابع برای خرید لباس ایفای نقش پلیس است که تمامی فاکتور های افزایش کیفیت را در محصولات خود اعمال می کند.

وقتی بزرگ شدی می خواهی چه کاره شوی؟

شما قبلاً این سناریو را دیده اید، شاید در یک گردهمایی خانوادگی یا یک تعطیلات. یکی از اعضای خانواده مهربان و کنجکاو از فرزند خردسال شما می پرسد: “و وقتی بزرگ شدی می خواهی چه کاره شوی؟” در یک مورد، دختر 4 ساله که عاشق کتاب‌های مربوط به فضا و فیلم‌های دیزنی بود، پاسخ داد: «یک پرنسس فضانورد». “و یک پرنسس فضانورد چه کار می کند؟” پاسخ او: “آنها در فضا آواز می خوانند و می رقصند.” کنسرت بدی نیست اگر بتوانید بلیط آن را دریافت کنید.

چیزی که تعداد کمی از مردم تشخیص می دهند این است که چه ما متوجه آن باشیم چه نباشیم، کودکان دائماً دنیای اطراف خود را مشاهده می کنند، اطلاعات را دریافت می کنند، متوجه الگوها می شوند و سعی می کنند آنچه را که مشاهده و تجربه می کنند معنا کنند. این شامل کار بزرگسالان و مشاغلی است که بزرگسالان انجام می دهند. کودکان تمام تلاش خود را برای درک و سازماندهی دنیای کاری که می بینند انجام می دهند، و در مواقعی این بدان معناست که آنها بر اساس ویژگی های هویتی مانند جنسیت، نژاد و/یا قومیت، ایده هایی در مورد اینکه چه کسی می تواند یا نمی تواند مشاغل خاصی را انجام دهد، شکل می دهند.

بنابراین، چگونه می‌توانیم در مورد شغل با کودکان پیش‌دبستانی تا سنین ابتدایی به روش‌هایی صحبت کنیم که از نظر رشدی مناسب باشد و از تلاش‌های اولیه اکتشاف شغلی آنها حمایت کند؟ مفاهیم انتخاب شغل و مدل دستیابی نشان می دهد که کودکان در این گروه سنی درک خود از مشاغل و کار را بر روی تخیل قرار می دهند و از تفکر جادویی برای توضیح نحوه ورود به مشاغل استفاده می کنند.

اهمیت آموزش مشاغل به کودکان

آموزش مهارت های شغلی امروز به فرزندانمان تضمین می کند که فردا تجارب شغلی خوبی خواهند داشت. پسران و دختران ما این دانش را خواهند داشت که صحبت های ارزشمندی در آینده داشته باشند، ایده ها را به اشتراک بگذارند، احترام بگذارند، با دیگران خوب کنار بیایند و مسئولیت اعمال خود را بر عهده بگیرند. با کمی راهنمایی، می‌توانیم مهارت‌های شغلی مورد نیاز فرزندانمان را به آنها آموزش بدهیم تا بتوانند شخصیت داشته باشند و بدانند چگونه با محیط کار کنار بیایند، تجربیات مثبتی داشته باشند و بتوانند در هنگام مواجهه با مشکلات موفق شوند

با در نظر گرفتن این موضوع، کار والدین، مربیان و دیگر بزرگسالان کمک به تسهیل اکتشاف مشاغل کودکان و ایجاد درک ساده و اساسی از نحوه آماده سازی افراد برای کار آینده است. در اینجا پنج استراتژی وجود دارد که هر بزرگسال علاقه مند می تواند از آنها استفاده کند تا فرزندان را در مسیری سالم از پیشرفت شغلی شروع کند.

اگر مهارت‌ های دوخت دارید، می ‌توانید لباس بازی پلیس نوپو کودک را خودتان بدوزید. برای این کار، می ‌توانید الگو های دوخت لباس پلیس کودک را از اینترنت یا کتابخانه‌ های محلی بیابید و سپس با استفاده از مواد مناسب مانند پارچه، دکمه و دستگیره، لباس را بدوزید. این روش انعطاف ‌پذیری بیشتری را برای شما به ارمغان می آورد تا لباس را براساس سلیقه و اندازه دقیق کودک خود طراحی کرده و مبادرت به دوخت آن کنید.

برای آموزش مشاغل به کودکان پیش دبستانی آن ها را در معرض آشنایی با آن شغل قرار دهید :

با جلب توجه کودکان به افرادی که مشاغل مختلف را در جامعه انجام می دهند، به افزایش آگاهی کودکان از طیف گسترده ای از مشاغل کمک کنید. کارهایی که افراد انجام می دهند را توصیف کنید و نام شغل را برای کودکان بگویید. به عنوان مثال: به آنجا نگاه کن! اونم یه افسر پلیس تو ماشین پلیسش پلیس از مردم محافظت می کند، مجرمان را دستگیر می کند و در مواقع اضطراری کمک می کند. فرصت ها برای قرار گرفتن در معرض شغل ممکن است گاه به گاه (به عنوان مثال، والدین و فرزند در فروشگاه مواد غذایی) یا ساختاری (به عنوان مثال، معلم و کلاس در سفر میدانی به یک مزرعه ) باشند .

برای آموزش مشاغل به کودکان پیش دبستانی از مدل کنجکاوی کمک بگیرید :

سوالاتی را مطرح کنید که با بازیگوشی به بررسی و تعجب می پردازید. به عنوان مثال: یک آشپز هر روز چه می کند؟ چه تصمیماتی باید بگیرند؟ آنها در مورد شغل خود چه چیزی را دوست دارند؟ چگونه سرآشپز شدند؟ آیا آنها باید به مدرسه آشپزی می رفتند؟ آیا فکر می کنید دوست دارید سرآشپز شوید؟ کنجکاوی که توسط یک بزرگسال مورد اعتماد الگوبرداری شده است، کودکان را تشویق می کند تا سؤالات خود را بپرسند. معلمان و والدین می توانند حس کنجکاوی را در مکالمات روزمره و برنامه درسی القا کنند.

برای آموزش مشاغل به کودکان پیش دبستانی در مورد فرآیند آن کار صحبت کنید :

برای تشویق کودکان به درک مراحل مربوط به انتخاب شغل از هدف های هر کاری کمک بگیرید .

به عنوان مثال: چگونه دکتر می شوید؟ با هم مراحل طوفان فکری را ایجاد کنید :

فارغ التحصیل دبیرستان، داوطلب شدن در بیمارستان، رفتن به کالج برای تحصیل پزشکی. این بحث‌ها به کودکان کمک می‌کند تا فراتر از درک ساده‌ای از حرفه مرتبط با یونیفرم یا اشیاء فکر کنند (به عنوان مثال، اگر از گوشی پزشکی استفاده می‌کنید، پزشک هستید).

برای آموزش مشاغل به کودکان پیش دبستانی از آن ها بخواهید آینده ی خود را تصور کنند :

از کودکان بخواهید که زندگی خود را در پنج، 10 یا حتی 20 سال آینده تصور کنند، خود اندیشی و چشم انداز را ارتقا دهید. از آنها سؤال کنید که می خواهند هر روز چه کاری انجام دهند، چگونه می خواهند وقت خود را بگذرانند، چه فعالیت های اوقات فراغتی را می خواهند به طور منظم انجام دهند و چه کاری را دوست دارند انجام دهند. در کلاس درس، مربیان می توانند از یک دستور خود انعکاس (به عنوان مثال، “یک روز از زندگی من که بزرگ شده ام”) استفاده کنند تا به دانش آموزان کمک کنند تا نمونه هایی از زندگی و شغل آینده خود را تصور کنند و ترسیم کنند. از نقاط مختلف در زمان برای ارتقای درک فرآیندمحور استفاده کنید (به عنوان مثال، در 10 سال آینده، من در دانشگاه در حال تحصیل زیست شناسی خواهم بود ).

برای آموزش مشاغل به کودکان پیش دبستانی از جادوی بازی کمک بگیرید :

فرصت هایی را برای کودکان فراهم کنید تا با اسباب بازی هایی که نشان دهنده مشاغل هستند (مانند گوشی پزشکی، کلاه سرآشپز) بازی کنند و سپس توضیح دهید که این اسباب بازی ها چگونه با مشاغل مرتبط هستند. لباس پوشیدن و اسباب بازی ها به کودکان کمک می کند تا اشیاء را با مشاغل مرتبط کنند. با این حال، بدون توضیح بیشتر در مورد فرآیندهای شغلی، کودکان استدلال می کنند که پوشیدن کلاه سرآشپز چیزی است که باعث می شود یک فرد  سرآشپز شود پس حتما باید در مورد فرایندها توضیحات کافی را ارائه کنید. به عنوان مثال: پزشک از گوشی پزشکی برای گوش دادن به ضربان قلب و تنفس شما استفاده می کند و مطمئن می شود که همه آنها طبیعی و سالم هستند. پزشک می‌داند که آیا حال شما خوب است یا نه ؟ زیرا آنها در مورد آن در دانشکده پزشکی یاد گرفته‌اند.

از بچه ها بپرسید که وقتی بزرگ شدند می خواهند چه کاره شوند. اما در اینجا متوقف نشوید. در مورد کار خود نیز با آنها صحبت کنید – هر روز چه می کنید، چه چیزی در مورد آن دوست دارید، چگونه در مسیر شغلی خود تصمیم گرفتید و برای رسیدن به آن چه باید انجام دهید. گفت و گو را مثبت نگه دارید و پاسخگوی سوالات آنها باشید.

چگونه مشاغل و علت کار کردن را به کودکان پیش دبستانی آموزش دهیم ؟

آیا فرزندتان از شما پرسیده است که چرا سر کار می روید؟

بچه‌های شما معمولاً از روی کنجکاوی و گاهی اوقات به این دلیل که دلشان برای شما تنگ می‌شود یا نمی‌دانند چرا تمام روز پشت رایانه هستید، در مورد کار سؤال می‌کنند. وقتی تصویر مثبتی از کار و نحوه کمک آن به رفاه شما ترسیم می کنید، آنها می توانند دلایل موجهی داشته باشند که چرا کار می کنید.

برای شروع، در مورد اینکه چگونه کار کردن به شما امکان می دهد پول دریافت کنید، صحبت کنید، سپس از آن برای خرید یا پس انداز استفاده می کنید. مزایای کار، از مشارکت در جامعه گرفته تا پیدا کردن دوستان جدید را به اشتراک بگذارید. آنچه را که در محل کار انجام می دهید و چرا شرکت شما در وهله اول وجود دارد را شرح دهید.

برنامه خود را توضیح دهید و توضیح دهید که چگونه در آن روزها و ساعات سر کار هستید. در مورد مشاغل مختلف افراد صحبت کنید به این ترتیب، او می بیند که کارها انواع مختلفی دارند. چه برای خوشبختی، مشارکت یا صرفاً برای پول، کار یک عامل ضروری و مثبت در زندگی خانواده شما است. و مطمئناً این چیزی است که فرزند شما می تواند در آینده به تنهایی انجام دهد.

ممکن است دوستان یا اعضای خانواده شما از قبل لباس پلیس ایرانی بچه گانه  برای کودکانشان داشته باشند. اگر چنین است، می ‌توانید از آن ها بپرسید که از کجا لباس‌ های خود را تهیه کرده ‌اند و شما نیز می‌ توانید به همان منبع مراجعه کرده و لباس مورد نظر خود را خریداری کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا