اقتصادی

کسری تجاری غیرمنتظره در اقتصاد کانادا

کانادا در ماه دسامبر با کسری تجاری غیرمنتظره‌ای مواجه شد، زیرا خودروها و نفت خام بر صادرات تاثیر گذاشت.

داده‌ها نشان می‌دهد که کانادا در ماه دسامبر کسری تجاری غیرمنتظره‌ای 312 میلیون دلاری را ثبت کرد، زیرا صادرات خودرو و نفت خام به دلیل افزایش واردات کاهش یافت.

به گفته اداره آمار کانادا، این اولین کسری تجاری ماهانه از ماه جولای است. تحلیلگرانی که توسط رویترز مورد بررسی قرار گرفتند، 1.1 میلیارد دلار مازاد پیش بینی کردند. مازاد ماه نوامبر از 1.57 میلیارد دلار که در ابتدا گزارش شده بود به 1.06 میلیارد دلار کاهش یافت. مجموع صادرات در دسامبر 1.9 درصد کاهش یافت که دومین کاهش متوالی بود، در حالی که واردات 0.2 درصد افزایش یافت.

دلار کانادا در ماه دسامبر 2.4 درصد در برابر همتای آمریکایی خود تقویت شد که بزرگترین رشد آن از ژوئن 2023 تاکنون است که بر قیمت های صادراتی تأثیر گذاشته است. بانک مرکزی کانادا ماه گذشته اعلام کرد که انتظار می رود رشد اقتصادی قبل از کند شدن در اواسط سال 2024 عادی شود که نسبت به سال قبل 0.8 درصد افزایش یافته است.

کاهش کل صادرات ناشی از کاهش 8.2 درصدی صادرات خودرو و قطعات است که بیش از یک پنجم کل صادرات کانادا را به خود اختصاص داده است. بخشی از این کاهش مربوط به توقف تدریجی تولید برخی از مدل های خودرو در کانادا است که در آینده جای خود را به خودروهای برقی خواهند داد. کاهش نزدیک به 7 درصدی قیمت نفت خام نیز بر این کاهش افزوده است، زیرا انرژی یک چهارم کل صادرات را تشکیل می دهد. صادرات محصولات انرژی نیز 3.1 درصد کاهش یافت در حالی که صادرات نفت خام 4.9 درصد کاهش یافت.

کل واردات در دسامبر 0.2 درصد افزایش یافت که به دلیل قوی ترین افزایش ماهانه کالاهای مصرفی بود. محصولات دارویی بیشترین سهم را در تولید کالاهای مصرفی به خود اختصاص دادند، اگرچه پوشاک، کفش و کالاهای مصرفی نیز رشد کردند.

بر اساس آمار رویترز کانادا، کسری تجارت بین‌المللی این کشور در بخش خدمات در دسامبر 700 میلیون دلار بود در حالی که در نوامبر 900 میلیون دلار بود. صادرات خدمات با 1.3 درصد افزایش به 16.9 میلیارد دلار رسید، در حالی که واردات خدمات با 0.3 درصد افزایش به 17.6 میلیارد دلار رسید.

انتهای پیام/

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا